Komputer idealny do c-geo

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
jimny
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 29 maja 2014, 09:29

Komputer idealny do c-geo

Post autor: jimny »

Ja wiem że jest napisane w instrukcji o wymaganiach komputera do c-geo, ale czy mógł by ktoś napisać
jaki laptop o jakich parametrach procesora i pamięci spisuje się dobre w najnowszym c-geo.
Oczywiście pracując na 1 gigowych rastrach punktach itd.
Mam bowiem 3 różnie nie tak stare laptopy z windows 7 i na każdym z nich jednak przy niektórych operacjach trzeba czekać .
Ponieważ planuje do c-geo kupić laptopa to chciał bym nie popełnić błedu
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: MarekOtt »

Wiem że chcesz laptopa, ale nie szkoda Ci płacić dodatkowo za miniaturyzację ?

Domyślam się że jeśli pracujesz na dużych rastrach, to na pewno nie robisz tego w terenie, a wygodnie siedząc w biurze. Tylko wygodna klawiatura, zwykła myszka i przede wszystkim monitor są Ci to w stanie zapewnić. Dlatego może warto pomyśleć nad stacjonarką która wyjdzie Ci myślę o 30-40% taniej. Stacjonarny komputer napewno też jest bardziej niezawodny, a nawet jak się coś popsuje, można łatwo wymienić część. Przy laptopie jest już to dużo trudniejsze i dodatkowo dużo bardziej kosztowne.

Osobiście posiadam procesor i3, 3,2GHZ, RAM 4 GB, Win7 64bity i naprawdę C-Geo działa bardzo płynnie, nawet na bardzo dużych rastrach kolorowych. Jedyny zastój pojawia się przy odpalaniu po raz pierwszy C-Geo, kiedy wczytywana jest lista projektów. Myślę jednak że to wina dosyć starego dysku. Więc naprawdę warto przemyśleć zakup stacjonarnego.
jimny
__
__
Posty: 40
Rejestracja: 29 maja 2014, 09:29

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: jimny »

Kupuję tylko używane laptopy do 800 zł i sprawdzają się genialnie poza tym możesz przenieść je a to ważne
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: logis »

Dzień dobry,
jakiś czas temu ładnie wypowiedział się na ten temat energeo. Być może już trafiłeś na tę wypowiedź, jeśli nie, to wklejam.

Jacek

Cechą istotną dla wydajnej pracy C-Geo jest szybkość procesora, która liczy się bardziej niż ilość rdzeni.
Dlatego ciekawszym wyborem jest najszybszy dwurdzeniowiec niż wolniejszy procesor czterordzeniowy.
Jeśli ktoś chce więcej rdzeni w granicach rozsądku to wybór jest właściwie jeden -- INTEL i5-570.
Istotna jest tu wbudowana przez producenta funkcjonalność kryjącą się pod hasłem \textit{Intel Turbo Boost Technology}. Powoduje ona, że przy obciążeniu jednego rdzenia, a tak właśnie robi C-Geo, procesor w~miarę możliwości przyspiesza. Wskazany model robi to najefektywniej w~stosunku do kosztów, i5-750 z~zegarem 2.66~GHz teoretycznie przyspieszy do 3.2~Ghz.

Można spokojnie oszczędzać na karcie graficznej, nawet najtańszy model w~sklepie spełni wymagania programu.
Tylko po co wówczas ten procesor czterordzeniowy ;-). Karta może być najprostsza ale z~własną pamięcią czyli nie Intel, Sis, Via a~ATI lub Nvidia (przy pracy z dodatkowym dużym monitorem to się czuje).

Pamięć operacyjna 2~GB dla Win XP i~Windows 7 to na dziś minimum zakupowe i~nie ogranicza programu przy pracy.

Wybierzmy model z~akumulatorem trzymającym długo, ponad dwie godziny.
Obudowa z twardszego materiału, który się nie ugina pod naciskiem dłoni.
Odpowiadający potrzebom zestaw portów wejścia/wyjścia, kilka portów COM.
Przy wprowadzaniu danych przydaje się dodatkowa klawiatura numeryczna na klawiaturze~!
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: Zbysiu »

Proszę o opinię na temat takiego poleasingowego zestawu:
Lenovo ThinkStation S10
Procesor
Core 2 Duo E8400
Zegar
3000 MHz
Pamięć RAM
4096 MB DDR2
(ew. 8 GB)
Karta graficzna
Quadro FX 1700
Rozmiar dysku twardego
160 GB S-ATA
(ew. 500 GB)
Napęd
DVD-RW
Typ obudowy
Tower
Oprogramowanie
7 Professional OEM MAR
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: energeo »

Komputer z roku 2008 a mamy 2014, nie żeby od razu był zły ale:
- nie zmienisz procesora (stare gniazda) i nie przyspieszysz przez OC ( procesor chodzi ponad 4GHz ale nie na "markowych" zestawach )
- jedyny dopalacz do tego zestawu uzyskasz z dysku SSD.
- nie przepłacaj za 8Gb chyba że dadzą naprawdę tanio a planujesz obrabiać wielkie rastry.
Szału nie ma ale w tym zakresie cenowym nic ciekawszego pewnie nie trafisz.
Ile ma cię to kosztować ?
pozdrawiam
wini
Zbysiu
_____
_____
Posty: 323
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: Zbysiu »

Właśnie myślałem o SSD, dopłata do RAMu to 80 zł, a całość ma kosztować około 1 tyś. netto.
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: energeo »

Zbysiu pisze:Właśnie myślałem o SSD, dopłata do RAMu to 80 zł, a całość ma kosztować około 1 tyś. netto.
W tej cenie z dyskiem SSD i 8 GB jest do przyjęcia.
Robiłem klientowi nowy zestaw z procesorem 3,7 Ghz + 4Gb ddr3 1600Mhz + SSD + Win 8.1 więc mogę podać cenę 1.700 netto dla porównania.
pozdrawiam
wini
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: marcinn »

Kolego, a jaki procesor wrzuciłeś?
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: energeo »

Pamięci DDR3, CL=9 dla 1600 MHz żeby mieć co trzeba i nie przepłacać

Procesor I3-4360 - zegar 3,7 GHz, 2 rdzenie, 4 wątki, 32 GB obsługiwanego DRAM3 dwukanałowo, grafika - 3 ekrany

Dla wymagających np. i5-3570K ale to koniecznie do OC (indeks K - oznacza odblokowany mnożnik) - 3.4 Ghz (3,8 turbo) które powinno chodzić na po zmianie samego mnożnika ~4,5 GHz na 95% (chłodzenie do modyfikacji).
Turbo podbija rdzeń, mnożnik kręci 4 rdzenie na raz - oczywista różnica.. temperatura itd.
pozdrawiam
wini
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: energeo »

Dodam przykładowe komponenty żeby było od czego wyjść jeśli ktoś szykuje tanie zakupy:

Procesor I3-4360
Płyta ASRock B85M-HDS (najciekawsze cechy - 3 monitory VGA/DVI/HDMI, port COM , 4xSATA3 i zgodność z generacją I3-4360)
Pamięci Goodram GY1600D364L9/8GDC
Dysk INTEL SSDSC2CW120A310 - 120GB
Zasilacz 300W+.. z obudową


Uwaga to nie jest płyta pod OC
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2014, 07:14 przez energeo, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
wini
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: FaFaL »

ja bym do tego zestawu doliczył jeszcze klasyczny dysk twardy (o pojemności 1-2TB). Przy windows 7 dysk 120GB szybko się zapełni...
Pozdrawiam Rafał Kocierz
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: energeo »

Z dyskiem tradycyjnym i wielkością to już wg. potrzeb.
Windows 8 ma ciekawe zarządzanie przestrzenią nośników, jako że dane dla geodety są bardzo cenne przy poszerzaniu listy komponentów proponowałbym rozważenie użycia 2 choćby używanych dysków, możliwie zbliżonych ( wag. producent, model, seria ) i postawieniu na nich "magazynu danych Dublowanego Dwustopniowo"
(tak mniej więcej nazywa to Win8 a jest to odpowiednikiem macierzy RAID 1)

Nowe dyski 2x 500GB - to ~350 zł a więc znośna kwota za podstawową ochronę efektów pracy.

Odzyskiwanie danych jest bardzo kosztownym procesem który w/w cenę zje na etapie logistyki i pogłębionej diagnostyki danych.
Dlatego "zabezpieczajmy się" :lol:
pozdrawiam
wini
Tomasz.W
__
__
Posty: 16
Rejestracja: 07 gru 2011, 13:57

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: Tomasz.W »

To ja także się dołączę do wątku.
ostatnio (w sierpniu 2014) zmieniałem starego laptopa (7lat asus z C2D@2,2Ghz 4GBram) na stacjonarny minikomputer ITX
1 585572 ASRock B85M-ITX B85 LGA1150 GLAN, SATA3, USB3, DDR3 Mini-ITX (B85M-ITX) (Płyty główne) 273,00 1 273,00
2 603037 Intel Pentium G3420 (3M Cache, 3.20 GHz) BOX BX80646G3420 (Procesory) 225,00 1 225,00
3 450305 Intel 520 SSD 120GB SATA3, MLC 2.5'', 25nm, 9.5mm, OEM - (SSDSC2CW120A310) (Dyski SSD) 239,00 1 239,00
4 623273 Chieftec IX-01B-OP mini ITX black (Obudowy) 78,00 1 78,00
5 386916 GoodRam DDR3 PLAY 4096MB PC1600 BLACK CL9 - (GY1600D364L9/4G) (Pamięci - PC) 147,51 1 147,51
całkowity koszt bez zasilacz =962,51
Maszyna wydajna, karta graficzna zintegrowana obsługuje 3 monitory (ja pracuję na 2), C-Geo chodzi błyskawicznie dzięki dyskowi SSD, z rastrami też sobie nieźle radzi, ACAD'09 też chodzi dobrze.
Myślę że nic więcej nie potrzeba. C-geo i tak wykorzystuje tylko 1 rdzeń, dlatego nie warto pakować kasę w 4 rdzenie, tylko kupić jak najszybszy 2-core CPU.
Dla ciekawskich podam że cała platforma zużywa 16W w spoczynku i 47W w pełnym obciążeniu, średnio podczas pracy platforma zużywa 24W i nie hałasuje bo jedyny wentylator na CPU ledwo się kręci z nudów.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1132
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: marcinn »

Nie mam pojęcia o technice procesorów i programowaniu, ale nie można by wprowadzić w C-GEO obsługi wielowątkowości?
Tomasz.W
__
__
Posty: 16
Rejestracja: 07 gru 2011, 13:57

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: Tomasz.W »

Na chwilę obecną chyba nie ma takiej potrzeby.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Komputer idealny do c-geo

Post autor: FaFaL »

Nie no, czasem by się przydało, np. przy odświeżaniu mapy z dużą liczbą elementów wektorowych czy rastrowych. Pozostaje jedynie kwestia czy wykorzystując określoną bazę i sposób generowania wyświetlanego obrazu podział zadania na niezależne wątki jest w ogóle możliwe.... no i ile pracy będzie to kosztowało :/
To tak jak z macierzami. Mnożenie łatwo można podzielić na wątki, bo każdy wątek może liczyć oddzielny fragment macierzy wynikowej - nikt nikomu nie przeszkadza. Jednak podczas liczenia odwrotności już nie jest tak łatwo, ponieważ licząc jedną komórkę należy odnosić się do już wcześniej policzonych (kto kojarzy pierwiastek i inwers krakowianowy ten wie - dla nowszego pokolenia to rozkład Cholewskiego).......
Pozdrawiam Rafał Kocierz
ODPOWIEDZ