Leica transmisja - bledna redukcja odleglosci

Dyskusje od wersji C-GEO 1.0 do 7.0
M_B
__
__
Posty: 28
Rejestracja: 20 mar 2005, 21:37
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Leica transmisja - bledna redukcja odleglosci

Post autor: M_B »

Witam
Ostatnio używałem instrumentu Leica TC407, i zauważyłem następujący problem w trakcie transmisji danych z tego urządzenia. Nie wiem czy tyczy sie to tylko tego modelu czy ogólnie instrumentów Leica bazujących na tym schemacie zgrywania danych. Oto w czym rzecz:

W obu przypadkach zarówno jeśli chodzi o zgrywanie tachimatrii za pośrednictwem Leica Sourvey Office jak i bezpośredniej transmisji z instrumetu do C-geo przy uzyciu "Leica format M-geo (d zredukowane i przewyższenia) wartosci transmitowane sa tak naprawde odlegloscia niezredukowana i katem zenitalnym (program tak naprawde nie redukuje odleglosci!) tylko ikonka w tachimetri ulega zmianie na d zredukowane i co ciekawe kat zenitalny do dwoch miejsc po przecinku widnieje jako przewyzszenie.
Prosilbym o sprawdzenie tego problemu i komentarze czy w innych instrumentach Leica korzystajacych z tej opcji transmisji danych tez ten problem wystepuje. Dodam ze opcja ta w momencie wprowadzenia dzialala odpowiednio. Problem pojawil sie prawdopodobnie z ktoras aktualizacja.

Pozdrawiam M.B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Proszę przesłać nam przykładowe pliki GSI z którymi są problemy - te, które mamy są rozpoznawane prawidłowo - softline@geo.pl
Pozdrawiam Jurek B.
M_B
__
__
Posty: 28
Rejestracja: 20 mar 2005, 21:37
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: M_B »

plik wyslany

Nie wiem czy to może miec wplyw na opisana wyzej sytuacje ale chcialem dodac, że instrument ten mial aktualizowane oprogramowanie pod koniec zeszlego roku przez Pana Nadowskiego.

Podaje obecna wersje oprogramowania:

System operacyjny: LAH v 5.37
Program użytkowy: LAH v 3.11
Układ menu: pl_300.000

Pozdrawiam M.B.
MCUG

Post autor: MCUG »

Ja też zaobserwowałem to "zjawisko" w TCR 307, a zgrywałem dane w gsi i idx. W obu przypadkach odległości redukowałem ręcznie.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Witam
Hmmm, w tych modelach najlepiej jest używać formatu IDEX - jest najpełniejszy. Problem z formatem mgeo nie jest związany z programem C-GEO (napisał Pan iż nawet w Leica Survey Office istnieje ten problem) - bo ten go tylko interpretuje wedlug z góry przyjętych reguł. Możliwe że coś się popsuło z definicją formatu MGEO w tachymetrze - choć mało możliwe. Proponowałbym wgrać jeszcze raz do tachymetru definicję formatu MGEO.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Witam
Co prawda sprawa dotyczy konkretnego użytkownika, ale może to pomóc także innym użytkownikom tachimetrów Leica
W otrzymanym pliku dane wyglądają jak poniżej:

$ps1004 136.305 0.0000 101.1000 0.000
PS1004 136.306 199.9997 298.8964 0.000
62 60.859 10.1633 100.2438 0.000
63 47.423 15.0715 100.1942 0.000


Teraz trochę kuchni informatycznej.
Format MGEO wygląda jak powyżej, ale dodatkowo dołączona jest linia z informacjami o rodzaju transmitowanych danych (kąty zenit/przewyższ, odl. zred./przestrz.). Niestety podobno (takie mam informacje od dystrybutorów Leica) nie jest możliwe skonstruowanie takiej linii w tachimetrze. Dlatego są w tachimetrze do wyboru odrębne dwa formaty MGEO przestrzenne i MGEO zredukowane. Po wyborze jednego z nich, trzeba wybrać odpowiedni format w C-GEO. Wówczas program prawidłowo rozpozna przysyłane dane. Ze względu na dązenie do zgodności z formatem MGEO nie zdecydowano się na utworzenie formatu zawierającego zarówno dane zredukowane jak i przestrzenne.
W powyższym przykładzie danych ewidentnie dane są typu odl. przestrz. kąty zenitalne. Tak więc albo użytkownik nie wybrał właściwego formatu w Leica albo jest błąd w tym formacie w tachimetrze. Trzeba sprawdzić ponownie czy na pewno wybrany został w Leica format MGEO dane zredukowane.
Pozdrawiam Jurek B.
M_B
__
__
Posty: 28
Rejestracja: 20 mar 2005, 21:37
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: M_B »

Witam

Problem w tym ze w tachimetrze nie ma mozliwosci wyboru sposrod 2 mozliwosci opisanych przez Pana (widnieje tylko jedna opcja m_geo i wychodzi na to ze zawiera dane: odl. niezredukowana i kat zenitalny). Wynika wiec z tego ze niestety pozostaje mi transmisja niezredukowanych odleglosci a nastepnie "reczna" redukcja spod c-geo.

Dziekuje z info i pozdrawiam

P.S.
Mozliwe ze byloby wyjscie z sytuacji poprzez Leica Sourvey office, poniewaz istnieje tam modul menagera formatow (mozliwe ze daloby rade stworzyc odpowiedni format mgeo - odl zred. i przewyzszenia), niestety nie jestem na tyle zaawansowany w tych sprawach.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8199
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Post autor: Jurek B. »

Brakujący format w Leica można na pewno uzyskać bezpłatnie u Nadowskiego i załadować do tachimetru.
Pozdrawiam Jurek B.
M_B
__
__
Posty: 28
Rejestracja: 20 mar 2005, 21:37
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: M_B »

Sprawa zlatwiona

Otrzymalem odpowiedni format m-geo.
Z zainteresowanymi moge podzielic sie mailowo.

Pozdrawiam M.B.
Zablokowany