Pomiar statyczny - C-Geo

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Aktualnie jestem na etapie obliczania współrzędnych punktów na podstawie pomiaru statycznego GPS. Tak się zastanawiam czy jest szansa ze w najbliższym czasie moduł obliczania statyki zawita kiedyś do C-Geo. Oczywiście jako dodatkowo płatny moduł i to chyba nie tani, bo ogólnie programy do tego typu obliczeń tanie nie są.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Być może podejdziemy do tego tematu, ale raczej nie w najbliższym czasie.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

No cóż, jedna polska firma próbowała i no cóż... są jazdy bo nie bardzo wychodzi... :/ no i w niedługim czasie będzie program darmowy (choć tylko do metody static a nie fast static) więc chyba trzeba się dobrze zastanowić przed taką inwestycją
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:No cóż, jedna polska firma próbowała i no cóż... są jazdy bo nie bardzo wychodzi... :/ no i w niedługim czasie będzie program darmowy (choć tylko do metody static a nie fast static) więc chyba trzeba się dobrze zastanowić przed taką inwestycją
P. Rafale czy ten program się już pojawił, a jesli tak czy można by było podać na niego jakieś namiary >?
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: janek »

A jakie programy są najczęściej obecnie używane i jaki jest ich przybliżony koszt?
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Witam
Program jeszcze się nie pojawił, zostaje czekać aż dystrybutor spełni swoje obietnice... Jeśli chodzi o opracowania statyczne na jednej częstotliwości to można korzystać z programu GNSS Solutions - w większości przypadków powinien wystarczyć. Jeśli chodzi o opracowanie danych z odbiorników dwuczęstotliwościowych to "za darmo" można jedynie korzystać z wersji demo programu Topcona (do 5 punktów), choć pewnie nie można korzystać z takiego rozwiązania komercyjnie. Najtańszym rozwiązaniem jest produkt jednej z firm geomatycznych z Rzeszowa i koszt programu jest w okolicach 2000zł + VAT, jednak jeśli oczekujemy dużych dokładności to chyba odradzam :/ (znam osoby które zawiodły się na tym sofcie).
Popularne programy do postprocessingu to (myślę że mogę je tu podać, bo nie są chyba bezpośrednią konkurencją, w razie czego można śmiało skasować):
http://www.tpi.com.pl/topcontools#topcontools_1
http://www.trimble.com/survey/trimble-b ... enter.aspx
http://www.leica-geosystems.pl/pl/Leica ... e_4611.htm
i najbardziej odjechany ... http://www.bernese.unibe.ch/

Ogólnie zachęcam do zapoznania się z tym opisem http://www.geodigitalgps.pl/moje_testy/ ... _5_0_2.pdf
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Tak przy okazji istnieje darmowa biblioteka funkcji związanych z GPSem http://www.gpstk.org/bin/view/Documentation/WebHome i jest tam funkcja vecsol która powinna robić postprocessing. Jeśli to zadziała to tak opracowane wektory będzie można w przyszłości wrzucić do modułu wyrównania w C-GEO (jak znajdę czas to napiszę ;) ) i będzie ok. Jak ktoś ma dwa rinexy z odbiorników które pracowały w tym samym czasie (np. stacje asg-EUPOS) to można sobie sprawdzić :) - instalkę można ściągnąć z tego linka http://sourceforge.net/projects/gpstk/f ... e/download
A na ten kiedyś wspomniany darmowy program czekamy na stronie http://www.gps.pl/soft-compass.html choć jakoś myślę że to była tylko zagrywka marketingowa
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Witam
Tak jeszcze napiszę do tego programu do postprocessingu. Ci co czytają Geodetę mogli przeczytać art Pana dr Pażusa na temat wykorzystania odbiorników jednoczęstotliwościowych oraz programu GNSS Solutions do postprocessingu danych z statyki GPS. Aktualnie znalazłem inny program (wspomniany CHC Compass), można go bez problemowo ściągnąć z sieci i używać (choć przyznam, że nie wiem jak to jest pod kątem darmowości wykorzystania - ceny nie widziałem, a była obietnica darmowości). Można go pobrać ze strony: TU KLIKAMY ABY POBRAĆ. Kiedyś obiecałem, że napiszę wtyczkę która umożliwi wyrównanie łączne GPS i klasycznych w C-GEO i jak tylko znajdę czas to dotrzymam słowa :) bo wersja nie wtyczkowa istnieje, choć przydałaby się mocna modyfikacja algorytmów ;) Miłych prób korzystania z programu, może komuś się przyda.
Achhhhhh, bym zapomniał, czasem przydaje się instrukcja obsługi ;)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Michał Kozik

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Michał Kozik »

Odgrzebuję temat bo fajny, zwłaszcza w świetle nowego rozporządzenia.

Jeżeli chcemy założyć sobie osnowę pomiarową GPSem i zagęścić ją poligonem to trzeba ją wyrównać łącznie (I rząd).

Może dałoby się dodać wektory GPS, otrzymane z oprogramowania producentów odbiorników, do modułu wyrównania?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

Michał Kozik pisze:Odgrzebuję temat bo fajny, zwłaszcza w świetle nowego rozporządzenia.

Jeżeli chcemy założyć sobie osnowę pomiarową GPSem i zagęścić ją poligonem to trzeba ją wyrównać łącznie (I rząd).

Może dałoby się dodać wektory GPS, otrzymane z oprogramowania producentów odbiorników, do modułu wyrównania?
Odpowiedni moduł powstaje, proszę chwilkę cierpliwości, ale główny silnik już działa choć jeszcze trzeba ciosać a nie szlifować ;)
Jak najbardziej będzie możliwość wyrównywania jednocześnie wektorów GPS wraz z obserwacjami klasycznymi
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:
Michał Kozik pisze:Odgrzebuję temat bo fajny, zwłaszcza w świetle nowego rozporządzenia.

Jeżeli chcemy założyć sobie osnowę pomiarową GPSem i zagęścić ją poligonem to trzeba ją wyrównać łącznie (I rząd).

Może dałoby się dodać wektory GPS, otrzymane z oprogramowania producentów odbiorników, do modułu wyrównania?
Odpowiedni moduł powstaje, proszę chwilkę cierpliwości, ale główny silnik już działa choć jeszcze trzeba ciosać a nie szlifować ;)
Jak najbardziej będzie możliwość wyrównywania jednocześnie wektorów GPS wraz z obserwacjami klasycznymi

Ohooo... przepiękna informacja w ten poniedziałkowy poranek.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Odgrzebałem temat, chcąc zapytać czy w najbliższym czasie będzie można się spodziewać dodatkowego modułu (nawet za dodatkową opłatą) do obliczenia i wyrównania punktów pomierzonych metodą statyczna. Po ukazaniu się rozporządzenia, pomiar ten będzie stosowany coraz częściej, wiec może był by zapotrzebowanie na taki moduł.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Niestety programiści nie skończyli ciągle tego modułu, pracują nadal :(
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Niestety programiści nie skończyli ciągle tego modułu, pracują nadal :(
Czyli jest w przygotowaniu... czyli tylko czekać, myślałem że ogólnie moduł poszedł w zapomnienie.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

DZ.D.

Czy w niedalekiej przyszłości, Softline planuje wydać jakiś dodatkowy moduł do obliczania i wyrównywania obserwacji z pomiarów statycznych L1/L2 itp. Chciałem zapytać, by nie miała miejsce sytuacja podobna do tej z Modułem Dziennika RTK/RTN. Niestety, gdzieś nie doczytałem że prowadzone są prace nad tego typu modułem i nabyłem inny.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: Jurek B. »

Raczej za rok, nie wcześniej, powstanie moduł do statyki.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Raczej za rok, nie wcześniej, powstanie moduł do statyki.
Dziękuję za odpowiedz... dobrze że będzie.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Raczej za rok, nie wcześniej, powstanie moduł do statyki.
Dzień dobry .. było to dawno, czy coś się zmieniło w tej kwestii ? .. Zapytałem, bo ostatnio coraz gorzej z punktami wysokościowymi i coraz częściej przydało by się coś założyć metodą statyczną tak by później wykonać niwelację. A niestety jako takich konkretnych programów do tego nie ma.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Czy zna ktoś jakiś program (może darmowy) który pozwoliłby obciąć obserwacje z pliku rinex. Chodzi o to że pobrałem plik ze stacji 24h, a potrzebuje raptem 6h obserwacji. Wielkość pliku dla 24h jest przerażająca dla mojego CPU, a w szczególności gdy mam go zaimportować do programu. :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

teqc
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

Dziękuję Panie Rafale za polecenie programu.

Mam jednak problem już z samym wyrównaniem wysokości w module wyrównania GNSS.

Wykonałem obliczenia niezbędnych wektorów (GNSS Solutions), następnie export do pliku txt i wczytałem do modułu wektory zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na C-Geo wiki. Ustawiłem według uznania w module wyrównania parametry wyrównania i błędy. Wczytałem także do tabeli roboczej punkty dowiązania H (czyli stacje bazowe ze znanymi i stałym XYH), a także przybliżone XYH punktów obliczanych rp1 i rp2.

Niestety po uruchomieniu wyrównania pojawia się error. Nie wiem czy wina wprowadzonych danych czy coś po stronie c-geo. Po resecie to samo.
Załączniki
wektory.JPG
wektory.JPG (227.48 KiB) Przejrzano 6048 razy
error.JPG
error.JPG (73.36 KiB) Przejrzano 6048 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

a wpisane są współrzędne xy punktów stałych ? Przy wyrównaniu elementów przestrzennych (wektory) jest to niezbędne !
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

a najlepiej przesłać zadanie wyrównania.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:a najlepiej przesłać zadanie wyrównania.

Wszystko jasne, zamienione były wartości X z Y :(.. ughhh.

A skoro już do samego wyrównania to mam kilka pytań:

1). Czy w takim wyrównaniu, potrzebuję też współrzędne przybliżone XY punktów których obliczam H (i tylko H) (w moim przypadku rp1 i rp2)

2). Czy geoida wykorzystywana w tym module zgodna jest z tą którą możemy wybrać w dzienniku RTN czyli: ETRF2000/ep.2011

3). Przyznam szczerze, nie wiem na jakiej podstawie określać wartości błędów w opcji "Błędy pomiaru" dla GNSS. Nie wiem czy są one takie same przy pomierzę L1 i L1/L2. Dlatego jeśli można by było wytłumaczyć byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Pomiar statyczny - C-Geo

Post autor: FaFaL »

MarekOtt pisze:1). Czy w takim wyrównaniu, potrzebuję też współrzędne przybliżone XY punktów których obliczam H (i tylko H) (w moim przypadku rp1 i rp2)
Hmmm, ogólnie są potrzebne, ale użytkownik nie musi ich sam podawać. Tworząc ten moduł staraliśmy się w pełni zautomatyzować pewne czynności, np. wyznaczanie współrzędnych przybliżonych. Na 90% przypadków program samodzielnie wyznaczy te współrzędne i nie trzeba ich podawać.
MarekOtt pisze:2). Czy geoida wykorzystywana w tym module zgodna jest z tą którą możemy wybrać w dzienniku RTN czyli: ETRF2000/ep.2011
Geoida jest zgodna z wyborem dokonanym w ustawieniach programu:
2016-06-02_193415.jpg
2016-06-02_193415.jpg (99.98 KiB) Przejrzano 5975 razy
MarekOtt pisze:3). Przyznam szczerze, nie wiem na jakiej podstawie określać wartości błędów w opcji "Błędy pomiaru" dla GNSS. Nie wiem czy są one takie same przy pomierzę L1 i L1/L2. Dlatego jeśli można by było wytłumaczyć byłbym wdzięczny.
Na błędy wektora ma wpływ wiele elementów, również to czy były liczone z pomiarów fazowych jednej częstotliwości, czy może z dwóch, a może np. jeszcze innych. Dlatego chyba najlepiej wykorzystywać błędy wyznaczone przez program do postprocessingu danych GNSS i takie błędy wczytać do programu do wyrównania. Na 100% m0 będzie się zawierało od 5-20, ponieważ wartości błędów z postprocessingu zawsze zaniżone. Jeśli wyrównywane są tylko dane GNSS to nie powinno się tym przejmować, ale jeśli są dołączane również inne obserwacje to należy to uwzględnić np. wprowadzić błędy centrowania/pomiaru wysokości anteny, albo może wpisać parametr korygujący m0:
2016-06-02_193945.jpg
2016-06-02_193945.jpg (77.74 KiB) Przejrzano 5975 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ