Geoportal
Pomijając drobną sprawę że na geoportalu nie ma żadnych danych geodezyjnych do pobrania (treść ewidencyjna żadna albo sprzed 5 lat, dokładność 20-30m, zumi prezentuje treści aktualniejsze niż ortofotomapa) jedyne co warto stamtąd pobrać to mapy topograficzne. Sposoby na to podano na forum geoportalu. Poza zrzutem ekranu żaden nie jest prosty.
dane z geoportalu
Dzień dobry,
a może fancegeo ma na myśli korzystanie z danych z Web Map Service wewnątrz C-Geo ? Jakiś klient WMS wewnątrz programu ?
Jacek
a może fancegeo ma na myśli korzystanie z danych z Web Map Service wewnątrz C-Geo ? Jakiś klient WMS wewnątrz programu ?
Jacek
Do testów:
- plik cgeo8.exe
- plik wms.exe (nalezy go wgrać do katalogu c-geo)
Nowa ikonka na mapie (z napisem WMS) - jej kliknięcie powoduje wywołanie okienka ściagania ortofotomapy. Okienko dziala w tle - w tym czasie można pracować na c-geo. Po odświezeniu (powiekszeniu, przesunieciu) mapy dodawane są juz sciagniete rastry. Rastry sciagane sa w aktualnie widoczny zakres mapy i dopinane do aktualnie edytowalnej warstwy. Mapa musi być w ukladzie 1992, 65 lub 2000. Rastry po sciagnieciu sa transformowane na aktualny układ mapy.
- plik cgeo8.exe
- plik wms.exe (nalezy go wgrać do katalogu c-geo)
Nowa ikonka na mapie (z napisem WMS) - jej kliknięcie powoduje wywołanie okienka ściagania ortofotomapy. Okienko dziala w tle - w tym czasie można pracować na c-geo. Po odświezeniu (powiekszeniu, przesunieciu) mapy dodawane są juz sciagniete rastry. Rastry sciagane sa w aktualnie widoczny zakres mapy i dopinane do aktualnie edytowalnej warstwy. Mapa musi być w ukladzie 1992, 65 lub 2000. Rastry po sciagnieciu sa transformowane na aktualny układ mapy.
- Załączniki
-
- orto.jpg (72.97 KiB) Przejrzano 10507 razy
pozdrawiam
grzes
grzes
Niestety usługa WMS w Geoportalu bardzo często jest wyłączana - cały tydzień poprzedni np. nie funkcjonowała. Dzisiaj conajmniej 3 razy były przerwy.
Ponadto, gdy pobranie map zakończy się pobraniem pustego rastra (z tymi napisami geoportal.gov.pl), trzeba przed ponowną próbą pobrania usunąć z dysku, z katalogu bieżącej mapy (folder NNNN.map w katalogu projektu) pobrany plik rastra.
Ponadto, gdy pobranie map zakończy się pobraniem pustego rastra (z tymi napisami geoportal.gov.pl), trzeba przed ponowną próbą pobrania usunąć z dysku, z katalogu bieżącej mapy (folder NNNN.map w katalogu projektu) pobrany plik rastra.
Pozdrawiam Jurek B.
Witam
Ja często korzystałem z geoportalu (Geoxa Viewer) dla potrzeb stworzenia szkicu rozmieszczenia punktów pomiaru dla klienta - zdecydowanie łatwiej mu jest się zorientować w ich rozmieszczeniu jak ma taki podkład. Do tej pory ściągałem fragmenty w skali 1:1000 i następnie robiłem z nich mozaikę którą podczytywałem do C-GEO. TERAZ TO ZADANIE BĘDZIE ZDECYDOWANIE PROSTSZE
Ja często korzystałem z geoportalu (Geoxa Viewer) dla potrzeb stworzenia szkicu rozmieszczenia punktów pomiaru dla klienta - zdecydowanie łatwiej mu jest się zorientować w ich rozmieszczeniu jak ma taki podkład. Do tej pory ściągałem fragmenty w skali 1:1000 i następnie robiłem z nich mozaikę którą podczytywałem do C-GEO. TERAZ TO ZADANIE BĘDZIE ZDECYDOWANIE PROSTSZE
Pozdrawiam Rafał Kocierz
1. Okienko z postępem gdzieś mi znika, czy może ono być always on TOP ??
2. Ciężko się wyłącza pobieranie, naciskam przerwij a on nic, może się da coś zmienić w parametrach tego wątku.
3. W jakiej skali klient WMS ściąga orto ?? bo nie zawsze potrzebujemy największą szczegółowość, a może jest możliwość jej regulowania ?? Reguluje się to chyba przez wielkość ściąganego obszaru.
4. Czasem program ściąga za rastry z większego obszaru niż potrzebuję, czy istnieje funkcja która odłącza raster wskazany myszką ?? (ciężko się zorientować po samych nazwach)
5. czy rastry mogą być zapisywane do odrębnego katalogu w folderze NAZWA_TABELI.MAP bo teraz jest uciążliwe ich kasowanie.
2. Ciężko się wyłącza pobieranie, naciskam przerwij a on nic, może się da coś zmienić w parametrach tego wątku.
3. W jakiej skali klient WMS ściąga orto ?? bo nie zawsze potrzebujemy największą szczegółowość, a może jest możliwość jej regulowania ?? Reguluje się to chyba przez wielkość ściąganego obszaru.
4. Czasem program ściąga za rastry z większego obszaru niż potrzebuję, czy istnieje funkcja która odłącza raster wskazany myszką ?? (ciężko się zorientować po samych nazwach)
5. czy rastry mogą być zapisywane do odrębnego katalogu w folderze NAZWA_TABELI.MAP bo teraz jest uciążliwe ich kasowanie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Ad1. Mnie troche wkurzalo jak bylo na wierzchu . Tak sobie umyslilem ze ma znikac i sobie w tle dzialac, ale mozna oczywiscie zrobic stay on topFaFaL pisze:1. Okienko z postępem gdzieś mi znika, czy może ono być always on TOP ??
2. Ciężko się wyłącza pobieranie, naciskam przerwij a on nic, może się da coś zmienić w parametrach tego wątku.
3. W jakiej skali klient WMS ściąga orto ?? bo nie zawsze potrzebujemy największą szczegółowość, a może jest możliwość jej regulowania ?? Reguluje się to chyba przez wielkość ściąganego obszaru.
4. Czasem program ściąga za rastry z większego obszaru niż potrzebuję, czy istnieje funkcja która odłącza raster wskazany myszką ?? (ciężko się zorientować po samych nazwach)
5. czy rastry mogą być zapisywane do odrębnego katalogu w folderze NAZWA_TABELI.MAP bo teraz jest uciążliwe ich kasowanie.
Ad2. Cos pomyslimy - teraz po kliknieciu trzeba odczekac az pobieranie aktualnego kawalka sie skonczy.
Ad3. przy ortofotomapie chyba nie ma skali - zrodlo jest jednoskalowe. Na razie sciaga kawalki 1kmx1km (1500x1500pikseli). Docelowo postaramy sie wsio wyrzucic do opcji.
Ad4 Na szybko obszarem mozna posterowac ustawiajac widoczną tylko warstwe ktorą chcemy pokryc rastrem. Lub tworzac warstwe z dowolnym obiektem wyznaczajacym zakres sciagania i wylaczajac z widocznosci pozostale warstwy. W nazwie rastra sa wsp. lewego dolnego rogu (w ukl. 1992)
Ad5. OK
pozdrawiam
grzes
grzes
Ad1. bez tego można żyć
Ad2. jeśli tylko wystarczy poczekac na ściągnięcie kawałka to ok
Ad3. z tego co pamiętam to wielkość w pikselach chyba jest zawsze stała a można zmieniać rozmiar fizyczny - takim sterowaniem możemy mieć różnej jakości rastry
Ad3. Chodzi tylko o funkcję dzięki której mogę odłączyć raster przez kliknięcie na nim, a nie przez klikanie w legendzie konkretnej nazwy
a tak poza tym to ŚWIETNE NARZĘDZIE
Ad2. jeśli tylko wystarczy poczekac na ściągnięcie kawałka to ok
Ad3. z tego co pamiętam to wielkość w pikselach chyba jest zawsze stała a można zmieniać rozmiar fizyczny - takim sterowaniem możemy mieć różnej jakości rastry
Ad3. Chodzi tylko o funkcję dzięki której mogę odłączyć raster przez kliknięcie na nim, a nie przez klikanie w legendzie konkretnej nazwy
a tak poza tym to ŚWIETNE NARZĘDZIE
Pozdrawiam Rafał Kocierz
dziewczęta
Dziewczynę na pokładzie też jedną mamy...
Jacek
Jacek
U mnie pojawia się czasami ostrzeżenie "wystąpił błąd w czasie transformacji współrzędnych - być może podane zostało złe odwzorowanie". Mam ustawiony układ 1965/3.
Natomiast innym razem owszem ściąga coś z geoportalu, ale ilość części do pobrania jaką pokazuje program jest tak duża (np. 21 mln) że musiałbym chyba kilka dni to ściągać przy transferze ~15-20 KB/s.
Narzędzie bardzo fajne. Tylko trochę je dopracować.
Natomiast innym razem owszem ściąga coś z geoportalu, ale ilość części do pobrania jaką pokazuje program jest tak duża (np. 21 mln) że musiałbym chyba kilka dni to ściągać przy transferze ~15-20 KB/s.
Narzędzie bardzo fajne. Tylko trochę je dopracować.
Pozdrawiam
mypal
mypal
Pewnie zakres mapy jest od 0 do wspolrzednych ze strefy 65 - "pokaz calosc" na mapie powinno wyjasnic czy nie ma punktu lub napisu poza zakresem mapy 65/3mypal pisze:U mnie pojawia się czasami ostrzeżenie "wystąpił błąd w czasie transformacji współrzędnych - być może podane zostało złe odwzorowanie". Mam ustawiony układ 1965/3.
Natomiast innym razem owszem ściąga coś z geoportalu, ale ilość części do pobrania jaką pokazuje program jest tak duża (np. 21 mln) że musiałbym chyba kilka dni to ściągać przy transferze ~15-20 KB/s.
Narzędzie bardzo fajne. Tylko trochę je dopracować.
pozdrawiam
grzes
grzes
Na początku napiszę ze swietnym pomysłem jest połączenie C-Geo z baza GeoPortalu. To kolejny wielki krok do przodu dla tego programu i myślę ze dopracowanie tejże opcji niesie ze sobą wiele korzyści, od najprostszych jak zgłaszanie robot geodezyjnych określanie rastrów itp, aż do kontrolowania ewidencji na wybranym obszarze. Tak sie składa że powiat w ktorym przede wszytskim wykonujemy swoje prace posiada juz oprogramowanie "kol" (czy tak to sie pisze ???) ktore jest ściśle powiązane z geoportalem i dane sa bardzo czesto eksportowane do bazy co daje wiarygodność i w miare dobrą aktualność. Dlatego rozwijanie tego pomysłu jest jak najbardziej potrzebne.
Tak jak kolega wyżej Zbyszek_Gr napisał, dobrze by było gdyby też obok ortofotomapy, ściągały sie pozostałe dane GeoPortalu, a przede wszystkim dane katastralne z numerami działek. Dobrze by było by użytkownik C-Geo mogł w łatwy sposób wybierać co ma się wyświetlać np. za pomocą włączania i wyłączana odpowiednich warstw, czyli takie dane z geoportalu musiały by się zapisywać z osobna do warstw, osobno ortofoto, osobno kataster itp.
W każdym bądź razie mocno dopinguję ten temat i na bieżąco będę śledził jak się rozwija .
Tak jak kolega wyżej Zbyszek_Gr napisał, dobrze by było gdyby też obok ortofotomapy, ściągały sie pozostałe dane GeoPortalu, a przede wszystkim dane katastralne z numerami działek. Dobrze by było by użytkownik C-Geo mogł w łatwy sposób wybierać co ma się wyświetlać np. za pomocą włączania i wyłączana odpowiednich warstw, czyli takie dane z geoportalu musiały by się zapisywać z osobna do warstw, osobno ortofoto, osobno kataster itp.
W każdym bądź razie mocno dopinguję ten temat i na bieżąco będę śledził jak się rozwija .
Dla chętnych do kolejnych testów:
- plik cgeo8.exe
- plik wms.exe (nalezy go wgrać do katalogu c-geo)
Co zostalo zmienione:
- zakres wczytywanych danych okreslany jest teraz na podstawie punktow w tabeli (tylko tych bez @) - czyli jak chcemy cos dociagnac to nalezy dodac punkt
- poprawiona jakosc wczytywanych rastrow przy jednoczesnym zmniejszeniu generowanych plikow tiff
- i na koniec gwóźdź programu czyli czytanie danych katastralnych w postaci wektorowej z bazą danych, w której są numery działek i powierzchnie ewidencyjne (jak sądzę) - dane wczytywane są na warstwę o nazwie "geoportal_kataster" (warstwa zakłada sie sama)
- plik cgeo8.exe
- plik wms.exe (nalezy go wgrać do katalogu c-geo)
Co zostalo zmienione:
- zakres wczytywanych danych okreslany jest teraz na podstawie punktow w tabeli (tylko tych bez @) - czyli jak chcemy cos dociagnac to nalezy dodac punkt
- poprawiona jakosc wczytywanych rastrow przy jednoczesnym zmniejszeniu generowanych plikow tiff
- i na koniec gwóźdź programu czyli czytanie danych katastralnych w postaci wektorowej z bazą danych, w której są numery działek i powierzchnie ewidencyjne (jak sądzę) - dane wczytywane są na warstwę o nazwie "geoportal_kataster" (warstwa zakłada sie sama)
pozdrawiam
grzes
grzes