Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Witam.

Na wstępie muszę przyznać że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, tym modułem. Jakieś półtora roku temu kiedy zakupiłem ten moduł w firmie, czułem się bardzo rozczarowany jego funkcjonalnością (a raczej jej brak), stabilnością pracy (errory) i uważałem ten zakup za mało trafiony. Odpuściłem ten moduł, a edycję dziennika pomiaru GPS przeprowadzałem na zasadzie edycji pliku html generowanego wprost z oprogramowania odbiornika. Starałem się jednak śledzić rozwój tego modułu i co jakiś czas próbowałem się do niego przekonać - z marnym skutkiem. Jednak w ostatnim czasie ponowiłem próbę i chyba mogę przyznać szczerze że wreszcie moduł ten stał się bardzo przydatny i przede wszystkim pomocny a przy tym coraz bardziej wygodny.
Od kilku tygodni wszystkie dzienniki opracowuje już w tym module i spisuje ewentualne uwagi co do działania programu, a także staram się spisywać ewentualne poprawki, które mogły by jeszcze bardziej usprawnić działanie.

Na wstępie moje uwagi dotyczą importu z urządzenia Trimbla JXL

1. Po impordzie, godzina pomiaru wstawiana jest -1h względem naszego, a więc chyba czas UTC. Wiem że najprawdopodobniej odbiornik działa w tym czasie, jednak my potrzebujemy raport z godziną pomiaru w PL, więc może udało by się wprowadzić korektę godziny, każdy mógłby sobie ją ustawić indywidualnie w pierwszej zakładce modułu czyli "dane ogólne"

2. Jeśli chodzi o edycję pomiaru to:

a) przydała by się opcja kasowania obserwacji wektorów dla zaznaczonych punktów, potrzebne przy obliczeniu na nowo obserwacji dla punktu o znanych współrzędnych

b) masowe przesuwanie punktów, np. po zaznaczeniu 10 punktów chciałbym te 10 punktów "przeciągnąć" na sam dół itp. Aktualnie mimo zaznaczenia 10 pkt, przesówa tylko jeden.

c) po wstawieniu punktów do obliczenia obserwacji, przydała by się możliwość masowego wstawiania danej wartości w zadaną kolumnę dla zaznaczonych punktów. Np. networkfix, danej godziny, danego kodu itp. Aktualnie trzeba kopiować ręcznie
do każdego wiersza

d) przy łączeniu zaznaczonych baz, w przypadku dwóch różnych baz, przydał by się wybór, którą bazę ma przyłączyć do której. Aktualnie chyba dzieje się to losowo, lub przyłącza zawsze dolną bazę do górnej.

e) dalej istnieje problem wstawiania punktów z palca w dziennik pomiaru. Ciężko jednak napisać kiedy się to dzieje. Czasami wszytsko działa elegancko, wpisuje numer i od razu uzupełniają się współrzędne, a czasami wpisuje 10 razy nr który na pewno jest tabeli i nie chce wstawić jego współrzędnych - pomaga tylko reset

f) czy jest możliwość by wyłączyć obliczenie wysokości punktu, lub po prostu wstawianie jej do raportu. u nas uparli się że jeśli nie mamy skontrolowanego punktu wysokościowego, to nie możemy mierzyć wysokości, w sensie ta wysokość nie ma prawa znajdować się w dzienniku pomiarowym bo nie jest miarodajna .. ja osobiście mam inne zdanie na ten temat, ale "Oni" patrzą trochę inaczej :)

3. Punkty kontrolne:

a) oprócz możliwości zaznaczenia punktu kontrolnego 2D, 3D, pomocniczy, pikieta, przydałby się też punkt kontrolny H. Byłby to pomiar kontrolny wysokości punktu i w tabeli porównania widniała by tylko wartość kontrolna dh, natomiast dx, dy pozostaje puste.

b) przy wpisywaniu numeru punktu osnowy, może dało by się wybrać pod prawym klawiszem - wybierz z tabeli, po kliknięciu go w tabeli wstawia ten numer- często punkty osnowy mają bardzo długą nazwę, ciężko jest ją za każdym razem wpisywać/kopiować z palca

4. Raporty:

a) czy można by było przenieść tabelkę punktów kontrolnych przed dzienniki pomiarowe w raporcie. Wiem że aktualnie pomiar kontrolny punktów można przeprowadzić w w trakcie pomiaru, a więc w każdej chwili, jednak kontrolerzy uważają że tak naprawdę kontrolna naszego pomiaru powinna rozpocząć się od sprawdzenia odchyłek na punktach kontrolnych i w sumie racje. Jeśli punkty kontrolne nie pasują, to tak naprawdę pomiar też jest nie do końca prawidłowy.

b) czy można rozszerzyć drugą kolumnę w dzienniku pomiarowym o nazwie "Godz.Typ" Lekkie rozszerzenie spowoduje że wpis: "07:29:53 NetworkFix" zmieści się w dwóch wierszach, aktualnie przy czcionce o wielkości 8px mieści się w 3 wierszach, a wiec rozciąga nam niepotrzebnie dziennik, marnując nasze kartki :)

c) detal - ale po wykonaniu raportu i podglądzie raportu - przed tytułem "DZIENNIK POMIARÓW RTK/RTN" jest pusty wiersz, można by było go usunąć.

5. Mimośrody - tutaj nie mam uwag, bo na tą chwilę działa wszystko dobrze - choć nie powiem, można by było pomyśleć nad dorabianiem danych mimośrodowych do zadanych współrzędnych, np. przy wcięciu, wpisujemy punkty punkty bazowe i punkt obliczony, czołówki wstawiają się same :)


Na tą chwilę moja lista propozycji i uwag wygląda tak. Być może niektóre z tych propozycji przydadzą się użytkownikom i umilą pracę w tym module :).

Pozdrawiam
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

AD 3.a) W kolumnie "Typ punktu" mamy do wyboru opcję "kontr. 1D"
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

bartolini pisze:AD 3.a) W kolumnie "Typ punktu" mamy do wyboru opcję "kontr. 1D"
Oho nie zauważyłem, ale jednak chyba nie powinien obliczać dla tych punktów dX i dY, a u mnie wstawia wartości 0,00, może wystarczyło by zostawiał pustą komórkę lub "n/d"
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

AD 2.a)
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (96.29 KiB) Przejrzano 58824 razy
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

bartolini pisze:AD 2.a)
Dziękuję :), a czy Ty masz też problem z tą godziną -1h ?
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

Zauważyłem ,że po edycji danych przy użyciu funkcji "Edytuj zaznaczone" program nie informuje nas o niezapisanych zmianach (zamnknięcie/otworzenie zadania).
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

MarekOtt pisze:
bartolini pisze:AD 2.a)
Dziękuję :), a czy Ty masz też problem z tą godziną -1h ?
Zgadza się w dzienniku jest o godzinę do tyłu.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Zauważyłem także, że po obliczeniu pikiet, a następnie po poprawieniu wysokości anteny i ponownym obliczeniu, wysokość pikiety nie zostaje poprawiona (nie została uwzględniona nowa wysokość anteny)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

MarekOtt pisze:Zauważyłem także, że po obliczeniu pikiet, a następnie po poprawieniu wysokości anteny i ponownym obliczeniu, wysokość pikiety nie zostaje poprawiona (nie została uwzględniona nowa wysokość anteny)
http://softline.xgeo.pl/wiki/index.php? ... TK_i_RTN_)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:
MarekOtt pisze:Zauważyłem także, że po obliczeniu pikiet, a następnie po poprawieniu wysokości anteny i ponownym obliczeniu, wysokość pikiety nie zostaje poprawiona (nie została uwzględniona nowa wysokość anteny)
http://softline.xgeo.pl/wiki/index.php? ... TK_i_RTN_)
Dziękuję za odpowiedź. Panie Rafale, a czy wykorzystanie modelu geoidy niwelacyjnej ze stacji ASG, mimo że nie korzysta się ze sieci EUPOS jest zgodne w teorii. Korzystam z sieci NadowskiNET. Po zmianie tej geoidy, wszystkie wysokości przeliczyły się o 0,02m. Ciekaw jestem czy siec NadowskiNET korzysta z tej samej geoidy co ASG, a Pan na pewno to wie ;).
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Stacje tej sieci sa nawiązane do ASG-EUPOS, więc są w tym samym systemie odniesień przestrzennych. Problemem jest model geoidy wgrany do Pana odbiornika i to on nie jest poprawny (nie jest zgodny z modelem ogłoszonym przez GUGiK).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Stacje tej sieci są nawiązane do ASG-EUPOS, więc są w tym samym systemie odniesień przestrzennych. Problemem jest model geoidy wgrany do Pana odbiornika i to on nie jest poprawny (nie jest zgodny z modelem ogłoszonym przez GUGiK).
Teraz już rozumiem wszystko :) i dziękuję za wyjaśnienie.

BTW. Czy są jeszcze prowadzane prace nad tym modułem, w celu jego ulepszenia, pytam bo chciałem wiedzieć czy chociaż część z propozycji może liczyć na wprowadzenie, oczywiście po wcześniejszej analizie przydatności.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Raczej rozwija się w trybie ciągłym. Co jakiś czas wprowadzane są poprawki. I na pewno część Pana uwag zostanie uwzględniona.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

MarekOtt pisze: e) dalej istnieje problem wstawiania punktów z palca w dziennik pomiaru. Ciężko jednak napisać kiedy się to dzieje. Czasami wszystko działa elegancko, wpisuje numer i od razu uzupełniają się współrzędne, a czasami wpisuje 10 razy nr który na pewno jest tabeli i nie chce wstawić jego współrzędnych - pomaga tylko reset
Udało mi się mniej-więcej określić kiedy ten problem także powstaje.

A więc wpisujemy punkt o nr 200 którego nie ma w tabeli roboczej, wiadomo że nie są uzupełnione współrzędne XY bo ich brak. A więc edytujemy nr i dopisujemy "a" czyli powstaje numer "200a" i mimo że współrzędne takiego punktu są w tabeli, to jednak także ich nie uzupełni. Jedyny sposób by współrzędne zostały uzupełnione, to skasować numer punktu pozostawiając puste okno wcisnąć enter, a następnie jeszcze raz klikając w okno wpisać z palca 200a i wtedy dla tego nr są pobrane współrzędne XY z tabeli roboczej, następnie możemy już sobie wyliczyć obserwacje wektorów.

A więc problem jest z aktualizacją współrzędnych punktu po jego aktualizacji numeru punktu lub dopisaniu do numeru kolejnego znaku itp.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

wydaje mi się, że taka reakcja jest celowa, aby przez przypadek jakaś poprawka numeru nie wywołała podmiany współrzędnych. A tak, jeśli chcemy coś podrobić to pole numeru jest puste, wpisujemy nowy numer który zostanie zaczytany.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Czy można by było też wprowadzić, by w dzienniku RTK/RTN zapisywane były ostatnio wybrane opcje "Sposób wyznaczenia punktów" oraz "Model geoidy". Przy wczytywaniu pliku z instrumentu, za każdym razem trzeba to ustawić, bo standardowo są inne opcje.

Fajnie stworzono możliwość ustawienia "wartości domyślnej" w pozostałych opcjach zakładki Dane ogólne, można by też tak zrobić w w/w opcjach wyboru.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Co do modelu Geoidy, to jest on zawsze zgodny z modelem jaki jest ustawiony w opcjach programu. Co do opcji rodzaju wyznaczenia to jest on uzależniony od typu importowanego pliku. Jeśli plik przechowuje współrzędne to ustawia się tak aby wyświetlać te współrzędne, a jeśli nie zawiera współrzędnych to przełącza się na obliczenia w C-GEO.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Co do modelu Geoidy, to jest on zawsze zgodny z modelem jaki jest ustawiony w opcjach programu. Co do opcji rodzaju wyznaczenia to jest on uzależniony od typu importowanego pliku. Jeśli plik przechowuje współrzędne to ustawia się tak aby wyświetlać te współrzędne, a jeśli nie zawiera współrzędnych to przełącza się na obliczenia w C-GEO.
Dobrze wiedzieć ... ma to sens :).

W takim razie trzeba pilnować by zawsze to przestawić, bo ciężko chyba będzie znaleźć parametry geoidy pod nasz odbiornik.

Dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Coś dziwnego dzieje się z mimośrodami w tym module. Oto co dziś zauważyłem, ciężko to opisać, dlatego nagrałem film:

http://youtu.be/x00_GBYFhLI?hd=1
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

OK, dziękujemy za zwrócenie uwagi, zapamiętuje poprzednie indeksy punktów. Poprawimy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

Po dzisiejszej aktualizacji w zakładce "Dane ogólne" można włączyć transformację lokalną, ale niestety wyłączyć się nie da ponieważ zniknęła opcja "nie" :!:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (29.38 KiB) Przejrzano 58237 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

Po dzisiejszej aktualizacji w zakładce "Dane ogólne" można włączyć transformację lokalną, ale niestety wyłączyć się nie da ponieważ zniknęła opcja "nie"
Dziękuję za zwrócenie na to uwagi - poprawiony cgeo8.exe można już pobrać i zapisać do katalogu C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
bartolini
__
__
Posty: 39
Rejestracja: 02 gru 2015, 14:02

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: bartolini »

Nie ma za co, jeśli można to prosiłbym o poprawienie tego:
bartolini pisze:Zauważyłem ,że po edycji danych przy użyciu funkcji "Edytuj zaznaczone" program nie informuje nas o niezapisanych zmianach (zamnknięcie/otworzenie zadania).
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: grzes »

MarekOtt pisze:Coś dziwnego dzieje się z mimośrodami w tym module. Oto co dziś zauważyłem, ciężko to opisać, dlatego nagrałem film:

http://youtu.be/x00_GBYFhLI?hd=1


bartolini napisał(a):
Zauważyłem ,że po edycji danych przy użyciu funkcji "Edytuj zaznaczone" program nie informuje nas o niezapisanych zmianach (zamnknięcie/otworzenie zadania).
To jest juz w wersji testowej ale jeszcze koledzy będą sprawdzać czy czegos znowu nie namieszalem
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Uwagi, propozycje Dziennik RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

grzes pisze:
MarekOtt pisze:Coś dziwnego dzieje się z mimośrodami w tym module. Oto co dziś zauważyłem, ciężko to opisać, dlatego nagrałem film:

http://youtu.be/x00_GBYFhLI?hd=1
To jest juz w wersji testowej ale jeszcze koledzy będą sprawdzać czy czegos znowu nie namieszalem
Na tą chwilę działa wszystko jak należy, zauważyłem jednak jedną nie ścisłość. Obliczając punkt A na prostej pomiędzy PS1 i PS2 przez obliczenia na mapie lub obliczenia ortogonalne, otrzymujemy inne współrzędne (+/-0,01) gdy zrobimy to samo w dzienniku RTK/RTN w opcji "mimośrody ortogonalne".
ODPOWIEDZ