Walidacja GML
Walidacja GML
Dzień dobry.
Czy przy okienku walidacji plików GML :
dałoby się dołożyć opcję wyboru: ostatni używany lub ulubione i tam dodać kilka powiatów z których się korzysta
bo za każdym razem trzeba szukać powiatu na którym się robi.
Pozdrawiam.
Czy przy okienku walidacji plików GML :
dałoby się dołożyć opcję wyboru: ostatni używany lub ulubione i tam dodać kilka powiatów z których się korzysta
bo za każdym razem trzeba szukać powiatu na którym się robi.
Pozdrawiam.
Re: Walidacja GML
Dzień dobry, tak faktycznie też czekam na tą poprawkę - programista powinien to wprowadzić i w aktualizacji wrześniowej już powinna być.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Walidacja GML
Będzie fajnie. Dziękuję.
Re: Walidacja GML
Dzień Dobry.
A może da radę wprowadzić taką poprawkę, aby przy walidacji gml'a, powiat ustawiał się na podstawie nr TERYT projektu. Teraz zapamiętuje ostatnio użyty powiat.
A może da radę wprowadzić taką poprawkę, aby przy walidacji gml'a, powiat ustawiał się na podstawie nr TERYT projektu. Teraz zapamiętuje ostatnio użyty powiat.
- Załączniki
-
- Bez nazwy.png (174.96 KiB) Przejrzano 9214 razy
Pozdrawiam.
piotr j.
piotr j.
Re: Walidacja GML
Dzień dobry,
wybór powiatu podczas walidacji ma właśnie na celu sprawdzenie, czy jest wybrany TERYT
wybór powiatu podczas walidacji ma właśnie na celu sprawdzenie, czy jest wybrany TERYT
Re: Walidacja GML
Dzień Dobry.
Ok, rozumiem. Ale jeśli ten TERYT jest wybrany przed walidacją, to mógłby się powiat ustawiać na podstawie tego TERYTu. Jeśli nie, to tak jak teraz, należało by go wybrać ręcznie. Na przedstawionym rysunku powyżej, wpisany mam TERYT z powiatu poznańskiego, a w walidacji mam proponowany międzychodzki, czyli ten, który miałem wybrany wcześniej.
Ok, rozumiem. Ale jeśli ten TERYT jest wybrany przed walidacją, to mógłby się powiat ustawiać na podstawie tego TERYTu. Jeśli nie, to tak jak teraz, należało by go wybrać ręcznie. Na przedstawionym rysunku powyżej, wpisany mam TERYT z powiatu poznańskiego, a w walidacji mam proponowany międzychodzki, czyli ten, który miałem wybrany wcześniej.
Pozdrawiam.
piotr j.
piotr j.
Re: Walidacja GML
Witam, mam pytanie jak działa walidacja w c geo ?
Robimy pliki gml i walidacja przechodzi bez błędów ewentualnie są jakieś ostrzeżenia po czym podgik wyrzuca plik ze nie można go nawet wczytać bo przykładowo:
Powtórzone id lokalne
Pkt wysokościowe nie są ustawione jako pod obiekt jesli chodzi o gesut
Czasami tworzą się dziwne symbole w id materiału.
Chciałem się zapytać w czym może być problem i rozbieżności żeby się ustrzec w przyszłości takich rzeczy.
Dodam ze usterki są na różnych plikach i różnych systemach ( ewmapa i turboewid )
Robimy pliki gml i walidacja przechodzi bez błędów ewentualnie są jakieś ostrzeżenia po czym podgik wyrzuca plik ze nie można go nawet wczytać bo przykładowo:
Powtórzone id lokalne
Pkt wysokościowe nie są ustawione jako pod obiekt jesli chodzi o gesut
Czasami tworzą się dziwne symbole w id materiału.
Chciałem się zapytać w czym może być problem i rozbieżności żeby się ustrzec w przyszłości takich rzeczy.
Dodam ze usterki są na różnych plikach i różnych systemach ( ewmapa i turboewid )
Re: Walidacja GML
Trzeba się skontaktować z naszym serwisem - nie znam takich przypadków błędów w GML eksportowanych z C-GEO, dlatego nie mogę tu nic więcej napisać.pomiar pisze: ↑09 wrz 2022, 15:15 Witam, mam pytanie jak działa walidacja w c geo ?
Robimy pliki gml i walidacja przechodzi bez błędów ewentualnie są jakieś ostrzeżenia po czym podgik wyrzuca plik ze nie można go nawet wczytać bo przykładowo:
Powtórzone id lokalne
Pkt wysokościowe nie są ustawione jako pod obiekt jesli chodzi o gesut
Czasami tworzą się dziwne symbole w id materiału.
Chciałem się zapytać w czym może być problem i rozbieżności żeby się ustrzec w przyszłości takich rzeczy.
Dodam ze usterki są na różnych plikach i różnych systemach ( ewmapa i turboewid )
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Walidacja GML
Witam . Na mapie GML2015 kartuję obiekt "rów przydrożny - powierzchnia " o szerokości większej od 0,5m na całej długości. Podczas Walidacji wyskakuje błąd topologii na niektórych wierzchołkach rowu : Błąd Krytyczny - Bliskie Sąsiedztwo. Po zmianie szerokości rowu na większą od 0,6m walidacja topologiczna przechodzi poprawnie .
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
Re: Walidacja GML
W przypadku przepisów z 2015 r. obiekty musiały spełniać między innymi kryteria topologiczne - "bliskiego sąsiedztwa wierzchołków". Obiekt III grupy dokładnościowej (czyli np. rów) zgodnie z tymi zasadami, powinien mieć wierzchołki odległe o co najmniej 1 m.margo pisze: ↑04 sty 2023, 09:53 Witam . Na mapie GML2015 kartuję obiekt "rów przydrożny - powierzchnia " o szerokości większej od 0,5m na całej długości. Podczas Walidacji wyskakuje błąd topologii na niektórych wierzchołkach rowu : Błąd Krytyczny - Bliskie Sąsiedztwo. Po zmianie szerokości rowu na większą od 0,6m walidacja topologiczna przechodzi poprawnie .
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Walidacja GML
Tylko że błąd topologii - bliskie sąsiedztwo pokazuje się na przeciwległych wierzchołkach - tak jak na rysunku między punktami 11-20 , które są w odległości od siebie 0,55m , na pozostałych punktach jest ok. Więc chyba nie chodzi o III grupę dokładnościową tylko coś nie tak z szerokością rowu.Jurek B. pisze: ↑04 sty 2023, 17:29W przypadku przepisów z 2015 r. obiekty musiały spełniać między innymi kryteria topologiczne - "bliskiego sąsiedztwa wierzchołków". Obiekt III grupy dokładnościowej (czyli np. rów) zgodnie z tymi zasadami, powinien mieć wierzchołki odległe o co najmniej 1 m.margo pisze: ↑04 sty 2023, 09:53 Witam . Na mapie GML2015 kartuję obiekt "rów przydrożny - powierzchnia " o szerokości większej od 0,5m na całej długości. Podczas Walidacji wyskakuje błąd topologii na niektórych wierzchołkach rowu : Błąd Krytyczny - Bliskie Sąsiedztwo. Po zmianie szerokości rowu na większą od 0,6m walidacja topologiczna przechodzi poprawnie .
Testowałam to również na pustej mapie tylko z tym rowem , więc kolizja z innymi punktami nie wchodzi w grę. W czym jest problem? O ile pamiętam wg przepisów rowy o szerokości > 0,5m kartujemy powierzchnią , czy coś przeoczyłam ?
Re: Walidacja GML
Walidator sprawdza wszystkie punkty obiektu i znajduje w pobliżu (w odległości poniżej 1m) analizowanego punktu, inny punkt obiektu - nawet jeśli nie jest to punkt sąsiadujący.
Gdyby szerokość rowu byłyba mniejsza od 0.5m, trzeba byłoby zastosować inną geometrię tego rowu - liniową. Tu jednak szerokość jest większa, dlatego jest to poprawny obiekt. Proszę zignorować ten komunikat walidatora.
Gdyby szerokość rowu byłyba mniejsza od 0.5m, trzeba byłoby zastosować inną geometrię tego rowu - liniową. Tu jednak szerokość jest większa, dlatego jest to poprawny obiekt. Proszę zignorować ten komunikat walidatora.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Walidacja GML
Dziękuję za odpowiedź, ignoruję zatem ten błąd. Jednak ciekawe jest to, że pozostałe punkty rowu położone w odległościach 0,62 i 0,74 nie generują błędu topologii - bliskie sąsiedztwo, więc chyba też nie do końca chodzi o kryterium dokładnościowe 1m.Jurek B. pisze: ↑05 sty 2023, 09:03 Walidator sprawdza wszystkie punkty obiektu i znajduje w pobliżu (w odległości poniżej 1m) analizowanego punktu, inny punkt obiektu - nawet jeśli nie jest to punkt sąsiadujący.
Gdyby szerokość rowu byłyba mniejsza od 0.5m, trzeba byłoby zastosować inną geometrię tego rowu - liniową. Tu jednak szerokość jest większa, dlatego jest to poprawny obiekt. Proszę zignorować ten komunikat walidatora.
Metodą prób i błędów sprawdziłam że błąd generuje się przy odległości mniejszej bądź równej 0,60m. Ciekawe dlaczego akurat tyle- są jakieś wytyczne do określania kryteriów występowania błędów bliskiego sąsiedztwa dla poszczególnych obiektów ?
Re: Walidacja GML
[/quote]
Metodą prób i błędów sprawdziłam że błąd generuje się przy odległości mniejszej bądź równej 0,60m. Ciekawe dlaczego akurat tyle- są jakieś wytyczne do określania kryteriów występowania błędów bliskiego sąsiedztwa dla poszczególnych obiektów ?
[/quote]
To wynika z kryterium podwójnej wartości dokładności szczegółów terenowych II grupy - 0.3m x2
Metodą prób i błędów sprawdziłam że błąd generuje się przy odległości mniejszej bądź równej 0,60m. Ciekawe dlaczego akurat tyle- są jakieś wytyczne do określania kryteriów występowania błędów bliskiego sąsiedztwa dla poszczególnych obiektów ?
[/quote]
To wynika z kryterium podwójnej wartości dokładności szczegółów terenowych II grupy - 0.3m x2
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Walidacja GML
Witam,
czy jest możliwość zrobienia samej walidacji, bez eksportu?
* Czy byłaby możliwość wprowadzenia wersji skróconej walidacji [obiekt,błąd].
czy jest możliwość zrobienia samej walidacji, bez eksportu?
* Czy byłaby możliwość wprowadzenia wersji skróconej walidacji [obiekt,błąd].
pozdrawiam
arttiq
arttiq
Re: Walidacja GML
Kontrola poprawności obiektów i ich atrybutów jest zgodnie z przepisami rozporządzeń związana z modelem danych poszczególnych baz. Ten model danych definiuje jakie parametry mają mieć obiekty w pliku GML. Dlatego tylko walidacja pliku GML ma sens, tym bardziej, że to plik GML jest wynikiem pracy geodezyjnej. Wywołując funkcję walidacji w oknie Legendy mapy, musi więc być utworzony tymczasowy plik GML, który będzie kontrolowany.
Co do wersji skróconych walidacji, raczej nie zrobimy takich uproszczeń, ale może je bez problemu zrobić sam użytkownik - odpowiednio grupując kolumny tabeli wyników walidacji.
Pozdrawiam Jurek B.