Studzienki, jak poprawnie rysować względem weryfikacji?

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
luki1408
_
_
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2022, 07:41

Studzienki, jak poprawnie rysować względem weryfikacji?

Post autor: luki1408 »

Opiszę tutaj kilka przykładów najczęściej spotykanych w terenie podczas inwentaryzacji i prosiłbym Was o pomoc w celu gdzie i czy powinna być pikieta w celu poprawnego narysowania obiektu w GML? (jestem początkujący, a często pomiar w terenie a potem potrzebne pikiety do narysowania odbiegają bardzo od siebie) więc tak:
1: właz i studzienka mają do 750mm i są centrycznie
2: właz ma do 750mm a studzienka powyżej 750mm centrycznie
3: właz ma do 750mm a studzienka powyżej 750mm i niecentrycznie
link do zdj: zapodaj.net/ca4855073d8d1.jpg.html (nie mogę wrzucić tu zdj 2.5MB)
Na czarno to studzienka, a na niebiesko właz, czarne i niebieskie kropki to miejsce pomiaru
Mam też dodatkowe pytanie czy w miejscach wlotu (nie po kinecie) również powinny być punkty na studzience? (krawędź studzienki i rury w nią wchodzącej)
Czy jeżeli narysuję studnie w GML na 3pkt i powstanie mi studzienka ze średnicą np 123cm a w atrybutach uzupełnię np 120cm to czy jest to błąd?
Czy mogę podać wartość studzienki mierzonej na 1pkt powyżej 750mm? (powinna być ta opcja zablokowana skoro już wtedy powinno się powierzchniowo rysować)?

Jak Wy mierzycie najczęściej studzienki i włazy aby potem Wam łatwo było je opracować w GML?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Studzienki, jak poprawnie rysować względem weryfikacji?

Post autor: Jurek B. »

Zanim odpowiemy, proszę by nie podawać takich linków jak ten w tym poście - kliknięcie w niego powoduje zgodę na dodanie mnóstwa cookies i potem mnóstwo reklam przy przeglądaniu www. Najlepiej dołączyć sam obraz do posta, jak jest za duży to zapisać np. w Paint przy gorszych parametrach graficznych by był mniejszy.
Pozdrawiam Jurek B.
A_L
__
__
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2022, 09:28

Re: Studzienki, jak poprawnie rysować względem weryfikacji?

Post autor: A_L »

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie nie definiuje, kiedy pozyskiwać studnię kanalizacyjną, a kiedy komorę z włazem. Sugerujemy jednak brać pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT z 2015 r., które stanowią, że:
17. Obiektem studzienka pozyskuje się urządzenie techniczne związane z siecią uzbrojenia terenu, w przypadku gdy rzuty poziome obrysów: włazu i komory tego obiektu pokrywają się.
18. W przypadku gdy rzuty poziome obrysów: włazu i komory, o których mowa w ust. 17, nie pokrywają się, urządzenie techniczne związane z siecią uzbrojenia terenu pozyskuje się odpowiednio obiektami właz i komora podziemna.
Postępować tak należy bezwzględnie, jeśli tworzony przez nas GML jest w standardzie przepisów z 2015 r. (w tym momencie znaczna większość Ośrodków Geodezyjnych i Kartograficznych prowadzi swoje bazy nadal w tym standardzie).

Ad 1. „właz i studzienka mają do 750mm i są centrycznie”- jeśli rzuty poziome obrysów: włazu i komory, pokrywają się- skartować należy jedynie studnię kanalizacyjną punktową.
Ad 2. „właz ma do 750mm a studzienka powyżej 750mm centrycznie”- skartować należy komorę powierzchniową wraz z włazem punktowym.
Ad 3. „właz ma do 750mm a studzienka powyżej 750mm i niecentrycznie”- skartować należy komorę powierzchniową wraz z włazem punktowym, z czego punkty centryczne obu obiektów są różne.

Przypominamy również, że w przypadku kartowania za pomocą Edytora mapy obiektowej dla każdego obiektu znajduje się podpowiedź zgodnie z przepisami prawa (zgodnie z załącznikiem).

„Mam też dodatkowe pytanie czy w miejscach wlotu (nie po kinecie) również powinny być punkty na studzience? (krawędź studzienki i rury w nią wchodzącej)”- Przepisy prawa nie stanowią, w jakim miejscu geodeta ma wykonać pomiar, aby zdefiniować obiekt. Pomiar w punkcie wlotu służy temu, aby pozyskać geometrię przewodu i miejsce, w którym tworzy się powiązanie topologiczne między studnią/komorą a tym przewodem.
„Czy jeżeli narysuję studnie w GML na 3pkt i powstanie mi studzienka ze średnicą np 123cm a w atrybutach uzupełnię np 120cm to czy jest to błąd?”- Aktualnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego stanowią:
§ 16. Geodezyjny pomiar sytuacyjny wykonuje się w sposób zapewniający określenie położenia szczegółu terenowego względem punktów poziomej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej, z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,10 m ̶ w przypadku szczegółów terenowych I grupy;
więc sytuacja, w której symbol przedstawia średnicę 1,23 m, podczas gdy faktyczny rozmiar naziemnego urządzenia technicznego (w tym przypadku komora) wynosi 1,20 m jest poprawna.
Jeśli ważne jest dla nas przedstawienie kartograficzne z faktycznym rozmiarem- proszę wyznaczyć centroidę obiektu powierzchniowego i skartować go jeszcze raz przez punkt środkowy i średnicę, podając wartość średnicy 0,6 m.

„Czy mogę podać wartość studzienki mierzonej na 1pkt powyżej 750mm?”- Zgodnie z Załącznikiem nr 1 Rozporządzenia w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu:
pkt 3. W przypadku kiedy rozporządzenie dopuszcza reprezentację geometryczną obiektu za pomocą punktu albo poligonu, reprezentację punktową stosuje się, jeżeli średnica obiektu lub jego wymiary (podłużny i poprzeczny) są mniejsze lub równe 0,75 m. W przypadku obiektów większych stosuje się reprezentację za pomocą poligonu.
Ponieważ program C-GEO nie służy jedynie geodetom- dopuszcza się wprowadzenie obiektu „studnia kanalizacyjna” przez punkt o dowolnej średnicy. Na geodecie jednak ciąży odpowiedzialność obiektowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli więc średnica studni kanalizacyjnej jest większa niż 750 mm, należy skartować ją poprzez obiekt powierzchniowy.

Pozdrawiam,
Aleksandra
Załączniki
odp.jpg
odp.jpg (154.45 KiB) Przejrzano 3447 razy
Ostatnio zmieniony 14 mar 2022, 13:15 przez A_L, łącznie zmieniany 1 raz.
geoproj5
____
____
Posty: 111
Rejestracja: 09 lip 2022, 12:02

Re: Studzienki, jak poprawnie rysować względem weryfikacji?

Post autor: geoproj5 »

czy jesli zamieniam projektowana komore na istniejaca to czy wlaz kanalizacyjny polaczy sie relacja z ta komora? bo nie moge zrobic recznej relacji [ktora to bardzo fajnie, ze sie pojawila w nowej wersji]
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8213
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Studzienki, jak poprawnie rysować względem weryfikacji?

Post autor: Jurek B. »

geoproj5 pisze: 28 paź 2022, 19:58 czy jesli zamieniam projektowana komore na istniejaca to czy wlaz kanalizacyjny polaczy sie relacja z ta komora? bo nie moge zrobic recznej relacji [ktora to bardzo fajnie, ze sie pojawila w nowej wersji]
Tak, oczywiście, jeśli właz będzie geometrycznie właściwie położony - wewnątrz komory, wówczas taka relacja jest tworzona automatycznie.
To oczywiście dotyczy tylko obiektów edytowanych zgodnie z przepisami z 2015 r. W nowym rozporządzeniu w sprawie GESUT z 2021 r. nie ma już relacji między włazem, a komorą.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ