Dokładność wyświetlania spadku

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

Dzień dobry.
Czy byłaby możliwość dodania w opcjach programu w zakładce "Obliczenia" opcji dokładności wyświetlania spadku w pomiarach i obliczeniach na mapie - Odległości i azymuty?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: Jurek B. »

Dzień dobry, obecnie dokładność spadku jest uzależniona od dokładności H - jest o jeden rząd mniejsza. Jeśli potrzeba zwiększyć dokładność spadku, należy wcześniej zwiększyć dokładność H.
Moim zdaniem, nie powinna podlegać innym zasadom niż ta zależność od dokładności H.
Pozdrawiam Jurek B.
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

Nie wiem czy do końca się zrozumieliśmy. Chodzi mi o pole zaznaczone na załączonych przykładach i możliwość wyświetlania wartości spadku z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Zmiana dokładności rzędnej powoduje jedynie zmianę wartości obliczonego spadku, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca gdyż faktyczny spadek nie zmienia się i nie zależy od dokładności wyświetlania rzędnej.
Załączniki
plik2a.jpg
plik2a.jpg (875.82 KiB) Przejrzano 5356 razy
plik1a.jpg
plik1a.jpg (878.35 KiB) Przejrzano 5356 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: grzes »

kouczan pisze: 06 lis 2021, 17:09 co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca gdyż faktyczny spadek nie zmienia się i nie zależy od dokładności wyświetlania rzędnej.
w c-geo dokladnosc xy czy h nie oznacza tylko dokladnosci wyswietlania - to równiez informacja z jaka dokładnoscią są wyznaczone współrzędne (brane do obliczen)
pozdrawiam
grzes
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

Dziękuję za wyjaśnienia. To by wiele tłumaczyło jeśli chodzi o część obliczeń z przeszłości :D :lol:
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: FaFaL »

Ja tylko dodam, że ta zależność pomiędzy dokładnością XYH a wynikami obliczeń jest tylko wtedy gdy funkcje zaokrąglania są włączone. Jeśli zaokrąglanie będzie wyłączone (jak na zrzucie) to wynik będzie zawsze taki sam (niezależnie od ustawionej precyzji wyświetlania).
2021-11-06_182107.png
2021-11-06_182107.png (26.09 KiB) Przejrzano 5338 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
darex
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2012, 11:52

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: darex »

Witam,

Czy można zmienić aby po wybraniu wstaw czołówki na linii za jednym razem wstawiał czołówki i spadki linii ? Na ten moment wstawia ale jedno albo drugie.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: FaFaL »

Wykorzystując funkcję obliczenia na mapie można wstawiać kilka elementów za jednym zamachem (jest potrzebna wersja testowa):
2023-09-21_123924.png
2023-09-21_123924.png (12.07 KiB) Przejrzano 3519 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
darex
__
__
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2012, 11:52

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: darex »

Mi bardziej chodziło o to że mam linię np kanalizacji i wstawiam za jednym razem na 50 odcinkach długości i spadku na tej linii.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: FaFaL »

To aktualnie na dwa razy, raz dając miary nad linią, a później pod linią - trzeba wyłączyć opcję kasowania poprzednich wartości.
2023-09-21_141725.png
2023-09-21_141725.png (46.28 KiB) Przejrzano 3497 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

Dzień dobry.
Co trzeba ustawić w zaokrąglaniu współrzędnych, żeby w module projektowania tras w punktach kontrolowanych program liczył poprawnie odchyłki? W załączeniu zrzut z obliczeń. Punkty do tabeli importuję z dokładnością do 3 miejsc, natomiast dokładność tabeli jest ustawiona na 2.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (12.48 KiB) Przejrzano 3288 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: Jurek B. »

Dzień dobry, powinno pomóc zwiększenie dokładności XY i H w C-GEO przed włączeniem modułu.
Pozdrawiam Jurek B.
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

Sęk w tym, że potrzebuję przekazać wynik obliczeń do 2 miejsc po przecinku. W jednym z poprzednich postów Pan Grzegorz zwrócił uwagę, że dokładność xy czy h nie oznacza tylko dokładności wyświetlania - to również informacja z jaka dokładnością są wyznaczone współrzędne. W podanym przeze mnie przykładzie ewidentni widać, że coś jest nie tak.
Jest chyba dokładnie odwrotnie niż w pierwotnej sprawie opisanej w wątku. Tam przy obliczaniu spadku program obcina miejsca po przecinku i dlatego dla teoretycznie tych samych danych wychodzą inne wyniki, a tutaj chyba zostawia skoro obliczona odchyłka nie pokrywa się z wyświetlanymi rzędnymi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: FaFaL »

A jakie opcje związane z zaokrąglaniem ma Pan ustawione w Opcjach programu, zakładka Obliczenia.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

FaFaL pisze: 11 paź 2023, 10:48 A jakie opcje związane z zaokrąglaniem ma Pan ustawione w Opcjach programu, zakładka Obliczenia.
Wypróbowałem wszystkie trzy możliwości. Za każdym razem jest tak samo.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: grzes »

kouczan pisze: 12 paź 2023, 13:30
FaFaL pisze: 11 paź 2023, 10:48 A jakie opcje związane z zaokrąglaniem ma Pan ustawione w Opcjach programu, zakładka Obliczenia.
Wypróbowałem wszystkie trzy możliwości. Za każdym razem jest tak samo.
Ilość miejsc w tabelce zalezy od dokładności w tych opcjach (po zmianie trzeba okno projektowania tras od nowa uruchomić):
luki.png
luki.png (54.65 KiB) Przejrzano 3144 razy
pozdrawiam
grzes
kouczan
____
____
Posty: 215
Rejestracja: 31 paź 2010, 12:36

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: kouczan »

To jest dla mnie jasne. Ja się zastanawiam dlaczego program podaje błędną odchyłkę (jeżeli patrzymy na różnice zaokrąglonych rzędnych). Za każdym razem jak zmieniałem w opcjach sposób zaokrąglania, uruchamiałem program na nowo.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dokładność wyświetlania spadku

Post autor: Jurek B. »

kouczan pisze: 13 paź 2023, 19:28 To jest dla mnie jasne. Ja się zastanawiam dlaczego program podaje błędną odchyłkę (jeżeli patrzymy na różnice zaokrąglonych rzędnych). Za każdym razem jak zmieniałem w opcjach sposób zaokrąglania, uruchamiałem program na nowo.
W wersji testowej zrobiliśmy już obliczanie odchyłek H w oparciu o zaokrąglone wysokości, więc nie powinno być teraz tych różnic.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ