Legenda Warstwy

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

Witam,
czy ktoś wie gdzie szukać szczegółowej instrukcji do Legendy i opcji warstw chodzi mi o opcje typu kopiuj warstwę, kopiuj styl linii z warstwy do obiektów. Potrzebuję szybko przekonwertować dxf'a na odpowiednie grubości i kolory oraz poprzenosić na odpowiednie warstwy. Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Wojtek P. »

Najlepiej zrobić to z poziomu "legendy". Zmienić styl, kolor , grubość i potem "ustaw obiektom domyślny styl linii" . Kopiowanie warstw tez jest w tym menu
Załączniki
legenda.jpg
legenda.jpg (120.93 KiB) Przejrzano 6589 razy
-To serve and protect-
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

Dzięki, a można jeszcze się dowiedzieć jak działa to kopiowanie bo robię coś i nie widzę efektu;( i druga sprawa czy jak wybieram szablon mapa zasadnicza to w legendzie nie mam ustawionych stylów linii dla poszczególnych warstw czy tak powinno być?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Wojtek P. »

Powinno być widoczne tak jak na rysunku. Proszę pamiętać że tworząc mapę zgodnie z rozporządzeniem powinno się korzystać z narzędzia "edytor mapy obiektowej" tam są poustawiane odpowiednie style (youtube)
Załączniki
styl.jpg
styl.jpg (141.52 KiB) Przejrzano 6570 razy
-To serve and protect-
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

przepraszam wszystko gra tylko miałem niektóre warstwy wyłączone i były szare kolory linii w legendzie;) Tylko jeszcze jakiś zarys działania kopiowania warstwy bym prosił
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Wojtek P. »

Podświetlenie warstwy, prawy klawisz "kopiuj warstwę" wskazanie na którą warstwę kopiujemy a następnie co kopiujemy (punkty napisy, obiekty)
-To serve and protect-
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

u mnie w legendzie styl linii jezdni jest ciągły;( a powinien być przerywany
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Wojtek P. »

Tak, ale jak pisałem wcześniej aby prawidłowo tworzyć obiekty zgodnie z rozporządzeniem należy korzystać z narzędzia "edytora mapy obiektowej" . Tak jest wszystko poustawiane. Styl linii jest zmienny w zależności od skali mapy (ale zmienię ten domyślny styl w szablonie w następnej aktualizacji)
-To serve and protect-
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

Dzięki za porady. Zmiana była by potrzebna bo z PODGiKów dostaje się jakieś dxf'y czy też ewmapy i sami tam mają style linii dalece odbiegające od przepisów ponadto wymagają aby mapa była narysowana nowymi stylami linii a sami dają stare;( do aktualizacji

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Wojtek P. »

Problem polega na tym że jezdnia to pół biedy :) bo jest tylko jedna na warstwie. Ale są warstwy które mają wiele obiektów z różnymi stylami i ustalanie domyślnego stylu linii nic nie daje...Najlepiej jakby dawali GML :D
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Wojtek P. »

Jeszcze mała uwaga z importem z DXF. Przydatna może być funkcja "przepisz styl warstwy DXF do obiektu" a właściwie wyłączenie jej (gdyż domyślnie jest włączona). Wtedy obiekty które mają swój styl nie zostaną zmienione na domyślny styl warstwy.
Załączniki
auto.jpg
auto.jpg (40.8 KiB) Przejrzano 6539 razy
-To serve and protect-
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

Witam,
tak sobie jeszcze myślę, że na 1 warstwie zgodnie z rozporządzeniem może być rzeczywiście kilka obiektów i to co proponowałem niestety się nie sprawdzi. Ale mam jeszcze jedną myśl. dostając z PODGiK dane ewmapy lub jakiś dxf gdzie te grubości i style linii nie są zachowane można zrobić tak:
załóżmy: na warstwie "ogrodzenia" dostaję z podgik dane dotyczace ogrodzeń w dxf które są linią ciąglą. W legendzie zmieniam sobie styl i kolor linii na poprawny więc z automatu mam wszystkie ogrodzenia narysowane ok. Następnie aby utrzymać rozwarstwienie zgodne z rozp. i zrobić eksport gml (wymogi podgiku) mogę sobie skopiować warstwę "ogrodzenia" na poprawną warstwę zgodną z BEDOT. problem w tym że przy takiej operacji tracę styl linii;(. można by dodać podczas takiego kopiowania z warstwy na warstwę opcję ustaw domyślny styl linii warstwy docelowej lub nie ustawiaj. No chyba że jest jeszcze jakiś inny trik co można by w tym wypadku zastosować?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Legenda Warstwy

Post autor: FaFaL »

Jest w legendzie chyba funkcja przypisująca styl warstwy do obiektów
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Lukasz C
___
___
Posty: 82
Rejestracja: 15 lip 2014, 22:55

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Lukasz C »

tak ale problem jest następujący.
1. dostaję dxf z podgik (stare rozwarstwienie k1 niezachowane grubości linii)
2. importuję go do c-geo
3. muszę przerobić mapę tak aby grubości i warstwy grały z nowym rozp.
4. jeżeli zgodnie z rozwarstwieniem wymaganym przez rozp. na danej warstwie jest jeden typ obiektu to problemu nie ma
5. problem pojawia się jak np obiekt z danej warstwy (k1) chcę przerzucić na odpowiadającą mu warstwę rozp. wtedy nie tracą mi się grubości linii;(
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Jurek B. »

Lukasz C pisze:tak ale problem jest następujący.
1. dostaję dxf z podgik (stare rozwarstwienie k1 niezachowane grubości linii)
2. importuję go do c-geo
3. muszę przerobić mapę tak aby grubości i warstwy grały z nowym rozp.
4. jeżeli zgodnie z rozwarstwieniem wymaganym przez rozp. na danej warstwie jest jeden typ obiektu to problemu nie ma
5. problem pojawia się jak np obiekt z danej warstwy (k1) chcę przerzucić na odpowiadającą mu warstwę rozp. wtedy nie tracą mi się grubości linii;(
Przydałby się taki dxf - może wtedy coś mógłbym doradzić.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Legenda Warstwy

Post autor: janek »

Może dałoby się oznaczyć folder, w którym wybraliśmy "ustaw warstwy w tym folderze na niewidoczne"
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Może dałoby się oznaczyć folder, w którym wybraliśmy "ustaw warstwy w tym folderze na niewidoczne"
Janek B.
Raczej ciężko - bo czy ma to być widoczne tylko gdy wszystkie warstwy tam są niewidoczne? A jak jedna będzie widoczna to już nie oznaczać?
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Legenda Warstwy

Post autor: janek »

Oznaczać, chociażby jedna będzie niewidoczna
Janek B.
GEOMAG
___
___
Posty: 50
Rejestracja: 31 sie 2014, 08:08
Lokalizacja: woj. dolnośląskie

Re: Legenda Warstwy

Post autor: GEOMAG »

Witam
Czy jest możliwe stworzenie mechanizmu który będzie na mapę wstawiał legendę. Użytkownik mógłby wybierać warstwy z których legenda stworzyłaby się automatycznie. Pod opisem "legenda" wstawiałby się symbol punktowy który jest umieszczony na warstwie, lub symbol linii która jest zdefiniowana w ustawieniach warstwy (wraz z odpowiednim kolorem), oraz obok nazwę warstwy. Istotna byłaby możliwość wyboru skali w której ma się wstawiać legenda oraz możliwość wyboru wielkości czcionek. Ważna jest jeszcze możliwość edycji wszystkich napisów (czasami jest potrzeba zmiany nazwy warstwy)
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Legenda Warstwy

Post autor: Jurek B. »

GEOMAG pisze:Witam
Czy jest możliwe stworzenie mechanizmu który będzie na mapę wstawiał legendę. Użytkownik mógłby wybierać warstwy z których legenda stworzyłaby się automatycznie. Pod opisem "legenda" wstawiałby się symbol punktowy który jest umieszczony na warstwie, lub symbol linii która jest zdefiniowana w ustawieniach warstwy (wraz z odpowiednim kolorem), oraz obok nazwę warstwy. Istotna byłaby możliwość wyboru skali w której ma się wstawiać legenda oraz możliwość wyboru wielkości czcionek. Ważna jest jeszcze możliwość edycji wszystkich napisów (czasami jest potrzeba zmiany nazwy warstwy)
Na razie nie mamy tego w planach, między innymi z tego powodu, że na jednej warstwie można umieścić wiele różnych symboli, stylów linii i w takim wypadku legenda nie jest specjalnie przydatna. Np. tak jest w przypadku mapy zasadniczej.
Pozdrawiam Jurek B.
energeo
VIP
VIP
Posty: 962
Rejestracja: 19 mar 2005, 00:14

Legenda - Warstwy - współpraca z projektantami

Post autor: energeo »

Przy naprawdę dużej liczbie warstw, pewnie rzadko spotykane w normalnej pracy sypią się funkcje Legendy:

- Usuń puste warstwy
- Właściwości
Elfy z różnymi zdarzeniami podsyłam na serwis.

Propozycje:
1. Narzędzie tekstowe "zamień.." działające na kolumnie - polu "nazwa warstwy" ułatwia przygotowanie np. pod filtry np. przez dodanie-zmianę-usunięcie przedrostków grupujących
2. Ustaw wzór wypełnienia działający na folderze warstw - zastosowanie głównie dla efektu półprzeźroczystości.
3. Przy okazji tematu w edytorze napisów poręczna byłaby zmiana wysokości czcionki na zasadzie iloczynu.
Projektanci na 1 rysunku czasem zdrowo szaleją ze skalami a to przyspieszyłoby prace.
pozdrawiam
wini
ODPOWIEDZ