Obliczenia ortogonalne

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
KunziteSan
___
___
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2014, 11:06

Obliczenia ortogonalne

Post autor: KunziteSan »

A propos tych obliczeń mam w sumie dwa problemy.

1. Nie wiem czy tak jest tylko obliczeniach ortogonalnych czy też np też w tachimetrii ale zauważyłem problematyczną niedogodność polegającą na tym, że często tworzę nowe linie pomiarowe np. przeliczam dawną osnowę ewidencyjną i program przy zapisie linii sugeruje słusznie nazwę pliku A-B. Ale jeśli teraz otworzę np linię B-C i je zmodyfikuję to przy zapisie nadal sugerowaną nazwą jest A-B a nie B-C. Przez nieuwagę można się cofnąć w robocie o kilkadziesiąt minut straconych na wklepaniu i odczytywaniu szkiców. Byłaby możliwość tak zrobienia, żeby sugerowana nazwa plików otwieranych była taka jak plik otwarty a nie taki, jak ostatnio utworzony? Sytuacja opisana ma miejsce tylko w sytuacji jeśli w tym samym oknie był utworzony a potem otwierany obiekt. Gdy nowym oknie otwiera się obiekt to wszystko jest w porządku.

2. Czy mógłby ktoś wyjaśnić co to jest "długość pomierzona zredukowana"? O jakie redukcje chodzi? Czy 4 cm na 200 m to normalna wartość przy u65?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: Jurek B. »

Ad1. Przekażę programiście do poprawienia
Ad2. Chodzi o redukcję odwzorowawczą na układ współrzędnych i ze względu na wysokość nad poziomem morza. Redukcje rzędu 4 cm na 200 są możliwe, szczególnie gdy npm. jest ponad 500 m, wówczas wpływ wys. npm. to ok 2cm. Proszę sprawdzić jakie będą wielkości gdy będzie Pan zmieniał wys. npm. w opcjach programu.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: FaFaL »

W tym układzie maks to ok 4cm na 200m......
Pozdrawiam Rafał Kocierz
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: tomek »

Brakuje mi w obliczeniach i rzutowaniu na prostą opcji "Zamień kolejność punktów linii bazowej-początek ,koniec".Dotyczy to obliczeń na mapie i modułu obliczenia.Czy byłaby możliwość wprowadzenia?(okienko w rodzaju powtórz prostą podstawową-przecięcia prostych-klik i wprowadzone wcześniej dane się podmieniają)
Nie pamiętam czy był temat "zapisz zadanie w obliczeniach na mapie" -teraz chyba nie ma takiej możliwości? a przydałaby się.
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: arttiq »

Witam,

jestem ZA ikonką z zamianą kolejności punktów prostej bazowej. Miałem pisać właśnie o tym :)
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: Jurek B. »

arttiq pisze:Witam,

jestem ZA ikonką z zamianą kolejności punktów prostej bazowej. Miałem pisać właśnie o tym
Czy chodzi o zmianę kolejności początku i końca prostej, a także wszystkich punktów danych w zakładce Dane punktów ?
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: arttiq »

Witam,

raczej tylko zamiana początku z końcem prostej bazowej.
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: Jurek B. »

Czy do tej operacji musi być aż specjalna funkcja w programie?
Nie wiem czy programista się nie będzie śmiał z takich pomysłów :oops:
Pozdrawiam Jurek B.
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: tomek »

W takim razie musi być to proste rozwiązanie,a przydatne użytkownikowi.W obliczeniach trzeba czas tracić na wbijanie numerów i zatwierdzanie enterem(często się ten numerek wpisze przekręcając,albo nie zatwierdzi i wtedy chyba nawet występuje pytanie o zmianę współrzędnych i "ups"),Na mapie trzeba klikać(przy dużych odległościach pomiarówek jest to kłopotliwe),a trzeba coś doliczyć od "drugiej mańki". EWMAPA ma taka opcję i bardzo często jest wykorzystywana.
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
bgspzoo
__
__
Posty: 23
Rejestracja: 28 lip 2015, 12:18

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: bgspzoo »

Witam
Zauważyłem problem w obliczeniach ortogonalnych.
Program liczy odległość ze współrzędnych i zredukowaną i oblicza odchyłkę między nimi. Moim zdaniem jeśli jest możliwość podawania długości pomierzonej z terenu to odchyłka powinna być obliczana na zasadzie
długość z terenu - długość ze współrzędnych ( ewentualnie długość zredukowana).
W obecnej sytuacji trudno mówić o odchyłce.
Przy czepialskim inspektorze kontroli ( weryfikatorze ) będzie to wykazywane jako usterka.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: Jurek B. »

bgspzoo pisze:Witam
Zauważyłem problem w obliczeniach ortogonalnych.
Program liczy odległość ze współrzędnych i zredukowaną i oblicza odchyłkę między nimi. Moim zdaniem jeśli jest możliwość podawania długości pomierzonej z terenu to odchyłka powinna być obliczana na zasadzie
długość z terenu - długość ze współrzędnych ( ewentualnie długość zredukowana).
W obecnej sytuacji trudno mówić o odchyłce.
Przy czepialskim inspektorze kontroli ( weryfikatorze ) będzie to wykazywane jako usterka.
Program nie liczy odchyłki z różnicy długości ze współrzędnych i tej długości zredukowanej, ale z różnicy długości ze współrzędnych i zredukowanej odległości pomierzonej.
Jeśli nie zostanie podana odległość z pomiaru, wówczas jest przyjmowane założenie, że ta długość nie została pomierzona i w raporcie jest podawana odchyłka równa zero:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (113.13 KiB) Przejrzano 4897 razy
Przechwytywanie1.JPG
Przechwytywanie1.JPG (141.05 KiB) Przejrzano 4897 razy
Pozdrawiam Jurek B.
bgspzoo
__
__
Posty: 23
Rejestracja: 28 lip 2015, 12:18

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: bgspzoo »

W takim razie mój błąd.
Dziękuję za szybkie wyjaśnienie tego problemu.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: MarekOtt »

W obliczeniach ortogonalnych, znajduje się nieaktywna ikonka o nazwie "wczytuj wskazywane punkty na mapie". Co trzeba zrobić by ikonka ta była aktywna i można było te punkty wczytywać ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: Jurek B. »

MarekOtt pisze:W obliczeniach ortogonalnych, znajduje się nieaktywna ikonka o nazwie "wczytuj wskazywane punkty na mapie". Co trzeba zrobić by ikonka ta była aktywna i można było te punkty wczytywać ?
Ta opcja jest aktywna w trybie rzutowania - wówczas można wskazywać punkty na mapie do obliczania ich rzutów na linię.
Pozdrawiam Jurek B.
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: tomek »

Daj palec.......... W aktualizacji pojawiła się zamiana linii w obliczeniach ortogonalnych na mapie - dziękuję.To może jeszcze w rzutowaniu?
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1482
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: MarekOtt »

Proszę o dodanie znaku <przerwy> przed każdym raportem obliczenia ortogonalnego.

Przy drukowaniu kilku zadań ortogonalnych trzeba ręcznie dodawać wiersz przerwy.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (64.12 KiB) Przejrzano 4555 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej jest poprawka - będzie działać dla nowych obliczeń.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
piotr j.
_____
_____
Posty: 466
Rejestracja: 15 sty 2016, 13:50

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: piotr j. »

Czy jest możliwość dodania w obliczeniach ortogonalnych, dla trybu rzutowania, opcji wstawienia współrzędnej puntu zrzutowanego na prostą. Tak jak to jest w rzutowaniu na prostą, w "pomiarach i obliczeniach na mapie"
Przy wielu punktach i potrzebie wstawienia takich punktów, przyśpieszyłoby to ten proces.

Polegało to by na wstawieniu, nowych pół Nr, Kod, X, Y, i pola zaznaczenia czy ten punkt ma być wstawiony. Albo niewpisanie numeru, skutkowałoby niewstawieniem takiego punktu.
Załączniki
c-geo - ortogonalne, rzutowanie.PNG
c-geo - ortogonalne, rzutowanie.PNG (12.47 KiB) Przejrzano 4339 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: Obliczenia ortogonalne

Post autor: tomek »

KunziteSan pisze:A propos tych obliczeń mam w sumie dwa problemy.

1. Nie wiem czy tak jest tylko obliczeniach ortogonalnych czy też np też w tachimetrii ale zauważyłem problematyczną niedogodność polegającą na tym, że często tworzę nowe linie pomiarowe np. przeliczam dawną osnowę ewidencyjną i program przy zapisie linii sugeruje słusznie nazwę pliku A-B. Ale jeśli teraz otworzę np linię B-C i je zmodyfikuję to przy zapisie nadal sugerowaną nazwą jest A-B a nie B-C. Przez nieuwagę można się cofnąć w robocie o kilkadziesiąt minut straconych na wklepaniu i odczytywaniu szkiców. Byłaby możliwość tak zrobienia, żeby sugerowana nazwa plików otwieranych była taka jak plik otwarty a nie taki, jak ostatnio utworzony? Sytuacja opisana ma miejsce tylko w sytuacji jeśli w tym samym oknie był utworzony a potem otwierany obiekt. Gdy nowym oknie otwiera się obiekt to wszystko jest w porządku.

2. Czy mógłby ktoś wyjaśnić co to jest "długość pomierzona zredukowana"? O jakie redukcje chodzi? Czy 4 cm na 200 m to normalna wartość przy u65?

Ad1. W obliczeniach ortognalnych jest poprawione, przydałaby się poprawka tego zapisu zadań w tachimetrii( robiąc nowe dane -przez "ikonkę" i wklepaniu nowych danych -nowego stanowiska o innym numerze zapisuje zadanie pod poprzednią nazwą .Oczywiście mamy kontrolę ,że istnieje ,ale trzeba wykonać dodatkowe operacje "anuluj,zapisz jako".
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
ODPOWIEDZ