Dziennik pomiarów RTK/RTN

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: bartek1122 »

Czy można prosić o szybką instrukcję jak zgrać pomiar z kontrolera GPS Leica 1200? Nie wiem jak zrobić eksport do Land XML.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Parę dni temu sprawdzałem i w odbiornikach 1200 brak wbudowanego eksportu do LandXML, jest to możliwe tylko przez LGO (co też nie jest najlepszym rozwiązaniem). Będzie trzeba wymyśleć jakiś formularz FRT, a w Raportach będzie trzeba dodać jego obsługę (na tej samej zasadzie jak w wyrównaniu 3D).
Pozdrawiam Rafał Kocierz
mypal
___
___
Posty: 97
Rejestracja: 13 kwie 2006, 20:09

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: mypal »

Eksport do formatu LandXML uzależniony jest wykupienia takiej opcji zarówno w kontrolerze jak i w LGO. Tak mi się przynajmniej wydaję. Ja na przykład nie posiadam możliwości eksportu do Land XML ani z kontrolera ani z LGO.
Myślę, że z formularzem FRT to dobry pomysł.
Pozdrawiam
mypal
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

FaFaL pisze:A na pierwszej zakładce wybrał Pan, że punkty kontrolne są z przyrostkiem GPS?
Tak, tak wybrałem.
Trochę mam dziwne zachowanie programu bo w innym projekcie i pliku JXL ten problem nie istnieje, czyli w punktach kontrolnych mogę wybierać dowolne punkty z tabeli i porównywać je z pomierzonymi.
Ale jest inny problem: w jednym pliku (zadaniu) JXL mam zapisane pomiary z różnych dni i przy logowaniu się do różnych sieci: VRS NET Geotronicsa i ASG, program liczy prawidłowe współrzędne tylko w jednej sieci - reszta jest rzucana parę powiatów dalej. Współrzędne w kontrolerze są prawidłowe.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak przesłać przykład na emaila Softline, aby programiści mieli co sprawdzać. W sumie jest to ciekawe, bo przy pierwszym odczycie z JXL C-GEO odczytuje współrzędne wprost z pliku bez jakichkolwiek ingerencji.
Co do przyrostków (np. GPS) to może nowa wersja testowa pomoże.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Wydaje mi się że warto by było wprowadzić bądź zmodyfikować:

1) Dane ogólne

- nie jest zapamiętywany ostatnio wykorzystany/wybrany "typ wykorzystanych poprawek"

2) Zakładka pomiary:

- nie są zapamiętywane zmodyfikowane szerokości kolumn.

- trudne modyfikowanie godziny pomiaru, żeby pojawiły się guziczki trzeba kliknąć i chwile poczekać. Może udało by się wprowadzić je na stałe w to okienko, wtedy można by było od razu modyfikować. Warto by było też ustawić te guziczki domyślnie na sekundy lub chociaż minuty, aktualnie jest na godziny. Nie wiem jakie są możliwości, ale najlepszą opcją było by, wprowadzenie 3 rodzajów tych guziczków: pierwsze do +/-1h, drugie +/-1min i +/- 1 sec. Ogólnie wtedy można by było szybko modyfikować te czasy.

- przydała by się jakaś ikonka do rozwinięcia wszystkich "drzewek" obserwacyjnych. Przy dzienniku z kilkunastoma stacjami rozwijać każdą z osobna to trochę problematyczne.

- przydałby się też jakiś "poszukiwacz pikiet" w dzienniku, ewentualnie jakieś odwołanie z zakładki "współrzędne", po kliknięciu pikiety w wykazie współrzędnych możliwość pokazania jej w obserwacjach

- w zakładce tej, nie da się kliknąć w wybrane pole i je zmodyfikować, jedyną możliwością aktywowania pola do edycji jest dowolny klawisz na klawiaturze

3) Współrzędne:

- synchronizacja zakładki "współrzędne" z "pomiarami" i "mimośrodami". np. po zmianie nr pikiety we wszystkich zakładkach, numer ten powinien się uaktualnić w pozostałych i powinno to działać w obie strony. Aktualnie działa tylko w kierunku pomiary --> współrzędne. Warto by było się też tutaj zastanowić nad możliwością prze numerowania wszystkich pikiet tak jak to ma miejsce w pozostałych dziennikach np. Tachimetria.



Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

4) Współrzędne

- możliwość zapisu wybranych punktów do tabeli, a nei wszytskich

5) Mimośrody

- dla obserwacji z Trimbla, wciecia liniowe są wczytywane do tabeli, ale nie liczy współrzędnych punktów obliczonych, coza tym idzie nie trafiają one do tabeli współrzędnych
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Dziwne z mimośrodami bo działa:
2014-07-03_090141.png
2014-07-03_090141.png (15.61 KiB) Przejrzano 5188 razy
2014-07-03_090151.png
2014-07-03_090151.png (2.15 KiB) Przejrzano 5188 razy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Miałbym prośbę, czy można by było sprawdzić plik w załączniku. Właśnie na tym pliku testowałem ten mimośród.

Z góry dziękuję .
Załączniki
tobi grt.zip
(7.09 KiB) Pobrany 94 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Mały bug, na razie trzeba ręcznie usunąć minusy z domiarów :/
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:Mały bug, na razie trzeba ręcznie usunąć minusy z domiarów :/
OK dzięki za sprawdzenie.

Bałem się że znowu coś u mnie nie tak :).
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1488
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Czy w niedalekiej przyszlosci, bedzie mozna liczyc na wprowadzenie poprawek do modupu Dziennik RTN/RTK , o ktorych pisalem pare postow wyzej ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

Tak, w tym tygodniu pojawią się te poprawki do modułu.
Pozdrawiam Jurek B.
kristof
____
____
Posty: 187
Rejestracja: 18 kwie 2005, 19:40

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: kristof »

To może dałoby się usunąć taki problem:
Gdy pomierzę pikietę pomylę jej nr i jeszcze w trakcie pomiaru w kontrolerze zmieniam numer np. z 24 na 32 to potem przy otwarciu Waszym dziennikiem on dalej widzi stary nr 24.
Odbiornik i kontroler TOPCON-a.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

Gdy pomierzę pikietę pomylę jej nr i jeszcze w trakcie pomiaru w kontrolerze zmieniam numer np. z 24 na 32 to potem przy otwarciu Waszym dziennikiem on dalej widzi stary nr 24.
Odbiornik i kontroler TOPCON
Koniecznie proszę przysłać przykład takiego pliku pomiaru z podaniem jaki punkt został zmieniony na jaki.
Pozdrawiam Jurek B.
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: GEOBITSW »

Czy istnieje możliwość dodania w zakładce "Dane ogólne" 2 może 3 okienek w które można wpisać dowolny tekst.
Zgodnie ze standardami dziennik powinien zawierać informację kto wykonał pomiar oraz kto sporządził dziennik.
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: tuvalu »

GEOBITSW pisze:Czy istnieje możliwość dodania w zakładce "Dane ogólne" 2 może 3 okienek w które można wpisać dowolny tekst.
Zgodnie ze standardami dziennik powinien zawierać informację kto wykonał pomiar oraz kto sporządził dziennik.
A czy przepis o konieczności wykonania dziennika ze standardów nie dotyczy jedynie metody statycznej i szybkiej statycznej? I wymaga podania tylko autora pomiaru?
§ 13.1.Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych pomiarowymi technikami statyczną oraz szybką statyczną przebieg czynności pomiarowych utrwala się w dzienniku pomiarowym.
2.W dzienniku pomiarowym umieszcza się następujące informacje:
1)numer punktu pomiarowego;
2)datę wykonania sesji pomiarowej na punkcie;
3)czas GMT i czas lokalny rozpoczęcia i zakończenia sesji pomiarowej;
4)typ anteny i odbiornika GNSS użytego w sesji pomiarowej;
5)wyniki pomiarów wysokości anteny;
6)imię i nazwisko osoby wykonującej sesję pomiarową.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Niestety nie jest to prawda - choć pewnie nie jestem obiektywny. Proszę przeczytać paragraf 29 ustęp 4. rozporządzenia o standardach ...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: tuvalu »

FaFaL pisze:Niestety nie jest to prawda - choć pewnie nie jestem obiektywny. Proszę przeczytać paragraf 29 ustęp 4. rozporządzenia o standardach ...
To prawda sporządza się dzienniki OBSERWACYJNE (które nie zawierają nazwisk) ale w skład operatu wchodzą jedynie dzienniki POMIAROWE (te od statyki)
Taka sobie śmiesznostka, nie pierwsza i nie ostatnia w standardach. :wink:
§ 71.1.Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz wyniki opracowania tych pomiarów kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje się do PZGiK.
2.W skład operatu technicznego wchodzą:
1)szkice polowe i dzienniki pomiarowe;
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

To jest trochę na poziomie czepiania się słów "OPERAT TECHNICZNY" a "OPERAT POMIAROWY", według mnie jest to to samo, ale według ośrodków jest to powód do zwrotu ;)
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: tuvalu »

FaFaL pisze:To jest trochę na poziomie czepiania się słów "OPERAT TECHNICZNY" a "OPERAT POMIAROWY", według mnie jest to to samo, ale według ośrodków jest to powód do zwrotu ;)
Gdy ośrodek czepia się słówek, odpowiadam tym samym. Dzięki naszym ustawodawcom kochanym mamy amunicji aż nadto, po równo dla każdej ze stron. Jest wesoło :wink:
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: GEOBITSW »

Nie ma znaczenia co tam będzie wpisane. Chcę mieć możliwość umieszczenia tam dowolnej informacji. Pisząc ten post miałem na myśli paragraf 71 ust. 6.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej wprowadziliśmy te zmiany:
- okno na Uwagi w zakładce Dane ogólne,
- możliwość wybierania punktów i zapisu wybranych do bazy,
- zapamiętywanie wpisanych zapisów
- ułatwienie edycji czasu pomiarów
- możliwość rozwinięcia wszystkich "drzewek" obserwacyjnych
Pozdrawiam Jurek B.
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

A czy poprawiono obliczenia pomiarów mimośrodowych ortogonalnych dla pomiarów rejestrowanych Trimble Access ?
11 lipca wysyłałem na serwis@xgeo.pl przykład z plikiem jxl.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8205
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

A czy poprawiono obliczenia pomiarów mimośrodowych ortogonalnych dla pomiarów rejestrowanych Trimble Access ?
11 lipca wysyłałem na serwis@xgeo.pl przykład z plikiem jxl.
Nie wiem czy ten plik dotarł - nie mam żadnych informacji z serwisu że doszło - proszę o wysłanie na adres ogólny.
Pozdrawiam Jurek B.
Zablokowany