Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: walklim »

Powtarzam post z innego wątku bo tam nikt go nie czyta :x :


Kolega zadał sobie trud i wklepał kilometry niwelacji precyzyjnej do zadania "niwelacja precyzyjna" :D . jak już skończył zaczął się zastanawiać co dalej i utknął ... na szczęście jest opcja "zestawienie przewyższeń" w raporcie z zadania i tak przeszedł z danymi z pomiaru do wyrównania sieci. Jak mu tak podpowiadałem co by tu zrobić nasunęły mi się następujące uwagi:

1. bardzo by pomogło definiowanie które kolumny chcemy wypełniać (jak w niwelacji) - nie każdy robi pomiar "ze wzruszeniem" a punkty pośrednie w precyzyjnej nie powinny mieć miejsca (to akurat moje zdanie nie musicie się z nim zgadzać).
2. guzik eksportu do wyrównania lub w wyrównaniu import przewyższeń z zadania niw. precyzyjnej.
3. najważniejsze - definiowanie jednostek w jakich są odczyty - na podziale półcentymetrowym do dziennika zapisuje się zazwyczaj 1/20 milimetra a średnie przewyższenie z racji obliczania średniej pisze się w 1/200 mm - więc musiałem do odczytów dopisywać zero. bardzo rzadko przy pomiarach o wysokiej precyzji szacuje się trzecią cyfrę na mikrometrze - no przynajmniej w moich stronach. Opcja 1/10, 1/100, 1/20, 1/200 załatwiła by sprawę zamiast "podział centymetrowy", "podział półcetymetrowy"
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: grzes »

Ja czytalem :)
Wolnych mocy przerobowych na razie brak - na szybko to chyba pkt 1 moge zrobic
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: zbigniew »

Zadam pytanie na które sam nie znam odpowiedzi. Czy ktoś ma choćby szacunkowe rozeznanie ile jeszcze "analogowych" niwelatorów precyzyjnych i półprecyzyjnych jest używane na rynku ? Ja osobiście widuję ich mało , co nie znaczy ,że ich nie ma. Prędzej czy później czeka je los podobny np. do THEO 010, 020 , Dahlty, BRT itd. Na większych robotach już dawno nie widziałem innych niż niwelatory kodowe - cyfrowe. Odpowiedź na moje pytanie może pomóc programistom w decyzji , czy rozwijać moduł w kierunku starszych technologii , czy też zajmować się już tylko transmisjami z "nowego" sprzętu. A może obydwa podejścia są cały czas godne ,aby na ich rozwój w programie poświęcać czas ? 8)
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: FaFaL »

Ja tylko mogę powiedzieć, że w geodezji przemysłowej przy pomiarach maszyn czy konstrukcji w ciasnych przestrzeniach wciąż jest miejsce dla precyzyjnych niwelatorów optycznych- analogowych. Ale faktycznie, takie niwelatory nie są w głównym nurcie ;)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: grzes »

Pkt 1 zrobiony - nowy exe
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: walklim »

dziękuję, to już odpadło sporo kliknięć przy przepisywaniu - a co do przyszłości optycznych niwelatorów precyzyjnych to nadal wykonywane są nimi pomiary na zakładach przemysłowych, w piwnicach, halach itp. gdzie nie ma wystarczających warunków dla "kodowców" a są to czasem całkiem spore sieci.
Pozdrawiam Waldek Klimek
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

Post autor: WueM »

Witam
Swojego czasu kolega pożyczał niwelator optyczny (analogowy), bo wibracje od turbiny powodowały, że nowoczesne cudo nie chciało czytać. Stary Koni007 się przydał. :D
Pozdrawiam
Witek M.
ODPOWIEDZ