przesuwanie napisów

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

przesuwanie napisów

Post autor: marcinn »

Czy dałoby się zrobić przesuwanie zaznaczonych napisów na raz? Tzn. zaznaczam na mapie kilka napisów i przesuwam wszystkie jednym przesunięciem.
Fajnie gdyby też zaznaczanie odbywało się tak jak w ACAD- jeżeli ciągniemy od lewego górnego do prawego dolnego to zaznaczamy tylko elementy, które są w obszarze zaznaczenia, a jeżeli przeciwnie to wszystkie, których dotnie obszar zaznaczenia
pabik1
_____
_____
Posty: 385
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: przesuwanie napisów

Post autor: pabik1 »

Jestem za
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przesuwanie napisów

Post autor: Jurek B. »

Niestety nie ma takiej możliwości, na razie programista nie ma prostego rozwiązania na to.
Pozdrawiam Jurek B.
pomiar
_____
_____
Posty: 365
Rejestracja: 12 lip 2019, 17:43
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: przesuwanie napisów

Post autor: pomiar »

Przesuwanie kilku napisów można zrobić. Wystarczy włączyć opcje przesuń zaznaczyć kilka napisów i wpisać przesunięcie dx lub dy
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przesuwanie napisów

Post autor: marcinn »

ale to bez sensu, bo wieki będzie trwało wyliczanie wektorów do przesunięć. Generalnie chodzi mi tu o przesuwanie numerów i użytków dla działek przy robieniu mdcp. To już szybciej przeklikać każdy tekst z osobna i przesunąć, niż liczyć dx,dy dla każdego napisu (a są ich dziesiątki dla jednej mapy).
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przesuwanie napisów

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 22 sty 2020, 21:52 ale to bez sensu, bo wieki będzie trwało wyliczanie wektorów do przesunięć. Generalnie chodzi mi tu o przesuwanie numerów i użytków dla działek przy robieniu mdcp. To już szybciej przeklikać każdy tekst z osobna i przesunąć, niż liczyć dx,dy dla każdego napisu (a są ich dziesiątki dla jednej mapy).
Mam tylko uwagę co do wektorów - będzie tylko jeden wektor skoro wszystkie wybrane napisy mają być jednocześnie przesunięte.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przesuwanie napisów

Post autor: marcinn »

Tak jak pisałem- najwięcej z tym jest roboty przy robieniu mdcp, żeby poprzesuwać napisy (nr działek, nazwy użytków i konturów), żeby się znalazły w zakresie. W takim przypadku nie ma wspólnego wektora- każda paczka napisów (najczęściej jest nr działki a pod nią użytek i klasa) jest przesuwana indywidualnie
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Re: przesuwanie napisów

Post autor: marioo »

Było już kiedyś o dociąganiu numerów działek i użytków do zakresu. Inne programy podobno takie coś mają. Może już czas żeby taką funkcję opracować - jeśli się da.
Co do przesuwania o wektor - mi brakuje wskazywania wektora graficznie, na mapie, poprzez narysowanie linii. Ręczne wpisywanie wartości jest tak niewygodne, że już prawie o tej funkcji zapomniałem. Oczywiście wpisywanie wektora z palca też się przydaje, ale tylko do przesunięć precyzyjnych. Do zwykłych przesunięć np napisów, wpisywanie wartości przesunięć jest raczej uciążliwe.
Pozdrawiam
kasprol
____
____
Posty: 167
Rejestracja: 05 sty 2011, 09:32
Lokalizacja: Łaskarzew
Kontakt:

Re: przesuwanie napisów

Post autor: kasprol »

odświeżę temat, przydała by się opcja przesuwania obiektu, tekstu o wybrany wektor. Do tego celu można by było użyć już istniejącej opcji "przesuń obiekt" z dodatkową opcją polegającą na wybraniu bezpośrednio na mapie dwóch punktów, początkowego i końcowego i na podstawie tego wskazania zostały by obliczane wartości dx, dy przesunięcia. Bardzo by to ułatwiło prace z edycją mapy.
pabik1
_____
_____
Posty: 385
Rejestracja: 30 lip 2005, 20:56

Re: przesuwanie napisów

Post autor: pabik1 »

Niby proste a niewykonalne.
Też czekam na takie udogodnienie.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przesuwanie napisów

Post autor: marcinn »

Dałoby się dorobić opcję w parametrach programu "przesuwanie napisów z warstw niewybieralnych" ? Czy sama idea niewybieralności warstw nie puszcza na coś takiego?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przesuwanie napisów

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 06 wrz 2021, 09:17 Dałoby się dorobić opcję w parametrach programu "przesuwanie napisów z warstw niewybieralnych" ? Czy sama idea niewybieralności warstw nie puszcza na coś takiego?
Dokładnie - niewybieralność warstw ma zabezpieczyć przed wybieraniem wszystkich typów obiektów na tych warstwach, dlatego nie ma możliwości wyłączenia z nich napisów.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przesuwanie napisów

Post autor: marcinn »

Odświeżę trochę temat. Jest szansa na wprowadzenie przesuwania myszką zaznaczonych kilku napisów? Wiem, że jest funkcja Przesuń obiekt>wskaż wektor myszką, ale jest to mało wygodne. Przy przesuwaniu kilku obiektów ok, ale jak trzeba przesunąć dużo napisów (opis dla: nr działki, użytek, kontur) to jest bez sensu. Najwygodniej byłoby gdyby funkcja pojedynczego przesunięcia napisu działała na zaznaczone napisy.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przesuwanie napisów

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze: 15 gru 2021, 22:34 Odświeżę trochę temat. Jest szansa na wprowadzenie przesuwania myszką zaznaczonych kilku napisów? Wiem, że jest funkcja Przesuń obiekt>wskaż wektor myszką, ale jest to mało wygodne. Przy przesuwaniu kilku obiektów ok, ale jak trzeba przesunąć dużo napisów (opis dla: nr działki, użytek, kontur) to jest bez sensu. Najwygodniej byłoby gdyby funkcja pojedynczego przesunięcia napisu działała na zaznaczone napisy.
Na razie czeka to u programisty - analizuje jak to zrobić, to nie jest łatwy temat.
Pozdrawiam Jurek B.
Damiien
_
_
Posty: 9
Rejestracja: 24 lis 2021, 17:08

Re: przesuwanie napisów

Post autor: Damiien »

Witam
Również jestem za, powyższa funkcja bardzo by się przydała i znacząco poprawiła by pracę z mapą.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: przesuwanie napisów

Post autor: MarekOtt »

Dosyć przydatne było by, przesuwanie zaznaczonych napisów na mapie.

Zaznaczam napisy (z użyciem ctrl), po czym przesuwam je myszką. Przydatne podczas tworzenia szkiców polowych i przesuwaniu numerów pikiet, szczególności obiektów liniowych. Napisy po wstawieniu przysłaniają szczegóły i w takim przypadku trzeba każdy numer przesunąć. Taka możliwość znacząco by to przyspieszyła.
akartgeo
__
__
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2015, 23:10

Re: przesuwanie napisów

Post autor: akartgeo »

marcinn pisze: 23 sty 2020, 22:09 Tak jak pisałem- najwięcej z tym jest roboty przy robieniu mdcp, żeby poprzesuwać napisy (nr działek, nazwy użytków i konturów), żeby się znalazły w zakresie. W takim przypadku nie ma wspólnego wektora- każda paczka napisów (najczęściej jest nr działki a pod nią użytek i klasa) jest przesuwana indywidualnie
Temat do załatwienia w ten sposób:
1. usuwamy edytorem napisów zbędne np. numery działek, opisy użytków, opisy konturów klasyfikacyjnych - wszystkie
2. przycinamy mapę do zakresu robionej mdcp (odznaczony checkbox "Nie domykaj obiektów powierzchniowych") - ważne żeby teraz powstały obiekty
powierzchniowe zamknięte bo tylko do takich da się wstawić automatycznie etykiety.
3. wciskamy Shift+F2 uruchamiamy Legendę - prawy klawisz myszy na górze w "WARSTWY" otwiera się lista i gdzieś po środku listy opcja "Wstaw etykiety"
4. Klikamy w "Wstaw etykiety" i pojawiają się opisy w zakresie mdcp.
5. Możemy jeszcze raz przyciąć mapę minimalnie mniejszym zakresem od poprzedniego (tym razem zaznaczyć checkbox "Nie domykaj obiektów powierzchniowych")
Mapa wynikowa nie będzie miała domkniętych obiektów powierzchniowych na granicy zakresu mdcp.
Wszystko
Pozdrawiam R.W
ODPOWIEDZ