Projektowanie tras

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Anonimowy

Projektowanie tras

Post autor: Anonimowy »

Proszę o
Możliwość obliczenia wsp. pkt. na łuku kołowym (wg. długości łuku kołowego lub kata srodkowego) określonym przez trzy pkt. "tylko trzy pkty", z zachowamniem tego co zawiera w sobie niniejszy moduł
Anonimowy

Projektowanie tras

Post autor: Anonimowy »

Jesli dobrze rozumiem problem to wyliczeniu wspolrzednych punktu na zadanej dlugosci luku kolowego juz mozna robic.
Zakładka "Punkty dodatkowe" - wprowadzić hektometr punktu = hektometr poczatku łuku (z zakładki punkty główne) + zadana długość.
Anonimowy

Projektowanie tras

Post autor: Anonimowy »

Tak: "Zakładka "Punkty dodatkowe" - wprowadzić hektometr punktu = hektometr poczatku łuku (z zakładki punkty główne) + zadana długość"
ale chodzi o przypadek gdy mamy tylko trzy punkty i należy ułozyć to zadanie i ono jest nie do wykonania w tym module należy wykonać kilka oblicze: kata zwrotu stycznych, wsp pkt wierzchołkowych.
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 973
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Projektowanie tras

Post autor: Wojtek P. »

No tak - trzeba miec styczne (3 punkty). Pomyslimy jak ''wtłoczyć'' w ten modul przypadek z 3 punktami łuku.
-To serve and protect-
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: geobiuro »

Witam

Mam gor±c± pro¶bê i du¿± potrzebê prosiæ o zajêcie siê w/w tematem.
Wskazane by by³o a ¿eby istnia³a mo¿liwo¶æ obliczenia wsp. pkt na ³uku ko³owym wg. :
- d³ugo¶ci ³uku ko³owego, okre¶lone odcinki
- k±ta srodkowego
- podzia³ ³uku wg okre¶lonej liczby pkt. na ³uku


Z powa¿aniem

AM
Z poważaniem.
AM
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

wszytkie te obliczenia s± dostêpne w zak³adce krawed¼.Mo¿e nie w takim ujeciu jak pan pyta ale efekt obliczeñ jest porównywalny.Odpowiednio dobieraj±c kilometra¿e obliczeñ i w \"opcjach obliczeñ\" odstêp miêdzy punktami otrzyma pan szukane punkty tak na prostych jak i krzywoliniowych odcinkach trasy.
Podrêcznikowy /ju¿ rzadko wykorzystywany sposób tyczenia/ wg okre¶lonej liczby punktów na ³uku mo¿na zrealizowaæ w sposób
nastêpuj±cy :
1.Znaj±c kilometra¿ pocz±tku i koñca danego ³uku - wyliczany w zak³adce trasa -oblicza pan dlugo¶æ krzywej. np 125.20
Dzieli pan tê warto¶æ przez tyle na ile czêsci chce pan podzieliæ ³uk w celu obliczenia wsp.punktów.
2.Nastêpnie w zak³adce krawêd¼ ustawia pan zakres obliczeñ od kilometra¿a pocz±ku krzywej , a w opcjach odstêp miêdzy punktami ustala pan warto¶æ obliczon± z podzia³u 125,20 na ¿±dan± ilo¶æ czê¶æi.

Zachêcam do pracy w pe³nych kilometra¿ach - tak zwykle przygotowane s± projekty drogowe - wtedy automatyka obliczeñ jest pe³na.
Pozdrawiam Zbigniew P.<br><br>Edytowany przez: zbigniew, w: 06.10.2005 08:37
Pozdrawiam Zbigniew P.
Anonimowy

Re:Projektowanie tras

Post autor: Anonimowy »

Zbigniewie, nie my¶lê aby \"podrêcznikowy sposób\" by³ rzadko wykorzystywany. W codziennej praktyce czesto potrzebuje wytyczyæ ³uk o promieniu np 15m bo trzeba postawiæ krawê¿nik na placu. W projekcie budowlanym nie ma mowy o parametrach wystêpuj±cych w opracowaniach \"powa¿nych\".
Wydaje siê, ¿e istnieje potrzeba opracowania prostego modu³u obliczeniowego do rozwi±zywania ³uków w klasycznym wydaniu. Ostatnio mia³em zadanie do okre¶lenia promienia okrêgu opartego na trzech danych puktach. Mo¿na taki okr±g narysowaæ ale czy jest mo¶liwo¶æ znalezienia jego ¶rodka? Nie potrafiê tego zrobiæ :(, no i jeszcze zagê¶ciæ ten ³uk punktami po¶rednimi. Modu³ projektowania tras jest skomplikowany i ¿ycie jeszcze mnie nie zmusi³o do jego rozgryzienia, nie wszyscy go kupili (bo po co je¶li nie zajmuj± siê tymi tematami), a jednak bywaj± sytuacje, ¿e trzeba siêgn±æ po \"Tablice do tyczenia krzywych\" pana Lipiñskiego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re:Projektowanie tras

Post autor: Krzysiek Opole »

Adam w przeciêciach masz mo¿liwo¶æ obliczenia promienia i ¶rodka okrêgu przechodz±cego przez 3 punkty, w zwi±zku z tym nie wiem w czym problem, a je¿eli nie chcesz zakupiæ modu³u projektowania tras to faktycznie masz problem. Ale matematyka mowi ¿e dzielisz k±t ¶rodkowy / ALFA / na tyle czê¶ci ile chcesz mieæ odcinków na ³uku, potem wchodzisz w obliczenia biegunowe i zwiêkszaj±æ kolejno k±t poziomy o n/ alfa i dopisuj±c promieñ masz swoje punkty na ³uku !!!!!
B) pozdr. K.K.

ps. wystarczy analiza rysunków w tablicach Lipiñskiego
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

Widzê ,¿e mamy pe³n± zgodno¶æ co do potrzeby wprowadzenia pewnych nowych onliczeñw cgeo .A tak siê sk³ada ¿e dok³adnie wypowiada³em siê na ten temat dwa dni temu oto cytat:
---------------------------

Re:Konwertor Spline..? - 04.10.2005 07:25
.
Do prac mniej zwiazanych z geodezja o¶rodkow±/mapa zasadnicza/ a cze¶ciej dla geodezji in¿ynieryjnej korzysta sie z krzywych i ³uków wstawianych na mapê \"graficznie\" myszk± w oparciu o jakies dane punkty. Niestety krzywa ta istnieje tylko jako rysunek.Gdyby¶my chcieli j± wynie¶ w teren , to trzeba sobie powstawiaæ masê punktów na ¶ladzie krzywej na mapê i te dopiero wynosiæ.
Moja propozycja jest taka:
wprowadziæ mozliwo¶æ zagêszczenia punktami (albo co jakas wartosæ np 0.5 m albo ilosciowo - 20 czê¶ci) krzywej , ³uku i mo¿e okrêgu.

Np ¿eby wytyczyæ kawa³ek ³uku krawêznika nie trzeba uzywac armaty w postaci modulu projektowania tras. I jeszcze w podobnym klimacie.
Czêsto projektanci podaj± tylko pocz±tek ³uku i koniec ³uku i promieñ . A cgeo nie liczy na mapie takiego przypadku: wstaw ³uk z dwóch punktów i promienia , a przyda³oby siê.W ³atwy sposób obliczenie takie wykonuje siê ze wzoru na strza³kê i ciêciwê ³uku(ale dok³adnego , a nie skróconego),
----------------------------------------------------------------------
tak wiêc ja te¿ jestem zwolennikem nowych funkcji obliczeniowych ,które
powinny byæ zlokalizowane poza modu³em projektowania tras.
AM nadaj±c tytu³ w±tku niejako automatycznie po³±czy³ je z modu³em projektowania tras.St±d moja poprzednia wypowied¼. A teraz okazuje siê ,¿e rozmawiamy w innych warunkach /brak modu³u/.
Nie zmienia to jednak mojej propozycji jak w cytacie ,¿e nad ³uczkami
programi¶ci mog± popracowaæ tak¿e poza modu³em projektowania tras.Z powa¿aniem Zbigniew P.

Edytowany przez: zbigniew, w: 06.10.2005 09:34<br><br>Edytowany przez: zbigniew, w: 06.10.2005 09:35
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re:Projektowanie tras

Post autor: Krzysiek Opole »

Zbyszek nie przesadzaj je¿eli masz pocz±tek i koniec ³uku oraz promieñ to obliczenie stycznych zajmuje minutê i mo¿esz wtedy swój ³uk wprowadziæ do modu³u projektowania tras i policzyæ go jak sobie chcesz, uwa¿am ¿e s± pilniejsze potrzeby je¿eli chodzi o rozbudowê programu. a to o czym mówisz to s± zadania z Geodezji In¿ynieryjnej III klasy Technikum, przy dostêpnych opcjach obliczeniowych programu takie zadania da siê spokojnie obliczyæ. Geometria jeszcze raz geometria :laugh:
pozdr. K.K.
Anonimowy

Re:Projektowanie tras

Post autor: Anonimowy »

Krzysiek -ja to wiem ale sam piszesz ,¿e wprowadzasz dane do modu³u \"projektowania tras\" Ty go u¿ywasz , ja go te¿ u¿ywam.Ale Adam takiego modu³u nie posiada , a zgodzê siê z nim , ¿e dla wytyczenia pojedynczych ³uczków np na jaki¶ parkingach , zatoczkach nie ma potrzeby korzystaæ z modu³u drogowego.Co nawet mo¿e skomplikowaæ obliczenia.Dlatego funkcja wprowadzania ³uku z dwóch punktów i promienia by³aby przydatna.
A cieszy mnie inny fakt. a mianowicie ,¿e jest wola - przynajmniej na forum - do dalszego rozwijania modu³u projektowania tras.
Pomys³ów pojawi³o siê ju¿ mnóstwo , a ja zacz±³bym od powi±zania modu³u przekrojów poprzecznych z geometri± trasy .
pozdrawiam Znigniew P.
P.S. Co do wiedzy in¿ynieryjnej - no có¿ jaki¶ czas temu brylowa³ temat odchy³ek ci±gu niwelacyjnego , a to chyba I semestr I klasy technikum.
I tak samo jest wa¿ny dla tej osoby , jak dla kogo¶ innego III klasa technikum ze wzorami na ³uki.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: geobiuro »

Witam

Tak Krzysiek z Opola ma racjê to wszystko mozna wykonaæ i nikt tutaj nie twierdzi ¿e jest inaczej, ale t± drog± dedukcji mo¿emy siê cown±æ np. do tablic logarytmiczntch lub suwaka bo tak mo¿na te¿ wykonaæ potrzebne oblicvzenia.
To sytuacje w terenie okre¶laj± co jest wazne w tej chwili a nie komfort za biurkiem.
W terenie liczy siê czas którym dysponujemy tam, a przez to nasza wydajno¶æ.
Co do sposobu rozwi±zania problemu czy po³aczyæ z modu³em \"Projektowanie tras\" czy oddzielnie to ja optuja za oddzielnym modu³em to upro¶ci obliczenia, które zazwyczaj nie stanowi± ca³osci zadania z modu³em projektowania tras.

Z powa¿aniem.
AM
Z poważaniem.
AM
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

je¶li pozostawimy oba modu³y jak teraz , to obliczenia objêto¶ci wykonywane w module przkrojów bêd± zawsze tyczyæ siê idealnie prostej trasy.Niestety gdy w dzisiejszych czasach liczy siê ka¿dy m3 mas ziemnych to uproszczenie jest du¿a niedogodno¶cia i wprowadza b³êdy. A ju¿ niejako poza konkurencj± - inne programy powiedzmy w bran¿y geodezyjno - drogowej - tylko w ten sposób licz±.O¶ nie jest prost± , a uwzglêdnia siê jej faktyczn± geometriê ..
Z
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re:Projektowanie tras

Post autor: Krzysiek Opole »

Zbyszek ja nie negujê takiej potrzeby tylko siê wkurzam :mad: jak kto¶ nie chce u¿ywaæ szarych komórek i podnosi temat na forum by co¶ zmieniæ w obliczeniach, ja sam zaczyna³em od tablic Lipiñskiego, potem pisa³em programiki w Basicu, teraz mam kilka nak³adek na Cada, oraz c-geo i to fajnie ¶miga. Ale uwa¿am ¿e najlepszym rozwi±zaniem by by³a integracja modu³u projektowania tras z trzecim wymiarem, modu³em przekroji pionowych oraz danymi z odbiorów, i uwa¿am ¿e tym siê by by³o warto zaj±æ , z Twoich postów wnioskujê ¿e tak jak ja robisz tylko drogi i mosty po horyzont.
p.s. uwa¿am ¿e my¶lenie nie boli, i st±d moja reakcja. B)
pozdr. K.K.
Anonimowy

Re:Projektowanie tras

Post autor: Anonimowy »

Widzê, ¿e dyskusja nabra³a mocy i przy okazji kilkakrotnie by³em \"wywo³ywany do tablicy\", dlatego raz jeszcze zabiorê g³os w celu u¶ci¶lenia kilku faktów:
-nie mam nic przeciwko rozbudowie modu³u projektowania tras - niech cgeo rozwija sie jak tylko jest to mo¿liwe
-wykupi³em modu³ projektowania tras ale jak pisa³em \"¿ycie jeszcze mnie nie zmusi³o do jego rozgryzienia\"
-wiele lat pracujê w zawodzie i jako¶ radzê sobie z ³ukami, potrafiê obliczyæ to i owo ale dziêkujê za ma³± instrukcjê, zawsze dobrze jest siê sprawdziæ
-g³upio mi, ¿e przegapi³em obliczenie ¶rodka okrêgu w obliczeniach przeciêæ, dziêki za informacjê (kiedy ta funkcja siê pojawi³a :))
-dalej jestem zwolennikiem opracowania dodatkowego modu³u obliczeñ ³uku ko³owego, aby nie strzelac z armaty do wróbla
I na zakoñczenie: pracowa³em na arytmometrze, na kalkulatorach, na kalkulatorach programowanych, na komputerze z oprogramowaniem od SPOGa do obecnego CGEO i nie chce wracaæ ju¿ do tego co by³o na pocz±tku tego zdania. Nie te czasy, nie ten zapa³ i nie te pieni±dze. Widocznie zrobi³em siê wygodny i leniwy, no có¿ s± i tacy.
Pozdrawiam wszystkich, a zw³aszcza drogowców - niech nam buduja te drogi, tylko szybko. ;)
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re:Projektowanie tras

Post autor: Krzysiek Opole »

A niech bêdzie modu³ , schemat widzê nastêpuj±co :
- wprowadzam : Promieñ XY pocz±tku, koñca i ¶rodka okrêgu
- okre¶lam kierunek obliczeñ zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub
w przeciwnym
- program oblicza d³ugo¶æ ³uku
- wpisujê deklarowan± warto¶æ delta L
- program oblicza wspó³rzêdne co delta L i informuje kiedy osi±gniemy
punkt koñca ³uku.
-Proponujê dodaæ mo¿liwo¶æ zdeklarowania kilometra¿u P£ i
mo¿liwo¶æ obliczania w pe³nych kilometrach 110+005 itd
Z klotoid± sprawa wygl±da³a by podobnie tylko trzeba znaæ jej pocz±tek, kierunek stycznej, jej d³ugo¶æ i promieñ na koñcu krzywej .

p.s. Jestem ciekaw co na to powie Admin, ¿ebym nie dosta³ bana.:(
pozdr.K.K.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

E ! bez takich armat.Wystarczy jedna ikonka i dzia³a to tak. klikamy now± ikonke : wstaw ³uk z 2 punktów i promienia.nastepuje pytanie o promieñ wpisujemy .Wskazujemy mych± poczatek ³uku i koniec ³uku i wstawia siê automatycznie ³uczek.W zale¿no¶ci od kolejno¶ci wskazania kolejnosci punktów ³uk rysuje siê pod lini± ³acz±ca pocz i koniec lub nad ni±. Klikamy pozniej w taki luczek i pytanie czy zagesciæ luk punktami tak / to iloma i wyliczaja sie nowe punkty na ³uku.Bez kilometrazy , bez klotoidy.Tylko minmum dwa punkty , promieñ ,ilosc punktów nowych na luku. Bez nowych modu³ow , tabelek itd.
Jest tylko jedno ALE - brakuje w tej dyskusji wypowiedzi najwa¿niejszej ze stron .. JURKOWIE ?
pozdrawiam Zbigniew P
Pozdrawiam Zbigniew P.
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re:Projektowanie tras

Post autor: Zbysiu »

A ja jeszcze do tego dorzuci³bym mo¿liwo¶æ rzutowania na taki ³uczek punktów i ju¿ by by³o ca³kiem cacy :)
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

ciekawe czy z tej chmury bedzie deszcz. Mo¿e jak temat utrzyma siê d³u¿ej na forum ,to co¶ wskuramy ........ :blink:
pozdrawiam Zbigniew
Pozdrawiam Zbigniew P.
Adam
____
____
Posty: 156
Rejestracja: 20 mar 2005, 12:49
Lokalizacja: Silesia

Re:Projektowanie tras

Post autor: Adam »

Krzysiek Opole napisa³:
.

p.s. Jestem ciekaw co na to powie Admin, ¿ebym nie dosta³ bana.:(
pozdr.K.K.
Krzysiu, do bana jest mi daleko, bo nie biore wszystkiego tak bardzo do siebie. Mysle, ze wiekszosc wypowiedzi uzytkownikow naszego oprogramowania ma charakter ogolny (na rzecz wiekszosci), a nie osobisty, pod siebie. Podobnie jest i w tym wypadku.
Jak juz bylo wspomniane, w szkolach ucza rozwiazywania luku, ale ucza rowniez przeciecia prostych, rzutowania i innych podstawowych obliczen, ktore mamy do dyspozycji w cgeo. Dlatego zdziwilem sie, ze zabraklo tego elementu w standardzie programu, kupilem modul projektowania tras z mysla, ze jest to uzupelnienie do standardu. Okazalo sie, ze jest to cos powazniejszego, godnego nazwania projektowania (chyba, bo przeciez nie poznalem go jeszcze na tyle aby byc wiarygodnym). Prostego rozwiazania do obliczen luku dalej brakuje i stad moj glos w dyskusji.
Co, jak i w jakim zakresie ma dzialac niech zostanie w gestii programistow, a ewentualne uwagi bedziemy zglaszac po przetestowaniu.
Zycze milego dnia wszystkim (juz piatek :)) i tworczych wypowiedzi.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

nie zostawmy projektowania tras w cgeo w sytuacji jak na zdjêciu poni¿ej.By³o dobrze , ale trzeba i¶æ dalej .....
Z. Obrazek
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re:Projektowanie tras

Post autor: Krzysiek Opole »

Zdjêcie zaje..... czekamy na efekty dyskusji !!!!!
pozdr. K.K. :laugh:
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektowanie tras

Post autor: zbigniew »

zdjêcie nie jest moje a znalaz³em je w dzia³e Ciekawostki na
www.lodzkie.autostrady.prv.pl - chyba znajdziesz tam znajome dla Ciebie klimaty.
Pozdrawiam Zbigniew P.
Pozdrawiam Zbigniew P.
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re:Projektowanie tras

Post autor: lfLF »

Dwie propozycje dla \"forumowiczów\":
1. Nie jestem zainteresowany tematem - nie zabieram g³osu
a/ \"to jest poziom I klasy, tamto III klasy technikum!!!\"
b/ \"odchy³ki w niwelacji !!!, przecie¿ to bana³\"
itp. itd. itp. ....
2. Znam proste rozwi±zanie problemu - przedstawiam je
- inne postêpowanie, a zw³aszcza krytyka wszystkiego co mnie nie interesuje powoduje ¿e, PROGRAM nie rozwija siê ( id±c po my¶li niektórych wypowiedzi, nale¿a³oby wrêcz usun±æ niektóre obliczenia, bo przecie¿ obliczenie np. wspó³rzêdnych metod± ortogonaln±, uw³acza my¶li in¿ynierskiej).
Z powa¿aniem FL
Z poważaniem flFL
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Projektowanie tras ???

Post autor: zbigniew »

do LF
sorry, ale nie do konca rozumiem intencje Twojej wypowiedzi.
Czy to ze 05.10.2005 AM wskrzesil watek ze swoim problemem to dobrze , czy zle dla Ciebie.Czy to ze kilka osob wymienilo sie spostrzezeniami to Ci sie podoba , czy przeszkadza ?
Czy to zeby sobie pomagac wzajemnie w ramach forum to ci odpowiada , czy tez widzisz inne cele naszych i Twojej dyskusji.
z powwaaniem Zbigniew P. B)
Pozdrawiam Zbigniew P.
ODPOWIEDZ