problem z NMT

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
Anonimowy

problem z NMT

Post autor: Anonimowy »

Mam do wykonania pomiar syt.-wys. pod budowę przyszlego zbiornika retencyjnego. Teren posiada gęstą sieć rowów melioracyjnych i w związky z tym mam 2 pytania do Kolegów.
1. Czy w takiej sytuacji jest możliwy do wygenerowania jeden model,którego warstwice nie będą przecinały rowów, czy też byłoby lepiej generować oddzielnie modele w poszczególnych kwaterach ograniczonych rowami?
2. Czy jest możliwa do wykonania w C-geo symulacja lustra wody zbiornika, tj. przecięcia z terenem płaszczyzny określeniej przez 3 punkty o założonej, jednakowej wysokości?
Uwagi w tej sprawie, jak sądzę będą przydatne również dla tych Kolegów, którzy wykonują, bądź będą wykonywać podobne pomiary.
pozdrawiam - Janusz D.
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Odp:problem z NMT

Post autor: misza »

Witam
Co do pkt. 1 to można utworzyć rowy jako obiekty na warstwie budynki (jako obiekty zamknięte) i wtedy powinny przesłaniać warstwice. Co do punktu drugiego to nie zabardzo pomogę, może innikoledzy cośpowiedzą
Pozdrawiam Misza
Anonimowy

Odp:problem z NMT

Post autor: Anonimowy »

Dzięki Misza za podpowiedź. Tak właśnie zamierzałem to robić, traktując rowy jako obiekty zamknięte na warstwie budynków, ale czy jest to jedyny sposób? Jest też pewien mankament, ponieważ mapa numeryczna będzie eksportowana do autoCada i nie mam pewności czy taki sposób nie będzie stwarzał kłopotów projektantom? Byłbym zatem wdzięczny gdyby w tej sprawie wypowiedzieli się nasi Programiści.
pozdrowienia - Janusz D.
geobiuro
______
______
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2005, 13:26

Odp:problem z NMT

Post autor: geobiuro »

Witam

Proszę spróbować utworzyć obrys obszaru w taki sposób jak to się robi przy obliczeniu powierzchni działki w której wewnątrz jest inna działka(enklawa), ja to na prostym przykładzie przerabialem z dorym skutkiem.

Z poważaniem.

AM
Z poważaniem.
AM
dobrowolski

Odp:problem z NMT

Post autor: dobrowolski »

Dzięki za poradę , będę próbował.
pozdrawiam - Janusz D.
Anonimowy

Odp:problem z NMT

Post autor: Anonimowy »

dobrowolski napisał:
2. Czy jest możliwa do wykonania w C-geo symulacja lustra wody zbiornika, tj. przecięcia z terenem płaszczyzny określeniej przez 3 punkty o założonej, jednakowej wysokości?
W cgeo można spróbowac się pobawić w takie klimaty, ale nie będzie łatwo. Sprawa pierwsza to wysokość lustra wody. Jeśli przyjmiemy ,że jest stała dla całego zbiornika - to coś można zadziałać. Jeśli przewidziany jest spadek - bo faktycznie zbiornik - to szersza rzeka trochę przystopowana tamą- to już się robi trudniej. Proponowuję wygenerować pomierzony model. Wykonać obliczenia na nim warstwic. Załóżmy, że rzędna piętrzenia to 50.00. Wyliczony model z wastwicami zapisujemy na mapę. Tam zamieniamy warstwicę - linię zalewu na ciąg punktów - nadając im wysokość 50.00. Mając znalezioną linię zalewu - usuwamy z modelu pierwotnego wszystkie pikiety , które znajdą się pod wodą.
Tworzymy drugi model - docelowy dla potrzeb wizualizacji. Pikiety lustra muszą zostać wczytane jako break line ,czyli połaczenia stałe. Powstała wizualizacja może zadowolić lub nie. Po pierwsze lustro wody uzyska jednolity kolor , natomiast model poza wodą będzie się kolorował poprzez wypełnianie całych trójkątów/lubkolorowanie pełnych boków/ - a nie wraz ze wzrostem wysokości. I to też jest powiedzmy do unowocześnienia w cgeo. Bo irytujące jest gdy trójkaty malują się w ząbki - a jest to np nawierzchnia drogi -tyle że w spadku . Przy bardziej skomplikowanej rzeźbie praca będzie oczywiście bardziej skomplikowana. W cgeo na razie nie można pracować na dwóch modelach - pomierzonym i teoretycznym , co jest podstawową czynnością w tym rodzaju prac , nie ma tez mozliwości porównywania tych modeli , czy wykonywania obliczeń pomiędzy dwoma modelami. Pomocne może natomiast okazać się
generowanie przekrojów poprzecznych przez model - co działa poprawnie. Może Ci pomogłem i uda Ci się popracować na modelu z cgeo.
P.S. Od niedawna można zapisać model /siatkę trójkątów /na dowolnej warstwie, te trójkąty da radę wyeksportować do autocada/pełnego nie LT/ - a tam korzystają z 3d orbit można sobie je pooglądać i popracować w nowym środowisku .
Pozdrawiam Zbigniew Poznański.
Zablokowany