Nadawanie kodów

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

W trakcie tworzenia mapy program nadaje kody tylko dla symboli (WLZ, OSM, itd.) Szkoda że nie ma opcji nadawania kodów wszystkim elementom z K1 ( rysując budynek w tabeli punkty powinny dostać kod BUD itd. generalnie obiekty liniowe też powinny nadawać kod).
Pewnie zaraz odezwą się głosy że kody nadaje się w terenie, powinna być możliwość wybrania w opcjach czy chcemy żeby program nadawał kody czy też nie.
Kolejna sprawa to co jeżeli pikieta ma już nadany kod i nie chcemy aby został zmieniony w trakcie rysowania, pomysłem może być dodanie zapytania w takiej sytuacji czy mamy kod zmienić czy program ma zostawić istniejący kod( np wyskakujące okienko z podaniem wcześniejszego kodu i opcjami zostawić czy nadać nowy). Takie rozwiązanie przydatne będzie również w sytuacji gdy jedna pikieta może dostać 2 albo i więcej kodów (np szafka sterownicza na słupie elektroenergetycznym) w tym momencie operator sam wybierze jaki kod ma zostać nadany pikiecie.
Osoby które nie nadają kodów w terenie będą miały ułatwione zadanie, kody zostaną przyporządkowane do pikiet automatycznie po skartowaniu mapy. Czasem dla kilkunastu piekiet nie opłaca się tego robić w terenie. Myślę że warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

... rysując budynek w tabeli punkty powinny dostać kod BUD...
Proszę zwrócić uwagę, że punkty załamania budynku nie mają swojej reprezentacji w instrukcji K1 - kod BUD to "Obszar spójny ograniczony zbiorem łamanych uogólnionych zamkniętych"
To samo dotyczy też innych obiektów liniowych - punkty załamania takich obiektów nie mają kodów identycznych jak kod całego obiektu, często nie mają żadnych kodów (np. punkty załamania sieci uzbrojenia terenu).
co jeżeli pikieta ma już nadany kod i nie chcemy aby został zmieniony w trakcie rysowania
w jakim przypadku podczas rysowania może być zmieniony ten kod? Jeśli nie chcemy aby kod został zmieniony - to go nie zmieniamy
gdy jedna pikieta może dostać 2 albo i więcej kodów (np szafka sterownicza na słupie elektroenergetycznym)
w tym wypadku obowiązkowe jest utworzenie dwóch obiektów punktowych - każdy jest odrębny, oba mają te same współrzędne, instrukcja nie dopuszcza nadawania dwóch kodów dla jednego obiektu.
Utworzenie drugiego punktu o innym kodzie jest dość proste - wystarczy na mapie wybrać taki punkt, prawy klawisz myszki i opcja "Stwórz kopię punktu" - wtedy nadać można nowy kod, w tabeli powstaje drugi punkt o tym samym numerze i nowym kodzie.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Z odpowiedzi wnioskuję, że duża część pikiet jest oddawana do ośrodka bez kodów, albo trzeba je wprowadzać ręcznie. Jak oddaję operat do urzędu to wszystkie pikiety mają kody ( nawet załamania sieci dostają kod np UPE, UPW itd. ) Kartując pikiety symbolem płotu też nie wstawia się kod BGS.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Kody UPE,UPW itd. to kody osi przewodów podziemnych - a więc kody obiektów liniowych - w żadnym wypadku nie można ich stosować dla jakichkolwiek punktów. Ciekawe jaki to ośrodek jest tak "mądry" że sugeruje takie stosowanie instrukcji.
To samo dotyczy też kodu BGS - to kod obiektu liniowego - Ogrodzenie trwałe - symbol - Łamana uogólniona otwarta
Nie ma w instrukcji K1 kodu dla punktu załamania ogrodzenia.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nadawanie kodów

Post autor: FaFaL »

Z tego co wiem to kody systemu GEOINFO obejmują punkty osi itp. Jeśli chodzi o budynki to wprowadza się EPINN. Nie wiem czy instrukcja G-7 nie wprowadza kodów na punkty osi....
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Tak, GI tak ma, ale to nie dotyczy jak rozumiem tego ośrodka, gdzie są jak widzę kody K1. G7 zawiera m.in. obiekty punktowe dla punktów odcinków sieci i kody są dostępne w C-GEO - dołączyliśmy je do tabeli kodów K1'98, np.: UGG, UGE, UXC...
Pozdrawiam Jurek B.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Nadawanie kodów

Post autor: piotrt »

Potwierdzam,że są takie ODGiK ,które pracują na Geoinfo i mimo tego tego żądają, aby wszystkie punkty przekazywane operatem posiadały kody K1 (również kody obiektów liniowych)
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Oprócz geoinfo kody obiektom liniowym nadaje Mapa SG. Do ośrodka nie oddajemy pliku wektorowego(dwg, dxf czy czegokolwiek innego) tylko szkic+wykaz współrzędnych na CD z kodami, a urzędy same kartują nasze pomiary w różnych nieraz zupełnie nie do tego celu stworzonych programach(np do prowadzenia ewidencji gruntów z dadatkami). Puki nie będzie jednolitego systemu wymiany danych niestety będą takie sytuacje. Mam nadzieję że może gml coś zmieni choć skoro przez 20 lat nikt nie wpadł na pomysł prowadzenia mapy numerycznej to pewnie na niewiele to się zda.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Ok, ale w GI obowiązują inne kody niż K1 - i tam są odpowiednie oznaczenia kodowe dla punktów sieci (punkty węzłowe, osiowe) - to jest dostępne dla użytkowników C-GEO pracujących na kodach GIV.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Odgrzeje stary temat odnośnie nadawania kodów. Po wprowadzeniu nowego rozporządzenia nie ma już wątpliwości jakie kody obowiązują (z pewnością większość ośrodków będzie nadal pracowała jak do tej pory ale pomińmy ten fakt ). Czy teraz będzie szansa na to aby wszystkie pikiety w trakcie rysowania dostały kod, nawet te dla obiektów liniowych? Ewentualnie czy można by dodać opcje nadawaj kod pikietom dla obiektów liniowych w parametrach programu?Jeżeli ktoś będzie chciał to skorzysta a jeżeli nie to wszystko zostanie po staremu.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Tak, jeśli ktoś chce tak działać - może skorzystać z pola KOD w dolnej części okna mapy.
Poniżej przykład z kodem KTCR01 - czyli kodem obiektu powierzchniowego Alejka - nadawany jest on w ten sposób punktom alejki. Osobiście uważam, że jest to postępowanie niezgodne z przepisami, ale można.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (78.9 KiB) Przejrzano 7846 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Mam pytanie odnośnie zmian starych kodów z K1 na nowe. Jak przełączymy w opcjach zestawienie kodów na mapę zasadniczą program nie przerabia kodów dla uzbrojenia podziemnego UPK, UPE itd.
Kody budynkowe są przerabiane na nowe. Wiem, że dla uzbrojenia powyżej 1 m szerokości występuje atrybut 02 ale rzadko tak jest, program powinien z automatu przerobić kod UPK na SUPK_01 itd.
Podobnie powinno być z armaturą np WLZ powinien zmienić się na SUUS15 z automatu z podświetleniem i opcją wyboru 01-20.
Wiem, że uważa Pan to za nieprawidłowe ale część ośrodków tak działa.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Wymyślimy rozwiązanie, które pozwoli na taką interpretację powiązania starych kodów z nowymi, które będzie sterowane przez użytkownika, a więc nie będzie miało ewentualnego złego wpływu na pracę u innych użytkowników C-GEO. Powinno to się pojawić jeszcze w maju.
Co do WLZ niestety nie ma możliwości by zrobić automatyczny, a jednocześnie opcjonalny wybór z listy możliwych - jedno wyklucza drugie.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

W takim razie pozostaje poczekać. Dziękuję za zainteresowanie.
Mam pytanie czy przy tej okazji nie dałoby rady spróbować dołożyć w opcjach programu możliwości kodowania wszystkich pikiet, łącznie z obiektami liniowymi?
Jeżeli ktoś chciałby skorzystać to przełączy w opcjach programu i będzie miał taki efekt.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Kodowanie pikiet - być może i to wprowadzimy, najpierw jednak chciałbym dowiedzieć się, który PODGiK żądał nadawania punktom załamań obiektów kodów przeznaczonych dla obiektu w starej K-1 - chętnie porozmawiałbym z kimś z tego urzędu na temat podstaw prawnych takich działań.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Tarnowskie Góry, Bytom, Gliwice powiat, Będzin, Piekary Śl. i pewnie wiele innych na śląsku. Tak się przyjęło odkąd pamiętam, że wszystkie pikiety mają kod.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Tarnowskie Góry, Bytom, Gliwice powiat, Będzin, Piekary Śl. i pewnie wiele innych na śląsku. Tak się przyjęło odkąd pamiętam, że wszystkie pikiety mają kod.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Wielkie dzięki za wprowadzenie opcji z nadawaniem kodów. Jest to duże ułatwienie, a rozwiązanie z ukrytą opcją kodowania jest super, ponieważ inne osoby nie zauważą nawet tej zmiany i nie będzie to zakłócało dotychczasowego sposobu pracy.

W trakcie pracy z starą listą kodów k1-98 wszystko chodzi super. Program nadal nie nadaje kodów dla obiektów liniowych z wykorzystaniem nowego zestawienia mapa zasadnicza.

Eksport pikiet z podziałem na bazy danych GESUT BDOT itd. nie funkcjonuje prawidłowo. Z pośród wszystkich pikiet tylko pikiety budynkowe zostały wyeksportowane do pliku BDOT a powinny do EGiB, reszta nie została wyeksportowana.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Program nadal nie nadaje kodów dla obiektów liniowych z wykorzystaniem nowego zestawienia mapa zasadnicza.
Ta opcja aby działała wymaga włączenia tej funkcji:
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (21.64 KiB) Przejrzano 7522 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Eksport pikiet z podziałem na bazy danych GESUT BDOT itd. nie funkcjonuje prawidłowo
Punkty są eksportowane do odrębnych plików tekstowych w zależności od ich kodów - proszę sprawdzić jakie kody mają punkty w tabeli - to jest kryterium generowania plików z podziałem na poszczególne typy baz.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jakub Kwinta »

Tak jak wcześniej pisałem w przypadku starej instrukcji K1 wszystkie kody są nadawane i chodzi to bez problemu, tak w przypadku zastosowania tabeli kodów "mapa zasadnicza" ustawianej w opcjach programu kody są nadawane tylko dla symboli. Mam pytanie czy do obsługi nowej tabeli kodów jest potrzebny moduł aktualizacji mapy zasadniczej GML? Nie posiadam tego modułu ale wydaję się , że powinno to bez tego funkcjonować.

Odnośnie rozdzielania pikiet do poszczególnych plików program nie wysyła pikiet z kodami uzbrojenia do GESUT.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Proszę o telefon w poniedziałek -opiszę jak nadawać te kody punktom obiektów i jak eksportować do TXT z podziałem na bazy. Moduł GML potrzebny jest tylko do eksportu/importu obiektów z atrybutami.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nadawanie kodów

Post autor: Jurek B. »

Tu jest krótkie wideo pokazujące jak się odbywa zapis kodów do punktów obiektu
A na tym filmie od 33 sek widać jak zapisuje się punkty z podziałem na bazy GESUT, EGB itd.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ