przeskalowywanie grubości linii

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
bstok
_
_
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2015, 12:28

przeskalowywanie grubości linii

Post autor: bstok »

witam, czy program przy zmianie skali z 500 na 1000 ma możliwość automatycznej zmiany grubości linii i wielkości opisów?
próbuje ale grubości i wielkości zostają takie same jak w 500.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Jurek B. »

Jeśli zmieni się standardową skalę mapy wówczas grubości linii są przeskalowywane.
Opisy nie, chyba że są utworzone poprzez edytor mapy obiektowej, wówczas można użyć funkcji "Wstaw etykiety" dostępnej pod prawym klawiszem myszki w oknie legendy.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Żeby przeskalowanie działało konieczne jest utworzenie tabeli z szablonu "mapazasadnicza" ? Domyślam się, że tak bo edytor mapy obiektowej zakłada warstwę, ale z tego co zauważyłem- już nie zakłada baz danych zgodnych z wygasłym niedawno rozporządzeniem
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Jurek B. »

marcinn pisze:Żeby przeskalowanie działało konieczne jest utworzenie tabeli z szablonu "mapazasadnicza" ? Domyślam się, że tak bo edytor mapy obiektowej zakłada warstwę, ale z tego co zauważyłem- już nie zakłada baz danych zgodnych z wygasłym niedawno rozporządzeniem
Tak, założenie baz to zadanie wykonywane podczas tworzenia nowej mapy z szablonu.
Pozdrawiam Jurek B.
bstok
_
_
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2015, 12:28

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: bstok »

Działa!
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

bstok pisze:Działa!

A możesz powiedzieć jak to zrobiłeś? Założyłem projekt z wykorzystaniem szablonu "mapa zasadnicza" i szczerze mówiąc nie działa mi skalowanie linii. W opcjach programu mam zaznaczoną opcję skalowania
bstok
_
_
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2015, 12:28

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: bstok »

podczas zakładania warstw ustawiam styl linii zgodny z wersja instrukcji 3.0 lub 4.0 a szerokość wybieram zdefiniowaną w typie linii dla danej skali.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Ja rysuję edytorem mapy obiektowej, więc chyba w tym przypadku to nie działa, bo linie nie są przypisane do warstw...
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Jurek B. »

możesz powiedzieć jak to zrobiłeś? Założyłem projekt z wykorzystaniem szablonu "mapa zasadnicza" i szczerze mówiąc nie działa mi skalowanie linii. W opcjach programu mam zaznaczoną opcję skalowania
Co to znaczy "skalowanie linii"?, czy chodzi o rozróżnienie między liniami o grubości np. 0.18 a 0.5 mm?
Przydałby się jakiż zrzut ekranu, na którym byłoby widać o co chodzi.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Mam tu na myśli skalowanie- czyli zmiana grubości linii przy zmianie skali. Np. dla budynku w skali 1:500 grubość jest 0.5, a dla skali 1:1000- 0.35. Skalowanie linii w opcjach programu rozumiałem jako zmianę grubości przy zmianie skali- zarówno w wyświetlaniu jak i drukowaniu.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Jurek B. »

Zmiana grubości linii zgodnie z wymaganiami rozporządzenia/instrukcji K1 odbywa się automatycznie przy zmianie standardowej skali mapy (menu Mapa).
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Mi to w ten sposób nie działa- przy zmianie skali grubości pozostają takie jak były. W opcjach mam zaznaczone skalowanie. Jest gdzieś opisane jak założyć projekt, żeby to działało?
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Wojtek P. »

Może szybciej będzie rozwiązać to telefonicznie.
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: grzes »

marcinn pisze:Mi to w ten sposób nie działa- przy zmianie skali grubości pozostają takie jak były. W opcjach mam zaznaczone skalowanie. Jest gdzieś opisane jak założyć projekt, żeby to działało?
Gdzie Pan zmienia skalę?
pozdrawiam
grzes
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Mapa>zmiana standardowej skali (skrót: ctrl+S)
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: grzes »

Jak wyglada opcja Parametry programu->Mapa->grubość linii ustawiana kolorem (powinna byc wyłączona)?
pozdrawiam
grzes
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Opcja wyłączona. Poniżej zrzut ekranu z ustawień. Może mam źle założoną tabelę, albo nie rozumie zasady działania? Zakładam projekt z wykorzystaniem szablonu mapy zasadniczej. Wychodzę ze skali 1:500 i rysuję np. obrys budynku- wychodzi linia grubości 0.5. Przechodzę na skalę 1:1000 i zostaje linia grubości 0.5. Natomiast rysując obrys bud. wychodzi prawidłowa czyli 0.35. Nie skaluje mi już istniejących linii. Tak jak wspominałem rysuję edytorem mapy obiektowej. Nie zarzucam odgórnie, że jest błąd programowy- może po prostu nie potrafię dobrze zacząć "roboty"?
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (33.3 KiB) Przejrzano 4141 razy
Awatar użytkownika
grzes
Team
Team
Posty: 2875
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:01

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: grzes »

marcinn pisze:Nie zarzucam odgórnie, że jest błąd programowy ...
Nikt tak nie mysli - dopytujemy zeby znalezc przyczyne - byc moze jest blad w definicji obiektow. Bedziemy dzis to dokladnie przegladac.
pozdrawiam
grzes
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Jurek B. »

Już chyba wszystko jasne, szkoda, że nie napisał Pan jakie obiekty się nie skalują, byłoby to dużo szybciej wyjaśnione.
Skalowanie działa dla stylów linii zdefiniowanych w zestawach linii.
Linie ciągłe nie są wprowadzone do zestawów linii, tam trafiły np. linie przerywane, z różnymi dodatkowymi detalami. Te mają określone grubości dla poszczególnych skal. Stąd brane są ich parametry przy zmianie skali, a nie z informacji w edytorze obiektów.
Grubości linii w edytorze obiektów są wykorzystywane tylko podczas ich rysowania, nie przy zmianie skali.
Być może jeszcze dzisiaj wprowadzimy do definicji linii, linie ciągłe o zdefiniowanych grubościach w poszczególnych skalach, a także zmodyfikujemy edytor mapy obiektowej. Wówczas nowo utworzone obiekty będą już zmienianą grubość przy zmianie skali.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Wszystko jasne. Jak skalowanie będzie działać w edytorze mapy obiektowej to świetnie, bo na razie to jedyne narzędzie do rysowania zgodnego z rozp.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8159
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Jurek B. »

Trochę to długo trwało, bo pracy było jednak więcej, ale już są gotowe zmiany w definicjach plików. Proszę je pobrać i zapisać do C-GEO\BIN, przy okazji też wersję testową cgeo8.exe - poprawiliśmy wyświetlanie podglądu linii w oknie edytora mapy obiektowej.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Czy skalowanie linii działa przy rysowaniu edytorem mapy obiektowej? Zainstalowałem najnowszą aktualizację, ale skalowanie nie działa dla edytora.
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: Wojtek P. »

Dziś będzie aktualizacja (między innymi ten problem będzie poprawiony)
-To serve and protect-
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Przetestowałem-działa dobrze. Byłoby świetnie, gdyby działało to też na stworzonym przez siebie pliku definicji obiektów ".dob". Osobiście mam trochę zmodyfikowany plik definicji i wtedy przeskalowanie już nie działa (dodam, że akurat typów linii nie dotykałem- głównie chodzi o rodzaj czcionek w opisach)

EDIT:
Jednak działa, ale trzeba na nowo zmodyfikować plik Mapa_Zasadnicza.dob. Wcześniej utworzone pliki nie działają.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1116
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: przeskalowywanie grubości linii

Post autor: marcinn »

Nie wiem czy po ostatniej aktualizacji, ale nie działa mi skalowanie linii rysowanych za pomocą edytora mapy obiektowej. Czy ktoś też ma ten problem?
ODPOWIEDZ