Strona 1 z 1

Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 08 maja 2014, 07:57
autor: walklim
Powtarzam post z innego wątku bo tam nikt go nie czyta :x :


Kolega zadał sobie trud i wklepał kilometry niwelacji precyzyjnej do zadania "niwelacja precyzyjna" :D . jak już skończył zaczął się zastanawiać co dalej i utknął ... na szczęście jest opcja "zestawienie przewyższeń" w raporcie z zadania i tak przeszedł z danymi z pomiaru do wyrównania sieci. Jak mu tak podpowiadałem co by tu zrobić nasunęły mi się następujące uwagi:

1. bardzo by pomogło definiowanie które kolumny chcemy wypełniać (jak w niwelacji) - nie każdy robi pomiar "ze wzruszeniem" a punkty pośrednie w precyzyjnej nie powinny mieć miejsca (to akurat moje zdanie nie musicie się z nim zgadzać).
2. guzik eksportu do wyrównania lub w wyrównaniu import przewyższeń z zadania niw. precyzyjnej.
3. najważniejsze - definiowanie jednostek w jakich są odczyty - na podziale półcentymetrowym do dziennika zapisuje się zazwyczaj 1/20 milimetra a średnie przewyższenie z racji obliczania średniej pisze się w 1/200 mm - więc musiałem do odczytów dopisywać zero. bardzo rzadko przy pomiarach o wysokiej precyzji szacuje się trzecią cyfrę na mikrometrze - no przynajmniej w moich stronach. Opcja 1/10, 1/100, 1/20, 1/200 załatwiła by sprawę zamiast "podział centymetrowy", "podział półcetymetrowy"

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 08 maja 2014, 08:32
autor: grzes
Ja czytalem :)
Wolnych mocy przerobowych na razie brak - na szybko to chyba pkt 1 moge zrobic

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 08 maja 2014, 11:03
autor: zbigniew
Zadam pytanie na które sam nie znam odpowiedzi. Czy ktoś ma choćby szacunkowe rozeznanie ile jeszcze "analogowych" niwelatorów precyzyjnych i półprecyzyjnych jest używane na rynku ? Ja osobiście widuję ich mało , co nie znaczy ,że ich nie ma. Prędzej czy później czeka je los podobny np. do THEO 010, 020 , Dahlty, BRT itd. Na większych robotach już dawno nie widziałem innych niż niwelatory kodowe - cyfrowe. Odpowiedź na moje pytanie może pomóc programistom w decyzji , czy rozwijać moduł w kierunku starszych technologii , czy też zajmować się już tylko transmisjami z "nowego" sprzętu. A może obydwa podejścia są cały czas godne ,aby na ich rozwój w programie poświęcać czas ? 8)

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 08 maja 2014, 12:05
autor: FaFaL
Ja tylko mogę powiedzieć, że w geodezji przemysłowej przy pomiarach maszyn czy konstrukcji w ciasnych przestrzeniach wciąż jest miejsce dla precyzyjnych niwelatorów optycznych- analogowych. Ale faktycznie, takie niwelatory nie są w głównym nurcie ;)

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 08 maja 2014, 12:56
autor: grzes
Pkt 1 zrobiony - nowy exe

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 09 maja 2014, 07:30
autor: walklim
dziękuję, to już odpadło sporo kliknięć przy przepisywaniu - a co do przyszłości optycznych niwelatorów precyzyjnych to nadal wykonywane są nimi pomiary na zakładach przemysłowych, w piwnicach, halach itp. gdzie nie ma wystarczających warunków dla "kodowców" a są to czasem całkiem spore sieci.

Re: Niwelacja precyzyjna - ślepa uliczka

: 09 maja 2014, 23:12
autor: WueM
Witam
Swojego czasu kolega pożyczał niwelator optyczny (analogowy), bo wibracje od turbiny powodowały, że nowoczesne cudo nie chciało czytać. Stary Koni007 się przydał. :D
Pozdrawiam
Witek M.