Pare propozycji zmian i udogodnien

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Jakiś czas temu, postanowiłem ze nie ma sensu co chwile postować pojedynczych propozycji, dlatego założyłem sobie plik w notatniku i przy pracy z C-Geo gdy zauważę jakiś problem bądź propozycje udogodnienia od razu dopisuję do listy. Od jakiegoś czasu nazbierało mi się już tego trochę wiec postanowiłem zapostować. Mam nadzieje ze chociaż parę zostanie wprowadzonych :).

1.Obliczenia tachimetri
- przy obliczeniach tachimetrii, w momencie uruchomienia zadania obliczenia zadania, wyskakuje okno gdzie mamy tabelkę m.in. z dł. pom, dł. obl, roznicą pomiedzy tymi długościami, brakuje mi jednak tam informacji o maksymalnej dopuszczalnej odchyłce długości (liniowej). Oczywiście można ją włączyć przy raportowaniu, jednak dobrze by było gdyby juz na etapie obliczeń było wiadomo czy jest OK czy nie.

2. Porównanie współrzędnych
- w obliczeniu "porównanie współrzędnych" przydała by się możliwość wyłączenia raportowania H1, H2, głównie używam tego narzędzie do badania różnic na X i Y, czasami mam tych tabelek mnóstwo i każdą później muszę edytować i usuwać te zbędne tabele, a myślę ze można by to było już wyłączyć na etapie raportowania.

3. Wpasowanie rastra
- przydała by się możliwość obrotu wczytanego skanu w celu wpasowania rastra, nie potrzeba jakiś specjalnych funkcji myślę ze wystarczył by obrót o 90 lewo, prawo i 180 stopni, wiem ze da sie to zrobić w C-Raster ale czasem się nie opłaca dla tych prostych funkcji uruchamiać dodatkowy program graficzny

4. Tabela robocza - uwagi do punktu
- czy dało by się utworzyć dodatkową kolumnę w tabeli roboczej, ostatnio dodano daty utworzenia i modyfikacji punktu, a może by teraz dodać kolumnę "uwagi" której możliwość edycji także była by włączana bądź wyłączana zależnie od potrzeb, dla mnie osobiście można by tam było wpisywać rodzaj stabilizacji punktu jesli chodzi np. o osnowę bądź znaki graniczne, ale także inne uwagi chociażby o czy dany punkt istnieje bądź nie w terenie, zawsze im więcej możliwości "składowania informacji" tym lepiej :P

5. Drukowanie szkiców z obliczeń
- drukowanie szkiców - np. przy obliczeniach biegunowych można podejrzeć szkic do obliczeń, można go też wydrukować i wtedy albo zadać skale wydruku albo wyśrodkować po osi X i Y. Problem w tym ze jak się drukuje ten rysunek to nie da sie go umieścić w tym miejscu kartki w którym się chce, może dało by się sam ten rysunek raportować, i wtedy już w edytorze będzie można sobie go wykorzystać tam gdzie się chce.

6. Obliczenie ciągu poligonowego
- w sumie coraz mniej się to używa, jednak przydała by się możliwość uwzględnienia punktu stałego ( o znanych współrzędnych) w obliczeniach poligonu. Sytuacja ma miejsce wtedy gdy przechodzimy ciągiem poligonowym i przechodzimy przez punkt o znanych współrzędnych którego nie chcemy wyrównywać. Umacnia nam to ciąg poligonowy. Niestety w c-geo nie da się tego zrobić i trzeba kombinować z jakimś rozbijaniem ale i to do końca nie jest zgodne. Wiem ze WinKalku jest ta funkcja i działa ona poprawnie. tam sie wybiera punkty stałe i do wyrównania u nas w C-Geo można by było zaznaczyć punkt który jest punktem stałym i wtedy współrzedne tego punktu są stałe.

To by było na tyle z tych bardziej przydatnych rzeczy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Dzięki za pomysły - wpisuję na listę zadań.
Co do pkt. 4 - wolałbym nie uszczęśliwiać wszystkich kolejną kolumną na siłę. Zawsze można dodać nową kolumnę o odpowiednich parametrach samodzielnie i zapisać w szablonie osobistym, który przy tworzeniu nowych map będzie działał jak trzeba.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Jeszcze do pkt 6 - tu nie bardzo mi się wydaje poprawne takie działanie - w tej sytuacji powinno się wykonać wyrównanie ścisłe takiej konstrukcji.
Ja bym się na pewno nie odważył liczyć w taki sposób ciągu poligonowego.
Może niech wypowiedzą się na ten temat jeszcze koledzy teoretycy :)
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Dzięki za pomysły - wpisuję na listę zadań.
Co do pkt. 4 - wolałbym nie uszczęśliwiać wszystkich kolejną kolumną na siłę. Zawsze można dodać nową kolumnę o odpowiednich parametrach samodzielnie i zapisać w szablonie osobistym, który przy tworzeniu nowych map będzie działał jak trzeba.
a można by było napisać gdzie tego szukać ? chętnie bym sobie to zrobił
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Ikonka Struktura tabeli (pierwsza od lewej na pasku ikon tabeli).
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: FaFaL »

6. Obliczenie ciągu poligonowego
- w sumie coraz mniej się to używa, jednak przydała by się możliwość uwzględnienia punktu stałego ( o znanych współrzędnych) w obliczeniach poligonu. Sytuacja ma miejsce wtedy gdy przechodzimy ciągiem poligonowym i przechodzimy przez punkt o znanych współrzędnych którego nie chcemy wyrównywać. Umacnia nam to ciąg poligonowy. Niestety w c-geo nie da się tego zrobić i trzeba kombinować z jakimś rozbijaniem ale i to do końca nie jest zgodne. Wiem ze WinKalku jest ta funkcja i działa ona poprawnie. tam sie wybiera punkty stałe i do wyrównania u nas w C-Geo można by było zaznaczyć punkt który jest punktem stałym i wtedy współrzedne tego punktu są stałe.
To byłoby równe z rozbiciem ciągu, nie dałoby się go wyrównań kątowo, a tylko liniowo, albo inaczej, kątowo wyrównać cały ciąg, a liniowo każdy podsegment osobno. Są to rozważania przybliżone, a nie ścisłe. Ja proponuję taki ciąg przenieść do wyrównania ścisłego i tam obliczyć wykorzystując wszystkie dodatkowe informacje jak stałość punktu czy tzw. nawiązania boczne. Jest to jedyne rozwiązanie zgodne z jakąkolwiek teorią.
Dodam, że jeśli kiedyś wejdzie w życie projekt instrukcji G-4 (w takiej formie lub innej -np. rozporządzenia) to i tak wymusi wyrównanie ścisłe.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Ikonka Struktura tabeli (pierwsza od lewej na pasku ikon tabeli).
Gdybym wiedział o tej możliwości w ogole bym nie prosił o tą opcje :P.. Dziekuje


Jeśli chodzi o ten ciąg poligonowy, to zasugerowałem się trochę WinKalkiem, w którym jest własnie taka możliwość, ale szczerze wykorzystywać ją wykorzystywałem ale nie sprawdzałem dokładnie jak ona liczy, spróbuje sobie w wolnej chwili przerzucić taki ciąg do wyrównania ścisłego i wtedy zobaczę jak się to do siebie ma. W każdym bądź razie dziękuje za uświadomienie :)
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: geobiuro »

Witam
MarekOtt pisze:6. Obliczenie ciągu poligonowego
A tutaj info o możliwościach obliczeniowych ciągu poligonowego programem GEO 89


Z poważaniem
AM
Załączniki
Fragment opisu modułu obliczeniowego ciągu poligonowego programu GEO 89
Fragment opisu modułu obliczeniowego ciągu poligonowego programu GEO 89
GEO89_2.png (14.56 KiB) Przejrzano 11555 razy
Czołówka programu  GEO 89
Czołówka programu GEO 89
GEO89_1.png (10.98 KiB) Przejrzano 11555 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Super ale tu koledze MarkowiOtt chodziło nie o zmianę rodzaju nawiązania ale wskazanie dowolnego punktu ciągu jako punktu stałego.

Co do punktu:
5. Drukowanie szkiców z obliczeń
- drukowanie szkiców - np. przy obliczeniach biegunowych można podejrzeć szkic do obliczeń, można go też wydrukować i wtedy albo zadać skale wydruku albo wyśrodkować po osi X i Y. Problem w tym ze jak się drukuje ten rysunek to nie da sie go umieścić w tym miejscu kartki w którym się chce, może dało by się sam ten rysunek raportować, i wtedy już w edytorze będzie można sobie go wykorzystać tam gdzie się chce.
To programista zwrócił mi uwagę że jest już ta możliwość w obliczeniach biegunowych (ikonka ze znakiem zapytania - Co do raportu) - gdzie można włączyć umieszczanie rysunku w raportach.
To samo możliwe jest także w tachimetrii, ortogonalnych, obliczaniu powierzchni, ciągu poligonowym itd.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Przydało by się jeszcze troche zmodyfikowanie naszego narzędzia WMS do sciagania danych z GeoPortalu.

Otóż dla przykładu gdy mam obiekt, a w nim mam wgrane parę kościołów jako dodatkowe nawiązania, często oddalone po kilka kilometrów od obszaru na którym dokonane zostały pomiary, po ściąganiu danych przez WMS np. danych ortofoto sciaga mi ponad kilkadziesiąt rastrów, dlatego ze jest duża rozpiętość terenu. Może dało by sie jakos zrobić tak, ze dane geoportalu są ściągane tylko dla rozpiętości punktów na "włączonych i widocznych" warstwach. Wtedy te kościoły przerzucam np. jako OPX na jakąś inną warstwę, wyłączam ją, i dane geoportalu ściągają się tylko dla widocznych.

Wyśle ze wielu osobą by się to przydało.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

MarekOtt pisze:Przydało by się jeszcze troche zmodyfikowanie naszego narzędzia WMS do sciagania danych z GeoPortalu.

Otóż dla przykładu gdy mam obiekt, a w nim mam wgrane parę kościołów jako dodatkowe nawiązania, często oddalone po kilka kilometrów od obszaru na którym dokonane zostały pomiary, po ściąganiu danych przez WMS np. danych ortofoto sciaga mi ponad kilkadziesiąt rastrów, dlatego ze jest duża rozpiętość terenu. Może dało by sie jakos zrobić tak, ze dane geoportalu są ściągane tylko dla rozpiętości punktów na "włączonych i widocznych" warstwach. Wtedy te kościoły przerzucam np. jako OPX na jakąś inną warstwę, wyłączam ją, i dane geoportalu ściągają się tylko dla widocznych.

Wyśle ze wielu osobą by się to przydało.
Tu jest exe który powinien już uwzględniać tylko widoczne warstwy
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

@grzes - wstępnie testowałem i działa to już dobrze ..


Niestety zauważyłem inny błąd. W informacji o obiekcie zamknietym (w tym wypadku jest to budynek) wyświetlana powierzchnia to 0,0030 ha, przy raportowaniu tej powierzchni program pisze 0,0029 ha. Wiem ze bierze się to z tego że zwiększając dokładność obliczeń jest to wartość 0,00295, a wiec wychodzi na to ze oba te narzędzia wyświetlania powierzchni i raportowania inaczej zaokrąglają, mam nadzieje ze da się to poprawić, by tak nie było. ;)
Załączniki
Rożnica powierzchni
Rożnica powierzchni
blad_pow.JPG (87.11 KiB) Przejrzano 11343 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Proszę sprawdzić czy w opcjach programu włączone są w zakładce obliczenia:
- zaokrąglaj współrzędne
- zaokrąglenia pomijające dalsze miejsca znaczące
Jeśli to nie pomoże - proszę przesłać nam współrzędne tego obiektu - sprawdzimy na konkretnym przykładzie - na moich danych uzyskuję teraz zgodne wyniki
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Proszę sprawdzić czy w opcjach programu włączone są w zakładce obliczenia:
- zaokrąglaj współrzędne
- zaokrąglenia pomijające dalsze miejsca znaczące
Jeśli to nie pomoże - proszę przesłać nam współrzędne tego obiektu - sprawdzimy na konkretnym przykładzie - na moich danych uzyskuję teraz zgodne wyniki

No niestety nie pomogło, na pańskiego maila wysyłam projekt
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Tu jest exe który uwzględnia ustawienia zaokrągleń w raporcie z edytora obiektów
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Tu jest exe który uwzględnia ustawienia zaokrągleń w raporcie z edytora obiektów
Przepraszam ze dopiero teraz, ale mieliśmy ewakuacje....

sprawdziłem już poprawkę i działa już poprawnie.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Dwie małe propozycje zmian:

1 W menu raporty, na podglądzie danego raportu, może dało by się umożliwić zapamiętywanie ostatniego powiększenia podglądu. Domyślny widok jest bardzo drobny i za każdym razem trzeba pare razy dostosować powiększenie do własnych potrzeb, a tak zawsze będzie ostatnie powiększenie (bądź pomniejszenie) ustawione. Jesli ktoś pracuje dużo na raportach, to myśle że takie udogodnienie się przyda.

2 To raczej problem niż propozycja. Przy przegrywaniu z obserwacji tachimetri w formacie Topcon SSS, po zakończeniu transmisji program pyta czy nadpisać współrzędne punktów. Jeśli tabela jest pusta, to program automatycznie zapisuje sobie współrzędne punktów stanowisk (i chyba nawiązań) jako x=0.00, y=0.00. Efekty tego sa takie ze w tabeli pojawiają się niepotrzebne punkty które trzeba później usunąć. Kiedyś tego problemu nie było, jednak od jakiegoś czasu się pojawił i nieźle dokucza :P
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: arttiq »

Może dorzucę swoje 2 grosze do propozycji zmian.
Moze chaotycznie poukladane, ale spisywalem podczas pracy z programem :)

1. PPM >>> Dwuklik myszy: dodac opcje - ...ustaw edytowalna... oraz ...przenies na...

2. MAPA >>> kody <-> warstwy: wstawic guzik do sortowania warstw A-Z oraz w kolejnosci wyswietlania ( tak jak w iknoce WARSTWY >>> Sortuj). To samo przy Exporcie do....

3. po kliknieciu obiektu i przeniesieniu go na inna warstwe okienko znika (poza tym jest male - za krotkie). Moze dodac by opcje wyboru czy ma zamykac po kazdym przeniesieniu obiektu, czy ma pozostawac na wierzchu.

4. Przydaloby sie przerywanie linii/krzywej w dowolnym punkcie/vertexie. Za kazdym razem, aby przerwac linie , trzeba kasowac stara i rysowac od nowa 2 segmenty.

5. W legendzie male porzadki: Usun warstw i czysc warstwe razem - nie kolo zmien nazwe...

6. Moze udaloby sie dodac takie narzedzie jak: Wybierz podobne... - dla symboli, okregow , linii, krzywych. Np. Zaznaczamy 1 hydrant i po wyborze narzedzia wybierz podobne - zaznaczone by zostaly wszystkie hydranty bez znaczenia na ktorej warstwie sie znajduja.

7. Przy rysowaniu linii, np. z wcisnietym Shiftem , linia rysowanaby byla co staly , zdeklarowany interwal, np. co 90 stopni.

8 . narzedzie do nadawania H punktom z jego etykiety. Selektywne przez wybor lub automatycznie przez wskazanie warstwy z punktem i etykieta ?

9. W Legendzie : Ustaw domyslny styl linni dla WSZYSTKICH warstw.

10. Narzedzie do kopiowania symboli/textow. Wskazyjemy symbol, np. hydrant i kopiujemy go do innych punktow przez wskazanie.

11. Ustawianie skali wyswietlania na monitorze przez wpisanie tej skali recznie. Czasami przydatne.

12. Przy wstawianiu siatki krzyży jako obiekty, dodac funkcje wstawiania przez wskazanie wspolrzednych XY krzyza.

13. ksasownie przez selekcje obszarowa, tylko symboli i textow ( punkty pozostaja nieruszone) : ewentualnie z/bez punktow do wyboru i po jednym kliknieciu.

14. Dodac dowolna selekcje obszarowa, nie tylko prostokatna.

15. Wybieranie punktów obszarem przez wskazanie obiektu na mapie.

Narazie to tyle. Pewnie czesc juz jest, ale nie wiem gdzie to znalezc. :))

pozdrawiam,
arttiq
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: FaFaL »

10. Narzedzie do kopiowania symboli/textow. Wskazyjemy symbol, np. hydrant i kopiujemy go do innych punktow przez wskazanie.
Funkcja dostępna pod prawym klawiczem myszy lub F5 (może F6, nie pamiętam).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Spróbuję przy niektórych punktach podać informacje jak uzyskać te funkcje obecnie - pozostałe będziemy mieli na liście do wykonania.
1. Pod PPM - jest opcja Ustaw edytowalną oraz Przenieś na - dwuklik tu raczej nie przyda się - skoro trzeba by było wybierać kilka funkcji
8. Dla wskazanych punktów (z przytrzymanym CTRL) można wstawić na mapę jego Nr/X/Y/H
12. Myślę że obecna funkcja pod prawym klawiszem myszki (Opisz krzyż siatki krzyży) powinna być też ok
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: FaFaL »

Co do punktu 8 to chyba autorowi wątku chodziło o to, aby gdy np. wczytamy plik dxf i obok punktu będzie tekst to gdy w C-GEO odpalimy odpowiednią funkcję to stwierdzi on że ten tekst to np. wysokość tego punktu (albo jego numer). Czyli zadanie odwrotne od opisanego przez Pana Jurka.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: arttiq »

8 - tak jak napisal Fafal.. ale nie koniecznie z importu dxf - tez z wektoryzacji :) pozyskac H punktu z etykiety obok punktu.

---

12 - no faktycznie jest opis siatki :) tylko czy darade by bylo ustawiac gdziec w opcjach wysokosc textu oraz pozycje ( chodzi o to alby X-y byly czytane normalnie z lewj do prawej - poziomo, a Y-ki z gory na dol - pionowo).?

1 - dwuklik ustawiamy na Przenies na ... i potem tylko dwuklik wskazujemy kolejne obiekty do przenoszenia na warstwe. Przydaje sie, do porzadkowania hurtowego obiektow.
pozdrawiam
arttiq
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

mam nadzieje ze moje propozycje napisane nad kolegą arttiq tez zostaną uwzględnione, bo jakoś w dyskusji zostały pominięte :P
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Tak - te już przekazałem programiście do zrobienia, gorzej z tymi od kolegi arttiq - ich jest dużo a taka masa przytłacza :(
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
arttiq
_____
_____
Posty: 355
Rejestracja: 07 kwie 2010, 09:56
Lokalizacja: pomorze

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: arttiq »

nie ma duzo :) powoli do przodu, do celu :mrgreen:
bede miec jeszcze pare uwag, ale to w pozniejszym czasie...

pozdrawiam,
arttiq
pozdrawiam
arttiq
Zablokowany