Ponieważ ten akt prawny zaczyna obowiązywać od 5 kwietnia 2013, chcieliśmy aby użytkownicy C-GEO mogli pracować zgodnie z przepisami. Od kilku miesięcy, korzystając z kolejnych projektów rozporządzenia, wprowadzaliśmy zmiany w aplikacji, tak, aby udostępnić na czas gotowe rozwiązanie.
Gdy podpisane rozporządzenie zostało opublikowane, zweryfikowaliśmy jego aktualną treść z tym co było wcześniej dostępne w postaci projektów. Wiele zapisów w tym akcie prawnym budzi różnego rodzaju zastrzeżenia i wątpliwości, jednakże w naszym rozwiązaniu przyjęliśmy zasadę maksymalnej zgodności z rozporządzeniem, jednocześnie starając się opracować najwygodniejsze dla użytkownika programu narzędzia.
Użytkownicy C-GEO, którzy mają dostęp do bieżących aktualizacji programu, po pobraniu najnowszej aktualizacji uzyskają możliwości:
- Zakładania nowych projektów i map wybierając jako obowiązujący zestaw kodów – Mapę zasadniczą.
- Wprowadzania, importu, eksportu punktów w całkowicie na nowo zaprojektowanej tabeli współrzędnych, przypisywania im kodów kartograficznych zgodnie z wykazem znaków kartograficznych, a przy okazji korzystania z wielu zaawansowanych możliwości tabeli (filtrowanie, grupowanie, blokowanie rekordów, itd.).
- Wbudowany katalog znaków kartograficznych dla baz danych EGiB, PRPOG, BDSOG, PRG, BDOT500, GESUT, który zawiera kody zgodne z rozporządzeniem, nazwę obiektu, informację o bazie danych z którego jest pozyskany, przedstawienie graficzne.
- Korzystania z dodatkowego, wewnętrznego atrybutu dla obiektu kartograficznego - kodu cyfrowego, wprowadzonego w celu ułatwienia kodowania obiektów w terenie podczas pomiaru, a także podczas pracy w biurze. Tachimetry, rejestratory, itd., często mają ograniczone możliwości wprowadzania znaków, niezbyt wygodne klawiatury i wyświetlacze, w terenie trudniej wykonuje się takie czynności niż w biurze. Mimo to, odpowiednio zorganizowane kodowanie już w terenie, ułatwia potem dalsze przetwarzanie danych. Dzięki temu rozwiązaniu, wprowadzony np. podczas rejestracji pomiaru GNSS kod cyfrowy 202, zostanie po imporcie pliku tekstowego do C-GEO odczytany jako kod EGBP04_02 – punkt graniczny stabilizowany trwale. W przypadku obiektów, które występowały także w poprzednim opracowaniu, a więc w instrukcji technicznej K-1 (edycja 1998), ich kody cyfrowe zostały przypisane odpowiadającym im obiektom z rozporządzenia. Ułatwi to dodatkowo pracę geodetom przyzwyczajonym do kodowania cyfrowego ze „starą” tabelą kodów.
- Tworzenia mapy numerycznej wykorzystując dedykowaną funkcję – Edytor mapy obiektowej. Narzędzie to ułatwia wybór i rysowanie obiektów mapy zasadniczej i GESUT, gdyż w zależności od wybranego obiektu, udostępniane są odpowiednie narzędzia do rysowania, np. jeśli obiekt ma geometrię – powierzchnia, dostępna jest funkcja rysowania obiektu powierzchniowego. Odnalezienie obiektu do narysowania jest ułatwione poprzez pole edycyjne, w które można wpisać dowolny ciąg znaków, np. „tramwaj” – skutkuje wywołaniem obiektu – KTTR03-Tor tramwajowy, ponieważ jest to obiekt liniowy, program jest gotowy do rysowania obiektu liniowego odpowiednim typem linii, użytkownik musi tylko połączyć kolejne punkty obiektu.
- Powstałe obiekty są dla wygody użytkownika umieszczone na warstwach pogrupowanych w foldery, (np. foldery BDOT500 Budowle i urządzenia, BDOT500 Komunikacja i transport, GESUT).
Możliwość wprowadzania atrybutów do obiektów wprowadziliśmy w aktualizacji kwietniowej.
Opis na naszej WIKI:
Krótki opis jak skonfigurować program po aktualizacji.
Krótki opis rysowania przy wykorzystaniu nowych funkcji.
Pełny opis nowych możliwości tabeli współrzędnych.
W aktualizacji C-GEO z 10.05.2013 udostępniliśmy między innymi możliwość wprowadzania i edycji atrybutów obiektów mapy zasadniczej, GESUT i BDOT podczas ich tworzenia. Słowniki atrybutów są zdefiniowane zgodnie z wymaganiami rozporządzenia z 12 lutego 2013 r.
Obiekty mapy są zapisywane na warstwach o nazwach takich jak klasy obiektów poziomu drugiego z rozporządzenia. Każda klasa posiada oddzielną tabelę danych w której gromadzone są atrybuty obiektów.
Użytkownicy C-GEO, którzy zakupili moduł Aktualizacji mapy zasadniczej w standardzie GML, mogą teraz generować pliki GML zawierające obiekty z atrybutami zgodnie z wymogami rozporządzenia. Oprócz eksportu do GML, został opracowany także import obiektów mapy zasadniczej, GESUT, BDOT zapisanych w GML. Dzięki temu posiadacze modułu C-GEO Aktualizacja mapy w standardzie GML mogą wymieniać dane zgodnie z prawem w formacie GML.
Podsumowując, C-GEO jest pierwszą aplikacją dla geodetów, która zgodnie z rozporządzeniem o mapie zasadniczej:
- zawiera aktualne kody kartograficzne, a także udostępnia różnorodne mechanizmy ułatwiające przejście z kodów dawniej obowiązujących (instrukcja K-1) do aktualnych kodów,
- umożliwia wizualizację kartograficzną zakodowanych obiektów,
- posiada wygodne dla użytkownika mechanizmy wprowadzania obiektów i ich atrybutów,
- zapewnia dwustronną wymianę danych w GML.
Udostępniliśmy na youtube.com kilka klipów wideo prezentujacych opracowanie mapy zasadniczej przy wykorzystaniu nowych funkcji i narzędzi od założenia mapy do zapisania obiektu z atrybutami. Materiały te pokazują także nasze rozwiązania ułatwiające wykorzystanie kodów z K-1 oraz podpowiadają jak uprościć proces wprowadzania atrybutów obiektów.
W bieżącej aktualizacji wprowadzono także możliwość korzystania z zasobów w chmurze w postaci dostępu do wirtualnego dysku DropBOX. Obecnie można zapisywać w C-GEO i pobierać pliki (np. kopie projektów, pliki CAD/GIS), by później wczytywać je do C-GEO. Funkcjonalność ta będzie jeszcze rozwijana w kolejnych aktualizacjach.