GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Czy była by możliwość aby w jakiś sposób rozdzielić od siebie zapamiętane wartości dla GML 2021 i 2015?
Najczęściej problem jest z zapamiętaniem źródła pomiaru dla 2015 jest to pomiarNaOsnowe, a dla 2021 pomiarBezposredni
przy przechodzeniu z roboty opracowywanej w jednym schemacie do tej w drugim trzeba od nowa zmieniać który element ma być zapamiętany i jego wartość na poprawną dla danego schematu
Ciężko mi to powtórzyć - zarówno gdyby dotyczyło to funkcji "Wartości domyślne..." w ikonce"..." edytora mapy obiektowej jak i w oknie wprowadzania danych obiektu po jego skartowaniu. Po wprowadzeniu w oknie Wartości domyślne - wartości są pamiętane dla danego projektu (np. 2021), po przejściu do innego opartego na 2015, gdy tam ustawię wartości domyślne dla 2015 - są one niezależnie pamiętane i nie wpływają na te z innego szablonu.
Druga sprawa, co trzeba zmienić aby schemat 2021 uruchamiał się z przyciąganiem "do punktów" aktualnie zawsze projekt zakładany w tym schemacie uruchamia się z przyciąganiem "zaczepiaj bez punktów" oraz "przyciągaj do punktów bez numerów"
Poprawione - będzie dostępne w aktualizacji z przełomu maj/czerwiec.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

PrzemysławK pisze: 11 maja 2022, 08:24
Pan_Sowa pisze: 11 maja 2022, 08:12 No właśnie. Dokładnie w tym miejscu opisane są minimalne dokładności. Minimalna nie oznacza nie wyższa.
Skoro zmierzyłem z dokładnością do 10 cm nie mogę zapisać z precyzją do 1 cm... a taka informacja jest umieszczana w pliku GML
Już kilka razy zdarzyło się, że weryfikujący zarzucali zbyt dużą dokładność tym rzędnym na przewodach elastycznych mimo, że podstawy prawne są do tego dość słabe (co dobrze przedstawił Pan_Sowa). Zdecydowaliśmy się dodać w oknie eksportu do GML opcję włączającą zapis tych rzędnych zaokrąglonych do 0.1m. Gdy będzie problem z weryfikacją, można będzie włączyć tą opcję i zrobić eksport do GML.
Funkcja będzie dostępna w aktualizacji na przełomie maja i czerwca.
Pozdrawiam Jurek B.
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: PrzemysławK »

Jurek B. pisze: 25 maja 2022, 09:02
PrzemysławK pisze: 11 maja 2022, 08:24
Pan_Sowa pisze: 11 maja 2022, 08:12 No właśnie. Dokładnie w tym miejscu opisane są minimalne dokładności. Minimalna nie oznacza nie wyższa.
Skoro zmierzyłem z dokładnością do 10 cm nie mogę zapisać z precyzją do 1 cm... a taka informacja jest umieszczana w pliku GML
Już kilka razy zdarzyło się, że weryfikujący zarzucali zbyt dużą dokładność tym rzędnym na przewodach elastycznych mimo, że podstawy prawne są do tego dość słabe (co dobrze przedstawił Pan_Sowa). Zdecydowaliśmy się dodać w oknie eksportu do GML opcję włączającą zapis tych rzędnych zaokrąglonych do 0.1m. Gdy będzie problem z weryfikacją, można będzie włączyć tą opcję i zrobić eksport do GML.
Funkcja będzie dostępna w aktualizacji na przełomie maja i czerwca.
Problem jest nie po stronie weryfikujących tylko po stronie EwMapy, która dopuszcza zapis z dokładnością centymetrową tylko dla przewodów kanalizacyjnych, w każdym innym wypadku weryfikacja pliku GML jest negatywna.
Prosiłbym jedynie aby ta opcja po jednokrotnym zaznaczeniu/odznaczeniu była zapamiętywana przez program do następnej zmiany.
Ewentualnie czy nie prościej było by aby istniejąca już opcja wstawienia rzędnej z dokładnością 0.0 wstawiała taką dokładność? We wcześniejszym schemacie działało to bez problemu

Przykład z zapamiętaniem danych z GML 2021 w GML 2015 i odwrotnie prześlę na serwis
Pan_Sowa
__
__
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2022, 09:48

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Pan_Sowa »

Z tego co dowiadywałem się w geobidzie to temat jest rozwojowy. Czekają na interpretację i mają nadzieję że dokładność będzie mogła być dowolna.
Już nawet coś mieli wiedzieć ale zrobiła się zawierucha w GUGiK i wszystko w urzędzie jeszcze musi zostać raz klepniete.... zobaczymy co zostanie wylosowane 😜
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: pomiar »

Witam, została jakoś rozwiązana sprawa: Kontrola wykazała brak polilinii kierunkowych w obiektach
- Brak polilinii kierunkowej w obiekcie. Kod: OTRK podpowiedź: należy poprawić część graficzną obiektu.
Import do EWMAPY
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

pomiar pisze: 21 paź 2022, 07:37 Witam, została jakoś rozwiązana sprawa: Kontrola wykazała brak polilinii kierunkowych w obiektach
- Brak polilinii kierunkowej w obiekcie. Kod: OTRK podpowiedź: należy poprawić część graficzną obiektu.
Import do EWMAPY
Powinno być ok - proszę ponownie pobrać instalację aktualizacji z 30 września - wprowadziliśmy tam poprawki po dacie oficjalnej aktualizacji.
Pozdrawiam Jurek B.
BMARKOWSKI
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2022, 13:14

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: BMARKOWSKI »

Witam,
podczas kartowania gml 2015 do Ożarowa zauważyłem że nie ma symbolu wiaty, nadal jest tylko wiata przystankowa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

BMARKOWSKI pisze: 24 paź 2022, 07:18 Witam,
podczas kartowania gml 2015 do Ożarowa zauważyłem że nie ma symbolu wiaty, nadal jest tylko wiata przystankowa.

Pozdrawiam
Witam, tak, wszystko się zgadza, w przepisach z 2015 r. nie istniał odrębny obiekt wiata, dlatego należy korzystać z obiektu EGBI17 - Inny obiekt związany z budynkiem:
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-10-24 085115.png
Zrzut ekranu 2022-10-24 085115.png (62.96 KiB) Przejrzano 11240 razy
Pozdrawiam Jurek B.
artur.t
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwie 2021, 09:08

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: artur.t »

Kartowałem w GML2021 kanalizację deszczową oraz wodociąg. Wysłałem wyeksportowany plik GML tylko z bazą GESUT do ośrodka w Cieszynie (powiat) i dostałem odpowiedź, że punkty wysokościowe na sieci (na wodociągu lub np. rzędna na wylocie kanalizacji deszczowej) nie ma relacji z siecią. Jaki może być tego powód? Coś robię źle przy eksporcie? Dodam jeszcze, że przeklikałem wszystkie rzędne i dodałem im relację z siecią za pomocą "powiąż obiekt". W GML2015 nie było tego problemu nigdy.
Damian
Team
Team
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2019, 09:09

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Damian »

Witam. Proszę o bezpośredni kontakt np pod nr. tel. 504 289 110 postaramy się pomóc zdalnie. Może Pan również wcześniej podesłać na dm@geo.pl swój projekt i przekazany do Ośrodka plik Gml wraz z uwagami PODGIK-u .
pozdrawiam
Damian M.
Aoschin
_____
_____
Posty: 330
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Przy wprowadzaniu elementów BDOT500, (konkretnie był krawężnik i plac) w polu DATA_MODYFIKACJI nie wpisuje się godzina (we wsadzie wskakuje północ), co podejrzewam wywala błąd w EW Mapie, gdy plik źródłowy do wsadu był z np. 9:00, a obiekt modyfikowany z około 10:00 (ale w pliku GML jest niby 0:00).
Kod błędu z EW Mapy : Obiekt został zmodyfikowany po eksporcie do modyfikacji.

Edit. Pracujemy na wersji testowej z dzisiaj rano
Pozdrawiam
Ao
PrzemysławK
___
___
Posty: 67
Rejestracja: 07 lut 2017, 21:03

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: PrzemysławK »

Występuje problem z dokładnością zapisu rzędnych.
Mam ustawioną w C-Geo dokładność współrzędnych X,Y oraz H na 2 miejsca po przecinku.
Importuję plik w którym są pikiety do 3 miejsc po przecinku.
W tabeli wyświetlają się poprawnie do dwóch miejsc, na mapie również jednak do pliku GML idą ucięte a nie zaokrąglone współrzędne
np. rzędna 543.655 na mapie i w tabeli ma wartość 543.66 ale do GML idzie już 543.65
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

PrzemysławK pisze: 29 lis 2022, 21:43 Występuje problem z dokładnością zapisu rzędnych.
Mam ustawioną w C-Geo dokładność współrzędnych X,Y oraz H na 2 miejsca po przecinku.
Importuję plik w którym są pikiety do 3 miejsc po przecinku.
W tabeli wyświetlają się poprawnie do dwóch miejsc, na mapie również jednak do pliku GML idą ucięte a nie zaokrąglone współrzędne
np. rzędna 543.655 na mapie i w tabeli ma wartość 543.66 ale do GML idzie już 543.65
Ok, sprawdzamy
Pozdrawiam Jurek B.
Aoschin
_____
_____
Posty: 330
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Obiekt OTDI Inna budowla przy wczytywaniu GML, albo tworzeniu obiektów z poziomu edytora mapy obiektowej otrzymuje błędną etykietę tj. "i b" (i-space-b) zamiast "ib"
Pozdrawiam
Ao
UGMK
_
_
Posty: 8
Rejestracja: 01 lip 2021, 13:05

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: UGMK »

podczas rasowania przewodów telekomunikacyjnych podziemnych, przy wypełnionym atrybucie światłowód wstawiana jest etykieta t zamiast ts.

latarnie i maszty - jako punkty rysowane są ok, ale w przypadku multipunktu wstawiany jest niepoprawny symbol
Załączniki
multipunkty
multipunkty
Zrzut ekranu 2022-12-08 100141.jpg (13.23 KiB) Przejrzano 8443 razy
A_L
__
__
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2022, 09:28

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: A_L »

UGMK pisze: 08 gru 2022, 09:19 podczas rasowania przewodów telekomunikacyjnych podziemnych, przy wypełnionym atrybucie światłowód wstawiana jest etykieta t zamiast ts.

latarnie i maszty - jako punkty rysowane są ok, ale w przypadku multipunktu wstawiany jest niepoprawny symbol
Etykiety zostały już przez nas poprawione i ich poprawne generowanie będzie możliwe od najbliższej aktualizacji programu.
Natomiast latarnie w geometrii "multipunkt" działają bez zarzutu, aby zlokalizować problem bezpośrednio u Państwa, prosimy o kontakt telefoniczny z naszym serwisem.
Kamil_KJM
_
_
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2011, 11:49

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Kamil_KJM »

aleksandra_lamek pisze: 08 gru 2022, 12:27
UGMK pisze: 08 gru 2022, 09:19 podczas rasowania przewodów telekomunikacyjnych podziemnych, przy wypełnionym atrybucie światłowód wstawiana jest etykieta t zamiast ts.

latarnie i maszty - jako punkty rysowane są ok, ale w przypadku multipunktu wstawiany jest niepoprawny symbol
Etykiety zostały już przez nas poprawione i ich poprawne generowanie będzie możliwe od najbliższej aktualizacji programu.
Natomiast latarnie w geometrii "multipunkt" działają bez zarzutu, aby zlokalizować problem bezpośrednio u Państwa, prosimy o kontakt telefoniczny z naszym serwisem.
Podczas importu pliku GML etykiety budynków ładują się na kolor zielony i jest funkcja budynku np. p oraz numer ewidencyjny budynku. Te dwie opisy są na jednej warstwie. Coś robię nie tak? Czy czekać na aktualizację programu?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Podczas importu pliku GML etykiety budynków ładują się na kolor zielony i jest funkcja budynku np. p oraz numer ewidencyjny budynku. Te dwie opisy są na jednej warstwie. Coś robię nie tak? Czy czekać na aktualizację programu?
Proszę skontaktować się z naszym serwisem telefonicznie - pomożemy online.
Pozdrawiam Jurek B.
viadro
____
____
Posty: 108
Rejestracja: 02 mar 2018, 13:53

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: viadro »

Czy kod SUPS01_3 symbolu rzędna przewodu elektroenergetycznego- dokładność do 0.01 oraz 0.1 jest prawidłowy? Taki sam jest dla rzędnej do decymetra oraz centymetra.
Zrzut ekranu.png
Zrzut ekranu.png (78.76 KiB) Przejrzano 6333 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

viadro pisze: 02 sty 2023, 18:21 Czy kod SUPS01_3 symbolu rzędna przewodu elektroenergetycznego- dokładność do 0.01 oraz 0.1 jest prawidłowy? Taki sam jest dla rzędnej do decymetra oraz centymetra.
Tak, kod jest jeden (podobnie jak to było w przepisach z 2015 r.), wybiera się typ punktu (na przewodzie/na przewodzie elastycznym).
Pozdrawiam Jurek B.
Pan_Sowa
__
__
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2022, 09:48

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Pan_Sowa »

Jurek B. pisze: 02 sty 2023, 18:24
viadro pisze: 02 sty 2023, 18:21 Czy kod SUPS01_3 symbolu rzędna przewodu elektroenergetycznego- dokładność do 0.01 oraz 0.1 jest prawidłowy? Taki sam jest dla rzędnej do decymetra oraz centymetra.
Tak, kod jest jeden (podobnie jak to było w przepisach z 2015 r.), wybiera się typ punktu (na przewodzie/na przewodzie elastycznym).
Słucham?! Kable do centymetra? Mogę sobie wybrać?
Rozumiem teoretyczne podejście ale w takim razie chce również rury z dokładnością do decymetrów!🎪
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Słucham?! Kable do centymetra? Mogę sobie wybrać?
Rozumiem teoretyczne podejście ale w takim razie chce również rury z dokładnością do decymetrów!🎪
Dla rur też może Pan sobie wybrać dokładność do decymetra:
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-01-03 140952.png
Zrzut ekranu 2023-01-03 140952.png (78.97 KiB) Przejrzano 6246 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Pan_Sowa
__
__
Posty: 13
Rejestracja: 28 kwie 2022, 09:48

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Pan_Sowa »

Jurek B. pisze: 03 sty 2023, 14:11
Słucham?! Kable do centymetra? Mogę sobie wybrać?
Rozumiem teoretyczne podejście ale w takim razie chce również rury z dokładnością do decymetrów!🎪
Dla rur też może Pan sobie wybrać dokładność do decymetra:
Faktycznie, tego jeszcze nie widziałem, logika utrzymana👌😅
Aoschin
_____
_____
Posty: 330
Rejestracja: 27 sie 2019, 12:35

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Aoschin »

Witam!

Dzisiaj przy eksporcie GML miałem średnio śmieszną niespodziankę.
Najpierw eksportowałem BDOT500 i odznaczyłem warstwy GESUT i EGiB. Zrobiłem eksport - wszystko spoko.
Potem eksportowałem GESUT, odznaczyłem BDOT500 i EGiB. Zrobiłem eksport a plik pusty.
Z jakiegoś powodu GESUT był odznaczony mimo fajeczki w CheckBox'sie na dole. Odznaczenie i zaznaczenie ponownie załatwia sprawę, ale zanim się człowiek pokapuje o co chodzi, szczególnie, że warstwy GESUT są niżej i czasem ich nie widać...
Proszę o poprawkę.
Pozdrawiam
Ao
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: GML 2021 - co jeszcze nie działa?

Post autor: Jurek B. »

Witam, tak to niestety jest - jedni użytkownicy chcą zapamiętywania ostatnich ustawień, inni nie chcą. Najlepiej włączyć eksport z podziałem na bazy do odrębnych plików - wtedy jedną operacją uzyska Pan komplet plików.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ