import z trimble V6 do c-geo

Dyskusje dotyczące współpracy C-Geo z innymi programami
danced

import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

Witam.
Proszę o pomoc bo nie wiem w jakim pliku zapisać dane w trimble v6 aby je później zaimportować do c-geo v8.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: Jurek B. »

Witam
Hmm, czy na pewno chodzi o Trimble v6? Nie znalazłem żadnego produktu Trimble o nazwie V6 - może S6?
Pozdrawiam Jurek B.
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

mój błąd - to s6 :)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: Jurek B. »

To proszę ustawić format wysyłanego pliku z tachimetru - M5 i w C-GEO w tachimetrii wybrać instrument Trimble M3 przy transmisji lub konwersji. Powinno wystarczyć.
Pozdrawiam Jurek B.
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

Witam.
Zapisałam plik w formacie sdr i wgrałam do c-geo, chyba zaimportowało bo nie pojawił się żaden błąd ale wchodząc w tachimetrię nie widzę nigdzie tego pliku. Chciałam zrobić wyrównanie sieci.
Pozdrawiam i dziękuję
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: Krzysiek Opole »

Procedura transmisji dla tachimetrów Trimble S i VX
Otwierasz program TSC -> ikona pliki -> zakładka odbierz wyślij -> eksport w formatach standardowych -> Format pliku Trimble JobXml -> akceptuj
Wygenerowany plik kopiujesz na Pendraka
C-geo 8 zakładka tachimetria -> transmisje z rejestratorów -> konwersja plików -> Trimble JobXml -> wskazujesz plik -> start konwersji i masz stanowiska z tachimetrii w Cgeo
pozdr K.K. 8)
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

nie mam możliwości w c-geo wybrania Trimble JobXml, jedynie z tym słowem jest ACU Trimble i Trimble M3(formatM5) :(
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: FaFaL »

To może załącz tu plik Xml o którym mówił Krzysiek i ktoś z nas Ci go przerobi na stanowiska C-GEO które sobie wgrasz do programu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

mam to tylko zgrane w pliku raw, sdr i txt, czy da się coś z tego przerobić, bo instrument został w pracy :(
Załączniki
zgranie_z_instrumentu_PWSZ.zip
(18.96 KiB) Pobrany 163 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: FaFaL »

Może plików nie będę zamieszczał, ale cosik podpowiem. Plik RAW należy wczytać jako plik Geodimetr. Wczytuje się 12 stanowisk, niestety wpisano wszędzie że jest to stanowisko nr 1 więc program będzie ciągle marudził, że takie stanowisko już jest i będzie trzeba ręcznie wprowadzać 2 3 4 .. 12. Plik SDR można wczytać jako Sokkia SDR33 - tu wszystko się wczytuje jako jedno stanowisko. Pozostałych formatów nie testowałem.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

dziękuję za to "cosik" bo zadziałało :) ale teraz wyszło ile namieszałam w zapisywaniu stanowisk skoro było ich tylko 8
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: FaFaL »

Z tego co widziałem to w plikach tekstowych stanowiska są ponazywane dobrze, może coś być że te inne formaty źle zapisują informacje o stanowisku albo C-GEO pewne fragmenty błędnie interpretuje. W sumie stanowiska to pikuś. Jedyne co mogę podpowiedzieć to chyba nie ma sensu nazywać celów 5A lub 5B jeśli jest to ten sam punkt - w pamięci instrumentu jedno nie skasuje drugiego, a będzie później prościej w obliczeniach.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

z tym A i B będę już pamiętać na przyszłość, dziękuję
a teraz muszę sobie poradzić z wyrównaniem ścisłym i chyba widziałam na necie Pana instrukcję jak to robić, bo to moje pierwsze wyrównanie w tym programie :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: FaFaL »

To trzymam kciuki :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: Krzysiek Opole »

Coś jest pokićkane przerabiałem raw na jxl programami Trimbla i wychodzi "d..a" musisz wysłać mi plik *.job i koniecznie musiałbym wiedzieć jaka wersja oprogramowania TSC. to coś zaradzę.
w załączeniu "dziwny" jxl 8)
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2012, 20:52 przez Krzysiek Opole, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzysiek Opole
____
____
Posty: 165
Rejestracja: 31 mar 2005, 09:34
Lokalizacja: Opole

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: Krzysiek Opole »

Tu masz kopię projektu weszło 12 stanowisk z pliku RAW wczytaj sobie i życzę dobrej zabawy :P
pozdr. K.K.
Załączniki
TRIMBLE S6.zip
(29.13 KiB) Pobrany 166 razy
danced

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: danced »

dziękuję :)
marek.bittner
__
__
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2013, 11:37

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: marek.bittner »

Witam.
Wczytując raw'y z tachimetrów Trimbla poprzez konwersję geodimetr - w pierwszym wierszu wczytuje się tylko numer punktu i kierunek, od drugiego leci numer, odległość, kierunek i zenitalny. Dotychczas kasowałem ten pierwszy wiersz, bo wartość kierunku odpowiadała zawsze drugiemu wierszowi, ale dzisiaj otworzyłem rawa z pomiaru i... wartość z pierwszego wiersza nie odpowiada drugiemu. Kontrolne nawiązanie na koniec pomiaru wykazuje zgodność z kierunkiem z drugiego wiersza.
Czy orientuje się ktoś co oznacza wartość kierunku z pierwszego wiersza?
Załączniki
wczytany raw do tachimetrii
wczytany raw do tachimetrii
trimbleraw.PNG (7.84 KiB) Przejrzano 8901 razy
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: hasan »

A czy przypadkiem pierwszy pomiar ps3 to nie nawiązanie tylko kierunkowe (bez pomiaru odległości - zobacz w opcjach nawiązania)? A drugi ps3 i ostatni to pomiar pikiety ?

Mariusz
marek.bittner
__
__
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2013, 11:37

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: marek.bittner »

Wątpię. W terenie celuję tylko raz na nawiązanie, nawiązanie 2 i potem na końcu kontrolne czy nic się nie przestawiło.
W ogóle w Trimblu wygląda to tak, że wybieram opcję 'stanowisko wielonawiązane', nawiązanie 1, nawiązanie 2 - wyniki (podaje odchyłki kątowe i liniowe) - pomiar pikiet - dodaj nawiązanie kontrolne - zakończ pomiar.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: FaFaL »

Najprościej będzie otworzyć plik RAW w notatniku i zobaczyć co tam w nim jest. Można też zrobić eksport np do JXL .. (Jeśli się da)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
marek.bittner
__
__
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2013, 11:37

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: marek.bittner »

Przejrzałem ten plik w notatniku. Wynika z niego, że faktycznie pierwszy odczyt (tylko kąt) to kierunek nawiązania (numer 62 w pliku raw), kolejne punkty mimo tego, że w terenie były nawiązaniami są zapisane jako pikiety.
Nie wiem z czego wynika ta zmiana odczytu pomiędzy nawiązaniem i pierwszą pikietą (ps3) - w terenie celowałem tylko raz... Nie wiem także dlaczego jest inna stała lustra wpisana na końcu. Ja jej nie zmieniałem...

Chociaż... Pomiar był wykonywany w sobotę, najgorętszy dzień w roku:) Albo instrument sfiksował, albo ja mam zaćmę co się wtedy tak naprawdę działo:)
Mam nadzieję, że to są faktycznie surowe obserwacje, a nie że instrument je jakoś 'wyrównywał' do tego pierwszego odczytu. Kiedyś człowiek sobie zapisał na kartce i było wiadomo, co jest grane:)
Załączniki
trimbleraw.PNG
trimbleraw.PNG (15.02 KiB) Przejrzano 8837 razy
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: hasan »

Z jakiego instrumentu oprogramowania są te RAW'y ? Może zostało założone stanowisko poprzez "Wprowadź stanowisko". Możesz wygenerować plik JXL i zaimportować do c-geo (o ile pamiętam to tutaj był kiedyś problem z odległościami poziomymi i zredukowanymi, c-geo oznaczało je jako zredukowane a były przestrzennymi - później pojawiła się duża modyfikacja importu jxl ). Pracowałam na Trimble M3 i przy wykonaniu pomiaru zdarzała się sytuacja (niewielka zmiana kierunku poziomego) przy wyzwoleniu pomiaru na ekranie (obrót instrumentu)

Mariusz
marek.bittner
__
__
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2013, 11:37

Re: import z trimble V6 do c-geo

Post autor: marek.bittner »

Trimble M3, oprogramowanie Trimble Access 2012.21
Zrobiłem jxl i teraz będę tylko tego formatu używał, bo w cgeo wczytuje się praktycznie gotowe do kliknięcia oblicz. Od razu odległości zredukowane, nawiązania oznaczone.
Z jxl'a ten pierwszy wiersz się nie wczytał.
Być może jak piszesz, instrument obrócił się przy wykonywaniu pomiaru, ale o 1c?
Ja od dziś używam jxl'a... a co jest w pierwszym wierszu raw'ie - sprawa pozostaje nierozwiązana.
ODPOWIEDZ