Dziennik pomiarów RTK/RTN

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
geoida_tcz

Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: geoida_tcz »

Witam wszystkich

no to ładnie, no to jest kolejne udogodnienie w C-geo, żeby robić w jednym programie wszystko, ale trochę dopracowania jeszcze potrzeba. Nie wiem, jak inne powiaty, ale powiaty województwa pomorskiego, chcą w raportach poza mx, my i mz, to jeszcze mp, a do tego wektory przy każdym punkcie. Z raportu topconowskiego da się to wyciągnąć bez problemu. To tak na szybko, po pierwszym obejrzeniu programu.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Z tego co widzę, wszystko to o czym Pan wspomina jest w raporcie :) proszę sobie spróbować wygenerować dla załączonego przykładowego zadania lub przeglądnąć zrzuty ekranowe tutaj : http://softline.xgeo.pl/wiki/index.php? ... 3w_RTK/RTN .
Pozdrawiam Rafał Kocierz
hasan
___
___
Posty: 92
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:32

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: hasan »

Witam,
właśnie przeglądam demo nowego modułu. Mam kilka pytań:
- czy przed zapisaniem punktów można je przenumerować,
- czy istnieje możliwość kasowania obserwacji gps, przed sporządzeniem raportu
- w jaki sposób została obliczona wysokość pkt 2560 w mimośrodach liniowych (wcięcie liniowe)?

pozdrawiam Mariusz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Ad1. Na razie można przenumerować ręcznie, automatu jeszcze nie ma - do edycji komórki wchodzi się Enterem.
Ad2. Można smiało kasować wiersze przyciskiem Delete, oraz dodawać nowe wiersze strzałką w dół na ostatniej pikiecie - przydatne jeśli coś trzeba dopisać, a przy okazji dodam, że niektóre pola jeśli zostaną puste to same się obliczą ;) // pewnie niedługo pojawią się standardowe skróty
Ad3. Przez pomyłkę liczona jest średnia :/ do poprawy
Pozdrawiam Rafał Kocierz
PRIORA
__
__
Posty: 10
Rejestracja: 02 paź 2012, 09:54

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: PRIORA »

Gdy będzie dostępna wymiana raportu dla Leica (ze SmartWorx) to chętnie nabędę. Obecnie chyba w grę wchodziłby skok tylko poprzez format rw5 (TDS, Carlson, MicroSurvey) - mam taką możliwość eksportu.
bartek1122
____
____
Posty: 245
Rejestracja: 25 gru 2010, 10:06

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: bartek1122 »

Też czekam na Leica:)
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

hasan pisze:Witam,
- w jaki sposób została obliczona wysokość pkt 2560 w mimośrodach liniowych (wcięcie liniowe)?
pozdrawiam Mariusz
Poprawione - prosze raz jeszcze pobrac i zainstalowac ostatnią aktualizacje
pozdrawiam
grzes
PUG
____
____
Posty: 199
Rejestracja: 07 kwie 2010, 21:10

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: PUG »

Dziennik pomiarów RTK/RTN - świetna sprawa. Pewnie co niektórzy czekali na to udogodnienie od momentu, jak tylko o tym wspomniano. I nagle szok! Ten moduł będzie płatny! I to za ile...
Zacząłem porównywać ceny z innymi modułami, które wydają się być ważniejsze i bardziej skomplikowane. Okazuje się, że takie moduły, jak wyrównanie ścisłe, objętości i warstwice, kalibracja rastra, przekroje będą tańsze od modułu, którego zadaniem jest wygenerowanie zwykłej tabelki z danymi z pomiaru RTK/RTN.
Nie chodzi mi tutaj, żeby z tego powodu podnieść ceny pozostałych modułów. Wręcz przeciwnie. Takie "moduły" jak ten powinny być traktowane jako dodatek kosmetyczny do C-Geo, szczególnie dla tych, co opłacają co roku dostęp do aktualizacji programu.
Parę lat temu rzuciłem na tapetę temat "operaty z C-Geo" - programiści zrobili wtedy kawał dobrej roboty i teraz można dzięki temu generować w łatwy sposób całą dokumentację na wcześniej opracowanych formularzach. Wiem, że wielu użytkowników korzysta z tej funkcji w mniejszym lub większym stopniu. Wtedy jakoś dało się wypuścić ten dodatek jako darmowy... a teraz?... Szkoda
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

PUG pisze:Dziennik pomiarów RTK/RTN - świetna sprawa. Pewnie co niektórzy czekali na to udogodnienie od momentu, jak tylko o tym wspomniano. I nagle szok! Ten moduł będzie płatny! I to za ile...
Troche przykro czytac - ale coż. To były 2 miesiace pracy dwóch ludzi. Liczac samą robocizne to to sie pewnie nigdy nie zwroci.
Prosze poczytac tez opis - tam jest sporo liczenia. Ten modul to nie sa proste tabelki.
Nie bede namawial i zachecal - pewnie wiekszosc geodetow i tak ma juz jakąś sciezke opracowania pomiarów GPS wypracowaną, ale nie wszystko możemy robic za darmo bo w końcu padniemy.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

Nie wszystko co robimy w C-GEO "da się" udostępnić za darmo.
Dziennik pomiarów RTK/RTN, podobnie jak moduł importu/eksportu GML, czy wyrównań ścisłych 3D/GNSS to rozwiązania wymagające dużego nakładu pracy jak wspomniał wcześniej Grześ
Z tego co pamiętam to opracowanie Dziennika... zajęło dużo więcej niż kalendarzowe 2 miesiące i mocno obciążyło czas naszych programistów.
Gdyby tego typu oprogramowanie innych producentów było dostępne za darmo, wówczas i my prawdopodobnie zaoferowalibyśmy nasz moduł jako bezpłatny dodatek do C-GEO.
Dotąd, gdy takiego modułu nie było w C-GEO, geodeci musieli wydać na aplikację do raportowania pomiarów RTK/RTN podobne pieniądze, otrzymując raczej coś co nie jest tak rozbudowane jak nasz moduł i nie dające tylu korzyści w porównaniu z naszym rozwiązaniem zintegrowanym z C-GEO.
Ponieważ jest wybór na rynku takich rozwiązań jak nasz moduł, na pewno warto rozważyć, które oprogramowanie będzie najbardziej opłacalne dla użytkownika i to zakupić.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1479
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: MarekOtt »

Ja wciąż się zastanawiam nad tym modułem, pewnie bym tego nie robił, gdyby nie fakt, że raporty z Trimbla są dosyć OK i bardzo łatwe do edycji. Jednak moduł ten ma parę fajnych możliwości, których w oprogramowaniach naszych odbiorników najprawdopodobniej nigdy nie znajdziemy. Cena, dla mnie przystępna. Nie ma też co płakać, zapłaci się 200 zł i ma się moduł na lata, dodatkowo pełna pomoc techniczna i napewno gwarancja rozwijana modułu.

Jeśli chodzi o testy modułu na wersji demo, to coś dziwnego dzieje się z edycją godziny pomiaru, nie do końca jest to wygodne, ale na tą chwilę też nie mam pomysłu, co by było wygodniejsze. 30 czerwca jeszcze daleko, więc jest sporo czasu na zastanowienie się. Szkoda że nie ma możliwości przetestowania tego modułu na własnym projekcie, np. dla 5 pikiet by wystarczyło. Niestety dane z demonstracji nie do końca są dla mnie zrozumiałe.

Brawo dla autorów, no i teraz już tylko czekać na moduł do obliczenia pełnej statyki :)
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

Zaimportowałem dane z trimbla (JXL) i dwie uwagi na szybko:
1. Data pomiaru jest datą importu, a godziny pomiaru są wszystkie takie same równe godzinie importu
2. Proszę w tabelce Odchyłki na punktach kontrolnych o dodanie odchyłki linowej dl
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

3. Jak wykonać (zapisać) pomiar w terenie, żeby moduł prawidłowo "zaczytał" dane do mimośrodów liniowych (wcięcia)
4. Mam też problem z wektorami do stacji bazowej. Od niedawna pracuję na trimblowskiej R4, i odwrotnie niż w poprzednim instrumencie, na którym pracowałem, program Trimble Access w przypadku pracy w z poprawkami sieciowymi generuje wektory do najbliższej fizycznej stacji ASG (lub VRSNET), a nie do wirtualnej stacji. Podobno niektórzy inspektorzy zakwestionowali raporty z wektorami do vrs'ów, więc są do stacji fizycznych (osobiście mam tu mieszane uczucia, bo jak do tej pory nie miałem za tym problemu w kilkunastu ośrodkach - Fast Survey podaje do vrs'ów). Może na wyrost, ale obawiam się, że teraz jak niektórzy zobaczą tak długie wektory to zaczną się nie potrzebne rozważania. Czy jest szansa, żeby c-geo "wyciągało" dane do vrs'ów, czy trzeba by było coś zmienić w TA ?
Ostatnio zmieniony 03 cze 2014, 12:18 przez Zbysiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

3. Jak wykonać (zapisać) pomiar w terenie, żeby moduł prawidłowo "zaczytał" dane do mimośrodów liniowych (wcięcia)
Jeżeli wykonał Pan taki pomiar z mimośrodami, proszę o przesłanie pliku z danymi - nie udało się nam dotąd uzyskać takiego przykładu danych dla mimośrodów liniowych.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

Zbysiu pisze:Zaimportowałem dane z trimbla (JXL) i dwie uwagi na szybko:
1. Data pomiaru jest datą importu, a godziny pomiaru są wszystkie takie same równe godzinie importu
poprawione
2. Proszę w tabelce Odchyłki na punktach kontrolnych o dodanie odchyłki linowej dl
dodane
nowy plik exe
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

4. Mam też problem z wektorami do stacji bazowej. Od niedawna pracuję na trimblowskiej R4, i odwrotnie niż w poprzednim instrumencie, na którym pracowałem, program Trimble Access w przypadku pracy w z poprawkami sieciowymi generuje wektory do najbliższej fizycznej stacji ASG (lub VRSNET), a nie do wirtualnej stacji. Podobno niektórzy inspektorzy zakwestionowali raporty z wektorami do vrs'ów, więc są do stacji fizycznych (osobiście mam tu mieszane uczucia, bo jak do tej pory nie miałem za tym problemu w kilkunastu ośrodkach - Fast Survey podaje do vrs'ów). Może na wyrost, ale obawiam się, że teraz jak niektórzy zobaczą tak długie wektory to zaczną się nie potrzebne rozważania. Czy jest szansa, żeby c-geo "wyciągało" dane do vrs'ów, czy trzeba by było coś zmienić w TA ?
Proszę przeczytać to - zwłaszcza to co zaznaczyłem na czerwono: LINK - pismo GUGiK
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

FaFaL pisze:
4. Mam też problem z wektorami do stacji bazowej. Od niedawna pracuję na trimblowskiej R4, i odwrotnie niż w poprzednim instrumencie, na którym pracowałem, program Trimble Access w przypadku pracy w z poprawkami sieciowymi generuje wektory do najbliższej fizycznej stacji ASG (lub VRSNET), a nie do wirtualnej stacji. Podobno niektórzy inspektorzy zakwestionowali raporty z wektorami do vrs'ów, więc są do stacji fizycznych (osobiście mam tu mieszane uczucia, bo jak do tej pory nie miałem za tym problemu w kilkunastu ośrodkach - Fast Survey podaje do vrs'ów). Może na wyrost, ale obawiam się, że teraz jak niektórzy zobaczą tak długie wektory to zaczną się nie potrzebne rozważania. Czy jest szansa, żeby c-geo "wyciągało" dane do vrs'ów, czy trzeba by było coś zmienić w TA ?
Proszę przeczytać to - zwłaszcza to co zaznaczyłem na czerwono: LINK - pismo GUGiK
No tak, takie małe "oszustwo" (złe słowo), wszyscy mniej więcej wiemy jak to się odbywa, jak programy liczą, ale zawsze znajdzie się ktoś kto wie lepiej. Moje wątpliwości wzięły się raczej ze względów estetycznych, lepiej wygląda rysunek z wektorami krótkimi niż długimi :wink:
grzes pisze:
Zbysiu pisze:Zaimportowałem dane z trimbla (JXL) i dwie uwagi na szybko:
1. Data pomiaru jest datą importu, a godziny pomiaru są wszystkie takie same równe godzinie importu
poprawione
2. Proszę w tabelce Odchyłki na punktach kontrolnych o dodanie odchyłki linowej dl
dodane
nowy plik exe
Ale express!!!
Jurek B. pisze:
3. Jak wykonać (zapisać) pomiar w terenie, żeby moduł prawidłowo "zaczytał" dane do mimośrodów liniowych (wcięcia)
Jeżeli wykonał Pan taki pomiar z mimośrodami, proszę o przesłanie pliku z danymi - nie udało się nam dotąd uzyskać takiego przykładu danych dla mimośrodów liniowych.
Postaram się podesłać później (mam R4 od tygodnia i jeszcze nie do końca ją opanowałem i być może, że we wczorajszym pomiarze coś źle zapisałem)
Przyszło mi jeszcze coś do głowy: jak moduł poradzi sobie z pomiarami zintegrowanymi zapisanymi do jednego JXL'a ? Chyba jutro coś takiego będę ćwiczył w terenie.
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: GEOBITSW »

Proszę o zweryfikowanie poprawności wczytywania pliku RW5 do modułu. Ze wstępnego porównania pliku RW5 z raportem SurvCE wynika że moduł nie zaczytuje poprawnie danych. Wymieszane są czasy pomiaru, wysokości tyczki itp. W pliku RW5 pikieta nr 4 ma wysokość tyczki 0,1 m a po wczytaniu do modułu wysokość tyczki 0,1 m jest dopisana do pikiety nr 3. W tym przykładzie był mierzony ten sam punkt 5 razy bez fizycznej zmiany wysokości tyczki. Wysokość 0,1 m wpisano gdy tyczka miała 2,34 m. Dodatkowo mimo że po imporcie RW5 mamy wpisaną wysokość 0,1 m to rzędna wysokości nie uległa zmianie. Poprawne wyniki są w raporcie SurvCE (kontrola na punkcie o znanej wysokości). Po imporcie do modułu wszystkie wysokości ulegają zmianie o stałą wartość ok. 2,34 m.
Załączniki
T6_raport.txt
Raport z SurvCE
(3.43 KiB) Pobrany 128 razy
T6_RW5.txt
Plik RW5 z rejestratora (zmieniono tylko rozszerzenie na txt)
(2.29 KiB) Pobrany 121 razy
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Jurek B. »

Faktycznie, problem się wziął z odmiennego zapisu pewnych elementów w formacie RW5 przez program Fast Survey (starsza wersja, z nowszymi nie mamy problemu). Już jest odpowiednia poprawka w pliku cgeo8.exe - po pobraniu zapisać w katalogu C-GEO
Pozdrawiam Jurek B.
GEOBITSW
__
__
Posty: 20
Rejestracja: 14 sie 2006, 08:14

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: GEOBITSW »

Dziękuję za szybką korektę importu.
Czy można coś zrobić jeszcze z ostatnią pikietą która jest mierzona przy danym wektorze bazowym. Pojawia się data z roku 2128 oraz niepasująca godzina pomiaru.
Załączniki
plik_RW5.txt
(8.36 KiB) Pobrany 88 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: grzes »

Poprawione: cgeo8.exe
pozdrawiam
grzes
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

Mam problem z punktami kontrolnymi po imporcie z Trimbla pliku JXL. Mam pomierzone punkty kontrolne na osnowie (30 epok z kodem "k" - choć to pewnie nie istotne, dopisuję "k" żeby program Trimbla do raportów rozpoznał punkt kontrolny - c-geo rozpoznaje je chyba po trybie pomiaru czyli 30 epok pomiar na osnowie) i dodatkowo punkty, które są również pomierzone z 30 epokami. Moduł zaczytuje wszystkie punkty pomierzone w tym trybie do zakładki punkty kontrolne. Po usunięciu niepotrzebnych punktów z punktów kontrolnych i kliknięciu żarówki, punkty powracają. Po stronie "Punty osnowy" zaczytywane są punkty i współrzędne punktów kontrolnych (choć nie zawsze), a po ich edycji i wczytaniu z bazy prawidłowych - po obliczeniach ponownie zaczytują się kontrolne. Na skrzynkę wysyłam problematyczny pomiar.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

Z tego co kojarzę to zakładka punktów kontrolnych generowania jest zawsze od nowa. Jeśli chce się wyłączyć pewne punkty to trzeba przejść na zakładkę pomiaru i zmienić ręcznie typ punktu "pikieta" versus "kontrolny 3D". Jeśli punkt o tym samym numerze będzie w tabeli to podczytają się jego współrzędne.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zbysiu
_____
_____
Posty: 322
Rejestracja: 31 mar 2005, 20:56

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: Zbysiu »

OK, po zmianie Typ punktu na pikieta, nie wczytują się do kontrolnych, ale nie działa pod czytanie Punktów osnowy w kontrolnych. Zapisuję w terenie pomierzone punkty osnowy jako ####gps i gdy zmienię w zakładce na numerację z tabeli, zaczytują się tylko z tabeli, a porównanie jest na 0. Po pierwszej instalacji modułu, wydaje mi się, że było ok i mogłem porównywać dowolny punkt z pomiaru z "wklepanym" dowolnym z tabeli.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Dziennik pomiarów RTK/RTN

Post autor: FaFaL »

A na pierwszej zakładce wybrał Pan, że punkty kontrolne są z przyrostkiem GPS?
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Zablokowany