Eksport/Import GML

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Eksport/Import GML

Post autor: Lukasz C »

Witam wszystkich jestem nowy na forum ale C-geo używam już ładnych parę lat. Pytanie mam następujące. Dostaję z PODGiK plik np dxf z terścią mapy zasadniczej. Chcę im to oddać w formacie GML po aktualizacji moim nowym pomiarem. Konwertuję sobie wszysko co otrzymałem z PODGiK do GML, poprzez tak naprawdę przeklikanie całej mapy na nowo wraz z uzupełnieniem odpowiednich tabel. I tu jest problem ponieważ w zasobie brak jest informacji np o średnicach przewodów wodociągowych. Wypełniając tabelę pomijam tę wartość. Jednak przy eksporcie do GML program w tym miejscu wyświetla błąd a zaimportowny kontrolnie GML do nowej mapy podświetla na czerwono te przewody, które mają jakiś błąd np. nie wypełnione jedno z pól bazy danych np średnicę przewodu. Czy da się tego jakoś uniknąć, jak zlikwidować to czerwone podświetlenie, czy jest możliwość kontroli poprawności pliku GML inna niż eksportowanie z każdym razem?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Jurek B. »

Jeżeli w zasobie brak jest średnic, to i Pan nie musi ich uzupełniać.
Obecne schematy dla GML są tak skonstruowane przez GUGiK, że pewne wartości są wymagane i ich brak jest traktowany jako błąd podczas kontroli zgodności ze schematami.
Nie oznacza to jednak, że GML nie powstaje, można więc bez obaw oddawać go do ośrodka po wykonaniu swojego opracowania.
Można także skorzystać z funkcji wyboru obiektów do eksportu - kryterium daty modyfikacji obiektów widoczne w oknie eksportu do GML - podać tam datę tak, by wyeksportowane były tylko obiekty wprowadzone przez Pana, a nie te wprowadzone przez ośrodek. Dzięki temu nie będą eksportowane te obiekty które nie miały atrybutów.
Co do walidacji, w aktualizacji pod koniec lipca będzie dostępna opcja walidacji w Legendzie mapy - pod prawym klawiszem na pozycji "Warstwy".
Pozdrawiam Jurek B.
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Lukasz C »

Dziękuję za odpowiedź. I jeszcze chciałem poruszyć temat opcji, że po eksporcie do gml pojawia się okno błędów wynikających np. z wcześniej opisanych sytuacji. Jak klikamy w oknie błędów które wyskakuje tuż po eksporcie opcję pokaż na mapie to nie działa. Trzeba dopiero zaimportować wyeksportowany gml np do innej tabeli gdzie po walidacji wyskakuje to samo okno błędów i tam już działa opcja pokaż na mapie - czy tak ma być?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Jurek B. »

To poprawne pokazywanie na mapie błędnych obiektów też pojawi się w aktualizacji lipcowej.
Pozdrawiam Jurek B.
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Lukasz C »

Może jestem trochę nudny tymi gml'ami ale jeszcze coś mam co nie daje mi spokoju. Wstawiając np. rzędną punktu wysokościowego albo każdą inną z zerem po przecinku np. 162.0 lub 162.00 etykieta generuje się 162 Według PODGiKów z którymi pracuję ilość cyfr po przecinku daje informację o dokładności pomiaru. Czy można to jakoś zmienić?
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Eksport/Import GML

Post autor: ariel0-0 »

Dopiero rozpoczynam przygodę z gml i mam kilka uwag dotyczących eksportu do gml:
przy zapisywaniu pliku nie zawsze jest tworzone automatycznie rozszerzenie *.gml. Dzieje się tak jeżeli w nazwie pliku są kropki.
zapisz_gml.JPG
zapisz_gml.JPG (65.99 KiB) Przejrzano 6396 razy
w menu kontekstowym wyboru warstw "zaznacz warstwy zawierające obiekty" nie odznacza warstw nie zawierających obiektów,
domyślna "Przestrzeń nazw EGiB" jest błędna. Walidacja raportuje błędy:
wybor_gml.JPG
wybor_gml.JPG (38.87 KiB) Przejrzano 6396 razy
walidacja_gml.JPG
walidacja_gml.JPG (94.71 KiB) Przejrzano 6396 razy
Po zmianie 6 na 0000.EGIB jest ok, jednak program nie pamięta zmiany.
To tyle na razie jeśli chodzi o eksport.

Dodatkowy problem znalazłem w module GIS. Po wczytaniu pliku nie widać obiektów na podglądzie.
Może to nie jest problem ale normalne działanie, bo webowa przeglądarka GML_BDOT też nie wyświetla podglądu obiektów z tego pliku.
Have a nice day
Asia T.
Team
Team
Posty: 698
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:49

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Asia T. »

To po kolei ;)

1. z nazwą gml'a z kropkami poszło do poprawki do informatyka, faktycznie nie dopisuje rozszerzenia;
2. jeśli chce Pan wybrać tylko warstwy z obiektami to przed wybraniem "Zaznacz warstwy zawierające obiekty" należy najpierw odznaczyć wszystkie - funkcja ta tylko zaznacza, czyli dokłada do już zaznaczonych warstw;
3. odnośnie przestrzeni nazw - proszę upewnić się, czy w Edytorze mapy obiektowej w rozwinięciu "..." -> Wartości domyślne dla atrybutów BDOT, GESUT, EGiB nie ma Pan wpisanej złej nazwy Przestrzeni nazw;
4. u nas działa na poprawnych plikach gml - proszę wysłać na at@xgeo.pl plik gml po eksporcie oraz kopię projektu z C-Geo.
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Eksport/Import GML

Post autor: ariel0-0 »

Zauważyłem drobny problem przy wypełnianiu danych GML.
Nie przenosi się do bazy domyślna data pomiaru i problem z polskimi znakami.
Załączniki
gml.PNG
gml.PNG (25.92 KiB) Przejrzano 5935 razy
Have a nice day
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Jurek B. »

Co do daty, niestety obecnie wymagane jest ustawienie znaku rozdzielającego dzień, miesiąc i rok na '-' , daty z kropką są odrzucane. Trzeba to zrobić w ustawieniach regionalnych panelu sterowania.
Co do polskich liter, podejrzewam, że to również efekt ustawień regionalnych w Pana komputerze, albo takiego kodowania w pliku GML jeśli pochodzi z importu spoza C-GEO.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Eksport/Import GML

Post autor: ariel0-0 »

Jurek B. pisze:Co do daty, niestety obecnie wymagane jest ustawienie znaku rozdzielającego dzień, miesiąc i rok na '-' , daty z kropką są odrzucane. Trzeba to zrobić w ustawieniach regionalnych panelu sterowania.
Ustawienia regionalne maja wpływ na daty w dokumentach i ogólnie, w całym systemie. Spróbuję wpisać datę ręcznie.
Jurek B. pisze:Co do polskich liter, podejrzewam, że to również efekt ustawień regionalnych w Pana komputerze, albo takiego kodowania w pliku GML jeśli pochodzi z importu spoza C-GEO.
Plik nie pochodzi z importu. W słowniku jest poprawnie.
Have a nice day
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Eksport/Import GML

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej zrobiliśmy zabezpieczenie w obu tych przypadkach - proszę sprawdzić czy jest ok.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
ariel0-0
______
______
Posty: 500
Rejestracja: 07 kwie 2010, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Eksport/Import GML

Post autor: ariel0-0 »

trazja pisze:
1. z nazwą gml'a z kropkami poszło do poprawki do informatyka, faktycznie nie dopisuje rozszerzenia;
Chyba znowu nie dopisuje rozszerzenia *.gml jeśli w nazwie pliku są kropki
Have a nice day
ODPOWIEDZ