wydruk...

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

wydruk...

Post autor: marioo »

Muszę wydrukowac spory wtórnik ok A1, a niestety nie mam plotera i bede musiał skorzystac z czyichś usług. Mam pytanie odnośnie tego jak inni robia w takich sytuacjach, tzn. jak i w jakim formacie, z C-geo, najlepiej wygenerowac rysunek mapy do wyplotowania? Mam jeszcze pytanie odnośnie trzymania skali takiej mapy. Dla swojej drukarki mam ustawione współczynniki kalibracji, a jeżeli oddam do wyplotu to co wtedy?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

sterowniki do plotera

Post autor: logis »

Witam,
trzeba zapytać firmę w której będzie się plotowało jakiego konkretnie modelu plotera użyją i zabrać od nich sterowniki do niego (lub ściągnąć je z internetu). Na własnym kompie instalujemy ten ploter z domyślnym portem do wyplotu ,,FILE'' czyli wymuszamy wyplot do pliku o dowolnej nazwie. W Windows ustawiamy ploter jako drukarkę domyślną, plotujemy w C-Geo w takim formacie jak chcemy do pliku, którego nazwę i położenie na twardym dysku podamy przy wyplocie. Przy pomocy programu SPLOT który ściągamy ze strony http://www.swplot.com/ podglądamy plik, który uzyskaliśmy jako rezultat plotowania. Jeśli jest coś nie tak to plotujemy jeszcze raz, jak dobrze, to nagrywamy go na coś i idziemy do firmy od plotera.
To działa - we Wrocławiu robiłem tak w trzech firmach - Reprotechnice, Cyfrze i jeszcze jednej której nazwy nie pomnę.
Co do kalibracji wyplotu - to niestety można jedynie sprawdzić w firmie plotującej jak wyszło i próbować sięz nimi dogadać żeby przeskalowali w swojej maszynce jeśli jej model na to pozwala, albo na podstawie pierwszego wyplotu próbować ustawic sobie współczynniki kalibracji w C-Geo jak w domowej drukarce. Nie ma niestety pewności, jak się przyjdzie następny raz do tej samej firmy plotować, że skala dalej będzie się trzymała...
Coś podbnego na ten sam temat jest napisane w dziale FAQ ,,Jak drukować do pliku w C-Geo''
Jacek
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

Dziękuje bardzo za podpowiedź. Tak jak myślałem, najlepszym sposobem jest wydruk do pliku. Szkoda tylko, że nie da sie przeskoczyc jakos tego ustawiania współczynników.
Pozdrawiam
fancegeo
_____
_____
Posty: 260
Rejestracja: 11 kwie 2005, 22:24

Post autor: fancegeo »

Nistety najwiekszym problemem jest wyplot mapy na "obcym ploterze".
Jeszcze nie mialem przypadu aby siatka na wyplocie byla 10x10. W ekstremalnych przypadkach wyplot wielkosci A1 ploter zawezal do A2.
Jakby ktos mial namiar na program umozliwiajacy pomiary na plikach .plt .prn itp to byloby super. Mozna wtedy skalibrowac plik na c-geo.
pozdrawiam
fancegeo
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Przyjmijmy że istnieje taki sposób pomiaru, ale co on da ?? W takim pliku odległości będą równe tym teoretycznym, a różnice w wyplocie zależą od działania mechanizmów w drukarce (zwłaszcza tego od przesuwu papieru). Jak zauważono w wcześniejszym poście, parametry skali (przesuwu papieru i głowicy) są zmienne w czasie i od zastosowanego materiału. Jedynym rozwiązaniem jest wydruk próbny. Można się posiłkować np. programem C-GEO View i robić wydruki z niego (a może trzeba opracować darmową wersję programu który pozwalałby tylko podgląd mapy i jej wydruk - zero tabel, baz danych itp - goły view)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
geoplus

Post autor: geoplus »

A nie byłoby lepiej wyeksportować mapę do tifa wraz z plikiem kalibrującym tfw ?

AD
greywolf
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 21 mar 2005, 10:01
Lokalizacja: Już nie z Podhala ;)

Post autor: greywolf »

Albo pdf-a. Jeśli końcowy format wydruku jest znany to nie powinno być z tym problemu. Przynajmniej da się tak zrobić do formatu A-1.
[i]greywolf - dura lex sed lex[/i]
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wydruk tiffa

Post autor: logis »

A czy drukowanie skalibrowanego tiffa nie będzie obciążone tymi samymi zniekształceniami co w przypadku mapy wektorowej ? W końcu rolka papieru może się ślizgać zawsze, niezależnie od tego co drukujemy...
Jacek
geoplus

Post autor: geoplus »

Zakładam, że c-geo eksportuje do rastra ze zniekształceniami równymi zero. A jeżeli rolka papieru się ślizga, to zniekształcenia będą niezależnie od tego gdzie obiekt drukujemy. Jak do tej pory konieczność wprowadzenia współczynników dla wydruku zaobserwowałem tylko na drukarkach HP oraz na jednym, dawno już nie produkowanym Canonie BJC 330 lub BJC 3300. Nawet Canony kosztujące poniżej 250 zł trzymają dokładną skalę, a kilkukrotnie droższe Hp - nie.

AD
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Ja zaś jestem w posiadaniu drukarki A3 Canon BJC6500 i współczynniki skalujące muszę jak najbardziej uwzględniać (zwłaszcza w kierunku ruchu papieru). Może mam dziadowski model ale ...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
geoplus

Post autor: geoplus »

Nie znam tego modelu. Moja BJC 5500 (A2) drukuje idealnie, a ma już ponad 10 lat. Widocznie nie już nic pewnego na tym świecie. Odszczekuję więc wszystko to, co napisałem o drukarkach w poprzednim poście.

AD
marioo
VIP
VIP
Posty: 1051
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:22
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marioo »

Ostatecznie, po konsultacji z firma w ktorej drukowalem, przeksztalcilem plik do formatu pdf, (za pomoca programu CutePDF Writer) i bez zadnych problemow, bez ustalania wspolczynnikow kalibracji wydrukowalem wtornik. Ploter ten jest prawdopodobnie zkalibrowany i nie trzeba wprowadzac wspolczynnikow w programie. Skale trzyma, co sprawdzilem.
Pozdrawiam
Zablokowany