Pare propozycji zmian i udogodnien

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Kolejne propozycja, myślę że może przydać się każdemu.

Bardzo często zdarza mi się, do istniejącego projektu, opracowanego w C-Geo, robić opisówkę. Problem w tym ze bardzo często ta opisówka wychodzi poza format kartki na której owy dokument chce drukować. Może dało by się dodać możliwość wstawiania znaczników formatu kartki (marginesów)na dany projekt. Wprowadzone takie znaczniki, były by granica obszaru drukowanego. Dobrze by jednak było by de znaczniki można było łatwo przesuwać w wypadku chęci innego rozmieszczenia informacji na kartce. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale może w menu druku, gdzie mamy podgląd wydruku, gdzie ustawiamy tym prostokątem obszar druku, dało by sie tam jakos wstawiać te znaczniki.

Ogólnie taka opcja jest w Cadowskich programach, wiec mam nadzieje ze zrozumiano mnie o co mi dokładnie chodzi.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: FaFaL »

Najprościej będzie nacisnąć ikonkę drukowania i ustawić prostokąt tak jak ma być mapa wydrukowana. Zapisać sobie takie ustawienie wydruku oraz nacisnąć przycisk umieszczający prostokąt obszaru wydruku na mapie.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Najprościej będzie nacisnąć ikonkę drukowania i ustawić prostokąt tak jak ma być mapa wydrukowana. Zapisać sobie takie ustawienie wydruku oraz nacisnąć przycisk umieszczający prostokąt obszaru wydruku na mapie.
No tak cos w tym stylu, tyle ze przy np. korekcie tego prostokąta nie trzeba było usuwać jakiś warstw, tylko zwyczajnie będzie można go poprawić poprzez ponowienie tego ustawienia. Dobrze by było, gdyby po opracowaniu tego projektu można było uruchomić drukowanie tego wcześniej ustawionego prostokąty automatycznie, bez jakiegoś celowania w oknie podglądu wydruku.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: FaFaL »

Dlatego napisałem aby po ustawienia prostokąta zapisać sobie schemat wydruku bo wtedy bodaj zapisuje się położenie obszaru wydruku
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Igor »

Panu Markowi według mnie chodziło o to, że wykonując przed opisem: podglądu wydruku, zapisaniu położenia, wstawienia zakresu na mapę i powrocie do edycji mapy, może się okazać iż coś nie zmieściło się w owym prostokącie.

W takich sytuacjach używam opcji "Przesuń" na mapie do przesunięcia prostokątu a następnie jak chcę drukować to zaznaczam ten prostokąt i wybieram opcję "Obszar ograniczony zaznaczonym obiektem". Wtedy na wydruku dodatkowo pojawi się ramka zakresu, jeżeli jej nie chcę to wybieram opcję "Wybrany obszar" i zaznaczam prostokąt bardzo blisko ramki. Oczywiście pozostaje problem ustawienia "kartki" w następnym wydruku ale mając już ograniczoną treść jaka ma się na niej znaleźć jest to łatwiejsze.

Ostatnio często używam formularza do drukowania dokumentów, ciut łatwiej ustawić obszar wydruku a gdy po załadowaniu widoku z mapy do formularza czegoś brakuje to szybko można skorygować błąd. Gdyby jeszcze była opcja wstawiania tekstu "na formularz" to w ogóle byłbym wniebowzięty ;]] Mapę miałbym czystą, tylko z treścią pomiaru a w formularzu wstawiałbym opisy. Dodając do tego jeszcze możliwość zapisu formularza daje to super możliwości archiwizacyjne, gdy klient zgubi dokument jaki mu dałem mogę go szybko ponownie wydrukować bez ponownego włączania/wyłączania warstw na mapie.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: kristof »

Czy można wprowadzić w obliczeniach możliwość wyliczenia średniej ze współrzędnych pkt. tak X,Y jak i samego H.
Ale tak aby można było z tego wydrukować raport.
Punkty do obliczeń muszą mieć różne numery, np. 325A i 325B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

Igor pisze:Gdyby jeszcze była opcja wstawiania tekstu "na formularz" to w ogóle byłbym wniebowzięty ;]]
W definicji formularza mozna umiescic pola tekstowe a pozniej je edytowac po wczytaniu mapy. Czy tez chodzi o dodawanie takich pol juz na gotowym formularzu?
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

kristof pisze:Czy można wprowadzić w obliczeniach możliwość wyliczenia średniej ze współrzędnych pkt. tak X,Y jak i samego H.
Ale tak aby można było z tego wydrukować raport.
Punkty do obliczeń muszą mieć różne numery, np. 325A i 325B.
do testow - w opcji "Obliczenia->Porównywanie współrzędnych"
pozdrawiam
grzes
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: kristof »

Grześ JESTEŚ WIELKI !!! Dziękuję pięknie.
ALE NIC NIE JEST OD RAZU PIĘKNE !!
Gdybyś mógł zrobić tak aby do raportów była możliwość wysyłania samego H (tak jak w obecnej wersji jest możliwość wysyłania samego X i Y) to np. ułatwiło by sprawę obliczania średnich wysokości reperów, pkt. niwelowanych.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

kristof pisze:Grześ JESTEŚ WIELKI !!! Dziękuję pięknie.
ALE NIC NIE JEST OD RAZU PIĘKNE !!
Gdybyś mógł zrobić tak aby do raportów była możliwość wysyłania samego H (tak jak w obecnej wersji jest możliwość wysyłania samego X i Y) to np. ułatwiło by sprawę obliczania średnich wysokości reperów, pkt. niwelowanych.
jest - plik do testow
pozdrawiam
grzes
geobar
____
____
Posty: 218
Rejestracja: 07 maja 2009, 08:49

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: geobar »

po zainstalowaniu w/w pliku do testów nie jestem wstanie wstawiać symboli z instrukcji K1. pojawia się błąd.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

geobar pisze:po zainstalowaniu w/w pliku do testów nie jestem wstanie wstawiać symboli z instrukcji K1. pojawia się błąd.
prosze pobrac raz jeszcze z tego samego linku - powinno juz byc OK
pozdrawiam
grzes
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: energeo »

OK.
pozdrawiam
wini
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: kristof »

Jeszcze w sprawie porównywania współrzednych.
Dwie sprawy, które znalazłem przy obliczniu tylko H bez X i Y:
1. Do raportu nie mozna zapisać "Nr śr."
2.Nie działa zapis zadania. Tzn. zadanie zapisuje się ale każde na wielkość 61k i nic w nim nie ma.
Gdy obliczmy x, y, h wszystko działa OK!
Może Grześ coś pomoże na to.
maciekwu
VIP
VIP
Posty: 1148
Rejestracja: 31 mar 2005, 19:17

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: maciekwu »

ściągnąłem wersję do testów i pojawiły się problemy. Program zaczął ustawicznie meldować błędy sugerując konieczność restartu. Wybranie jakiegokolwiek elementu powodowało otwarcie bazy działek (jedyna baza jaka jest w projekcie) z tym, że otwierana była pusta baza. Jedynie otwarcie bazy działek z obiektami wywoływane było przy edytowalnej bazie działek. Powrót do ostatniej wersji zlikwidował problem
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Wojtek P. »

Dziękuję za informację. Wkrótce będzie kolejna aktualizacja C-Geo
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

kristof pisze:Jeszcze w sprawie porównywania współrzednych.
Dwie sprawy, które znalazłem przy obliczniu tylko H bez X i Y:
1. Do raportu nie mozna zapisać "Nr śr."
2.Nie działa zapis zadania. Tzn. zadanie zapisuje się ale każde na wielkość 61k i nic w nim nie ma.
Gdy obliczmy x, y, h wszystko działa OK!
Może Grześ coś pomoże na to.
poprawilem - z publikacją poczekam na poprawki ktore tu wyzej zostaly zgloszone
pozdrawiam
grzes
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Igor »

grzes pisze:
Igor pisze:Gdyby jeszcze była opcja wstawiania tekstu "na formularz" to w ogóle byłbym wniebowzięty ;]]
W definicji formularza mozna umiescic pola tekstowe a pozniej je edytowac po wczytaniu mapy. Czy tez chodzi o dodawanie takich pol juz na gotowym formularzu?
Już na gotowym, na chwilę obecną nie wiem czy to jest możliwe bo chciałbym wstawić opis w miejscu gdzie w formularzu jest okno mapy.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

Igor pisze:
grzes pisze:
Igor pisze:Gdyby jeszcze była opcja wstawiania tekstu "na formularz" to w ogóle byłbym wniebowzięty ;]]
W definicji formularza mozna umiescic pola tekstowe a pozniej je edytowac po wczytaniu mapy. Czy tez chodzi o dodawanie takich pol juz na gotowym formularzu?
Już na gotowym, na chwilę obecną nie wiem czy to jest możliwe bo chciałbym wstawić opis w miejscu gdzie w formularzu jest okno mapy.
czy ten napis ma byc w stalym miejscu w polu mapy? Jesli tak to sadze ze powinno dzialac.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2879
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: grzes »

maciekwu pisze:ściągnąłem wersję do testów i pojawiły się problemy. Program zaczął ustawicznie meldować błędy sugerując konieczność restartu. Wybranie jakiegokolwiek elementu powodowało otwarcie bazy działek (jedyna baza jaka jest w projekcie) z tym, że otwierana była pusta baza. Jedynie otwarcie bazy działek z obiektami wywoływane było przy edytowalnej bazie działek. Powrót do ostatniej wersji zlikwidował problem
powinno juz byc ok- plik do testow
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Odgrzewam "moj temat propozycji zmian" a to dlatego ze coraz bardziej doskwiera mi problem związany ze zmianą układu z 1965 na 2000.

Tak sie składa, że u nas ośrodki karzą sobie składać operaty w ukł 2000, natomiast mapę zasadniczą prowadzimy w ukł. 1965. Dlatego też obliczenia prowadzimy w ukł. 2000 jednak kareslimy na mapach w ukł 1965, a więć drukujemy z C-Geo w ukł. 1965. Wiem ze niby łatwo można transformować mapę miedzy układami, jednak mi przydało by się narzędzie jeszcze bardziej wygodne. Moze dało by sie wprowadzić dodatkową opcje w menu drukowania, która automatycznie transformowała by miedzy układami tylko na potrzeby wydruku.

Dla przykładu wygladało by to tak, że mam projekt w ukł. 2000/18, tak tez mam połączone obiekty na mapie, współrzedne itp, po wejściu do menu drukowania na dole znajdowała by się opcja z ustawieniem "drukuj do ukł. 1965/4", i tak tylko na potrzeby druku program w pamięci przetransformował sobie układ wraz z podziałem sekcyjnym i siatką krzyży do zadanego układu. Opcja ta była by do odhaczania i zahaczania, bo nie każdy to potrzebuje, ważne jest jednak to by zapamiętywała ostatnio wybrane ustawienie programu.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: MarekOtt »

Chciałem jeszcze raz przypomnieć się o mojej propozycji / prośbie.

Drukowanie z ukł. 2000 w ukł 1965 wraz z siatka kwadratów i podziałem sekcyjnym przydało by się chyba nie tylko mi. Dodatkowo swoją prośbę motywuje tym, ze czasem trzeba kilka razy transformować mapę między 2000 a 1965. Nie będę już tutaj pisał że kilkukrotne wykonywanie takiej transformacji bardzo często powoduje zawieszenie się C-Geo, a czasami nawet uszkodzenie projektu. Jest jednak większy problem, że kilkukrotna transformacja mapy zmienia współrzędne punktów w danym układzie przez kolejne zaokrąglenia tych samych współrzędnych. Dlatego wydaje mi się że dla geodetów działających na dwóch układach była by to bardzo przydatna możliwość.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: Jurek B. »

Pamiętamy o tej propozycji, ale niestety mamy teraz "rozgrzebane" kilka innych tematów i potrzebujemy jeszcze trochę czasu.
Pozdrawiam Jurek B.
daroX

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: daroX »

Także dla mnie było by to duże udogodnienie, gdyby była możliwość transformacji mapy ale tylko w menu wydruku i tylko na potrzeby druku. Często pracuje na układzie 2000 a drukuje w 1965, zdarza się ze na jednym projekcie dokonuje kilkukrotnej transformacji tam i z powrotem tylko na potrzeby druku. Niestety potwierdzam fakt że po kilkukrotnej transoformacji mapy, współrzędne zaczynają się zmieniać. Dlatego także czekam na tą możliwość w C-Geo.
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Pare propozycji zmian i udogodnien

Post autor: energeo »

daroX pisze:... dokonuje kilkukrotnej transformacji tam i z powrotem ...
:shock:
pozdrawiam
wini
Zablokowany