Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
marecki
__
__
Posty: 45
Rejestracja: 10 lut 2012, 13:28
Kontakt:

Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: marecki »

Byłoby wygodniej jak obrót by się odbywał za wierzchołki, najlepiej z możliwością wpisania kąta (I TUTAJ WAŻNA UWAGA, ŻEBY UJEDNOLICIĆ KĄTY, JEŻELI NA MAPIE I W OBLICZENIACH MAM GRADY TO W FORMULARZACH, W OKNIE WYDRUKÓW TEŻ POWINNY BYĆ GRADY, JAK NA MAPIE I W OBLICZENIACH SĄ STOPNIE TO W FORMULARZACH, OKNACH WYDRUKU TEŻ STOPNIE) oraz wskazania punktu obrotu.

Z kolei przestawić przesuwanie obiektu po złapaniu za linię.

Obecnie przesuwanie obiektów jest w porządku, ale obracanie obiektów jest delikatnie mówiąc niewygodne.
Załączniki
c-geo_propozycje_obracanie_przesuwanie_obiektu.jpg
c-geo_propozycje_obracanie_przesuwanie_obiektu.jpg (119.92 KiB) Przejrzano 7067 razy
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: tomek »

Dodatkowo wydaje mi się ,że ustawienie jednostek (grady,stopnie) powinno odbywać się z poziomu tabeli,nie projektu.W projekcie potrzebujemy tabele w rożnych układach i jednostkach.Zmiana poprzez parametry programu powoduje zapamiętanie jednostek dla innych projektów i tabel.
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: MarekOtt »

Jestem za zmianą snapowania przy obrocie i przesuwaniu zgodnie z propozycją @Mareckiego. Zresztą jego propozycja jest zgodna z zasadą działania większości programów grafcznych i to się zdecydowanie sprawdza.

Jeśli chodzi o możliwość wpisania kąta obrotu, to proszę by nie było to obowiązkiem, a jedynie możliwością.

Co do jednostki, to niestety, ale uważam że nie można zmienić we wszystkich opcjach na grady lub stopnie. Nie wyobrażam sobie wpisywania w gradach pochylenia tekstów, obrotu symboli, czy obrotu wydruku. Pomijam już fakt, że w programie jest całkowity brak jednolitości obracania. Np. w wydruku -10 stopni, nie jest równe temu samemu kątowi co obrót -10 stopni wstawianiu tekstu na mapę. Tam trzeba wpisać +10 stopni. Powoduje to wiele zamieszania.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: Jurek B. »

Jestem za zmianą snapowania przy obrocie i przesuwaniu zgodnie z propozycją @Mareckiego. Zresztą jego propozycja jest zgodna z zasadą działania większości programów grafcznych i to się zdecydowanie sprawdza.
Między innymi dlatego, żeby nie kopiować rozwiązań innych programów zastosowaliśmy własne, które nie wymaga wyświetlania dodatkowych symboli związanych z obrotem, przesuwaniem itp., a także wielokrotnych kliknięć przy przestawić tryb z przesuwania na obracanie, a jedynie wskazanie punktu dla przesuwania, a krawędzi obiektu do obrotu. Tak więc nie będzie na pewno zmian w funkcjonowaniu przesuwania i obrotu obiektów.
Co do jednostek kątów np. obrotu to pozostaną również stopnie ze względu na to, że miara stopniowa jest wygodniejsza w stosowaniu np. do kątów skrętu tekstu itp.
Np. w wydruku -10 stopni, nie jest równe temu samemu kątowi co obrót -10 stopni wstawianiu tekstu na mapę. Tam trzeba wpisać +10 stopni.
Tu jest też ok, bo obrót w oknie wydruki to obrót kartki a nie mapy. Więc ostatecznie wszystko się zgadza z kierunkami kąta skrętu obiektów na mapie.

Natomiast faktycznie to warto by się nad tym zastanowić jak wprowadzić możliwość podania kąta obrotu, bo czasem przydaje się precyzyjne określenie kąta skrętu. Obecnie można zastępczo skorzystać z funkcji obrotu obiektu:
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (15.54 KiB) Przejrzano 6911 razy
Pozdrawiam Jurek B.
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: marioo »

marecki pisze: Obecnie przesuwanie obiektów jest w porządku, ale ...
Ja bym tak nie powiedział jeżeli chodzi o przesuwanie symboli. Wg mnie symbol powinien być chwytany i wstawiany na jego punkt wstawienia dlatego że najczęściej symbole trzeba przesunąć na jakiś punkt, a nie gdzieś "w powietrze". Przesuwanie symboli należałoby poprawić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marecki
__
__
Posty: 45
Rejestracja: 10 lut 2012, 13:28
Kontakt:

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: marecki »

Może ja wyjaśnię skąd ten pomysł ujednolicenia kątów. Jeżeli tworzymy mapę w kilku arkuszach to ramka z formularza na mapie przyspiesza edycję mapy, ponieważ nie muszę się przełączać do formularza tylko zasięg poszczególnych arkuszy widzę na mapie. W formularzach v2 nie ma możliwości osadzenia formularza na mapę (chociaż dla mnie wystarczyłoby wstawiać ramki z grafiką, tam gdzie wstawiamy wybrany fragment mapy). Z tego powodu robię to ręcznie. Moją bazą jest punk zaczepienia mapy w formularzu, a potem już tylko zostaje określenie azymutu, który na mapie jest w gradach, a kąt obrotu w formularza w stopniach oraz podanie długości i szerokości prostokąta. Z tego powodu zaproponowałem ujednolicenie tych jednostek, wtedy nie ma potrzeby tego przeliczać. Poza tym jak będę tworzyć obiekt, który następnie będę chciał obrócić o zadany kąt to zazwyczaj działam na gradach (chyba jak większość geodetów), a nie stopniach, bo są wygodniejsze. I nie bardzo wiem w czym wygodniejsze jest obrócenie napisów o 90 stopni, zamiast 100 gradów.
No, ale podpowiedź dotycząca obrotu obiektu o zadany kąt mi rozwiązuje problem z przeliczaniem. Dzięki za podpowiedź. W tym gąszczu ikon nie zauważyłem tej opcji. I kąt obrotu jest w stopniach jak na formularzu.

Co do obracania obiektów, po wyjaśnieniu z jakiego powodu tak jest, to faktycznie będzie to wygodne jak wybiorę sobie wierzchołek obrotu i po przesunięciu kursora, oddalając go od punktu obrotu, kursor będzie wskazywał dokładnie linię obracaną. W tej chwili nie zawsze tak jest i czasami kursor jest obok linii obrotu. Dodatkowo ideałem byłoby jakby można było dosnapować się do punktu w trakcie obrotu.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: marcinn »

Ponawiam prośbę z bardzo dawna- czy można wprowadzić snapowanie dla przesuwanego wierzchołka? Aktualnie żadne snapowanie nie działa (nawet do punktu)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 30 paź 2020, 20:22 Ponawiam prośbę z bardzo dawna- czy można wprowadzić snapowanie dla przesuwanego wierzchołka? Aktualnie żadne snapowanie nie działa (nawet do punktu)
U mnie działa i do punktu i do linii i do przecięcia linii, itd. Najlepiej proszę dzwonić na serwis w poniedziałek - pomożemy online.
Chyba, że chodzi nie o przesuwanie wierzchołka, ale całego obiektu i snapowanie wierzchołka tego przesuwanego obiektu?
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: marcinn »

Jurek B. pisze: 30 paź 2020, 20:29 Chyba, że chodzi nie o przesuwanie wierzchołka, ale całego obiektu i snapowanie wierzchołka tego przesuwanego obiektu?
Dokładnie- chodzi mi o snapowanie wierzchołka podczas przesuwania całego obiektu
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: marcinn »

marcinn pisze: 31 paź 2020, 18:36
Jurek B. pisze: 30 paź 2020, 20:29 Chyba, że chodzi nie o przesuwanie wierzchołka, ale całego obiektu i snapowanie wierzchołka tego przesuwanego obiektu?
Dokładnie- chodzi mi o snapowanie wierzchołka podczas przesuwania całego obiektu
Czy jest szansa zrobić coś w tym temacie? Wydaje mi się, że przy przesuwaniu jakiegoś obiektu w całości (chwytając za jego wierzchołek) i włączeniu opcji tryb przesuwania i obrotu (ctrl+8) powinny działać wszystkie opcje przyciągania (dla tego złapanego wierzchołka). Jeżeli mamy włączone przyciąganie do punktu to powinno przyciągać tylko do punktu. Jeżeli chcemy gdziekolwiek przeciągnąć obiekt, to powinniśmy włączyć zaczepiaj bez punktu. Aktualnie można obiekt przeciągnąć w dowolne miejsce, a chyba żadne snapowanie nie działa. Brak snapowania mocno upośledza całą funkcję.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Zmiany w trybie przesuwania i obrotu

Post autor: Jurek B. »

Programista ma to w swojej liście do zrobienia, czeka na swoją kolej.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ