SWDE problem

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

FaFaL pisze:ale może do tej warstwy przypisane są punkty o kodzie GRT ?
Nie były. Po skopiowaniu z innej mapy tych punktów (z kodami GRT), kod GRT wskoczył na warstwę zerową, następnie przerzuciłem przez legendę kod GRT do warstwy GRT.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:Tak - GRT są przypisane do tej warstwy, więc tam są.
Gdy zrobiłem import tego SWDE do czystej mapy, wszystkie typy punktów granicznych są zaimportowane.
Zgadza się, tak jak tez pisałem, typy czyli STB, ZRD itp. wczytały sie prawidłowo, jednak na mapie źle są wyświetlane. Głownie chodzi o STB, gdy jest 3 i 4 powinno być kółko, a go nie ma. Wszystkie punkty są kropkami.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

A, czyli chodzi nie o to, że nie widać kółek gdy kod jest GRT, ale nie jest nadany kod GRT gdy atrybut STB jest 3 lub 4.
Szkoda, że nie napisał Pan tego wcześniej. Zaraz to sprawdzę.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

Niestety, widać że nie pracuję na kodach K1 dla punktów granicznych - GRT zamiast GRO, programista zaraz zmieni to w cgeo8.exe i udostępnimy wersję testową.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:A, czyli chodzi nie o to, że nie widać kółek gdy kod jest GRT, ale nie jest nadany kod GRT gdy atrybut STB jest 3 lub 4.
Szkoda, że nie napisał Pan tego wcześniej. Zaraz to sprawdzę.
Nie skojarzyłem, że to może pomoc :). Chodziło "tylko" albo "aż" o to, ze po imporcie jest zły obraz mapy,a to jest w sumie równoznaczne z użyciem kodu GRT, dla punktów stabilizowanych. W takim razie przepraszam za problem, dobrze że już problem został zidentyfikowany.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

W tej wersji testowej powinno być już ok - proszę ponownie zaimportować SWDE.
Pozdrawiam Jurek B.
tomek
____
____
Posty: 217
Rejestracja: 21 kwie 2005, 22:57

Re: SWDE problem

Post autor: tomek »

Czy byłoby możliwe usunięcie danych swde(z danej mapy-czyszczenie automatem mapy i tabeli) z pozycji ikonki .Jest "import pliku" ,"podgląd danych" może jeszcze "czyść dane".Teraz trzeba usunąć tabelę z mapą ,założyć nową i importować ponownie wydany plik przez PODGiK-ten kolejny już po interwencji poprawiony.

Czy jest możliwość (pewnie czegoś nie wiem) doimortowania do tabeli bezpośrednio (szablon giv) pozycji , która pojawia się w bazie danych punktów jako kolumna G5KERG(czyli numer operatu do punktu-informacja zawarta w pliku swde) .
Podobnie powinno to przechodzić automatem dotabeli stworzonej szablonem "mapa zasadnicza"
[size=134][url=http://www.geodezja.net.pl/]www.geodezja.net.pl[/url][/size]
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

Czy jest możliwość (pewnie czegoś nie wiem) doimortowania do tabeli bezpośrednio (szablon giv) pozycji , która pojawia się w bazie danych punktów jako kolumna G5KERG(czyli numer operatu do punktu-informacja zawarta w pliku swde) .
Podobnie powinno to przechodzić automatem dotabeli stworzonej szablonem "mapa zasadnicza"
Hmm, musiałbym taki plik SWDE dostać - w tych z GI które mamy, nie ma takiego pola.
Możemy wówczas dodać takie pole, ale tylko do map z szablonu "GeoInfo V/VI", do map z szablonu "Mapa Zasadnicza" - nie, gdyż pole G5KERG nie jest atrybutem zdefiniowanym w rozporządzeniu, zgodnym z przepisami, to wymysł autorów GI, więc tylko do szablonu związanego z GI może być dodawane.
Co do usuwania danych SWDE z mapy, mam nadzieję, że się uda to zrobić.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

Czy byłoby możliwe usunięcie danych swde(z danej mapy-czyszczenie automatem mapy i tabeli) z pozycji ikonki .Jest "import pliku" ,"podgląd danych" może jeszcze "czyść dane".Teraz trzeba usunąć tabelę z mapą ,założyć nową i importować ponownie wydany plik przez PODGiK-ten kolejny już po interwencji poprawiony.
W wersji testowej jest już to zrobione.
Ponadto, ktoś się pytał o eksport do DBF danych opisowych EGiB w module SWDE - też to jest już w wersji testowej (plik zapisać do katalogu C-GEO\BIN).
Opcja w menu Narzędzia modułu SWDE.
Pozdrawiam Jurek B.
TOMGEO
__
__
Posty: 21
Rejestracja: 14 maja 2013, 14:17

Re: SWDE problem

Post autor: TOMGEO »

W pliku SWDE w konturach działek mam zbędne punkty graniczne lub/i punkty od użytków figurujące jako graniczne. Czy jest możliwość ich usunięcia w jakiś szybki sposób?
Wiem, że można to zrobić ręcznie (usuwać punkty z tabeli, w edycji konturu działki przeliczać powierzchnie bez zbędnych punktów i zapisać otrzymany kontur), ale przy dużej ilości działek będzie to dość czasochłonne.
Ewentualnie czy byłaby możliwość (po ręcznym usunięciu odpowiednich punktów z tabeli) edytowania po kolei działek z bazy, przeliczania ich powierzchni i ponownego zapisania do bazy bez zbędnych punktów w konturach, tak
aby proces przebiegał automatycznie?
Awatar użytkownika
logis
Team
Team
Posty: 628
Rejestracja: 13 gru 2005, 10:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: SWDE problem

Post autor: logis »

A propos tych zbędnych punktów granicznych w pliku SWDE, to zastanawiamy się trochę z jakiego powodu one występują ? To znaczy czy to jest efekt pomyłki przy przetwarzaniu danych, czy też typowa sytuacja związana z modernizacją ewidencji, porównywaniem granic pochodzących z digitalizacji z operatami pomiarowymi, czy coś w tym stylu ? Pytam bo być może należałoby wymyślić faktycznie jakieś narzędzie do takiego usuwania tylko pytanie na ile często się takie przypadki zdarzają ?

Jacek
TOMGEO
__
__
Posty: 21
Rejestracja: 14 maja 2013, 14:17

Re: SWDE problem

Post autor: TOMGEO »

Przy modernizacji ewidencji takie sytuacje pojawiają się nagminnie, błędy w bazie prawdopodobnie powstały przy przejściu na mapę cyfrową.
Na linii prostej pojawiły się dodatkowe punkty sugerujące załamania granic, co po weryfikacji z operatami okazuje się bzdurą.
Tak samo w miejscu przecięcia użytków z granicami, czy załamania użytku na granicy pojawiają się punkty będące granicznymi których nie powinno być.
W efekcie otrzymujemy pewną liczbę zbędnych punktów rozsianych po całym obrębie które należy usunąć.
Przykładowo w załączniku wrzucam dwie działki które powinny składać się z 4 punktów granicznych każda, a widać jak jest.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (32.7 KiB) Przejrzano 5472 razy
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3120
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: SWDE problem

Post autor: FaFaL »

Czy ja wiem czy są to błędy ... Wydaje mi się (to było dawno temu) że np w systemie geoinfo punkty załamania użytków wyliczali się idealnie na prostej (dlatego geoinfo pracuje na współrzędnych z dokł typu 0.000001) i włączało się je w opis granicy działki - ale mogę źle pamiętać.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

Dzień dobry.

Czy była by możliwość, by po zmianie nazwy warstwy na jaką mają zostać zapisane dane poszczególnych warstw SWDE, były te warstwy zapisane do następnego importu (także w innym projekcie). Ważne by dotyczyło to także warstwy z punktami.
Przy imporcie np. punktów za każdym razem wpisuje nazwę innej warstwy niż "warstwa zerowa". Czasami zapomnę i trzeba importować na nowo. Podobnie jest z pozostałymi warstwami.

Oczywiście moja propozycja staje się nieaktualna, jeśli nazwa warstwy na którą wędrują poszczególne warstwy SWDE są ściśle powiązane z jakimiś szablonami, które później odpowiedzialne są za prawidłowe wyświetlanie mapy. Choć dla testu, wpisałem kolejno warstwy 1,2,3,4... itp. i mapa wyświetlona została prawidłowo, więc myślę że nie powinno być z tym problemu.
Załączniki
swde.JPG
swde.JPG (84.6 KiB) Przejrzano 5314 razy
TOMGEO
__
__
Posty: 21
Rejestracja: 14 maja 2013, 14:17

Re: SWDE problem

Post autor: TOMGEO »

Witam,
posiadam plik swde z EGiB do którego importuje punkty z pliku tekstowego do tabeli roboczej i podmieniam stare punkty na nowe (nr, współrzędne, itd.). W tym momencie znika część punktów ze zbioru EGB_punktgraniczny. Zauważyłem że punkty które znikają to punkty których współrzędne zmieniły się po imporcie. Czy jest jakiś sposób aby punkty których współrzędne uległy zmianie nie znikały ze zbioru punktów granicznych?
TOMGEO
__
__
Posty: 21
Rejestracja: 14 maja 2013, 14:17

Re: SWDE problem

Post autor: TOMGEO »

Problem rozwiązany, pomogło odznaczenie w parametrach programu opcji "przypisanie kodów punktów do warstw"
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

MarekOtt pisze:Dzień dobry.

Czy była by możliwość, by po zmianie nazwy warstwy na jaką mają zostać zapisane dane poszczególnych warstw SWDE, były te warstwy zapisane do następnego importu (także w innym projekcie). Ważne by dotyczyło to także warstwy z punktami.
Przy imporcie np. punktów za każdym razem wpisuje nazwę innej warstwy niż "warstwa zerowa". Czasami zapomnę i trzeba importować na nowo. Podobnie jest z pozostałymi warstwami.
Czy można liczyć w niedalekiej przyszłości na tą poprawkę ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej już jest - proszę sprawdzić.
Pozdrawiam Jurek B.
mm19m
_
_
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2015, 09:19

Re: SWDE problem

Post autor: mm19m »

OK, działa!
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:W wersji testowej już jest - proszę sprawdzić.
Dziękuję za szybką reakcję, jednak nie do końca działa to jeszcze poprawnie.
Zauważyłem że teraz punkty wczytywane są na warstwę punkty_swde, ja jednak prosiłbym by po zmianie nazwy warstwy, przy kolejnym imporcie widniała nazwa wcześniej zmieniona (a nie standardowa czyli punkty_swde itp).

Prośbę swą tłumaczę tym, że przy imporcie zmieniam nazwy warstw swde np. z "dzialki_swde", na "swde_dzialki" i tak każdą warstwę z osobna. Robię to po to, by w legendzie mieć porządek przy sortowaniu, bo wszystkie warstwy swde mam koło siebie.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

U nas na kilku komputerach testowaliśmy w różnych konfiguracjach i zawsze zakładane były warstwy o nazwach takich jakie zadaliśmy. Nazwy były zapamiętywane.
Np. Taki prosty test, jak na obrazku poniżej:
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (89.96 KiB) Przejrzano 4976 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

Jeszcze jedna rzecz by się przydała :).

Czy można by było przy imporcie wybrać opcję by opisy (haczyk wstaw opis) wędrował na oddzielną warstwę. Aktualnie opis jest na tej samej warstwie której dotyczy. Wszystko jest ok, dopóki nie musimy zmienić skali mapy. Po zmianie napisy są poprzesuwane i każdy napis musimy przesunąć, co przy pracy na obiektach zamkniętych robi się niemałym problemem. W przypadku gdyby opis był na innej warstwie wyłączamy wybieralność warstwy obiektowej zostawiając wybieralność napisów i bezproblemowo je przesuwamy.

Ewentualnym zastępstwem tej opcji może być wprowadzenie możliwości przeniesienia wszystkich napisów wybranej warstwy na inną warstwę. Wtedy możemy to zrobić już poza narzędziem SWDE i chyba wtedy będzie to można także stosować w innych przypadkach.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

Ewentualnym zastępstwem tej opcji może być wprowadzenie możliwości przeniesienia wszystkich napisów wybranej warstwy na inną warstwę. Wtedy możemy to zrobić już poza narzędziem SWDE i chyba wtedy będzie to można także stosować w innych przypadkach.
Poniżej info jak to zrobić:
Najlepiej w menu Mapa-Edytor napisów wybrać wszystkie napisy z danej warstwy i je przenieść na inną warstwę.
Tu opis jak to robić.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1484
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: SWDE problem

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:
Ewentualnym zastępstwem tej opcji może być wprowadzenie możliwości przeniesienia wszystkich napisów wybranej warstwy na inną warstwę. Wtedy możemy to zrobić już poza narzędziem SWDE i chyba wtedy będzie to można także stosować w innych przypadkach.
Poniżej info jak to zrobić:
Najlepiej w menu Mapa-Edytor napisów wybrać wszystkie napisy z danej warstwy i je przenieść na inną warstwę.
Tu opis jak to robić.
I właśnie tak do tej pory robię, jednak przy wielu warstwach staje się to dosyć kłopotliwe, dlatego pomyślałem o możliwości przenoszenia napisów z warstwy na warstwę z okna legendy. Coś na wzór kopiowania zawartości warstw.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8198
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: SWDE problem

Post autor: Jurek B. »

Jest to jakiś pomysł - przekazałem programiście.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ