Braki w imporcie GML 2021 Turboewid

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
SmartGeo
__
__
Posty: 25
Rejestracja: 14 cze 2021, 00:05

Braki w imporcie GML 2021 Turboewid

Post autor: SmartGeo »

Witam, mam problem z importem 2021. Może ktoś przerabiał podobny problem. Mapa po imporcie ma kila braków:

1. Nie importują się w ogóle budynki w budowie,
2. Nie importują się numery adresowe. W prawdzie jakieś obiekty w tym miejscu są na warstwie "PrezentacjaGraficzna", ale nie mają opisu,
3. Słupy typu A importują się nieprawidłowo - tylko linia, bez "kółek" na końcu,
4. Nie importuje się symbol terenu zalesionego (wypełnienie),
5. Podwójne opisy funkcji budynków.

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Braki w imporcie GML 2021 Turboewid

Post autor: Jurek B. »

Witam,
1. Co do budynków w budowie, to przed zmianą przepisów należały one do bazy EGiB, a po wejściu rozporządzeń z 2021 r. - do bazy BDOT500.
Jeżeli otrzymał Pan GML z bazą EGiB dostosowaną do aktualnych przepisów - budynki te powinny być już przeniesione przez PODGiK z bazy EGiB do BDOT.
Takiego przenoszenia obiektów między bazami nie będziemy się podejmować. Technicznie jest to bardzo prosta czynność, ale ona leży w gestii starosty, a nie geodety wykonującego aktualizację mapy zasadniczej w ograniczonym zakresie swojej pracy geodezyjnej.
2. Numery adresowe nie są już elementem redakcji budynków:
Zrzut ekranu 2023-01-16 075839.png
Zrzut ekranu 2023-01-16 075839.png (223.75 KiB) Przejrzano 1920 razy
3. W poprzednich przepisach słupy A, miały geometrię liniową, a w obecnych - przede wszystkim - multipunktową. Jednak możliwa jest także geometria słupa liniowa.
Zapewne otrzymał Pan GML z obiektami BDOT500 nie przekonwertowanymi w PODGiK do nowej bazy, zgodnej z aktualnym rozporządzeniem. C-GEO wykonuje wówczas automatyczną konwersję tych baz (chociaż powinno to być zrobione przez prowadzącego bazy - starostę). Potrzebny będzie Pana GML do sprawdzenia, czy możemy przy tej konwersji potraktować konkretny słup o geometrii liniowej jako słup o geometrii - multipunkt.
4. Tu ten GML też by się przydał - sprawdzimy.
5. Podwójne opisy wynikają z błędnych zapisów w GML z PODGiK - są tam nadmiarowo wpisane polecenia umieszczenia numerów adresowych - tymczasem jak opisałem w pkt. 2 - nie występują już one na mapie zasadniczej. Widziałem już takie GML - są w nich zapisy dotyczące zarówno etykiet oznaczenia rodzaju budynku z ilością kondygnacji (to jest poprawnie), ale jest też zapis tej drugiej etykiety (numeru adresowego), której już nie powinno być. C-GEO odczytując taki GML nie może ocenić i zignorować jednego z tych wpisów - tu poprawkę musi zrobić raczej producent systemu w PODGiK. Ze swojej strony zgłoszę to do Geomatyki - mam nadzieję, że wprowadzą odpowiednie poprawki do swojego systemu.

Podsumowując, do sprawdzenia punktów 3 i 4 potrzebny byłby Pana GML.
Pozdrawiam Jurek B.
SmartGeo
__
__
Posty: 25
Rejestracja: 14 cze 2021, 00:05

Re: Braki w imporcie GML 2021 Turboewid

Post autor: SmartGeo »

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Prześlę mailem GMLa, bardzo proszę o weryfikację na ile się da.
ODPOWIEDZ