Niwelator

Dyskusje na dowolne tematy "około-geodezyjne". Zapraszamy !
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Niwelator

Post autor: janek »

Noszę się z zamiarem zakupu nowego niwelatora.
Ma on służyć do podstawowych pomiarów jak ciągi pomiarowe do niwelacji stanowisk tach., niwelacje uzbrojenia, niwelacja przy obsłudze inwestycji, itp.
Mam starego Wilda, ale chciałbym mieć coś nowoczesnego (rejestracja, odczyt cyfrowy)
Czy ktoś z Kolegów mógłby coś zasugerować. Ważna cena, aczkolwiek nie najważniejsza.
Dzięki z góry.
Janek B.

P.S. Będę brał pod uwagę opinie i sugestie tylko stałych forumowiczów, znanych mi od "zawsze".
Pozdrawiam
Janek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Niwelator

Post autor: FaFaL »

Witam
Niestety nie mam zbyt dużego porównania ale do wyboru jest
- SOKKIA SDL-50, kiedyś mierzyłem wersją SDL-30, teraz są już znacznie lepsze niż wtedy - choć jak patrzę dalej nie ma klawiatury numerycznej, zaletą będzie podział na zbiory
- Topcon - ooooo już swoich nie produkują
- Trimble - z tego co wiem to nie mają modelu dla zwykłego zjadacza chleba
- Leica Sprinter - wady: brak klawiatury numerycznej (nie przeszkadza jeśli ciągle się jedzie na +1), brak bazy punktów, brak podziału na roboty. Po wprowadzeniu wys reperu początkowego niwelator określa automatycznie wysokości wszystkich punktów oraz umożliwia tyczenie, ciągi nie są automatycznie wyrównywane przez niwelator. Instrument niezawodny i chyba najtańszy. Działa na paluszkach. Zgrywanie przez kabel USB (w zewnętrznym programie) lub przez RS232 (COM) w formacie GSI. Jeśli ktoś nie ma uczulenia na słowo "Leica" to polecam :)
więcej tanich niwelatorów nie kojarzę :)
codziennie używam Leica DNA03/10 i bardzo sobie chwalę, choć można by się przyczepić że jest zbyt lekki (w czasie mocnego wiatru to troszkę przeszkadza). Niestety ten model już troszkę kosztuje.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
walklim
____
____
Posty: 242
Rejestracja: 19 gru 2006, 00:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niwelator

Post autor: walklim »

odpowiem tak: Leica DNA albo nic. na pewno odradzam Topcona i każdy niwelator kodowy z tych "ekonomicznych" . w moim przypadku znajomość z kodowcami zaczęła się od Topcona Dl102 - przy niwelacji "pod słońce" pomiar przypominał halsowanie łódką, jak był cień na łacie to było mu za ciemno - na wyświetlaczu pojawiał się zabawny napis "dark error" i jeszcze pare śmiesznych felerów miało to ustrojstwo. stało to w firmie i nikt nie chciał zabierać go na robotę - lepiej dołożyć grosza niż kląć w terenie. a jak nie ma środków to dobry niwelator optyczny i pocket pc z programikiem do wklepywania niwelacji lub psion.
Pozdrawiam Waldek Klimek
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Niwelator

Post autor: janek »

Dzięki, to mi wystarczy.
Teraz zostały tylko negocjacje cenowe...
Pozdrawiam
Janek B.
ODPOWIEDZ