Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Michał Kozik

Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: Michał Kozik »

Tak naprawdę to najbardziej w C-Geo brakuje mi podstawowych narzędzi rysunkowych z byle jakiego CADa, takich jak:

Przytnij - przykładowo mam zakres pomiaru, w terenie zmierzyłem krawędź drogi trochę szerzej - przydałaby się możliwość przycięcia tej wychodzącej linii równo z zakresem.

Wydłuż - a zwłaszcza opcja znana z AutoCAD wydłuż linię do przedłużenia innej linii - na przykład dla takiej sytuacji gdy narożnik dajmy na to płotu jest niemożliwy do pomiaru. Wtedy mierzę dwa punkty na jednym płocie, dwa na drugim, dwa kliknięcia i linie płotów wydłużają się do wspólnego przecięcia

Przesuń zaznaczone elementy - dotyczy zwłaszcza napisów - zaznacz pierwszy napis, zaznacz dwa następne pod nim, kliknij ikonkę i przesuń jak w CADzie z punktu A tam gdzie mi pasuje i się kliknie(bez wpisywania dx, dy)

Odsuń - klik w ikonkę -> wpisz wartość przesunięcia w jednostkach na mapie (1mm), klik w element, klik w którą stronę, klik w następny, klik w którą stronę, klik... kto pracował a jakimkolwiek CADzie wie o co chodzi. (Ideał - linia komend + ikonki). BTW, DraftSight jest darmowym (zapewne na razie) CADem do zastosowań również komercyjnych, więc tam można obejrzeć jak te polecenia działają. Wiem, mogę to robić tam, ale nie karzcie mi liczyć w C-Geo, kreślić w C-Geo, eksportować DXFem lub DWGiem do CADA, w CADzie przycinać, importować do C-Geo żeby dokreślić coś o czym zapomniałem, znowy eksportować... symbolika linii się wali...

Odsuń przez punkt - odsuń np. jedną ścianą budynku przez punkt A(X,Y) - a następnie tą linię sobie przytnę do odpowiedniej długości rysując np. z A okrąg o odpowiednim promieniu.... dużo możliwości

Kopiuj wielokrotnie zwłaszcza napisy.

Rysowanie linii:
Undo - przy rysowaniu długiej linii przez klikanaście punktów (przy wektoryzacj na przykład) polecenie cofnij o 1 punk jest mocno przydatne
Następny punkt w odległości takiej a takiej mierzonej pod takim kątem a takim
Następny punkt określony przez przyrosty współrzędnych dx i dy względem ostatnio wprowadzonego

SNAPy - kurczę, jakoś snapy w C-Geo mnie nie przekonują. Nigdy nie wiem czy jak zaczynam nową linię to jej początek uda mi się kliknąć w końcu innej linii czy raczej w punkcie bardzo bliskim jej końca...
łukasz B.

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: łukasz B. »

Podzielam zdanie kolegi. Opisane polecenia są poleceniami do projektowania co nie znaczy, że niepotrzebne do celów geodezyjnych. Snapy jak i wydłużanie, odsuwanie obiektów rzecz potrzebna.Dodam jeszcze, że tworzenie linii równoległych i wystawianie prostopadłych to dość karkołomne zadanie, można by zastanowić się nad ulepszeniem tych narzędzi coś na wzór CADa.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: FaFaL »

Michał Kozik pisze:Kopiuj wielokrotnie zwłaszcza napisy.

Rysowanie linii:
Undo - przy rysowaniu długiej linii przez klikanaście punktów (przy wektoryzacj na przykład) polecenie cofnij o 1 punk jest mocno przydatne
Następny punkt w odległości takiej a takiej mierzonej pod takim kątem a takim
Co do napisów to kliknij napis na mapie (lub dowolny symbol) i naciśnij F6 (lub funkcja pod prawym klawiszem myszki)
Co do undo, to jak najbardziej jest - klawisz BackSpace
Co do następnego punktu to podczas rysowania prawy klawisz mysz.......
Pozdrawiam Rafał Kocierz
janek
______
______
Posty: 611
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: janek »

Zgadzam się ze zdaniem łukasza B. Rzeczywiście funkcje rysowania są dość skomplikowane. Niezłe rozwiązanie ma Ewmapa, gdzie wykorzystuje się tzw. linię bazową i w odniesieniu do niej można dowolnie rysować linie, wstawiać punkty, itd, używając tzw. zatrzasków.
Janek B.
Michał Kozik

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: Michał Kozik »

FaFaL pisze:
Michał Kozik pisze:Kopiuj wielokrotnie zwłaszcza napisy.

Rysowanie linii:
Undo - przy rysowaniu długiej linii przez klikanaście punktów (przy wektoryzacj na przykład) polecenie cofnij o 1 punk jest mocno przydatne
Następny punkt w odległości takiej a takiej mierzonej pod takim kątem a takim
Co do napisów to kliknij napis na mapie (lub dowolny symbol) i naciśnij F6 (lub funkcja pod prawym klawiszem myszki)
Co do undo, to jak najbardziej jest - klawisz BackSpace
Co do następnego punktu to podczas rysowania prawy klawisz mysz.......
Dzięki FaFal, i znów jestem mądrzejszy:
Co do undo - rzeczywiście BackSpace działa - może warto dodać go do menu kontekstowego w czasie rysowania linii? Bo nie jest to oczywiste.
W życiu bym się nie domyślił, że opcja "Ustaw atrybuty zaznaczonego obiektu" służy , zapewne m. in., do kopiowania napisów.
Co do następnego punktu - faktycznie pod prawym klawiszem jest następny punkt, i dalej w prawo, w lewo i prosto - nawet korzystam dość często z tego - a jednak do mojej świadomości nie przebiło się że tam można ustawić kąt... może warto oprócz "w lewo, w prawo, prosto" dodać "pod kątem"? - i tak się otwiera jedno okno.

Ponawiam prośbę co do przycinania i wydłużania. Wydaje mi się że narzędzie takie mogłoby pracować w trybie:
1) wybierz krawędź tnącą (która może składać się z kliku odcinków i łuków (CTRL+klik) o prostą geometrię - X,Y, R,...; wiadamo, że splajny to zupełnie inna para kaloszy)
2) wybierz prostą do przedłużenia
3) program oblicza sobie punkt przecięcia wydłużanego elementu i każdego z odcinków krawędzi tnącej a następnie przedłuża linię do punktu przecięcia (wstawia nowy punkt @ do obiektu wydłużanego na początku lub na końcu w zależności którą stronę względem środka wydłużanego elementu użytkownik klinkął).
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: FaFaL »

Michał Kozik pisze:Tak naprawdę to najbardziej w C-Geo brakuje mi podstawowych narzędzi rysunkowych z byle jakiego CADa, takich jak:

Przytnij - przykładowo mam zakres pomiaru, w terenie zmierzyłem krawędź drogi trochę szerzej - przydałaby się możliwość przycięcia tej wychodzącej linii równo z zakresem.

Wydłuż - a zwłaszcza opcja znana z AutoCAD wydłuż linię do przedłużenia innej linii - na przykład dla takiej sytuacji gdy narożnik dajmy na to płotu jest niemożliwy do pomiaru. Wtedy mierzę dwa punkty na jednym płocie, dwa na drugim, dwa kliknięcia i linie płotów wydłużają się do wspólnego przecięcia

Przesuń zaznaczone elementy - dotyczy zwłaszcza napisów - zaznacz pierwszy napis, zaznacz dwa następne pod nim, kliknij ikonkę i przesuń jak w CADzie z punktu A tam gdzie mi pasuje i się kliknie(bez wpisywania dx, dy)

Odsuń - klik w ikonkę -> wpisz wartość przesunięcia w jednostkach na mapie (1mm), klik w element, klik w którą stronę, klik w następny, klik w którą stronę, klik... kto pracował a jakimkolwiek CADzie wie o co chodzi. (Ideał - linia komend + ikonki). BTW, DraftSight jest darmowym (zapewne na razie) CADem do zastosowań również komercyjnych, więc tam można obejrzeć jak te polecenia działają. Wiem, mogę to robić tam, ale nie karzcie mi liczyć w C-Geo, kreślić w C-Geo, eksportować DXFem lub DWGiem do CADA, w CADzie przycinać, importować do C-Geo żeby dokreślić coś o czym zapomniałem, znowy eksportować... symbolika linii się wali...

Odsuń przez punkt - odsuń np. jedną ścianą budynku przez punkt A(X,Y) - a następnie tą linię sobie przytnę do odpowiedniej długości rysując np. z A okrąg o odpowiednim promieniu.... dużo możliwości
SNAPy - kurczę, jakoś snapy w C-Geo mnie nie przekonują. Nigdy nie wiem czy jak zaczynam nową linię to jej początek uda mi się kliknąć w końcu innej linii czy raczej w punkcie bardzo bliskim jej końca...
Co do opcji przyciągania to jak najbardziej się zgadzam, sam nie tak dawno się dowiedziałem że działa przyciąganie do przecięcia.... Ogólnie pewnie chodzi o to aby jak kliknę ikonkę przyciągaj do końca linii to nie przyciągnie się nigdzie indziej (np. do punktu obok), tak samo powinna być ikonka do przyciągania do przecięcia czy też środka odcinka. Pewnie wielu by się przydała opcja przyciągania prostopadłego.

Co do narzędzi typu wstaw linię prostopadłą do zadanej, czy też narysuj równoległą do wskazanej to jak najbardziej są do tego narzędzia..
Capture.PNG
Capture.PNG (20.86 KiB) Przejrzano 11276 razy
Jednak w przypadku prostej równoległej brakuje opcji zwyczajnego wskazania strony odsunięcia. Teraz okno to wymaga wskazywania gdzie ma leżeć punkt początkowy i końcowy wskazywanej prostej, a często zwyczajnie chcemy mieć prostą o tej samej długości a tylko odsuniętą równolegle o zadaną długość, a punkty początka i końca mają się znajdować na normalnych wystawionych w końcach prostej odsuwanej. Od biedy można by tu zastosować funkcję przesunięcia obiektu:
Capture2.PNG
Capture2.PNG (7.59 KiB) Przejrzano 11276 razy
ale nie da się tu wstawić miary prostopadłej do obiektu ;) choć gdy obiekt jest przez przypadek równoległy do X lub Y to by się dało ;) - oczywiście mocno naciągam, ale tylko wskazuję że dodatkowa opcja w odsunięciu równoległym by się przydała.
Właśnie znalazłem miejsce gdzie się ukryła funkcja odsunięcia równoległego o którym mówiłem :) Tu jest :
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (63.82 KiB) Przejrzano 11247 razy
Uświadamia mi to, że trzeba to jakoś wszystko uporządkować i myślę że da się zrobić narzędzie mapowe które będzie w stanie obsłużyć wszystkie zadania związane z odsunięciem (wszelkiego rodzaju).
PS> przypomniałem sobie też o wtyczce Offset linii (Panie Waldku, nie zapomniałem o Panu :) )

[AKTUALIZACJA]
Zupełnie zapomniałem o funkcji o Obliczeniach na mapie


Na pewno brakuje możliwości graficznego wskazywania wektora odsunięcia. Oczywiście za chwilkę ktoś napisze, że silnik graficzny na to nie pozwoli, ale przecież nie musi być tu funkcji z dynamicznym odświeżaniem podczas ruchu myszką - wystarczy jak kliknę raz w jednym miejscu (z przyciąganiem lub bez), a następnie w drugim.

Co do wydłużania i ucinania to trzymam mocno kciuki aby się udało - i przyznam że mam gdzieś co się stanie z topologią na uciętych fragmentach ;) bo nie przeszkadza mi, że obiekty zamknięte staną się otwartymi (ja wiem, że np. jest problem z warstwą działek i użytków ale można dać ostrzeżenie, że po ucięciu takie obiekty przestaną być działkami, a ich granice powędrują na jakąś inną warstwę - jeśli to konieczne - i użytkownik zostanie poproszony o wskazanie takich warstw).
Ostatnio zmieniony 26 lut 2012, 21:30 przez FaFaL, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: marioo »

Też przyłączę się do tych WSZYSTKICH propozycji i je poprę.
Michał Kozik pisze: SNAPy - kurczę, jakoś snapy w C-Geo mnie nie przekonują. Nigdy nie wiem czy jak zaczynam nową linię to jej początek uda mi się kliknąć w końcu innej linii czy raczej w punkcie bardzo bliskim jej końca...
Właściwie możnaby po dźwiękach poznawać, ale nie jest tak super, bo dźwięki nie działają w przypadku wstawiania symboli i edycji istniejących linii...
Pozdrawiam
pabik1
_____
_____
Posty: 386
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: pabik1 »

SNAPy - kurczę, jakoś snapy w C-Geo mnie nie przekonują. Nigdy nie wiem czy jak zaczynam nową linię to jej początek uda mi się kliknąć w końcu innej linii czy raczej w punkcie bardzo bliskim jej końca...[/quote]

http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 507&t=8814

Snapy które istnieją w C-raster - to jest coś :lol:
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: Jurek B. »

Funkcje CAD o których piszecie są u nas ciągle w kolejce - zawsze jest coś innego ważniejsze :( a programiści się nam nie klonują niestety.
W chwili wytchnienia będę naciskał o wykonanie po trochę tego co czeka na realizację.
Pozdrawiam Jurek B.
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: Jakub Kwinta »

Kiedy można się spodziewać wprowadzenia ww opcji CAD.
Za niedługo będzie rocznica tematu na forum.
kasprol
____
____
Posty: 170
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: kasprol »

Witam, odświeżę temat czy jest szansa na wprowadzenie nowych funkcji:
- przyciągania np. prostopadle do linii.
- wydłużania linii to przecięcia ze wskazaną linią.
- przycięcia linii do wskazanej linii.
Te opcje bardzo by ułatwiły edycję mapy, teraz mierząc np. schody trzeba za każdym razem przeliczać pikiety ze względu na niemożliwość pomierzenia ich dokładnie w linii ściany budynku.
Wiem, że można je przeliczyć w obliczeniach na mapie ale chodzi mi o to żeby nie zmieniać współrzędnych pikiet tylko rysując np. schody przeciągnąć linię do przecięcia ze ścianą budynku.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: marioo »

Popieram pomysł obiema rękoma
Pozdrawiam
Jakub Kwinta
_____
_____
Posty: 346
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:55

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: Jakub Kwinta »

Szkoda, że funkcje na mapie tak długo są w poczekalni ....
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: marcinn »

Tym bardziej, że ciągnie się to już latami....
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Narzędzia rysunkowe - wydłuż, przytnij, odsuń

Post autor: Jurek B. »

Dobrze, że użytkownicy nas motywują i mają konkretne wymagania, chciałbym żeby były one zrealizowane tak szybko jak to możliwe, nie jest to jednak jak widać, w każdym przypadku proste.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ