Nie mogę wczytać rastra !!

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Witam.
Przed wpasowaniem usiłuję wczytać raster (ok.21Mb,jpeg) i nic. Czy wielkość pliku ma tu znaczenie ?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: FaFaL »

Najprościej będzie wykonać parę eksperymentów, np. zapisać w formacie tiff w wersji czarno-białej i wtedy sprawdzić, a może wystarczy zapisać w tifie w kolorze ? Ja jeszcze nie spotkałem się z takim problemem choć miałem sekcje skanowane w kolorze.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Zapisałem plik w tiffie,ale on ma teraz 1Gb.Jeszcze nie próbowałem go wczytywać.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: FaFaL »

no to nic dziwnego że jest problem. Należy się zastanowić czy parametr rozdzielczości dla tego skanu nie jest za duży, a może wystarczy zredukować ilość kolorów
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: Jurek B. »

Albo przy zapisie do tiffa wybrać jakąś kompresję - skoro po konwersji do TIFF jest 1GB to znaczy że tiff nie jest skompresowany - do wyboru jest kilka metod - LZW, G4FAX, CCITT1D, itd.
Pozdrawiam Jurek B.
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Pal licho tego tiffa !! Ale dlaczego cgeo wymięka przy 21MB pliku jpeg (kolor) ?
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: FaFaL »

Witam
Stworzyłem sobie sztucznie tak duży plik i faktycznie w formacie jpg nie został on wczytany (jest szary obraz), ale już ten sam plik zapisany w formacie tiff (z kompresją lzw) wczytał się bez problemu (co najwyżej może to potrwać na gorszym sprzęcie :) ). Możliwe, że biblioteka dekompresująca jpga nie wydala bo plik który wczytywałem to 18000x18000 pikseli czyli 324Mpikseli. Z tego co Pan napisał to już dokonał Pan konwersji do tiffa więc nie powinno już być problemów z wczytaniem.
PS. Panie Jurku, dla potrzeb testów http://dl.dropbox.com/u/5746040/Mozaiek_20100922.jpg
Pozdrawiam Rafał Kocierz
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Może kol.FaFal bym Ci podesłał mailem ten plik jpeg w celu zbadania problemu w wolnej chwili?
Dla swoich potrzeb poradziłem sobie najpierw wydrukiem w kolorze potrzebnych fragmentów z tego pliku (po ok.1,5Mb),potem ich skan i wczytanie do kalibracji (poszło bez problemu).Dłużej to trwało,ale przynajmniej mam co chciałem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: grzes »

herrtur pisze:Pal licho tego tiffa !! Ale dlaczego cgeo wymięka przy 21MB pliku jpeg (kolor) ?
Wilkosc pliku jpeg nie ma duzego znaczenia - znaczenia ma jego rozmiar w sensie ilosci pikseli. Co z tego ze plik ma 20Mb jesli jest tam malo szczegolow i po dekompresji robi sie ogromna gigowa bitmapa. A przed uzyciem trzeba niestety go zdekompresowac i do tego celu wykorzystywane sa standardowe mechanizmy windowsa z jego ograniczeniami co do wielkosci bitmap. Najlepsza metoda to zapis do tiff-a z kompresją. Pliki nie sa jakos szczegolnie wieksze a c-geo pliki tiff obsluguje bez posrednictwa windowsowych bitmap. Plik do testow mozna podeslac na grzes malpa xgeo.pl
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: FaFaL »

Dla swoich potrzeb poradziłem sobie najpierw wydrukiem w kolorze potrzebnych fragmentów z tego pliku (po ok.1,5Mb),potem ich skan i wczytanie do kalibracji (poszło bez problemu)

Nie rozumiem w jakim celu, bo przecież przerobiony TIFF da się bez problemów skalibrować w jednym kawałku? A jeśli już to musi być koniecznie jpg (choć tiff ma też możliwość kompresji jpg więc w sumie różnicy by nie było) to wystarczy użyć darmowych programów graficznych (paint.net albo gimp) w celu podziału pliku na mniejsze bez konieczności drukowania i skanowania (taka rada na przyszłość ;) ).
Co do :
Może kol.FaFal bym Ci podesłał mailem ten plik jpeg w celu zbadania problemu w wolnej chwili?
to dziękuję za wiarę w moje umiejętności, ale po prawdzie to ja się mało na tym znam i Grześ jest tu lepszą osobą :)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: grzes »

Dostalem plik. Odpisalem na maila ale odpisze tez tu - moze komus przyda sie ta informacja. Plik jest rozmiaru prawie 20 000x 20 000 pikseli przy 24bitach. Po zdekompresowaniu tworzy to ponad 1GB bitmape. I niestety nie da rady tego obsluzyc. Po skonwertowaniu na tiff z kompresja LZW wielkosc pliku zwieksza sie 4 krotnie do okolo 90MB ale za to wczytuje sie do c-geo do kalibracji blyskawicznie (1 sek.) Na mapie po wpasowaniu rowniez dziala bez problemow.
pozdrawiam
grzes
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Dziękuję za ten plik ale nie chce się wczytać do kalibracji.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: Jurek B. »

Hmm, to może takie podstawowe pytanie - jaka to wersja C-GEO (Pomoc-O programie) i jaki Windows (i ile pamięci RAM).
Pozdrawiam Jurek B.
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Windows XP Home v.2002
komputer : Pentium(R) Dual-Core CPU E6500
2.93 GHz, 3.5 GB RAM

cgeo edycja 2011 : 8.4.11.30(50-0-0).

Myślałem,że to feler ostatniej aktualizacji (przygoda z rastrem zaczęła się po jej wgraniu),więc wróciłem do przedostatniej,ale nic z tego.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: grzes »

herrtur pisze:Dziękuję za ten plik ale nie chce się wczytać do kalibracji.
Co to znaczy? Jakis komunikat? To co wyslalem to byl zip - rozumiem ze rozpakowal sie bez problemow a mimo to tif nie chce sie pokazac?
pozdrawiam
grzes
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Jasne,że rozpakowałem.W opcji wpasowania rastra po kliknięciu na nazwę rastra nie dzieje się nic,tzn znika okienko z listą rastrów i dalej nic.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2880
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: grzes »

Czy mowimy o opcji z Mapa->Raster->Wpasowanie rastra czy o opcji z paska narzedzi (obok ikonki WMS)?
pozdrawiam
grzes
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

W menu górnym : Mapa/Raster/Wpasowanie rastra
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: Jurek B. »

cgeo edycja 2011 : 8.4.11.30(50-0-0).
Ma Pan moduł wpasowania rastra "Standard" - z kalibracją rastrów do plików RCF - to ogranicza możliwość wpasowania dużych rastrów.
Aby bez problemu kalibrować tak duże rastry, trzeba byłoby zakupić upgrade do modułu Wpasowania rastrów PRO - to koszt 100 zł netto.
Wtedy wpasowanie rastrów nie tworzy już naszych własnych plików graficznych RCF, ale generuje do istniejącego pliku TIFF pliki georeferencyjne TFW,TAB,GeoTIFFF i umożliwia kalibrację TIFF-ów o praktycznie dowolnych rozmiarach.
Pozdrawiam Jurek B.
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

No to ulżyło mi,że to tylko problem stówy :oops: jeśli jest tak,jak Pan pisze.
Pomyślę nad upgradem.
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: herrtur »

Jeszcze wracając do ceny,to w cenniku jest za moduł kalibracja rastra 200 netto.To jak to jest?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Nie mogę wczytać rastra !!

Post autor: Jurek B. »

Upgrade tego modułu z wersji Standard do PRO jest tanszy niż cena nowego modułu.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ