klotoida między łukami

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

klotoida między łukami

Post autor: misza »

Witam
Małe pytanko jak koledzy radzą sobie z klotoidą między dwoma łukami, chodzi o fragment klotoidy od promienia "x" do promienia "y", czy niestety zostaje tylko kalkulator :)
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: klotoida między łukami

Post autor: FaFaL »

Witam
dla przykładu oprogramowanie firmowe tachimetrów i GPSów firmy Leica sobie z tym radzi - nazywa się bodaj RoadRunner. Żaden z polskich programów geodezyjnych sobie z tym zagadnieniem nie radzi ponieważ jest bardzo rzadko spotykane w praktyce.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re: klotoida między łukami

Post autor: misza »

witam
no niestety nie jestem szczęśliwym posiadaczem tego oprogramowania (cena około 2500). jednak zostaje tylko kalkulator :( no chyba że Softline coś poradzi :)))
pozdrawiam
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: klotoida między łukami

Post autor: Igor »

Jak do tej pory klotoidy miałem tylko w osi ale w przypadku gdybym musiał uzyskać podobnie punkty na krawężniku to też użyłbym do tego modułu "Projektowanie tras"

Żeby wyliczyć punkty na klotoidzie potrzebne są wierzchołki trasy i długość klotoidy. Jeżeli klotoida z którejś strony zaczyna/kończy się łukiem (lub z obu) potrzebna jest długość tego łuku i jego promień. Niestety nie miałem jeszcze przypadku by dwa łuki połączone były klotoidą więc poniżej przykład "standardowy".
Załączniki
Projektow.JPG
Projektow.JPG (21.4 KiB) Przejrzano 4446 razy
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: klotoida między łukami

Post autor: lfLF »

Problem jest chyba inny i dla mnie ciekawy - nie spotkałem się z takim problemem. Należy znaleźć klotolidę w zakresie r = x do r = y - na określonym odcinku i w zależności zwrotu stycznych. Mogą być dwa przypadki, chociaż zwroty stycznych przeciwne sobie nie mają sensu w praktycznym zastosowaniu. Sens ma przejście z łuku r = x w r = y.
Z poważaniem LF
Z poważaniem flFL
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re: klotoida między łukami

Post autor: misza »

z tym to nie mam problemów, chodzi o taki przypadek że klotoida zaczyna się promieniem np. 50 m i kończy się na 70m a nie na prostej
lfLF
____
____
Posty: 220
Rejestracja: 21 kwie 2005, 17:33

Re: klotoida między łukami

Post autor: lfLF »

Dokładnie to samo mamy na myśli, np x=50m a y=70m. Jest oczywiste że, styczne łuków r=50 i r=70 nie mogą tworzyć prostej żeby, można było wpisać klotoidę. Odcinek między łukami ma promień zmienny w zakresie 50-70m, proporcjonalnie do odległości od końca łuku r=50 do początku łuku r=70.
Z poważaniem LF
Z poważaniem flFL
Igor
____
____
Posty: 173
Rejestracja: 24 lis 2009, 14:17
Lokalizacja: Katowice

Re: klotoida między łukami

Post autor: Igor »

Znalazłem u siebie przypadek gdzie mam najpierw łuk o promieniu 39 następnie przerwę a potem łuk gdzie R = 26, ponieważ cała krzywa od pkt-u stycznego z 1 prostą do pkt-u stycznego z 2 prostą jest lewo skrętny więc promienie obu łuków przecięły się tworząc łuk łączący te dwa łuki o promieniu 13. Dla moich celów mi to wystarczyło natomiast mogę później spróbować wygenerować w jego miejsce klotoidę.

Problem polega na tym, że miałem oba łuki wyjściowe już podane, miałem punkt w którym łuki się zaczynają i w którym kończą.
Nie wiem natomiast jakie panowie macie dane.
Czy macie tylko proste i próbujecie w nie wpasować 2 łuki i klotoidę?
Czy też macie wszystkie dane łuków a brakuje jedynie klotoidy?
"Using no way as way to having no limitation as limitation" Bruce Lee
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3132
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: klotoida między łukami

Post autor: FaFaL »

Miszy chodzi o krzywą owalną, zapraszam do książki Geodezja Inżynieryjna - PPWK tom 3 lub Geodezja Inżynieryjno-drogowa Stefana Przewłockiego.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re: klotoida między łukami

Post autor: misza »

WIEM ŻE TO JEST W KSIĄŻKACH , ALE MYŚLAŁEM ŻE JAK PODDAM TEMAT TO PANOWIE Z SOFTLINE-U POMYŚLĄ NAD ROZWIĄZANIEM, A TAK TO POZOSTAJE KALKULATOR :)
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2883
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: klotoida między łukami

Post autor: grzes »

misza pisze:WIEM ŻE TO JEST W KSIĄŻKACH , ALE MYŚLAŁEM ŻE JAK PODDAM TEMAT TO PANOWIE Z SOFTLINE-U POMYŚLĄ NAD ROZWIĄZANIEM, A TAK TO POZOSTAJE KALKULATOR :)
POZDRAWIAM
Przykro mi ale w obecnym algorytmie jaki mamy zaimplementowany jest to nie do zrobienia. Moze da sie sie to zadanie podzielic na luk + klotoida i łuk doliczając dodatkowy wierzcholek (pkt załamania trasy)?
pozdrawiam
grzes
misza
___
___
Posty: 88
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:45
Lokalizacja: pomorskie

Re: klotoida między łukami

Post autor: misza »

Tak właśnie sobie radzę tylko są czasem problemy z obliczeniem tego dodatkowego wierzchołka
ODPOWIEDZ