Projektownie tras - krawędzie

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Witam.
Mam pytanie z wi±zku z modu³em projektowania tras, zak³adka \"Krawêdzie\".
Czy nie by³o by mo¿liwe wprowadziæ ma³e udogodnieni dla ko¿ystaj±cych z owej zak³adki poprzez automatyczne generownie kilometra¿u, który móg³y byæzgodny z ustawionym w parametrach obliczeñ? Mo¿na by stworzyæ zak³adkê identyczn±, jak ta która jest dla punktów po¶rednich (ikonka ze znakiem zapytania na górnej listwie). My¶lê ¿e usprawni³o by to wielu geodetom pracê w tym module. A przy okazji jeszcze jedno pytanie zwi±zane z obliczeniami w tej zak³adce. mianowicie przy obliczeniu punktów pojawiaj± siê podwujne obliczenia dla danego kilometra¿u. Czy to jes b³±d czy te¿ mo¿e jest to czym¶ uzasadninoe??
Pozdrawiam
misza
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2882
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: grzes »

Zakladka \"Krawedz\" nie ma nic wspolnego z \"Krawedzia\" w parametrach obliczen. Prosze o dokladniejsze wyjasnienie.
pozdrawiam
grzes
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Zawsze by³em przekonany ¿e zak³adka krawêd¼ s³u¿y do obliczania krawêdzi drogi wraz z wysoko¶ciami, byæ mo¿e zle to zrozumia³em, aczkolwiek ko¿ysta³em z niej bardzo czêsto do tych celów. Chodzi mi o to ¿e mo¿na by by³o generowaæ kilometrza¿ naprzyk³ad co 10m.
Je¶li chodzi o podwójne obliczenia dla punktów to chodzi o to ¿e dla zapisanego punktu w tabeli po lewej stronie proglam liczy dwa identyczne punkty po prawej stronie (nie zapisuje ich do tabeli roboczej). Uci±¿liwe jest przeskakiwanie po dwa wiersze do pkolejnego punktu przy drodze naprzyk³ad d³ugo¶ci 6 km.
Pozdrawiam Misza
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Jurek B. »

Zak³adka Krawêd¼ jak najbardziej nadaje siê do obliczania krawêdzi drogi wraz z wysoko¶ciami. By obliczaæ punkty w zak³adce Krawêdzie co 10m wystarczy ustaliæ tak± warto¶æ w ikonce \"?\" - Odstêp miêdzy punktami po¶rednimi.
Nie znam takiego przypadku jak podwójne obliczanie punktów - proszê przes³aæ nam mailem (softline@geo.pl) zadanie z danymi które powoduj± ten efekt z modu³u Trasy - sprawdzimy.
Pozdrawiam Jurek B.
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Witam
Podwujne liczenie powtarza siê za ka¿dym razem , w ró¿nych projektach i na ró¼nych komputerach. A poropo kilomatrze¿a to ustawnienie w parametrach nie ma ¿ednago znaczenia, kilometrze¿ w zak³adce \"krawêd¿\"nie generuje siê samoczynnie , trzeba go zawsze rêcznie wpisywaæ :( niestety.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Jurek B. »

Niestety nikt inny mi takich problemów nie zg³asza³ - ponawiam pro¶bê o przes³anie zadania który daje takie efekty, ewentualnie mo¿e zg³osi siê ktos z u¿ytkowników kto ma podobne problemy?
Pozdrawiam Jurek B.
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Zgodnie z po¶b± przes³a³em plik pod podany adres. Mam nadziejê ¿e to pomo¿e w zorwi±zaniu problem. Tak czy owak dziêkujê za zainteresowanie.
Pozdrawiam Misza
Anonimowy

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Anonimowy »

Misza, chyba Twój pomys³ nie do koñca jest dobry, kilometra¿ nie generujê siê w zak³adce bo nie zawsze na ca³ej d³ugo¶ci trasy jest potrzeba wyliczania krawêdzi. Ja mam na przyk³ad tak± sytuacjê gdy w ci±gu trasy (po drodze) znajduj± siê obiekty (mosty i wiadukty) i jest potrzeba podzielenia obliczeñ krawêdzi na odcinki - odzielnie dla wiaduktów i mostów i odzielnie na \"kawa³ki\" pomiêdzy nimi. Na ogó³ jest tak, ¿e odcinki pomiêdzy obiektami \"tnie\" siê na 10 m , 25m lub 50 - w ka¿dym razie na pe³ne metry, ale inaczej jest na obiektach - tam projektanci \"tn±\" przekroje na ró¿ne odcinki. Ostatnio mia³em most pociêty co 4,993 m. Problem jest w tych milimetrach: obiekt ma ponad 200 m wiêc przekrojów bêdzie ponad 40, a program w parametrach zaokr±gla odstêpy pomiêdzy punktami po¶renimi do 1 cm, w efekcie czego na koñcu obiektu rozbie¿no¶æ w kilometra¿u mam ponad 12 cm. Mo¿e to wydaæ siê niewiele, ale proszê mi wie¿yæ na obiektach mostowych jest to ca³kiem sporo. Panowie programi¶ci czy nie mo¿na by by³o co¶ z tym zrobiæ ?
Pozdrawiam, Zbyszek.<br><br>Edytowany przez: zbysiu, w: 30.01.2006 12:47
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Wielkie dziêki Panie Jurku. Ten przyk³adktóry mi Pan przes³a³ wyt³umacy³ mi bardzo du¿o.Ale nasuwa soê nastêpne pytanie :),a w³±sciwie pro¶ba. W przypadku ramp zmiana spadku jest proporcjonalna do d³ugo¶ci i podobnie ze zmian± szeroko¶ci. I teraz pytanie Czy nie mo¿na by³o by do³±czyæ dodatkowej kolumny z szeroko¶ciami i z ze spadkiem na danym kilometra¿u? Wiem ¿e mo¿na to policzyæ samem, ale skoro by³a by taka mo¿liwo¶:))

Wielkie dziêki za pomoc :)
pozdrawiam Misza
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Jurek B. »

Wiêc najpierw odpowiem Miszy - jest to te¿ mo¿liwe - tym razem w zak³adce Punkty Dodatkowe - tam mo¿na podac konkretne punkty o zadanym spadku i przesuniêciu od osi.
Natomiast Zbysiu sygnalizowa³ problem z zaokr±gleniami odstêpów do cm - to musimy faktycznie poprawiæ - mo¿e jeszcze dzi¶ lub jutro z kolejn± aktualizacj±.
Pozdrawiam Jurek B.
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Zbysiu nie wim czy dok³adnie zrozumia³em o co ci chodzi, ale mo¿na policzyæ sobie przekroje w dowolnym miejscu jakim chcesz nawe z dok³adno¶ci± 1mm, tylko ¿e nale¿y je wpisaæ w zak³adce \"Punkty dodatkowe\".Nale¿y oczywi¶cie pamiêtaæ ¿e dok³adno¶æ wspó³rzednych w tabeli te¿ musi mieæ tak± dok³adno¶æ
Pozdrawiam
Misza
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Panie Jurku chodzi³o mi o te wylicone szeroko¶ci i spadki przez program, a nie o te które mo¿emy podaæ sami.
Np.
Kilometra¿ 0+10 szeroko¶æ 5 spadek 2%
kilometra¿ 0+80 szeroko¶æ 3 spadek 5%

Chodzi o to ¿e program sma proporcjonalnie rozrzuca zmianê spadku i szeroko¶ci. Chodiz o to ¿eby te obliczenia poda³ w kolumnach , które mozna by do³±czyæ, oczywi¶ci e je¶li jest to mo¿lie :)))

Miszza
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Zbysiu »

misza napisa³:
Zbysiu nie wim czy dok³adnie zrozumia³em o co ci chodzi, ale mo¿na policzyæ sobie przekroje w dowolnym miejscu jakim chcesz nawe z dok³adno¶ci± 1mm, tylko ¿e nale¿y je wpisaæ w zak³adce \"Punkty dodatkowe\".Nale¿y oczywi¶cie pamiêtaæ ¿e dok³adno¶æ wspó³rzednych w tabeli te¿ musi mieæ tak± dok³adno¶æ
Pozdrawiam
Misza
No faktycznie nie za³apa³e¶ (bez urazy) o co mi chodzi (najwa¿niejsze, ¿e Jurek B. wie w czym rzecz). Wspó³rzêdne oraz pozosta³e parametry programu s± \"ustawione\" na obliczenia z dok³adno¶ci± do mm, ale tu nie chodzi o wynik samych wspó³rzêdnych tylko ich lokalizacjê w uk³adzie kilometre¿owym z dok³adno¶ci± do 1 mm. Je¶li zaczniesz liczyæ 40 przekrojów po 4,99 m to program ostatni przekrój policzy na odleg³o¶ci 199,600 m od pierwszego przekroju, ale gdy chcesz policzyæ 40 przekrojów po 4,993 m to program nadal bêdzie liczy³ 199,600 m a powinien 199,720 m. Oczywi¶cie wspó³rzêdne bêd± obliczone z dok³adno¶ci± do 1 mm.
Pozdrawiam, Zbyszek.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: zbigniew »

misza napisa³:
Panie Jurku chodzi³o mi o te wylicone szeroko¶ci i spadki przez program, a nie o te które mo¿emy podaæ sami.
Np.
Kilometra¿ 0+10 szeroko¶æ 5 spadek 2%
kilometra¿ 0+80 szeroko¶æ 3 spadek 5%

Chodzi o to ¿e program sma proporcjonalnie rozrzuca zmianê spadku i szeroko¶ci. Chodiz o to ¿eby te obliczenia poda³ w kolumnach , które mozna by do³±czyæ, oczywi¶ci e je¶li jest to mo¿lie :)))

Miszza
To ³atwo da siê osi±gn±æ , gdyby rozbudowaæ nieco zak³adkê XY-> hekt. Nale¿a³oby oprócz istniejacych nr,x,y dodaæ kolumnê H , a tak¿e po wyliczeniu hektometraza i odsuniêcia od osi(offsetu) jeszcze kolumny ze spadkiem. Tyle ze schody zaczn± siê przy przekroju daszkowym i przy przesuniêciach osi niwelety od osi trasy (w projekcie), ale moze algorytm zastosowany przy liczeniu krawêdzi sobie z tym poradzi. Oczywi¶cie mo¿naby te dodatkowe kolumny uwzglêdniæ w zak³adce krawêd¼ - to wtedy trzebaby do³o¿yæ hekt., offset i spadek poprzeczny. Tak czy inaczej która¶ z zak³adek potrzebuje poszerzenia o brakuj±ce kolumny.
Pozdrawiam Zbigniew P.<br><br>Edytowany przez: zbigniew, w: 30.01.2006 15:12
Pozdrawiam Zbigniew P.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Jurek B. »

My¶lê ¿e ³atwiej i lepiej bêdzie je¶li dodamy do wyników obliczeñ w zak³adce Krawêdzie te wyznaczone warto¶ci spadków i dosuniêæ na poszczególnych punktach.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Jurek B. »

Ju¿ chcia³em przekazywaæ t± sprawê do opracowania ale tak sobie popatrzy³em do programu - jak siê wywo³a wyniki obliczeñ to przecie¿ te warto¶ci s± w³a¶nie widoczne - dla ka¿dego obliczonego punktu w zak³adce Krawêdzie - proszê spojrzeæ na wyniki - my¶lê ¿e nie trzeba nic wiêcej zmieniaæ.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: zbigniew »

W sumie tak chyba bêdzie lepiej.,aby rozszerzyæ tabelkê w zak³adce krawêd¼.
Moje obawy co do dalszego losu sprawy siêgaj± w inne wymiary.Kiedy¶ drogi panie Jerzy ju¿ dogadali¶my siê co do prostego narzêdzia - poniek±d zwi±zanego z trasami- wstaw ³uk z dwóch punktów i promienia - funkcja na mapie.
S³owo siê rzek³o , a raczej napisa³o ,a sprawa ucich³a - oby nie na amen.
Dobrze gdyby teraz nasza dyskusja zaowocowa³a rozwojem programu ..
Pozdrawiam Zbigniew P.
B)
Pozdrawiam Zbigniew P.
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Zbysiu »

Jurek B. napisa³:
Ju¿ chcia³em przekazywaæ t± sprawê do opracowania ale tak sobie popatrzy³em do programu - jak siê wywo³a wyniki obliczeñ to przecie¿ te warto¶ci s± w³a¶nie widoczne - dla ka¿dego obliczonego punktu w zak³adce Krawêdzie - proszê spojrzeæ na wyniki - my¶lê ¿e nie trzeba nic wiêcej zmieniaæ.
Ale poprawka o której wczoraj by³a mowa, a dotycz±ca zwiêkszenia dok³adno¶ci kilometra¿a do mm, jest aktualna?<br><br>Edytowany przez: zbysiu, w: 31.01.2006 09:04
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8224
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: Jurek B. »

Tak - jest juz gotowa ale czeka na reszte pakietu poprawek - niestety te ³uki - programista obieca³ i nie zrobil dot±d -pamiêtam o tym oczywi¶cie
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: zbigniew »

No tak - racja na 95% - tyle ¿e te warto¶ci dopiero pojawiaj± siê w raporcie , a mog³yby byc na ekranie od razu po wyliczeiach.
W zasadzie jak dla mnie to mo¿e tak zostaæ , no ale mo¿e ktos potrzebuje takie dane od razu na \"wizji\".
Skoro jednak mo¿na co¶ przekazaæ do opracowania - to mo¿e ten ³uczek z dwóch punktów i promienia ?
Pozdrawiam Zbigniew P.
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: misza »

Witam
Mo¿e jednak mog³y by byæ te kilumny w zak³adce \"krawdzie\". Bardzo by to u³atwi³o pracê mam nadziejê ¿e nie tylko mi:). Jednocze¶nie do³±czam siê do wniosku kolegi w sprawie tego ³uku, oczywi¶cie jeszcze lepiej by by³o gdyby takowy ³uk mo¿na by³o podzieliæ na dowoln± ilo¶æ równych czê¶ci lub na równe odcinki na ³uku
Pozdrawiam
Misza
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Re:Projektownie tras - krawędzie

Post autor: zbigniew »

Dziêki za 7.0.0.42 te poprawki dla wielu wcale nie by³y drobiazgami.
Oj jak to siê szybko uda³o zmajstrowaæ ..
Mo¿e inne sprawy te¿ tak pójd± ? ..
Thx i pozdrawiam Zbigniew P.
Pozdrawiam Zbigniew P.
Zablokowany