Metoda wybierania okiektów powierzchniowych

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Jarek Bagnicki
__
__
Posty: 42
Rejestracja: 02 kwie 2014, 23:14

Metoda wybierania okiektów powierzchniowych

Post autor: Jarek Bagnicki »

Miałbym dwie uwagi co do sposobu wyboru obiektów powierzchniowych (poligonów).
Selekcja obiektów powierzchniowych przez kliknięcie wewnątrz poligonu, w sytuacji gdy mam kilka warstw powierzchniowych (działki, użytki, klasyfikacja), a chce wybrać obiekt liniowy lub tekst, jest trochę przeszkadzająca. Najpierw muszę przelecieć wszystkie poligony, a dopiero na końcu wybierają się linie czy teksty. Teoretycznie można tymczasowo wyłączyć "wybieralność" warstw z obiektami powierzchniowymi ale nie jest idealne rozwiązanie gdyż np. snapowanie nie działa do taki warstw, na jednej warstwie mam czasem równocześnie teksty i poligony. Lepszym rozwiązaniem dla mnie osobiście by było wybieranie obiektów powierzchniowych przez kliknięcie na obwodnicy poligony. Może dałoby się dodać do programu funkcjonalność polegającą na wyborze rodzaju selekcji obiektów poligonowych poprzez kliknięcie: wewnątrz obiektu lub na jego obwodnicy?
Druga sprawa to metoda szrafowania wybranego obiektu powierzchniowego. Moim zdaniem szrafura jest zdecydowanie za ostra i bardzo negatywnie wpływa na czytelność tekstów znajdujących się wewnątrz wybranego obiektu. Czasami wręcz uniemożliwia ich odczytanie. Moim zdanie lepszym rozwiązaniem byłoby delikatne rozjaśnienie/przyciemnienie tła. W przypadku tła mapy w kolorze czarnym tło wybranego obiektu powierzchniowego mogłoby być ciemno szare, a w przypadku tła białego jasno szare.
ODPOWIEDZ