Obliczenia objetości - rzutowanie.

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Kontakt:

Obliczenia objetości - rzutowanie.

Post autor: walklim » czwartek, 9 grudnia 2010, 14:45

witam, dopadła mnie robota pod tytułem "inwentaryzacja wysokościowa warstwy konstrukcyjnej drogi" a obiekt w przekroju jest dość skomplikowany - dwie jezdnie rozdzielone pasem zieleni . zakładka "punkty kontrolowane" w module tras nie załatwi tematu "na raz" więc przy uzyciu wspaniałej zakładki 'krawędzie" utworzyłem odpowiednio "gęsty" model 3d , zaczytałem go do "obliczania objętości" i teraz rzutuję pionowo na niego punkty pomierzone. działa pięknie, ale:
1. kiedy generuje raport z obliczeń w tabeli są dane punktów tworzących modei i tyle, przydałaby się taka tabelka jak przy "punktach kontrolowanych" w module tras.
2. jakby do tego dodać taki sam export do pliku tekstowego to mógłbym automatycznie przedstawić wyniki np w autocadzie.
3. brakuje możliwości automatycznego zanumerowania punktów rzutu - idealne byłoby skopiowanie tej opcji z "transformacji"
pozdrawiam Waldek Klimek

Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____

Re: Obliczenia objetości - rzutowanie.

Post autor: zbigniew » czwartek, 9 grudnia 2010, 15:32

Prawie dwa lata temu popełniłem taki wpis :
http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... odel#p9036
Tu w zasadzie opisałem jak powinny wyglądać takie obliczenia. Jaka powinna być minimalna funkcjonalność takich obliczeń.
Wtedy też już była potrzeba udoskonalenia tego modułu .
Jak do tej pory czekam , może kiedyś będzie akurat ten krok do przodu ....
P.S.
Kiedyś udało mi się namówić Softline na rozbudowanie modułu projektowania tras o punkty kontrolowane , moze nie byl to strzał w "10" , pewnie bylo bliżej"7" ,ale wiem że są wierni uzytkownicy tego arkusza.
Niestety nie starczyło mi już argumentów do szlifowania nmt i obliczeń na modelu. :)
Pozdrawiam Zbigniew P.

Awatar użytkownika
walklim
____
____
Kontakt:

Post autor: walklim » czwartek, 9 grudnia 2010, 15:51

po wprowadzeniu proponowanych przez nas poprawek, rzutowaniem na model 3d będzie można opracowywać roboty takie jak np. inwentaryzacja płyty wiaduktu. teraz moduł tras pozwala na szybkie tworzenie powierzchni do porównania - szkoda że problemy pojawiają się na tak banalnym etapie jak numerowanie pikiet.
pozdrawiam Waldek Klimek

Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____

Post autor: zbigniew » czwartek, 9 grudnia 2010, 16:54

Wprawni geodeci wyposażeni w 1-3 sekundowe tachimetry - najlepiej ze wspomaganiem celowania pracują wg takiego schematu :
1.Wyliczają na modelu h teoretyczne dla ustalonych z nadzorem miejsc.
2. Mierzą warstwę konstrukcyjna drogi , albo płytę obiektu tachimetrem w przekrojach przyblizonych do teoretycznych. Jednak bez wytyczania punktów w terenie.
3. Obliczają model terenowy , wyliczają z tego modelu h pomierzone w tych samych miejscach , gdzie wczesniej wyliczono H teoretyczne.
4."odejmują" czy "porównują dwa punkty ze sobą i mają odchyłkę wykonania - informację do nadzoru.
W sumie to samo ,co w tabeli punkty kontrolowane , tyle że uzyskuje się wyniki w teoretycznej siatce geometrycznej zgodnej z przekrojami i rozstawami, a nie w punktach dowolnych.
Zysk - nie trzeba wytyczać przekrojów , pomiar tachimetrem - z jednego stanowiska do ok 100 m w przód i tył , mniej przestawień niż niwelatorem.
Strata - jednak niższa dokładność biorać wszystko razem - dwa modele , refrakcję , temperaturę , dokładność osnów można wycisnąć powtarzalność na poziomie +/- 2mm , czyli moze się zdarzyć ,że niwelatorem będzie wynik o 4mm inny.
Nie takie autostrady jak w Polsce ,tunele, czy też linie TGV są budowane prawie bez niwelatorów. Prawie - bo niwelatory są potrzebne do zmajstrowania precyzyjnej osnowy.
Aha ,zapomniałem dopisać ,ze przy zmotoryzowanym instrumencie - wszystko robi się w pojedynkę. Tak pracują nasi koledzy po fachu w całej Europie i nie tylko od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku.

Rozumiem tez grono naszych kolegów ,pracujących na projektowych "poprzeczkach" niwelatorami. Ich też serdecznie pozdrawiam - oni będą dążyć do rozwijania modułu przekrojów w cgeo. Tyle ,ze pracując na przekrojach traci się walory automatycznego pozyskiwania i przetwarzania danych 3D.
Pozdrawiam Zbigniew P.

Awatar użytkownika
walklim
____
____
Kontakt:

Post autor: walklim » czwartek, 9 grudnia 2010, 20:01

ale co to ma do tematu mojego postu ? O co chodzi ? ja tam bardzo lubie niwelatory a NI 007 TO NAJLEPSZE GEODEZYJNE USTROJSTWO WE WSZECHŚWIECIE :!:
pozdrawiam Waldek Klimek

Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____

Post autor: zbigniew » czwartek, 9 grudnia 2010, 21:31

^^^ wykorzystuje sie procedurę rzutowania na model i różne możliwości zapisu wyników.
Pozdrawiam Zbigniew P.

Awatar użytkownika
walklim
____
____
Kontakt:

Post autor: walklim » czwartek, 9 grudnia 2010, 21:50

tak przyznaję racje , taki moduł jak już będzie sprawny ułatwi życie wielu "mierniczym" którzy obsługują duże skomplikowane inwestycje albo wykonują małe nietypowe roboty.
pozdrawiam Waldek Klimek

ODPOWIEDZ