Przekroje pionowe - przecięcia warstw

Propozycje dotyczące rozszerzenia bądź modyfikacji istniejących opcji.
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Przekroje pionowe - przecięcia warstw

Post autor: walklim »

Witam, ostatnio dużo pracuję na przekrojach pionowych i korzystam z opcji "dodaj punkty przecięcia z inna warstwą" jest super ale funkcja wymaga by zadane warstwy się przecinały , problem zaczyna się gdy chcę wydłużyć warstwę (np skarpę projektowanego nasypu) do przecięcia z inną warstwą (np pomierzony teren).
idealna byłaby możliwość wskazywania punktów przekroju na mapie i obliczanie przecięć opcją "obliczenia na mapie", niestety po wybraniu punktów na przekroju otrzymuję "dziwne" współrzędne, zamiast wysokości i odległości - pewnie jest to jakaś zależność do poziomu porównawczego i skali.

http://www.pocketspog.republika.pl/img/ ... ciecia.jpg

Panowie, idzie coś z tym zrobić ?
Pozdrawiam Waldek Klimek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Przekroje pionowe - przecięcia warstw

Post autor: Jurek B. »

Witam
Od tej strony na pewno się nie da - na mapie przekroje są już przeliczone na jednostki tylko do wydruku, nie mają nic wspólnego z oryginalnymi danymi.
Jedyna możliwość to rozszerzenie funkcji przecinania warstw w samym module Przekroje - przeanalizujemy to.
Pozdrawiam Jurek B.
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: Przekroje pionowe - przecięcia warstw

Post autor: Igor »

walklim pisze:...idealna byłaby możliwość wskazywania punktów przekroju na mapie i obliczanie przecięć opcją "obliczenia na mapie", niestety po wybraniu punktów na przekroju otrzymuję "dziwne" współrzędne, zamiast wysokości i odległości - pewnie jest to jakaś zależność do poziomu porównawczego i skali.
Dokładnie tak, współrzędne w rysunku przekroju to różnice odległości i wysokości od skrajnego lewego poziomu odniesienia (jego współrzędne to X=0 i Y=0) podzielone przez wartość skali. Aby uzyskać odległość i rzędną wyliczonego punktu należy wstawić 2 punkty leżące na poziomie odniesienia. Pierwszy o wsp X=0.00 Y=0.00 a drugi X=0.00 Y=1.00. Następnie rzutować obliczany punkt na tą prostą. Miarę bieżącą mnożyć przez przyjętą skalę poziomą a wartość bezwzględną domiaru mnożyć przez skalę pionową.

Ze względu na generowanie przekroju w oparciu o skalę może być trudno opracować narzędzie przeprowadzające obliczenia automatycznie, nie wiem czy podczas tworzenia przekroju dane punktu początkowego i skale są zapisywane w jakimś pliku. Chyba żeby w narzędziu wartości dla skal i rzędnej porównawczej wprowadzać ręcznie.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
ODPOWIEDZ