Geoportal

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Geoportal

Post autor: fancegeo »

Czy istnieje prosty sposób umożliwiający import danych z "naszego" Geoportalu do c-geo.


pozdrawiam
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Post autor: tuvalu »

Pomijając drobną sprawę że na geoportalu nie ma żadnych danych geodezyjnych do pobrania (treść ewidencyjna żadna albo sprzed 5 lat, dokładność 20-30m, zumi prezentuje treści aktualniejsze niż ortofotomapa) jedyne co warto stamtąd pobrać to mapy topograficzne. Sposoby na to podano na forum geoportalu. Poza zrzutem ekranu żaden nie jest prosty.
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

dane z geoportalu

Post autor: logis »

Dzień dobry,
a może fancegeo ma na myśli korzystanie z danych z Web Map Service wewnątrz C-Geo ? Jakiś klient WMS wewnątrz programu ?
Jacek
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Post autor: fancegeo »

Tak. Coś podobnego jak Geoxa View i inne.
Ale z wejściem na nasze układy.
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

Do testów:
- plik cgeo8.exe
- plik wms.exe (nalezy go wgrać do katalogu c-geo)
Nowa ikonka na mapie (z napisem WMS) - jej kliknięcie powoduje wywołanie okienka ściagania ortofotomapy. Okienko dziala w tle - w tym czasie można pracować na c-geo. Po odświezeniu (powiekszeniu, przesunieciu) mapy dodawane są juz sciagniete rastry. Rastry sciagane sa w aktualnie widoczny zakres mapy i dopinane do aktualnie edytowalnej warstwy. Mapa musi być w ukladzie 1992, 65 lub 2000. Rastry po sciagnieciu sa transformowane na aktualny układ mapy.
Załączniki
orto.jpg
orto.jpg (72.97 KiB) Przejrzano 10510 razy
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Mam pytanie związane z tą technologią - jakie Waszym zdaniem realne korzyści użytkownikom może przynieść podłączenie danych z Geoportalu w C-GEO:
1 dla prac typowo geodezyjnych
2 dla prac bardziej związanych z GIS?
Pozdrawiam Jurek B.
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Post autor: kristof »

U mnie jakies pliki ściąga ale nie widze rastrów.
Pościągnieciu widzę tylko napis "geoportal.gov.pl"
CO ROBIĘ ŹLE ??
Może trzeba najpierw założyć warstwę.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Niestety usługa WMS w Geoportalu bardzo często jest wyłączana - cały tydzień poprzedni np. nie funkcjonowała. Dzisiaj conajmniej 3 razy były przerwy.
Ponadto, gdy pobranie map zakończy się pobraniem pustego rastra (z tymi napisami geoportal.gov.pl), trzeba przed ponowną próbą pobrania usunąć z dysku, z katalogu bieżącej mapy (folder NNNN.map w katalogu projektu) pobrany plik rastra.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

kristof pisze:U mnie jakies pliki ściąga ale nie widze rastrów.
Pościągnieciu widzę tylko napis "geoportal.gov.pl"
CO ROBIĘ ŹLE ??
Może trzeba najpierw założyć warstwę.
Prosze raz jeszcze pobrac i wgrac do katalogu c-geo plik wms.exe - dodane zostaly poprawki
pozdrawiam
grzes
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Post autor: fancegeo »

Ja przykładowo wykonuję sporo podziałów, wznowień itp.
Poprzez nałożenie warstw kataster i ortofoto przed robotą mam "ogląd" na temat granic, użytków itp. co przenosi się na cenę i termin.
pozdrawiam
fancegeo
Zbyszek_Gr.

Post autor: Zbyszek_Gr. »

Super sprawa, trudno byłoby przecenić inicjatywę SOFTLINE.
Przyda się na pewno każdemu geodecie, chociaż preferencje mogą być różne.
Dlatego wnioskuję, aby finałem było udostępnienie możliwości wyboru ściąganego pliku:
KATASTER, ORTO, RASTER lubTOPO.
Wszystkie te opcje traktuję za równie ważne.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Witam
Ja często korzystałem z geoportalu (Geoxa Viewer) dla potrzeb stworzenia szkicu rozmieszczenia punktów pomiaru dla klienta - zdecydowanie łatwiej mu jest się zorientować w ich rozmieszczeniu jak ma taki podkład. Do tej pory ściągałem fragmenty w skali 1:1000 i następnie robiłem z nich mozaikę którą podczytywałem do C-GEO. TERAZ TO ZADANIE BĘDZIE ZDECYDOWANIE PROSTSZE :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

1. Okienko z postępem gdzieś mi znika, czy może ono być always on TOP ??
2. Ciężko się wyłącza pobieranie, naciskam przerwij a on nic, może się da coś zmienić w parametrach tego wątku.
3. W jakiej skali klient WMS ściąga orto ?? bo nie zawsze potrzebujemy największą szczegółowość, a może jest możliwość jej regulowania ?? Reguluje się to chyba przez wielkość ściąganego obszaru.
4. Czasem program ściąga za rastry z większego obszaru niż potrzebuję, czy istnieje funkcja która odłącza raster wskazany myszką ?? (ciężko się zorientować po samych nazwach)
5. czy rastry mogą być zapisywane do odrębnego katalogu w folderze NAZWA_TABELI.MAP bo teraz jest uciążliwe ich kasowanie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

FaFaL pisze:1. Okienko z postępem gdzieś mi znika, czy może ono być always on TOP ??
2. Ciężko się wyłącza pobieranie, naciskam przerwij a on nic, może się da coś zmienić w parametrach tego wątku.
3. W jakiej skali klient WMS ściąga orto ?? bo nie zawsze potrzebujemy największą szczegółowość, a może jest możliwość jej regulowania ?? Reguluje się to chyba przez wielkość ściąganego obszaru.
4. Czasem program ściąga za rastry z większego obszaru niż potrzebuję, czy istnieje funkcja która odłącza raster wskazany myszką ?? (ciężko się zorientować po samych nazwach)
5. czy rastry mogą być zapisywane do odrębnego katalogu w folderze NAZWA_TABELI.MAP bo teraz jest uciążliwe ich kasowanie.
Ad1. Mnie troche wkurzalo jak bylo na wierzchu :). Tak sobie umyslilem ze ma znikac i sobie w tle dzialac, ale mozna oczywiscie zrobic stay on top
Ad2. Cos pomyslimy - teraz po kliknieciu trzeba odczekac az pobieranie aktualnego kawalka sie skonczy.
Ad3. przy ortofotomapie chyba nie ma skali - zrodlo jest jednoskalowe. Na razie sciaga kawalki 1kmx1km (1500x1500pikseli). Docelowo postaramy sie wsio wyrzucic do opcji.
Ad4 Na szybko obszarem mozna posterowac ustawiajac widoczną tylko warstwe ktorą chcemy pokryc rastrem. Lub tworzac warstwe z dowolnym obiektem wyznaczajacym zakres sciagania i wylaczajac z widocznosci pozostale warstwy. W nazwie rastra sa wsp. lewego dolnego rogu (w ukl. 1992)
Ad5. OK
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Ad1. bez tego można żyć
Ad2. jeśli tylko wystarczy poczekac na ściągnięcie kawałka to ok
Ad3. z tego co pamiętam to wielkość w pikselach chyba jest zawsze stała a można zmieniać rozmiar fizyczny - takim sterowaniem możemy mieć różnej jakości rastry
Ad3. Chodzi tylko o funkcję dzięki której mogę odłączyć raster przez kliknięcie na nim, a nie przez klikanie w legendzie konkretnej nazwy
a tak poza tym to ŚWIETNE NARZĘDZIE
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

FaFaL pisze: a tak poza tym to ŚWIETNE NARZĘDZIE
O! taki "feedback" jest potrzebny :)
pozdrawiam
grzes
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Post autor: fancegeo »

Chłopaki /czy dziewczyny też?/ jesteście wielcy.
Dzięki. Dla mnie szczególnie uciążliwe było wpasowanie rastra geoportalu na układ 65 a u WAS działa cacy.
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

dziewczęta

Post autor: logis »

Dziewczynę na pokładzie też jedną mamy... :lol:
Jacek
Piotr74
____
____
Posty: 127
Rejestracja: 25 cze 2009, 12:48

Post autor: Piotr74 »

Bardzo przydatna funkcja dla prac typowo geodezyjnych ,mam nadzieję ,że będzie rozwijana i wprowadzona w nastepnej aktualizacji.
mypal
___
___
Posty: 97
Rejestracja: 13 kwie 2006, 20:09

Post autor: mypal »

U mnie pojawia się czasami ostrzeżenie "wystąpił błąd w czasie transformacji współrzędnych - być może podane zostało złe odwzorowanie". Mam ustawiony układ 1965/3.
Natomiast innym razem owszem ściąga coś z geoportalu, ale ilość części do pobrania jaką pokazuje program jest tak duża (np. 21 mln) że musiałbym chyba kilka dni to ściągać przy transferze ~15-20 KB/s.
Narzędzie bardzo fajne. Tylko trochę je dopracować. :D
Pozdrawiam
mypal
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

mypal pisze:U mnie pojawia się czasami ostrzeżenie "wystąpił błąd w czasie transformacji współrzędnych - być może podane zostało złe odwzorowanie". Mam ustawiony układ 1965/3.
Natomiast innym razem owszem ściąga coś z geoportalu, ale ilość części do pobrania jaką pokazuje program jest tak duża (np. 21 mln) że musiałbym chyba kilka dni to ściągać przy transferze ~15-20 KB/s.
Narzędzie bardzo fajne. Tylko trochę je dopracować. :D
Pewnie zakres mapy jest od 0 do wspolrzednych ze strefy 65 - "pokaz calosc" na mapie powinno wyjasnic czy nie ma punktu lub napisu poza zakresem mapy 65/3
pozdrawiam
grzes
mypal
___
___
Posty: 97
Rejestracja: 13 kwie 2006, 20:09

Post autor: mypal »

Sprawdzałem to narzędziem "pokaż całość". Wszystko jest w porządku. W narzędziu "wybór zakresu wyświetlania mapy" zaznaczone jest "pokaż całą mapę" mimo to wyświetla się wspomniane ostrzeżenie.
Pozdrawiam
mypal
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Post autor: MarekOtt »

Na początku napiszę ze swietnym pomysłem jest połączenie C-Geo z baza GeoPortalu. To kolejny wielki krok do przodu dla tego programu i myślę ze dopracowanie tejże opcji niesie ze sobą wiele korzyści, od najprostszych jak zgłaszanie robot geodezyjnych określanie rastrów itp, aż do kontrolowania ewidencji na wybranym obszarze. Tak sie składa że powiat w ktorym przede wszytskim wykonujemy swoje prace posiada juz oprogramowanie "kol" (czy tak to sie pisze ???) ktore jest ściśle powiązane z geoportalem i dane sa bardzo czesto eksportowane do bazy co daje wiarygodność i w miare dobrą aktualność. Dlatego rozwijanie tego pomysłu jest jak najbardziej potrzebne.

Tak jak kolega wyżej Zbyszek_Gr napisał, dobrze by było gdyby też obok ortofotomapy, ściągały sie pozostałe dane GeoPortalu, a przede wszystkim dane katastralne z numerami działek. Dobrze by było by użytkownik C-Geo mogł w łatwy sposób wybierać co ma się wyświetlać np. za pomocą włączania i wyłączana odpowiednich warstw, czyli takie dane z geoportalu musiały by się zapisywać z osobna do warstw, osobno ortofoto, osobno kataster itp.

W każdym bądź razie mocno dopinguję ten temat i na bieżąco będę śledził jak się rozwija :).
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Post autor: grzes »

Dla chętnych do kolejnych testów:
- plik cgeo8.exe
- plik wms.exe (nalezy go wgrać do katalogu c-geo)
Co zostalo zmienione:
- zakres wczytywanych danych okreslany jest teraz na podstawie punktow w tabeli (tylko tych bez @) - czyli jak chcemy cos dociagnac to nalezy dodac punkt
- poprawiona jakosc wczytywanych rastrow przy jednoczesnym zmniejszeniu generowanych plikow tiff
- i na koniec gwóźdź programu czyli czytanie danych katastralnych w postaci wektorowej z bazą danych, w której są numery działek i powierzchnie ewidencyjne (jak sądzę) - dane wczytywane są na warstwę o nazwie "geoportal_kataster" (warstwa zakłada sie sama)
pozdrawiam
grzes
eGEO
_____
_____
Posty: 309
Rejestracja: 14 kwie 2005, 14:32
Kontakt:

Post autor: eGEO »

Rewelacja ! Brawo.

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł
ODPOWIEDZ