Strona 1 z 1

Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 13:45
autor: walklim
witam, dopadła mnie robota pod tytułem "inwentaryzacja wysokościowa warstwy konstrukcyjnej drogi" a obiekt w przekroju jest dość skomplikowany - dwie jezdnie rozdzielone pasem zieleni . zakładka "punkty kontrolowane" w module tras nie załatwi tematu "na raz" więc przy uzyciu wspaniałej zakładki 'krawędzie" utworzyłem odpowiednio "gęsty" model 3d , zaczytałem go do "obliczania objętości" i teraz rzutuję pionowo na niego punkty pomierzone. działa pięknie, ale:
1. kiedy generuje raport z obliczeń w tabeli są dane punktów tworzących modei i tyle, przydałaby się taka tabelka jak przy "punktach kontrolowanych" w module tras.
2. jakby do tego dodać taki sam export do pliku tekstowego to mógłbym automatycznie przedstawić wyniki np w autocadzie.
3. brakuje możliwości automatycznego zanumerowania punktów rzutu - idealne byłoby skopiowanie tej opcji z "transformacji"

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 14:32
autor: zbigniew
Prawie dwa lata temu popełniłem taki wpis :
http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... odel#p9036
Tu w zasadzie opisałem jak powinny wyglądać takie obliczenia. Jaka powinna być minimalna funkcjonalność takich obliczeń.
Wtedy też już była potrzeba udoskonalenia tego modułu .
Jak do tej pory czekam , może kiedyś będzie akurat ten krok do przodu ....
P.S.
Kiedyś udało mi się namówić Softline na rozbudowanie modułu projektowania tras o punkty kontrolowane , moze nie byl to strzał w "10" , pewnie bylo bliżej"7" ,ale wiem że są wierni uzytkownicy tego arkusza.
Niestety nie starczyło mi już argumentów do szlifowania nmt i obliczeń na modelu. :)

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 14:51
autor: walklim
po wprowadzeniu proponowanych przez nas poprawek, rzutowaniem na model 3d będzie można opracowywać roboty takie jak np. inwentaryzacja płyty wiaduktu. teraz moduł tras pozwala na szybkie tworzenie powierzchni do porównania - szkoda że problemy pojawiają się na tak banalnym etapie jak numerowanie pikiet.

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 15:54
autor: zbigniew
Wprawni geodeci wyposażeni w 1-3 sekundowe tachimetry - najlepiej ze wspomaganiem celowania pracują wg takiego schematu :
1.Wyliczają na modelu h teoretyczne dla ustalonych z nadzorem miejsc.
2. Mierzą warstwę konstrukcyjna drogi , albo płytę obiektu tachimetrem w przekrojach przyblizonych do teoretycznych. Jednak bez wytyczania punktów w terenie.
3. Obliczają model terenowy , wyliczają z tego modelu h pomierzone w tych samych miejscach , gdzie wczesniej wyliczono H teoretyczne.
4."odejmują" czy "porównują dwa punkty ze sobą i mają odchyłkę wykonania - informację do nadzoru.
W sumie to samo ,co w tabeli punkty kontrolowane , tyle że uzyskuje się wyniki w teoretycznej siatce geometrycznej zgodnej z przekrojami i rozstawami, a nie w punktach dowolnych.
Zysk - nie trzeba wytyczać przekrojów , pomiar tachimetrem - z jednego stanowiska do ok 100 m w przód i tył , mniej przestawień niż niwelatorem.
Strata - jednak niższa dokładność biorać wszystko razem - dwa modele , refrakcję , temperaturę , dokładność osnów można wycisnąć powtarzalność na poziomie +/- 2mm , czyli moze się zdarzyć ,że niwelatorem będzie wynik o 4mm inny.
Nie takie autostrady jak w Polsce ,tunele, czy też linie TGV są budowane prawie bez niwelatorów. Prawie - bo niwelatory są potrzebne do zmajstrowania precyzyjnej osnowy.
Aha ,zapomniałem dopisać ,ze przy zmotoryzowanym instrumencie - wszystko robi się w pojedynkę. Tak pracują nasi koledzy po fachu w całej Europie i nie tylko od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku.

Rozumiem tez grono naszych kolegów ,pracujących na projektowych "poprzeczkach" niwelatorami. Ich też serdecznie pozdrawiam - oni będą dążyć do rozwijania modułu przekrojów w cgeo. Tyle ,ze pracując na przekrojach traci się walory automatycznego pozyskiwania i przetwarzania danych 3D.

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 19:01
autor: walklim
ale co to ma do tematu mojego postu ? O co chodzi ? ja tam bardzo lubie niwelatory a NI 007 TO NAJLEPSZE GEODEZYJNE USTROJSTWO WE WSZECHŚWIECIE :!:

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 20:31
autor: zbigniew
^^^ wykorzystuje sie procedurę rzutowania na model i różne możliwości zapisu wyników.

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

: 09 gru 2010, 20:50
autor: walklim
tak przyznaję racje , taki moduł jak już będzie sprawny ułatwi życie wielu "mierniczym" którzy obsługują duże skomplikowane inwestycje albo wykonują małe nietypowe roboty.