Import z dwg

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
szymaj

Import z dwg

Post autor: szymaj »

Mam problem z importem z dwg, nie wiem czy to problem samego pliku dwg czy importu. Po zaimportowaniu nie ma wszystkich styli linii, a co gorsza na warstwie zerowej tworzy się sporo małych trójkątów. Przesyłam zrzut ekranu żeby zobrazować problem.
Załączniki
import-dwg.jpg
import-dwg.jpg (120.62 KiB) Przejrzano 7267 razy
Bartek
___
___
Posty: 50
Rejestracja: 17 lis 2011, 07:41

Re: Import z dwg

Post autor: Bartek »

A ja mam inne pytanie jeśli chodzi o import dwg. Mam dosyć duży obszarowo plik dwg. Czy jest możliwość importowania tylko jego określonego fragmentu czy muszę całość?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import z dwg

Post autor: Jurek B. »

Niestety tylko import całości - ale w niedługim czasie wprowadzimy takie możliwości przy imporcie.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

Jeśli poruszamy kwestie importów to:
  • 1. W przypadku Microstation v8 nie są odczytywane nazwy warstw tylko ich numery (zgodność z v7 ? )
    2. W przypadku importu DWG czy może jednak by zrobić import który nie rozwala bloków (wiem, jest stary import) tylko wczytuje je jako symbole. W imporcie tym przydałaby się możliwość tworzenia (w rozróżnieniu do starego importu) schematów konwersji (z wskazaniem, że blok $#@EWD to jest według C-GEO kod OSM)? jeśli byłby jakiś tekst blisko bloku to mógłby być interpretowany jako wysokość lub nr punktu ? Taki schemat mógłby być wspomagany tym, iż wczytywany jest przykładowy plik DWG, wyświetlane są wszystkie bloki odnalezione w pliku, typy linii i warstwy, a użytkownik bo sobie spokojnie przypisywał co to ma być docelowo...
Oczywiście taki schemat powinien być zapisywany do pliku w celu wykorzystania przy innych okazjach. Tylko użytkownik nie powinien w celu jego ponownego wykorzystania odnajdywać go dialogiem na dysku tylko powinien być on widoczny z automatu i wyświetlany w postaci comboboxa - np. irytujące są schematy importu plików tekstowych które trzeba sobie szukać na dysku - powinno być jakieś standardowe miejsce ich zapisywania, a program sobie je wyszukuje i przedstawia do wyboru.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 13:07 przez FaFaL, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Bartek
___
___
Posty: 50
Rejestracja: 17 lis 2011, 07:41

Re: Import z dwg

Post autor: Bartek »

Jurek B. pisze:Niestety tylko import całości - ale w niedługim czasie wprowadzimy takie możliwości przy imporcie.
Ok, dzięki. Taka opcja byłaby mi bardzo pomocna i potrzebna. A jest szansa w najbliższej aktualizacji?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

a póki się nie pojawi to może Pan wykorzystać darmowy program DraftSight i w nim wcześniej wyciąć właściwy fragment.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Bartek
___
___
Posty: 50
Rejestracja: 17 lis 2011, 07:41

Re: Import z dwg

Post autor: Bartek »

spróbuję, dzieki
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Import z dwg

Post autor: MarekOtt »

Co oznacza taki błąd przy imporcie DWG ?

Próbowałem wczytać projekt DWG i za każdym razem taki error..
Załączniki
error_import_dwg.JPG
error_import_dwg.JPG (27.35 KiB) Przejrzano 6888 razy
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: logis »

Co dokładnie komunikat oznacza to nie wiem ale skoro mu wersja nie pasuje, to proponuję zainstalować darmowy program DraftSight i przerobić plik do wersji np. 2000. Powinno już wtedy wejść do C-Geo.

DraftSight jest np. tutaj:http://www.3ds.com/products/draftsight/ ... raftsight/

Jacek
Jacek Małańczuk
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

Przerabiać najnowsze wersje można również w darmowej przeglądarce plików DWGAutodesk TrueView
DraftSight jest lepszy bo umożliwia również obróbkę plików, ale najnowszych wersji plików AutoCADa może jeszcze nie obsługiwać - wszystko zależy jak nowego autocada posiada projektant.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import z dwg

Post autor: bartek1122 »

Panie Rafale z czy może mi pan podpowiedzieć jak można w programie DraftSigt zaznaczać współrzędne np na jakimś projekcie i eksportować sobie je jako plik txt? Próbuje sam do tego dojść ale mi nie wychodzi. :( Aha i jeszcze fajnie było by się dowiedzieć jak można przysłonić jakiś obszar mapy(np za zakresem opracowania jak to wymagają w naszym Ośrodku) ale tak żeby styl linii którą przesłaniamy był niewidoczny i nie eksportowalny.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

Niestety akurat Pan nie trafił wywołując mnie do tablicy, myślę że Pan Jacek (logis) jest lepszy w tym programie :) Ogólnie w programach typu AutoCAD jest funkcja wyciąg atrybutów i jeśli punkty oznaczymy sobie blokami to możemy wyciągnąć współrzędne wstawienia bloku oraz pole atrybutu tego bloku (np. numer). Co do przysłaniania to w AutoCadzie jest bodaj komenda wipeout..... a jak jest w DraftSighcie to .... ja w każdym razie przyznaję się do swojej niewiedzy :D
Pozdrawiam Rafał Kocierz
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import z dwg

Post autor: bartek1122 »

Ok i tak dziękuję za chęci :D Więc może ktoś kto zna trochę bardziej ten program się wypowie?
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: logis »

Dzień dobry,
1. co do wyciągania współrzędnych z rysunku i zapisywanie do pliku tekstowego. Raczej się nie da :-( Ja chwalę i propaguję ten program ale tak naprawdę to kupy zaawansowanych funkcji w nim nie ma, szczególnie takich automatyzujących czynności. Podejrzewam, że dałoby się napisać aplikację w VB, która odpytuje elementy i zapisuje do pliku różne informacje o nich, tak da się zrobić np. MicroStation. Problem w tym, że Draftsight nie ma obsługi VBA, można tylko uruchamiać skrypty. Sprawdzałem też, czy współrzędne nie są zapisywane przy eksporcie do formatu SVG, niestety tam nie ma pełnych ,,prawdziwych'' współrzędnych.
2. Do maskowania treści przed wydrukiem faktycznie jest komenda wipeout, tak jak to sugerował FaFal, tylko, że chyba maskuje tylko wnętrze figury, a nie zewnętrze, więc żeby tym wymaskować wszystko poza zakresem, to trzeba narysować przynajmniej dwie figury stykające się.
W każdym razie można próbować - wpisać w linii komend wipeout. Krawędź maski ma atrybuty graficzne takie jak aktywna warstwa.

Jacek
Jacek Małańczuk
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

Ad1. Use ATTEXT or ATTRIBUTEDATAEXTRACTION
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: logis »

Zgadza się z tym attext dla wyodrębniania atrybutów z bloków, nie wiem tylko czy o to pytającemu chodziło. Ale funkcja przydatna, to prawda.

Jacek
Jacek Małańczuk
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

Pytanie było jak wyciągnąć współrzędne punktów do pliku txt. Wystarczy więc stworzyć sobie blok którego atrybutem będzie numer punkt. Taki blok wstawiamy w punktach których współrzędne chcemy wyciągnąć i uruchamiamy funkcję wyciągania atrybutów - funkcja wyciągu atrybutów powinna móc wybierać współrzędne wstawienia bloku i atrybuty bloku.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Import z dwg

Post autor: FaFaL »

Można też zrobić inaczej :) Stworzyć sobie blok o nazwie np. GRT lub OSM i wstawić w miejscach których współrzędne chcemy mieć w C-GEO. Następnie taki plik zapisujemy do formatu DXF i wczytujemy w starej funkcji importu DXF do C-GEO. W tabeli powinny pojawić się punkty w których wstawiono bloki :D
Pozdrawiam Rafał Kocierz
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import z dwg

Post autor: bartek1122 »

Nie wiem czy to wina ostatniej aktualizacji ale nie importuje mi się w ogóle warstwa "zasuwa liniowa" z pliku dxf :( Nawet ponowny import tej warstwy nic nie pomaga.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Import z dwg

Post autor: Jurek B. »

Proszę na wszelki wypadek ponownie pobrać i zainstalować ostatnią aktualizację.
Pozdrawiam Jurek B.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Import z dwg

Post autor: bartek1122 »

Ok już działa :D Dziękuję bardzo.
ODPOWIEDZ