Pomiar statyczny - C-Geo

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Dziękuję za wyjaśnienia.

Apropo 3) w moim przypadku, wykonuję wyrównanie tylko wektorów w celu określenia wysokości punktów. Przy m(0) dla GNSS = 1,000 otrzymuję błąd m0=0,67, im większa wartość m(0) dla GNSS tym mniejszy błąd m0. np. dla m(0) dna GNSS = 10,00, błąd m0=0.1000 :(.

Jednak liczyłem to wszystko dla błędu stałego wektora GNSS = 0,000 i dla GNSS [m/km] także = 0,000 bo niestety GNSS Solution chyba nie wyświetla tych błędów. Albo jeszcze ich nie znalazłem ;).
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Czyli m0 działa prawidłowo. Co do błędów to w instrukcji modułu wyrównania przedstawiono jak się wyciąga dane z GNSS Solution i wczytuje do C-GEO. Na Pana zrzutach ekranowych parametry q są wspisane, a to są właśnie informacje o błędach wektora uzyskane w wyniku postprocessingu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Czyli m0 działa prawidłowo. Co do błędów to w instrukcji modułu wyrównania przedstawiono jak się wyciąga dane z GNSS Solution i wczytuje do C-GEO. Na Pana zrzutach ekranowych parametry q są wspisane, a to są właśnie informacje o błędach wektora uzyskane w wyniku postprocessingu.
Moje pytanie wzięło się stąd, że do końca nie rozumiem zasady działania tej opcji wstawiania błędu pomiaru. Rozumiem ze w przypadku gdybym nie wgrał błędów pomiaru wektora, wartości te zostały by wstawione zgodnie z tym co mamy ustawione właśnie w tych opcjach ?

Oczywiście parametry "q" wgrałem zgodnie z Pana opisem na Wiki CGEO za pomocą exportu z GNSS Solutions, więc dlatego zostały wstawione :).
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

MarekOtt pisze:Moje pytanie wzięło się stąd, że do końca nie rozumiem zasady działania tej opcji wstawiania błędu pomiaru. Rozumiem ze w przypadku gdybym nie wgrał błędów pomiaru wektora, wartości te zostały by wstawione zgodnie z tym co mamy ustawione właśnie w tych opcjach ?
Dokładnie tak, a wartości które tam trzeba wprowadzić można wziąć z specyfikacji technicznej instrumentu (ewentualnie razy 1.4-2 jeśli instrument jest dwuczęstotliwościowy a liczono tylko na jednej).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:teqc
Jednak nie ogarniam czegoś w tym programie :).

Udało mi się wyczyścić rinexa o obserwację GLONASS, dałem rade też przerzedzić obserwacje z 1sec na 30 sec. Ze skróceniem obserwacji lub zwyczajnie ustaleniem czasu [od - do] który mnie interesuje w obliczeniach mam problem. Wychodzą jakieś dziwne pliki na output które mają po 0kb. Gdzie oryginalny plik obserwacyjny *.016 ma prawie 250 mb :(.

Czy mógłby Pan nakierować na komendę która była by odpowiedzialna za taką operacje na pliku obserwacyjnym ?. Byłbym wdzięczny ..
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

To chyba najwygodniej będzie wykorzystać nakładkę: http://teqc.silkwerks.com
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:To chyba najwygodniej będzie wykorzystać nakładkę: http://teqc.silkwerks.com
Nakładka załatwiła wszystko. Super jest to że z każdej operacji generuje plik *.bat, który później można sobie przerobić do własnych potrzeb i tak by modyfikować z automatu pliki rinex.

Dziękuję :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Na razie wersja beta programu umożliwiający postprocessing danych GNSS wygląda tak:
https://www.dropbox.com/s/1czcpvn0fqwqy ... A.wmv?dl=0
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Na razie wersja beta programu umożliwiający postprocessing danych GNSS wygląda tak:
https://www.dropbox.com/s/1czcpvn0fqwqy ... A.wmv?dl=0
Fajne bo szybkie :). Nie wiem jakie pliki obserwacyjne wrzuciłeś (jak długie obserwacje), ale wyliczyło dosyć szybko. Czasami w GNSS Solution czekam 15 minut na wektory do 2 pkt z 5 stacji referencyjnych z obserwacji 45min.

Czy planujesz też dodać jakieś narzędzie do czyszczenia surowych obserwacji np. z zakłóceń itp ? Mogło by to działać na zasadzie emulatora TEQC, coś na wzór programu p. Pażusa.

No i ciekawi mnie jeszcze jak będzie rozwiązany problem definicji anten, czy będzie można wczytać definicje czy samemu będzie trzeba je wpisać.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Czyszczenie też jest w planach, tak samo jak baza anten. a pliki były raczej krótkie. Co do szybkości GNSSolutions to musi to być bardzo słaby komputer, mi się nigdy wektory tak długo nie liczyły.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Zmetra »

Cześć, mierząc osnowę statycznie i nawiązując ja do stacji ASG to jakiej klasy mamy osnowę: pomiarową czy wyższą?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

W zależności od umiejętności geodety:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 352&type=2
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Zmetra »

Mam jeszcze jedno pytanie tylko oczekuję szczerej odpowiedzi Pana Kocierza. Po co wogóle mierzyć coś statycznie skoro można szybciej wykonać pomiar RTN (nawet w kilku inicjalizacjach) potem w tak wykonany pomiar można wykonać transformacje wyrównanego pomiaru klasycznego?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Nie jest moją rolą aby zachwalać metodę statyczną, jest to jedna z metod i tyle. Są przypadki w których jest to konieczne i każdy świadomy geodeta wie kiedy należy zastosować pomiar statyczny, a kiedy wystarczy RTK/RTN.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Zmetra »

Jakie są obecnie obowiązujące przepisy regulujące: pomiar, wyrównanie, dokładności osnowy realizacyjnej?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Wydaje się mi, że jeśli jest Pan geodetą, musi Pan sam umieć na to odpowiedzieć.
Pozdrawiam Jurek B.
Zmetra
__
__
Posty: 31
Rejestracja: 27 paź 2015, 18:18

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Zmetra »

Rozumiem że jest to wymijająca odpowiedź oznaczająca brak takich regulacji prawnych.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Zmetra pisze:Rozumiem że jest to wymijająca odpowiedź oznaczająca brak takich regulacji prawnych.
Nie wiem do końca o co Panu chodzi, jeśli ktoś nie chce używać metody statycznej to jej nie używa. Jeśli panu wystarcza pomiar RTN do wszystkich pomiarów z jakimi zmaga się pan w swojej działalności, no to jasna sprawa że statyka Panu nie będzie potrzebna. Jedni wolą wykonać klasycznie niwelację geometryczną o długości np. 3km ( zakładając że znajdują się w okolicy repery), drudzy wolą wykonać pomiar metodą statyczną otrzymując zbliżone dokładności nie zważając na istnieje reperów. O jednoznaczności pomiaru RTN względem statyki nie ma co dyskutować, bo każdy kto na co dzień wykonuje pomiary RTN'em wie jak to z tą jednoznacznością jest.

Co do regulacji prawnych, pod GNIOTA można podpiąć każdą metodę pomiaru, jedynym warunkiem jest by spełniała ona określone dokładności.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Czy są jeszcze prowadzone prace nad modułem do statyki ?
andy210879
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:30

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: andy210879 »

No właśnie - tego brakuje w C-geo
Andrzej
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Przyznam, że chwilowo straciłem motywację aby z tym działać, ale postaram się wieczorami coś podłubać, aby po feriach udostępnić jakąś wersję testową.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
andy210879
__
__
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2014, 10:30

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: andy210879 »

Czekam z niecierpliwością :D
Andrzej
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Przyznam, że chwilowo straciłem motywację aby z tym działać, ale postaram się wieczorami coś podłubać, aby po feriach udostępnić jakąś wersję testową.
I jak tam z motywacją ? :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Już lepiej :) po weekendzie wersja beta :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Już lepiej :) po weekendzie wersja beta :)
Czyli można robić niewelaxje, będzie można potestowac ;)
ODPOWIEDZ