Niwelacja - wyrównanie

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
PBG
__
__
Posty: 47
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:47
Kontakt:

Niwelacja - wyrównanie

Post autor: PBG »

Zwracam się z prośbą o pomoc bo to mnie przerasta. Jak zrobić wyrównanie ścisłe dla zaniwelowanych punktów osnowy pomiarowej. Policzyłem dziennik niwelacji (od rp do rp ze zmianą wysokości osi celowej). Zaimportowałem dane do wyrównania, wpisałem błędy średnie: mH dla punktów wyrównywanych 0,020, mHd (przewyższenie) 0,004 , dla punktów nawiązania mH= 0,000 robię wyrównanie i m0 = 0.0000, zmieniłem błędy na 0,010 i 0,010 i to samo. poniżej załącznik z zadaniem z niwelacji i wyrównaniem.
Załączniki
Archiwum cgeo.rar
(681 Bajtów) Pobrany 109 razy
http://pbg.net.pl
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Niwelacja - wyrównanie

Post autor: FaFaL »

No jeśli odchyłka ciągu niwelacyjnego wyszła 0 to nie ma co rozrzucać, a jak nie ma co rozrzucać, to nie ma poprawek ... a z czego liczy się m0 ?
Można do wyrównania wpisać przewyższenia nie uśrednione, wtedy m0 wyjdzie inne :) - no chyba, że wszystko wyszło idealnie. Proszę pamiętać, że osnowę pomiarową mierzymy ze zruszeniem oraz w kierunku głównym i powrotnym (to tak na podstawie rozporządzenia, ale może u Pana tak bardzo nie są wymagający) - więc obserwacji jest sporo i raczej w każdym pomiarze nie wychodzi to samo :)
Ostatnio zmieniony 06 lis 2014, 17:01 przez FaFaL, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3113
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Niwelacja - wyrównanie

Post autor: FaFaL »

Przy okazji, to wyrównanie jest źle zrobione ponieważ przewyższenia składają się z wielu stanowisk nie mogą mieć takiego samego błędu jak przewyższenia zmierzone z jednego stanowiska :) To tak przy okazji
Pozdrawiam Rafał Kocierz
PBG
__
__
Posty: 47
Rejestracja: 27 lis 2007, 21:47
Kontakt:

Re: Niwelacja - wyrównanie

Post autor: PBG »

No to się wydało :twisted:. Wyszło, że niwelacja chyba była zrobiona w biurze... :roll: pierwsze odczyty faktycznie dają odchyłkę 0mm w całym ciągu.
http://pbg.net.pl
ODPOWIEDZ