Kanalizacja

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Kanalizacja

Post autor: PUG »

Czy w module <Opisywanie rzędnych dla pikiet> dało by się dodatkowo dołożyć wprowadzanie rzędnych z tabeli?
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (104.99 KiB) Przejrzano 9786 razy
Dziękuję z góry
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

Z tabeli współrzędnych? czy z bazy danych?
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Jurek B. pisze:Z tabeli współrzędnych? czy z bazy danych?
Konkretnie chodzi mi o punkty z niwelacji, czyli posiadające tylko nr pkt i H.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

A czy nie da się tak ich numerować by zgadzały się numerami pikiet XY? Wtedy po obliczeniu niwelacji miałyby XYH właściwe.
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Jest inwestycja drogowa z nową kanalizacją. Wszystkie włazy i kratki są sytuacyjnie pomierzone z odpowiednimi numerami, jednak góry kanałów i kratek są niewykończone. Wykonawca potrzebuje inwentaryzację kanalizacji bez rzędnych góry. Robię niwelację nadając odpowiednią numerację (przykładowo: dla kanału K1, rzędna dna nazwana jest K1d) W ten sposób nazwane jest każde dno, wlot, wylot itd. Dla inwestycji, gdzie takich kanałów i wpustów jest kilkaset, nadawanie każdemu punktowi współrzędnych X i Y byłoby moim zdaniem zbyt czasochłonne. Wstawianie rzędnej przez wskazanie nr punktu (z niwelacji) ułatwiłoby tego typu prace.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

Rozumiem opisaną technologię, ale w czym byłoby bardziej czasochłonne nadawanie tych samych numerów niwelowanym punktom jak numery tych punktów pomierzonych sytuacyjnie?
Czy teraz nie jest to bardziej czasochłonne? Tworzyć nowe punkty o numerach pochodzących z punktów sytuacyjnie pomierzonych? A potem jeszcze rozwiązywać problemy z opisywaniem rzędnych?
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Z całym szacunkiem, ale uważam, że moja metoda wydaje się być mniej czasochłonna. Zaraz to wyjaśnię.
Pan proponuje wprowadzanie danych do pojedynczej studzienki w następujący sposób:
Nr: K1g___X=1000,00___Y=1000,00___H(góry)=1000,00 - pomiar sytuacyjny + niwelacja (po ustawieniu docelowym włazu)
Nr: K1d___X=1000,00___Y=1000,00___H(dna) = 998,85 - kopia X i Y + niwelacja dna
Moja propozycja:
Nr: K1g___X=1000,00___Y=1000,00___H(góry)=1000,00 - pomiar sytuacyjny + niwelacja (po ustawieniu docelowym włazu)
Nr: K1d__________________________H(dna) = 998,85 + niwelacja dna
...gdzie rzędna K1d potrzebna jest jedynie do opisu na mapie i na szkicach - stąd mój pomysł na ułatwienie wprowadzania rzędnych.

Jeśli się tego nie da wprowadzić, to może dałoby się stworzyć moduł (szablon) do kanalizacji, gdzie tabela współrzędnych była by rozbudowana o kolejną rzędną:
Nr Kod X Y H(góry) H(dna)
Tylko wtedy trzeba by prawdopodobnie przerobić, lub stworzyć nowy moduł do niwelacji, gdzie przy konkretnym numerze pikiety zaznaczałoby się, czy jest niwelowana góra czy dno studzienki, tak, żeby dane końcowe zapisywały się w odpowiednich kolumnach.
Dziękuję
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

Ok, tego właśnie mi zabrakło w poprzednich opisach od Pana - nie pisał Pan o pomiarze więcej niż jednej rzędnej dla obiektu.
Jeśli jest więcej rzędnych, wówczas rzeczywiście warto je pozyskiwać najmniejszym kosztem.
Spróbujemy zrobić to co Pan sugerował na obrazku.
Wolałbym nie mnożyć wysokości dla punktów w tabeli, bo powinno się wtedy wprowadzić 3 wysokości - H, Hgóry, Hdołu i podobnie w niwelacji.
Pozdrawiam Jurek B.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Witam.
Czy dało by się stworzyć "moduł" do kanalizacji dzięki któremu można by przyspieszyć prace geodety (projektanta):
Zdarza się, że wykonawca przed inwentaryzacją zasypuje całą sieć kanalizacyjną i geodeta nie jest w stanie fizycznie namierzyć dna zasypanego sięgacza. Często musi też analizować projekty pod względem ich zgodności i poprawności.
Mam propozycję wprowadzenia kilku udogodnień.

1. Wyznaczanie rzędnej na sięgaczu lub wlocie na podstawie długości odcinka i spadku podanym w %.
Zaznaczamy pierwszy punkt z możliwością wpisania rzędnej wlotu ręcznie lub wskazania jej z tabeli. Zaznaczamy drugi punkt z rzędną niewiadomą. Podajemy spadek w %. Rzędna automatycznie jest wyliczona z możliwością bezpośredniego wstawienia na mapę przy punkcie drugim (czcionka, wielkość ilość miejsc po przecinku i kąt obrotu do wyboru przez użytkownika).

2. Wyznaczenie spadku w % między znanymi rzędnymi - czyli sytuacja odwrotna do powyższej. Zaznaczamy dwa punkty o znanych rzędnych wlotu i wylotu czego wynikiem końcowym jest spadek w % z możliwością wstawienia go bezpośrednio na mapę. Dobre przy kontroli i opracowywaniu projektów.

3. Wyznaczenie rzędnej na wcince (z możliwością dodania wartości różnicy pomiędzy dnem przewodu a rzeczywistym usadowieniem samej wcinki).
Zaznaczamy punkt pierwszy i punkt drugi (studzienki kanalizacyjne) z możliwością wpisania rzędnej wlotu ręcznie lub wskazania jej z tabeli. Wskazujemy punkt wcinany (i ewentualnie podajemy wartość dla wcinki). Rzędna automatycznie jest wyliczona z możliwością bezpośredniego wstawienia na mapę (czcionka, wielkość ilość miejsc po przecinku i kąt obrotu do wyboru przez użytkownika).

Czy dałoby się coś takiego wprowadzić do C-Geo (moduły na mapie - coś na styl "wstawianie czołówek")

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Kanalizacja

Post autor: bartek1122 »

Ad1 i Ad3 jest w obliczeniach ortogonalnych(przy włączeniu opcji współrzędne domiary prostokątne) a Ad2 jest w obliczeniach odległości i azymutu na mapie. :D
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Jest w obliczeniach, to prawda, chociaż nie do końca.
Po pierwsze, żeby wyliczyć spadek potrzebujemy rzędną dna, wlotów i wylotów. Najczęściej właz kanału mierzy się np. GPS-em pod względem sytuacyjnym, później niwelujemy i mamy rzędną góry. Resztę wlotów i wylotów razem z dnem domierzamy łatą. W tym momencie dla jednego kanału (punktu) mamy kilka rzędnych. Mnie chodzi o to, żeby była możliwość wstawienia ręcznego lub z tabeli rzędnej dna albo wlotu. Bezsensem byłoby przecież wklepywanie za każdym razem odpowiedniej rzędnej do tabeli do tego samego punktu.
Po drugie, chodziło mi o to, żeby te obliczenia były na mapie, żeby wynik końcowy można było bezpośrednio wstawić na przewodzie.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2015, 14:47 przez PUG, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam.
piotrt
____
____
Posty: 241
Rejestracja: 10 paź 2012, 11:52

Re: Kanalizacja

Post autor: piotrt »

[quote="PUG"]
Najczęściej właz kanału mierzy się np. GPS-em i mamy rzędną góry.

Specjalista geodeta....
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Kanalizacja

Post autor: PUG »

Sorry...
Zapomniałem dodać, że pod względem sytuacyjnym mierzymy GPS-em lub z tachimetrii, a niwelatorem pod względem wysokościowym. Chodzi o to, że z tych pomiarów podstawowych zazwyczaj mamy pomierzony punkt (studzienkę) z jedną rzędną (najczęściej góry). Resztę rzędnych (dno, wloty i wyloty) mierzymy dodatkowo. Praktycznie, dla jednej studzienki (X, Y) jest jedna rzędna (H) - przeważnie góry włazu. Co w przypadku, gdy chcemy policzyć np. spadek między wlotem i wylotem dwóch studzienek?
Może to wyjaśnienie pomoże w zrozumieniu całości zagadnienia (...Panie piotr).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Kanalizacja

Post autor: grzes »

W aktualnej wersji testowej w opcji "Obliczenia na mapie" jest nowa pozycja "Spadki"
Pozwala ona na obliczanie spadku (lub rzędnej koncowej jesli znamy spadek) i wstawianie go na mapę. Dodatkowo mozemy policzyć rzędną punktu na linii (np rzędną wcinki).
Do obliczenia spadku możemy zadać inne rzędne (P, K) niż te ktore są przypisane do punktów P i K określających ich położenie sytuacyjne.
spadki.png
spadki.png (41.7 KiB) Przejrzano 8987 razy
pozdrawiam
grzes
Darekex
___
___
Posty: 78
Rejestracja: 16 sie 2011, 08:26

Re: Kanalizacja

Post autor: Darekex »

Witam

Podczas wstawiania opisu rzędnej dla pikiet zawsze za pierwszym razem wstawia mi treść z szerokością 1.5, a kolejne dopiero 0.75. Można to poprawić by zawsze wstawiał 0.75 ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

Witam, u mnie nie mam tego efektu, przydałaby się taka przykładowa mapa do sprawdzenia.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (29.79 KiB) Przejrzano 8151 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Darekex
___
___
Posty: 78
Rejestracja: 16 sie 2011, 08:26

Re: Kanalizacja

Post autor: Darekex »

Błąd występuje podczas wstawiania wysokości ikoną z paska. Tą z literką "T" 135/136.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

Jednak przykładowy projekt lub kontakt z naszym serwisem będzie niezbędny, bo i tu zawsze mam identyczne parametry:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (135.64 KiB) Przejrzano 8056 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Kanalizacja

Post autor: MarekOtt »

Od zawsze istnieje problem z wstawianiem rzędnych dla kanalizacji.

Mianowicie, przy wpisaniu rzędnej góry i dołu, następnie wstawieniu tych wartości na mapę, program dziwnie dostosowuje szerokość czcionki. Przy ponownym wstawianiu jest już ok.

Film obrazuje problem.

https://www.youtube.com/watch?v=t4snQnowwvg
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Kanalizacja

Post autor: Jurek B. »

U mnie nie ma takiego efektu, przypuszczam, że u Pana są inne ustawienia opcji programu, bo przy pierwszym wywołaniu okna widać wpisaną inną niż standardową szerokość napisu. Więcej mógłbym pomóc w poniedziałek online.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ