rozliczenie użytków a wyrównanie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
roben

rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: roben »

Witam wszystkich użytkowników,
Mój problem jest następujący: próbuję wyrównać użytki w działkach. Działki znajdują się na warstwie o typie działki, można je dowolnie wybierać z włączoną opcją "informacje o obiektach". Wszystkie użytki zlokalizowane są na jednej warstwie o typie użytki. Granice użytków nie pokrywają się miejscami z granicami działek - użytki łączyłem po granicach użytków (uważam, że prawidłowo). W związku z tym występuje sytuacja, gdy jeden użytek rozciąga się na dwie albo większą ilość działek. Następnie korzystam z opcji "rozliczenie użytków - powierzchnie geodezyjne". C-geo nakłada warstwy na siebie, pokazuje użytki i ich powierzchnie, różnicę powierzchni, ale problem jest w tym, że nie wyrównuje powierzchni użytków do powierzchni działki. Próbowałem użyć opcji "rozliczenie użytków - powierzchnie wyrównane", ale sytuacja jest taka sama. W instrukcji znalazłem zapis, że w/w opcja powinna rozliczyć i wyrównać. Nie mogę wyrównać ręcznie użytków w opcji wyrównanie użytków, bo jak wspomniałem wcześniej użytki nie zamykają się w działkach. Będę wdzięczny za rady. Wersja C-geo 8.3.2.20. Pozdrawiam
Załączniki
geo.jpg
geo.jpg (67.31 KiB) Przejrzano 3976 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Jurek B. »

Witam
Rozliczenie powierzchni działek następuje odrębnie, powinno się je wykonać wcześniej - w oknie edycji działki jest ikonka "Wyrównanie powierzchni" - tam jest funkcja która wyrównuje powierzchnie działek.
Potem można rozliczać użytki do powierzchni wyrównanych działek (menu Obliczenia-Obliczanie Powierzchni-Rozliczenie użytków).
Pozdrawiam Jurek B.
Zibi123
______
______
Posty: 555
Rejestracja: 11 lip 2005, 09:23

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Zibi123 »

A ja zapytam o taką sprawę. Czy można by było dokonać czegoś takiego jak jest w EW-MAPIE czyli rozbić użytki i kontury klasyfikacyjne na dwie warstwy. Dlaczego pytam. Kiedy dostaję bazę danych z ODGiK jest ona rozbita na użytki i kontury klasyfikacyjne i trzeba trochę "pokombinować", jak połączyć te dwie bazy, jak ponaliczać przecięcia np. terenów budowlanych itd itp. Swoją drogą to podczas zakładania warstwy użytki i zmiany typu warstwy na użytki to styl warsyw jest zakładany jako użytek ale kolor jest zielony tak jak kontur klasyfikacyjny. Może dało by się to rozbić :?:

Pozdrawiam
Zibi
Pozdrawiam
Zibi
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: grzes »

Tu chyba problem jest z przebiegiem granicy uzytku wzgledem granicy dzialki tzn tam gdzie sa one wspolne pominiete zostaly punkty w czasie tworzenia obiektu. Przy czysto matematycznym rozliczeniu nie ma problemu wyrownania powierzchni uzytkow do pow. dzialek (o ile nie ma dziur w pokryciu)
pozdrawiam
grzes
roben

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: roben »

Do Jurek B.

Działki wyrównałem przed przystąpieniem do rozliczania użytków w działkach. Opcja rozliczanie użytków jak napisałem wcześniej NIE wyrównuje powierzchni użytków do powierzchni wyrównanej działki. Screen pokazuje wszystko co dzieje się po wybraniu w/w opcji. Moje pytanie dotyczy tego, dlaczego rozliczenie użytków nie wyrównuje ich do powierzchni działki wyrównanej.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Jurek B. »

Rozliczenie użytków to nie wyrównanie powierzchni użytków - rozliczenie pokazuje ile jakiego użytku jest w danej działce. Jeśli suma użytków jest inna niż powierzchnia działki, jest to błąd w budowie działek lub użytków na mapie - np. są powierzchnie działek dla których brak jest użytków lub odwrotnie - jest są tam użytki które się na siebie nakładają. W tej sytuacji należy "przyjrzeć" się mapie, czasem potrzebne jest wykonanie funkcji Kontrola topologii, która pomaga ujawnić błędy w budowie mapy. Więcej o tym konkretnym przypadku mógłbym powiedzieć mając sam projekt z mapą.
Pozdrawiam Jurek B.
Zibi123
______
______
Posty: 555
Rejestracja: 11 lip 2005, 09:23

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Zibi123 »

Hell...ou a co z moim pytaniem?

Zibi
Pozdrawiam
Zibi
roben

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: roben »

Nie rozumiem stwierdzenia, że jeżeli suma użytków nie daje powierzchni działki to jest to błąd. Moim zdaniem o to chodzi w wyrównaniu.
W załączniku mój projekt. Będę wdzięczny za rzucenie okiem. Cel to wyrównanie użytków w działkach. Projekt stworzony na potrzeby zajęć na studiach. Działki są pogrupowane po 5-6 na warstwie. Po zmianie typu warstwy na działki, można rozliczać nową partię 5-6 działek.
Załączniki
pstt.zip
(254.96 KiB) Pobrany 113 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Jurek B. »

Hell...ou a co z moim pytaniem?
Wprowadzenie odrębnych warstw dla konturów i dla użytków i odrębnego ich rozliczania mamy w planie od dawna, ale nie wprowadzimy tych funkcji w najbliższym czasie.

Co do projektu i błędów w budowie granic użytków to poniżej podaję 2 rysunki z przesłanego projektu zawierające obiekty które w prosty sposób pokazuje nieprawidłowości w budowie użytków:
P1 - widok wybranej działki, P2 - widok wybranego użytku.
Na niebiesko wskazałem brakujące punkty załamania użytku, które powinny być w nim ujęte.
W wyniku tego drobnego jak się mogło by wydawać błędu pojawia się różnica powierzchni:
Pow. działki: 3.1061 ha
Pow. użytku: 3.1037 ha
Nie można wyrównywać ani rozliczać takich różnic - trzeba je usunąć poprawiając budowę użytków.
Po ich likwidacji nie będzie czego wyrównywać - suma powierzchni użytków na działce będzie zgodna z powierzchnią działki i pozostanie tylko rozliczenie użytków, czyli podanie listy i powierzchni poszczególnych użytków na działce.
Nie analizowałem już innych działek w tym projekcie, mam nadzieję że moja podpowiedź ułatwi znalezienie pozostałych nieprawidłowości na mapie.
Załączniki
p2.JPG
p2.JPG (291.71 KiB) Przejrzano 3797 razy
p1.JPG
p1.JPG (297.98 KiB) Przejrzano 3797 razy
Pozdrawiam Jurek B.
roben

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: roben »

Dzięki za zaangażowanie Jurek B.
Ostatnie pytania jakby na podsumowanie:

1. Zgodnie z twoim sposobem postępowania, aby obliczyć dobrze powierzchnię działki trzeba obwieść ją po punktach granicznych i punktach załamania użytków tak?
2. Jeżeli jeden użytek zawiera się na dwóch działkach jednocześnie, to rozbijamy go na dwa użytki i obwodzimy po granicach działek tak? (ilustracja w załączniku)
Załączniki
działka.JPG
działka.JPG (12.18 KiB) Przejrzano 3712 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: grzes »

roben pisze:Dzięki za zaangażowanie Jurek B.
Ostatnie pytania jakby na podsumowanie:

1. Zgodnie z twoim sposobem postępowania, aby obliczyć dobrze powierzchnię działki trzeba obwieść ją po punktach granicznych i punktach załamania użytków tak?
2. Jeżeli jeden użytek zawiera się na dwóch działkach jednocześnie, to rozbijamy go na dwa użytki i obwodzimy po granicach działek tak? (ilustracja w załączniku)
Ad2. NIE! W przypadku jak na rysunku nie dzielimy uzytku. Uwagi z postu Jurka B. dotyczyly tych czesci mapy gdzie uzytek biegnie wzdluz granicy dzialki. Jesli tak jest to musi on przebiegac przez wszystkie punkty tej granicy - pominiecie punktu tworzy dziurę w pokryciu terenu przez uzytek
pozdrawiam
grzes
roben

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: roben »

Ok, zgadzam się z tym. W pierwszym poście napisałem, że właśnie tam obwodziłem użytki.
Ale problem pojawia się przy wyrównaniu-jak wyrównać, skoro powierzchnia tego użytku będzie np. 0,5ha, a na działki dzieli się na 0,3 i 0,2. Przychodzi mi na myśl wyrównanie do 2 działek, ale może się zdarzyć, że kolejne użytki będą łączone w ten sposób itd..
Jak rozgryźć sytuację na rys. gdy jeden użytek jest zamkniętym obiektem wewnątrz drugiego.
Załączniki
dzialka.JPG
dzialka.JPG (7.01 KiB) Przejrzano 3701 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3122
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: FaFaL »

Proponuje czytać http://www.softline.xgeo.pl/index.php/f ... aw-w-rodku
O to topologii rowniez.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zibi123
______
______
Posty: 555
Rejestracja: 11 lip 2005, 09:23

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Zibi123 »

Zibi123 pisze:A ja zapytam o taką sprawę. Czy można by było dokonać czegoś takiego jak jest w EW-MAPIE czyli rozbić użytki i kontury klasyfikacyjne na dwie warstwy. Dlaczego pytam. Kiedy dostaję bazę danych z ODGiK jest ona rozbita na użytki i kontury klasyfikacyjne i trzeba trochę "pokombinować", jak połączyć te dwie bazy, jak ponaliczać przecięcia np. terenów budowlanych itd itp. Swoją drogą to podczas zakładania warstwy użytki i zmiany typu warstwy na użytki to styl warsyw jest zakładany jako użytek ale kolor jest zielony tak jak kontur klasyfikacyjny. Może dało by się to rozbić :?:
Czy ktoś odpowie mi na to pytanie?
Zibi
Pozdrawiam
Zibi
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8200
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Jurek B. »

Przecież 26.03 odpisałem:
Wprowadzenie odrębnych warstw dla konturów i dla użytków i odrębnego ich rozliczania mamy w planie od dawna, ale nie wprowadzimy tych funkcji w najbliższym czasie.
Pozdrawiam Jurek B.
Zibi123
______
______
Posty: 555
Rejestracja: 11 lip 2005, 09:23

Re: rozliczenie użytków a wyrównanie

Post autor: Zibi123 »

Szkoda, ale poczekamy ...

Zibi
Pozdrawiam
Zibi
ODPOWIEDZ