ZGKIKM Wrocław - pliki gml

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Tomek_Wu
_
_
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:14

ZGKIKM Wrocław - pliki gml

Post autor: Tomek_Wu »

Witam,

Jakiś czas "produkuję" pliki gml do różnych ośrodków (m.in. pow. wrocławski, trzebnicki, średzki itd.), miewałem uwagi do wykonanych plików gml (najczęściej pliki z pomiarem własnym tylko), dziś spotykam się z uwagą w zakresie "Niewystarczająca dokładność opracowania wyników pomiaru" - uwaga pochodzi z ośrodka z miasta Wrocław. Tutaj w jednej w zakładce jest opis FAQ (http://zgkikm.wroc.pl/informacja-dla-geodetow/) i wyjaśnienie. Z uwagi, że ośrodek z Wrocławia oferuje geoinfo delta to gml wykonałem już w tym programie (plik giv). Jak wykonuję już trochę tych plików gml, tak pierwszy raz zdaża mi się taka uwaga, a nie odnajduję w przepisach prawa jakiegoś szczegółowego wyjaśnienia.

Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: ZGKIKM Wrocław - pliki gml

Post autor: Jurek B. »

To zalecenie brzmi dobrze, ale niestety przepisy są trochę inne, przynajmniej w zakresie obiektów GESUT i EGiB. Także dla innych obiektów powinno się na tej podstawie przyjmować analogiczne zasady:
W rozporządzeniu w sprawie GESUT i K-GESUT, załącznik 3 (Standardy techniczne tworzenia...):
§ 15. 5.Obiekty klas, o których mowa w § 10, stanowiące przyłącze do obiektu budynek,
topologicznie połączone z budynkiem, na zasadach, o których mowa w § 6 ust. 1.
a § 6 ust. 1 brzmi:
§ 6. 1. Obiekty powiatowej bazy GESUT pozostające w zależności topologicznej z innymi
obiektami tej bazy podlegają aktualizacji geometrii w granicach błędu położenia punktu
obiektu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy.
W przypadku zależności topologicznej obiektów należących do różnych grup
dokładnościowych lub należących do tej samej grupy dokładnościowej jako nadrzędny
przyjmuje się przebieg obiektu, którego położenie określone zostało z wyższą dokładnością.
O potrzebie wykonania tej czynności decyduje wykonawca podczas opracowywania wyników
pomiarów pozyskanych do roboczej bazy danych, o której mowa w przepisach wydanych na
podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy.
Czyli odległość końca przewodu od krawędzi budynku nie może przekraczać 0.20 m - podwójny błąd położenia punktów załamania budynku (I grupa dokładnościowa).
Pozdrawiam Jurek B.
Tomek_Wu
_
_
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2020, 11:14

Re: ZGKIKM Wrocław - pliki gml

Post autor: Tomek_Wu »

Dziękuję za odpowiedź. Człowiek uczy się cały czas, a przepis przy przeglądania pdf-a jakoś mi umknął.
ODPOWIEDZ