Wyrównanie ciągu

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Wyrównanie ciągu

Post autor: MACIERZ »

Proszę o informację jaka metodą wyrównywany jest ciąg poziomej osnowy pomiarowej w cgeo.
Pytam się, ponieważ po kontroli operatu inspektor stwierdził, że operat nie nadaje się do przyjęcia do zasobu. Oświadczył, że wyrównanie ciągu w cgeo nie spełnia przepisów nowego rozporządzenia i zasugerował obliczanie ciągu w winkalku.
MM
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3127
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: FaFaL »

Hahahaahaaa
Co prawda funkcją "ciąg poligonowy" aktualnie nie można przeprowadzić obliczenia, ponieważ jest to wyrównanie przybliżone (w WinKalku również jest to metoda przybliżona), ale jeśli użyje Pan funkcji "Wyrównanie ścisłe" to będzie wszystko w porządku (funkcja jak najbardziej dostępna w C-GEO).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: MACIERZ »

Funkcja ta chyba nie jest jak najbardziej dostępna. Wydaje mi się, że jestem zmuszony do zakupu dodatkowego modułu "wyrównanie ścisłe sieci ".
Pracuję w cgeo prawie od początku istnienia programu i może kilka razy byłem zmuszony korzystać z tej funkcji przy założeniu osnowy pomiarowej z węzłem.
Przy prostych ciągach pomiarowych do pomiarów syt-wys funkcja "ciąg poligonowy" była wystarczająca i nie rozumiem o co w tym wszystkim teraz chodzi i komu to jest potrzebne.
Pozdrawiam MM
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: Jurek B. »

Kolega FaFal pisząc o tym, że jest dostępna, miał na myśli to, że jeśli się ma moduł Wyrównania ścisłego w C-GEO to jest dostępne wyrównanie :)
Oczywiście jeśli ktoś nie kupił modułu, nie wyrówna, ale to raczej sprawa oczywista, zresztą w Winkalku wyrównanie jest też sprzedawane jako moduł, więc wszyscy niestety muszą płacić - jest to cena za możliwość korzystania z bardziej zaawansowanych modułów.
Co do tego, dlaczego teraz wymagane jest wyrównanie ścisłe, chociaż dotąd było dobrze bez tego - powinno się pytać autorów rozporządzenia. Ja nie będę ich bronił ani atakował, mi się to osobiście podoba, że wymusza się korzystanie z lepszych algorytmów obliczeniowych, skoro możliwości techniczne od dawna na to pozwalają.
Pozdrawiam Jurek B.
geoplus

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: geoplus »

"Funkcja ta chyba nie jest jak najbardziej dostępna. Wydaje mi się, że jestem zmuszony do zakupu dodatkowego modułu "wyrównanie ścisłe sieci ".
Pracuję w cgeo prawie od początku istnienia programu i może kilka razy byłem zmuszony korzystać z tej funkcji przy założeniu osnowy pomiarowej z węzłem.
Przy prostych ciągach pomiarowych do pomiarów syt-wys funkcja "ciąg poligonowy" była wystarczająca i nie rozumiem o co w tym wszystkim teraz chodzi i komu to jest potrzebne.
Pozdrawiam MM"
Oczywiście nikomu potrzebne to nie jest. Przecież dokładność ciągu poligonowego nie jest zależna od metody jego wyrównania,
a od dokładności punktów nawiązania. W moim mieście (woj. mazowieckie) kilka lat temu założono i wyrównano ściśle praktycznie całą
osnowę. I od razu skończyły się problemy m. in. z dokładnościami zakładanych ciągów poligonowych. Bez ich ścisłego wyrównania
osiągamy dokładności kilku cm przy długości ciągu rzędu 1 km. Natomiast przy osnowie poprzedniej żadna metoda wyrównania
nie dawała pożądanego efektu, chyba że po zastosowaniu metody ingerencji w tekstowe pliki.

\z poważaniem
AD
Awatar użytkownika
tomek_79
____
____
Posty: 137
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:59

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: tomek_79 »

Jak mawia mój mentor: "wyrównanie ścisłe pomiarom pedantycznym nie zaszkodzi, natomiast pomiarom byle jakim nie pomoże" :lol:
MACIERZ
____
____
Posty: 155
Rejestracja: 04 maja 2005, 17:31

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: MACIERZ »

Panie Jurku rozumiem, że Panu się podoba wymóg nowego rozporządzenia z względów ekonomicznych ale moim zdaniem w obecnej sytuacji przy obliczeniu ciągu poligonowego przydałaby się chociaż informacja o metodzie wyrównania. Ja nigdzie takiej informacji nie znalazłem, nawet w pliku pomocy. W obecnej sytuacji wydaje mi się, że cgeo mimo wielu ulepszeń w ciągu minionych lat stał się programem bardzo drogim. Poza zukupem nowego modułu dochodzi jeszcze koszt corocznej aktualizacji co czyni go mało konkurencyjnym zwłaszcza w stosunku do winkalka w którym w module ścisłego wyrównania można obliczyć 1000 punktów a w cgeo jeżeli się nie mylę tylko 100 lub 500 punktów.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: Jurek B. »

1.
obliczeniu ciągu poligonowego przydałaby się chociaż informacja o metodzie wyrównania
Nie można pisać o metodzie wyrównania czegoś czego się nie wyrównuje. Ze szkóły średniej pamiętam, że ciągi poligonowe się oblicza.
Określenie "wyrównanie" mam zastrzeżone do wyrównania metodą ścisłą, czyli pośredniczącą (najmniejszych kwadratów).
2.
się podoba wymóg nowego rozporządzenia z względów ekonomicznych
Mogę sobie chyba schlebiać, że już ponad 15 lat temu przewidzieliśmy że powstanie w 2011 roku rozporządzenie, które przyniesie nam prawdziwe kokosy za moduły wyrównania ścisłego :)
3.
w module ścisłego wyrównania można obliczyć 1000 punktów
Ile takich sieci z 1000 punktów musiał Pan policzyć w ciągu w swojej pracy zawodowej? Założę się z Panem o moduł wyrównania, ze zero. A ciekawe ilu naszych użytkowników policzyło sieci składających się z 500 punktów?

Dla mnie wyrównanie ścisłe ujawnia związek między dokładnością pomiaru, ilością obserwacji i ich układem, a dokładnością uzyskanych wyników. Nie da się szczegółowo przeanalizować błędów w przypadku przybliżonych metod obliczeń np. ciągów poligonowych.
Co do nowych wymagań, to akurat ten związany z preferowaniem wyrównania ścisłego uważam za całkiem rozsądny. Jest w rozporządzeniu wiele innych zmian, których zasadność może być faktycznie zarzucana.
Pozdrawiam Jurek B.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: WueM »

Wszystko pięknie. Mogę sobie liczyć w wyrównaniu. Tylko bardzo bym był ucieszony (naprawdę), gdybym nie musiał liczyć pierw współrzędnych przybliżonych w tych wszystkich zakładkach od wcięć i tachimetrii, i jeszcze, co sobie ktoś wymyśli, a potem to wszystko jeszcze raz mielić w wyrównaniu. Chodzi o to, żeby po wprowadzeniu obserwacji, wyrównanie przeliczało na początek współrzędne przybliżone. Wiem, że jest to możliwe.

A już w sferze marzeń pozostawiam możliwość obliczenia współrzędnych wszystkich (XYH) osnowy i pikiet razem, po wprowadzeniu danych z terenu.

Z pozdrowieniami
Witek
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: Jurek B. »

Jeszcze miesiąc, półtora i będzie coś takiego i jeszcze więcej.
Pozdrawiam Jurek B.
WueM
___
___
Posty: 68
Rejestracja: 23 maja 2006, 21:12

Re: Wyrównanie ciągu

Post autor: WueM »

Trzymam Pana Panie Jurku za słowo. Jakby co, to pociagnę (za słowo).
To nie w tym miejscu, ale jak zrobię to szybko - może jakoś się przeciśnie. Monitowałem kiedyś przez telefon o przecięcie trzech warstw (działki-kontury-użytki) Wiem, że to trudno zrobić, ale wiara czyni cuda. Podobno.

Witek
ODPOWIEDZ