Bilans robot ziemnych

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
perlator

Bilans robot ziemnych

Post autor: perlator »

witam mama takie pytanie czy ktos kiedys robił cos takiego w c-geo i podpowiedział by jak tego dokonac od czego zaczac by uzyskac tabele z bilansem nasypów wykopów oraz przekroje poprzeczne co 25 m pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
zbigniew
_____
_____
Posty: 410
Rejestracja: 22 mar 2005, 08:26

Post autor: zbigniew »

pobierz instrukcję do programu i poczytaj o przekrojach.

http://www.softline.xgeo.pl/pdf/C-Geo.pdf

i w zależności od Twojej znajomości programu możesz zacząć od czytania na stronie 108 , a jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programem to najlepiej zacząć od spisu treści. 8)
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Igor »

Moje doświadczenia z przekrojami są takie, że niestety instrukcja omawia ten moduł bardzo pobieżnie, pojawiły się nowe opcje jak np. wczytanie przekroju z pliku txt ale nigdzie nie ma opisu jak taki plik powinien wyglądać.

Kilka podstaw od których trzeba zacząć w celu obliczenia bilansu:

1. Wygenerować przekroje poprzeczne
Niestety nie ma opcji pozwalającej na eksporcie obiektu z mapy do przekroju wiec ja radzę sobie w ten sposób, że spisuje kolejność punktów na przekroju na kartce a potem wpisuje do przekroju więc dobrze jest mieć tak przygotowane punkty aby w przekroju wpisywać je rosnąco. Teoretycznie jest dodana funkcja rzutowania wszystkich punktów na prostą w danym przekroju ale trzeba uważać, bo gdy na przekroju musimy mieć stałą szerokość (np. z projektu) to po użyciu tej opcji odległości prawdopodobnie się zmienią (używanie tej funkcji nie zmienia wsp. punktów w tabeli).
Na samym dole w okienku "Hektometr" należy pamiętać o prawidłowym wpisaniu wartości ponieważ moduł wylicza objętości między innymi właśnie dzięki nim.
Lepiej przy tym module nie używać opcji zapisywania zadań w podkatalogu o nazwie tabeli roboczej ponieważ program szuka przekrojów do obliczeń tylko w głównym.

2. Gdy mamy już przygotowane przekroje to właściwie reszta jest bajecznie prosta.

Na samym dole, wybieramy zakładkę "Objętość", w okienko "Hektometr początkowy" wpisujemy wartość przed pierwszym przekrojem lub dokładnie taki w jakim jest pierwszy przekrój, podobnie w okienku "Hektometr końcowy". W pola "Warstwa górna", "Warstwa dolna" wpisujemy numer warstw w systemie arabskim (mimo, że przy tworzeniu przekroju program posługuje się rzymskim).
Następnie klikamy na "Oblicz" i objętości gotowe. Radzę przejrzeć raport czy program nie wczytał do obliczeń 2 takich samych przekrojów (kiedyś program wczytywał przekroje "zapasowe" .~rt) na wypadek gdyby 2 różne przekroje w oknie "Hektometr" miały wpisane te same wartości.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Post autor: FaFaL »

Igor pisze: Niestety nie ma opcji pozwalającej na eksporcie obiektu z mapy do przekroju
Pozwolę się nie zgodzić, ponieważ jest możliwość aby na mapie narysować linie łączące kolejne punkty na przekroju, zaznaczyć linie danego przekroju, zapisać punkty do schowka "Kopiuj zaznaczone punkty", a następnie wkleić w przekrojach - kolejność punktów zostanie zachowana.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Igor »

Prosiłbym w takim razie o podpowiedź jak to zrobić, jedyne opcje jakie znajduję przy kopiowaniu punktów obiektu to

"Zaznacz w tabeli/do exportu" --> "zaznaczony/e obiekt (punkty obiektu)"

przechodzenie po użyciu tej opcji bezpośrednio do modułu i użycie "ctrl+v" nie wkleja nic albo wkleja ostatni przekrój w którym używałem opcji "ctrl+c".

Następnie przejście do tabeli i użycie funkcji "kopiuj" a następnie do modułu i użycie "Wklej punkty z tabeli" powoduje pojawienie się punktów w takiej kolejności w jakiej są w tabeli.

Próbowałem również używać "ctrl+C" w okienku edycji obiektu ale niestety najwidoczniej wtedy ta funkcja nie działa.
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: misza »

Koło ikonki odświeżającej okno mapy znajduje się ikonka "kopiuj zaznaczone punkty"
pozdrawiam
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Igor »

U mnie jej nie bylo ;]]

Ale dzięki za info, właśnie ją dodałem i działa tak jak FaFal napisał ;]]
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
ODPOWIEDZ