Obliczenia na mapie
Re: Obliczenia na mapie
Proszę sobie włączyć wyświetlanie wsp. xy do np 5 miejsc i wtedy sprawdzić - to najlepiej ujawni problem.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Obliczenia na mapie
i jeszcze jedno, liczy Pan z domiarów, a wprowadza Pan wartość końcową ? Ona skaluje, czyli do takich testów proponuję skasować miarę końca linii.Wyliczam np. 15.05m na linii z domiarów, a długość zmierzona wychodzi 15.06.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Obliczenia na mapie
Wrócę znowu do tematu. Przy obliczeniach ortogonalnych wychodzą mi różnice rzędu 1cm. Dokładność wsp. do 2 miejsc. Ustawienia programu z zaokrągleniami i redukcjami nic nie dają lub okazuje się, że przy jakimś ustawieniu jest dobrze, a przy kolejnym obliczeniu znowu wychodzi różnica. Dokładność wsp. nie powinna mieć tu roli- wyliczam na prostej np. 4.15 i tyle powinno być
Re: Obliczenia na mapie
Witam,
proszę sprawdzić, czy po obliczeniu punktu z domiaru i następnie po obliczeniu odległości ze współrzędnych przy zaokrągleniu do milimetrów jaka jest różnica w odległości.
proszę sprawdzić, czy po obliczeniu punktu z domiaru i następnie po obliczeniu odległości ze współrzędnych przy zaokrągleniu do milimetrów jaka jest różnica w odległości.
Re: Obliczenia na mapie
Tak na prawdę, jeśli tylko są włączone zaokrąglenia, a odcinek jaki liczymy jest po skosie to może wystąpić taki przypadek, że przez zaokrąglenie współrzędnych wyliczanych odległość zmieni się w zakresie jednej najmniejszej jednostki. Ten problem nie będzie występował jedynie gdy wyłączymy zaokrąglenia. Można dla testu na kalkulatorze włączyć w C-GEO widoczność do np 5-6 miejsc po przecinku (tyle ile się da), zamknąć tabelę i otworzyć raz jeszcze. Przepisać sobie na kartkę współrzędne punktów prostej, zaokrąglić do cm i znanymi wzorami obliczyć współrzędne wyznaczanego punktu, je zapisać tylko do cm. Na podstawie takich współrzędnych proszę spróbować obliczyć odległość.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Re: Obliczenia na mapie
Czy można dodać do rzutowania na prostej, podobnie jak w obliczeniach ortogonalnych, Zamień punkty prostej ?
Re: Obliczenia na mapie
Stary temat - Mnie też to przeszkadza.(często rezygnuję i jak jest więcej punktów to liczę z modułu obliczeń)ariel0-0 pisze:W obliczeniach na mapie -> rzutowanie na prostą, coś się zmieniło na niekorzyść. Kolejny kilik na mapie punktu rzutowanego wstawia jego nr do pola "Numer pkt zrzutowanego na prostą". Skutkiem tego jest oczywiście propozycja zamiany współrzędnych na współrzędne zrzutowane na linię poprzednio rzutowanego punktu. Myślę że wcześniejsze działanie okna było lepsze. Aktywne powinno pozostawać pole "Numer punktu rzutowanego". Sporadycznie oblicza się punkty zrzutowane.
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Re: Obliczenia na mapie
bedzie w najblizszej aktualizacjiZbysiu pisze:Czy można dodać do rzutowania na prostej, podobnie jak w obliczeniach ortogonalnych, Zamień punkty prostej ?
pozdrawiam
grzes
grzes
Re: Obliczenia na mapie
To sie przydaje np do dociagania punktów do prostej - zrobimy opcjonalnietomek pisze:Stary temat - Mnie też to przeszkadza.(często rezygnuję i jak jest więcej punktów to liczę z modułu obliczeń)ariel0-0 pisze:W obliczeniach na mapie -> rzutowanie na prostą, coś się zmieniło na niekorzyść. Kolejny kilik na mapie punktu rzutowanego wstawia jego nr do pola "Numer pkt zrzutowanego na prostą". Skutkiem tego jest oczywiście propozycja zamiany współrzędnych na współrzędne zrzutowane na linię poprzednio rzutowanego punktu. Myślę że wcześniejsze działanie okna było lepsze. Aktywne powinno pozostawać pole "Numer punktu rzutowanego". Sporadycznie oblicza się punkty zrzutowane.
pozdrawiam
grzes
grzes
Re: Obliczenia na mapie
Nowa (stara) funkcja działa świetnie.
Re: Obliczenia na mapie
Wydaje mi się, że w dalszym ciągu coś jest z zaokrągleniami. Wyliczyłem długość odcinka ortogonalnie (powinna być 12.70). Obliczyłem na tabeli z dokładnością wsp do 3 msc. Po obliczeniu długości z obliczeń na mapie wyszło 12.669. Po przejściu na wsp do 2 oraz do 4 msc. wychodzi 12.70- tak jak ma być. Co ciekawe, jeśli narysuję prostą łączącą te dwa punkty i kliknę na informację o obiekcie to pokazuje długość 12.70.
Dodatkowo jak wejdę na Obliczenia>Ortogonalne,rzutowanie to liczy mi długość prostej 12.700. Więc dlaczego wychodzi różnica tego 1mm skoro nie powinna?
Wg mnie ikonka obliczeń na mapie długości ze współrzędnych coś szwankuje
Wszystkie te przypadki zamieściłem na obrazku poniżej
Dodatkowo jak wejdę na Obliczenia>Ortogonalne,rzutowanie to liczy mi długość prostej 12.700. Więc dlaczego wychodzi różnica tego 1mm skoro nie powinna?
Wg mnie ikonka obliczeń na mapie długości ze współrzędnych coś szwankuje
Wszystkie te przypadki zamieściłem na obrazku poniżej
Re: Obliczenia na mapie
Niestety, bez projektu, na podstawie obrazków nie możemy pomóc.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Obliczenia na mapie
Przesłałem na adres softline. Generalnie dzieje się tak na wszystkich projektach, że rozbieżność jest między odległością obliczoną z okienka "obliczenia na mapie", a innymi metodami wyliczeń
Re: Obliczenia na mapie
1. w oknie Informacje podawaliśmy długość liczoną zawsze z niezaokrąglonych współrzędnych - poprawimy by było to spójne z resztą obliczeń.
2. w oknie obliczeń z menu Obliczenia-Ortogonalne wyświetlana jest "Długość pom. zredukowana". Powinien Pan podać zmierzoną przez Pana długość prostej (w polu Dł. pom. końcowego punktu prostej) - Pan tego nie zrobił. Gdy jej nie ma, wówczas program przyjmuje, że jest ona równa odległości matematycznej ze współrzędnych - po to by nie wprowadzać poprawek do wyliczanych punktów. Poniżej niej jest podawana długość ze współrzędnych (matematyczna). W aktualizacji zrobimy drobną zmianę - jeśli ta długość zmierzona nie była podana - nie będzie ona też wyświetlana jako pomierzona, aby nie dawać pola do nadinterpretacji.
3. Jeśli chce mieć Pan widoczne długości 12.700 - musi Pan wyłączyć zaokrąglenia w Opcje-Parametry programu, zakładka Obliczenia. Wówczas liczone będą długości w oparciu o niezaokrąglone współrzędne.
2. w oknie obliczeń z menu Obliczenia-Ortogonalne wyświetlana jest "Długość pom. zredukowana". Powinien Pan podać zmierzoną przez Pana długość prostej (w polu Dł. pom. końcowego punktu prostej) - Pan tego nie zrobił. Gdy jej nie ma, wówczas program przyjmuje, że jest ona równa odległości matematycznej ze współrzędnych - po to by nie wprowadzać poprawek do wyliczanych punktów. Poniżej niej jest podawana długość ze współrzędnych (matematyczna). W aktualizacji zrobimy drobną zmianę - jeśli ta długość zmierzona nie była podana - nie będzie ona też wyświetlana jako pomierzona, aby nie dawać pola do nadinterpretacji.
3. Jeśli chce mieć Pan widoczne długości 12.700 - musi Pan wyłączyć zaokrąglenia w Opcje-Parametry programu, zakładka Obliczenia. Wówczas liczone będą długości w oparciu o niezaokrąglone współrzędne.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Obliczenia na mapie
Podesłałem jeszcze jeden projekt, gdzie jest układ lokalny i ze współrzędnych wychodzi odległość 6.300, a program podaje 6.301 przy wyłączonych zaokrągleniach.Jurek B. pisze: 3. Jeśli chce mieć Pan widoczne długości 12.700 - musi Pan wyłączyć zaokrąglenia w Opcje-Parametry programu, zakładka Obliczenia. Wówczas liczone będą długości w oparciu o niezaokrąglone współrzędne.
Re: Obliczenia na mapie
Wszystko jest jak najbardziej w porządku - na obrazie obliczenie nr 1 (specjalnie zwiększyłem dokładność by pokazać jakie są współrzędne w całości) - widać, że gdy uwzględni się pełne współrzędne punktów (czyli wyłączona opcja zaokrąglania) - przy ustawieniach dokładności do 1mm uzyskamy 6.301, a obliczenie nr 2 (wprowadzone współrzędne "z ręki" do 1mm co symuluje włączoną opcję zaokrąglania współrzędnych do obliczeń) - jak widać wynik musi być równo 6.300.
Niestety mamy takie problemy zgłaszane od lat i zawsze trzeba od nowa to tłumaczyć, gdybyśmy wszyscy liczyli "na piechotę" - nie byłoby żadnych wątpliwości, ale za to "trochę wolniej" byśmy pracowali.
Niestety mamy takie problemy zgłaszane od lat i zawsze trzeba od nowa to tłumaczyć, gdybyśmy wszyscy liczyli "na piechotę" - nie byłoby żadnych wątpliwości, ale za to "trochę wolniej" byśmy pracowali.
- Załączniki
-
- Przechwytywanie.JPG (164.57 KiB) Przejrzano 4405 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Obliczenia na mapie
Dziękuję za wyjaśnienie. Tylko takie pytanie. Wszystkie punkty z tabeli wyliczałem poprzez ikonkę "Punkt na domiarze". I np. jeżeli start prostej ma współrzędne (wklepane z ręki z dokładnością do mm)
X=0.000
Y=0.000
a koniec załóżmy
X=100.000
Y=0.000
to dlaczego jeżeli zadam odległość bieżącą 6.300 i domiar równy 0.000 to wylicza wsp. X=6.300549, a nie dokładnie X=6.300 ?
Trochę się w tym gubię... Jak mam ustawić żeby mi się zgrały obliczenia z domiarów oraz obliczenia na mapie? Bo wyliczam jedno, a obliczenia pokazują drugie...Przy inwestycjach gdzie muszę mieć zgodność do mm, to jest dość uciążliwe i szczerze to, próbowałem różnych ustawień z zaokrągleniami i na jednej tabeli działało, a na innej już nie....
X=0.000
Y=0.000
a koniec załóżmy
X=100.000
Y=0.000
to dlaczego jeżeli zadam odległość bieżącą 6.300 i domiar równy 0.000 to wylicza wsp. X=6.300549, a nie dokładnie X=6.300 ?
Trochę się w tym gubię... Jak mam ustawić żeby mi się zgrały obliczenia z domiarów oraz obliczenia na mapie? Bo wyliczam jedno, a obliczenia pokazują drugie...Przy inwestycjach gdzie muszę mieć zgodność do mm, to jest dość uciążliwe i szczerze to, próbowałem różnych ustawień z zaokrągleniami i na jednej tabeli działało, a na innej już nie....
Re: Obliczenia na mapie
Niemożliwe, wprowadzałem te dane na Pana mapie, przy różnych ustawieniach opcji zaokrągleń i zarówno w obliczeniach na mapie jak i w obliczeniach z menu Obliczenia. Uzyskiwałem zawsze dokładne wyniki - współrzędna 6.300 - bez żadnych resztówek. Widać to na zrzucie przy zwiększonej dokładności wyświetlania współrzędnych.
- Załączniki
-
- Przechwytywanie.JPG (108.09 KiB) Przejrzano 4349 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Obliczenia na mapie
Wysłałem jeszcze jeden projekt. Wiem chyba w czym tkwi problem... Program nie poprawia współrzędnych istniejących przy obliczeniach...
Jest taka sytuacja na projekcie. Wszystkie pikiety są z importu z instrumentu. Odległość mierzona między współrzędnymi wynosi 0.37m. Liczę na nowo ortogonalnie na prostej 21-22 punkt w odległości 0.38m. Chce go nazwać ponownie 22, żeby poprawić współrzędną. Proszę zwrócić uwagę na współrzędną X-ową. Aktualna jest z końcówką 19. Obliczona jest z końcówką 18. Pomimo, że punkt wychodzi o 1cm w innym miejscu to program nie sugeruje zmiany współrzędnej. Natomiast jeżeli nazwę punkt inaczej np. 22a to zostanie on prawidłowo wyliczony i pokaże się ten 1cm poniżej.
Więc wydaje mi się, że jest chyba coś nie tak z tolerancjami przy wyskakiwaniu okienka z informację, że taki punkt istnieje w zbiorze roboczym i czy program ma zmienić współrzędną.... Bo tutaj ewidentnie powinna zostać zmieniona współrzędna, a program o tym nie informuje.
Jest taka sytuacja na projekcie. Wszystkie pikiety są z importu z instrumentu. Odległość mierzona między współrzędnymi wynosi 0.37m. Liczę na nowo ortogonalnie na prostej 21-22 punkt w odległości 0.38m. Chce go nazwać ponownie 22, żeby poprawić współrzędną. Proszę zwrócić uwagę na współrzędną X-ową. Aktualna jest z końcówką 19. Obliczona jest z końcówką 18. Pomimo, że punkt wychodzi o 1cm w innym miejscu to program nie sugeruje zmiany współrzędnej. Natomiast jeżeli nazwę punkt inaczej np. 22a to zostanie on prawidłowo wyliczony i pokaże się ten 1cm poniżej.
Więc wydaje mi się, że jest chyba coś nie tak z tolerancjami przy wyskakiwaniu okienka z informację, że taki punkt istnieje w zbiorze roboczym i czy program ma zmienić współrzędną.... Bo tutaj ewidentnie powinna zostać zmieniona współrzędna, a program o tym nie informuje.
Re: Obliczenia na mapie
Proponuję w każdym oknie gdzie program podaje odległości dodanie, po najechaniu kursorem na napis "odległość" wyjaśnienia jaka to jest odległość (pozioma, pozioma zredukowana... itd.) tak jak to się dzieje przy ikonkach(zdjęcie) i stosowanie takiego samego nazewnictwa w całym programie. Sam nie raz zastanawiam się z jaką odległością mam do czynienia.
Z niepoprawianiem współrzędnych przy liczeniu też kiedyś miałem problem, program nie sugerował zmiany wsp przy minimalnych różnicach. Mam nadzieję że uda się znaleźć przyczynę i poprawić to.
Z niepoprawianiem współrzędnych przy liczeniu też kiedyś miałem problem, program nie sugerował zmiany wsp przy minimalnych różnicach. Mam nadzieję że uda się znaleźć przyczynę i poprawić to.
Pozdrawiam
Re: Obliczenia na mapie
Tak, problem jest z kontrolą różnicy współrzędnych przy ich zapisie do bazy - w przypadku jak u Pana, gdy nowa współrzędna od starej różni się o mniej niż aktualnie ustalona dokładność, a tu różnica jest 8 mm (których nie zaokrąglamy już do 1cm i to może jest błąd który moglibyśmy poprawić) wówczas program nie zgłasza alertu.Więc wydaje mi się, że jest chyba coś nie tak z tolerancjami przy wyskakiwaniu okienka z informację, że taki punkt istnieje w zbiorze roboczym i czy program ma zmienić współrzędną.... Bo tutaj ewidentnie powinna zostać zmieniona współrzędna, a program o tym nie informuje.
Gdyby zwiększył Pan przed tym obliczeniem dokładność do 1mm - wówczas zobaczyłby Pan już ostrzeżenie i współrzędne mogłyby się już zmieniać.
Jeśli zależy Panu na takiej dokładności, powinien Pan więc ustawić dokładność do 1mm.
Najprawdopodobniej jednak zmienimy tą kontrolę różnicy współrzędnych przy zapisie tak by była ona bardziej "wrażliwa" na różnice.
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Obliczenia na mapie
To wiem, bo sobie już w ten sposób przetestowałem Ale nie chce zwiększać dokładności, bo nie mam takiej potrzeby. Tutaj definitywnie trzeba by poprawić ten mechanizm kontroli współrzędnych.Jurek B. pisze: Gdyby zwiększył Pan przed tym obliczeniem dokładność do 1mm - wówczas zobaczyłby Pan już ostrzeżenie i współrzędne mogłyby się już zmieniać.
Re: Obliczenia na mapie
Dokładnie takie ograniczenie kontroli było tylko przy wyłączonej opcji zaokrąglania.
W aktualnej wersji testowej wprowadziliśmy zmianę: ta tolerancja, jak też sugerował FaFaL jest wyłączona gdy wyłączy się opcję zaokrąglania. W oknie kontrolnym widać wówczas pełne współrzędne i na tej podstawie można samodzielnie podjąć decyzję:
W aktualnej wersji testowej wprowadziliśmy zmianę: ta tolerancja, jak też sugerował FaFaL jest wyłączona gdy wyłączy się opcję zaokrąglania. W oknie kontrolnym widać wówczas pełne współrzędne i na tej podstawie można samodzielnie podjąć decyzję:
- Załączniki
-
- Przechwytywanie.JPG (79.54 KiB) Przejrzano 4181 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Re: Obliczenia na mapie
Proponuję dodanie do obliczeń na mapie, opcji obliczania środka okręgu z trzech punktów - łatwiej wybierać punkty do obliczeń z mapy niż wklepywać z klawiatury, szczególnie punktów o długich nazwach.