Tworzenie GML

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Witam

Zabrałem się dzisiaj za stworzenie GML-a dla nowej sieci kanalizacyjnej i chciałbym opowiedzieć o przygodach jakie mnie spotkały, oraz mam kilka pytań. Całą kanalizację miałem już narysowaną tradycyjnymi metodami - rury o poszczególnych średnicach na odrębnych, stworzonych przeze mnie warstwach, punkty zakodowane wg nowego rozporządzenia na warstwie zerowej (pomierzone same włazy), dodana kolumna H_dol_studni z rzędna dołu studni (tak sobie zażyczył ODGiK). Założyłem nowy projekt (w już istniejącym założenie nowej tabeli z szablonem mapy zas. się nie udało, errory sypały się jak z rękawa :? ), w nim nową tabelę wg instrukcji z YT, przekopiowałem tam moją kanalizację i zaczęła się walka z programem... Linie udało mi się przenieść na odpowiednią warstwę dopiero w drugim albo trzecim nowo założonym projekcie, bo program przenosił tylko część linii hurtem, resztę po kilka sztuk, potem po jednej, a na koniec już w ogóle nie reagował poza errorami i restartami. Dopiero w trzecim nowym projekcie się udało.

Po przeniesieniu wszystkich przyłączy o średnicy 160 hurtem uzupełniłem bazę danych o wymagane wartości (poza datą pomiaru). Pozostałe średnice też udało się przenieść, ale co kilka linii program wyrzucał trzy errory i czwarty o restarcie. I tak w końcu dotarłem do zadania chyba jeszcze trudniejszego niż poprzednie - jak uzupełnić bazę danych punktów?
Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki, czy punkty należy przenieść na jakąś konkretną warstwę, czy w moim przypadku, gdzie mam same włazy da się do nich jakoś przypisać rzędną dna? Jeśli tak, to jak to zrobić?
Czy da się jakoś wyczyścić bazę danych punktów i wczytać do niej na nowo współrzędne - mam tam puste pola i punkty o takich samych numerach jak studnie tylko z kropką na końcu - miałem kiedyś tak zanumerowane, ale w aktualnej tabeli są już bez żadnych kropek.

Może jest jakiś geodeta na Śląsku (Katowice i okolice) lub w Krakowie, który pracuje już na GMLach i przegryzł się przez te problemy, do którego mógłbym podjechać po jakąś radę?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Tak liczne komunikaty o błędach sugerują brak uprawnień do katalogów - proszę się upewnić, że je Pan ma - jak to zrobić, jest opisane u nas na wiki.
Co do punktów i włazów to osobnymi obiektami są punkty o określonej wysokości danej sieci, a osobnymi obiektami włazy itp.
Punkty wysokościowe powinny być umieszczone na warstwie PunktOOkreslonejWysokosci
Ostatnio zmieniony 18 lut 2015, 09:20 przez Jurek B., łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Tworzenie GML

Post autor: FaFaL »

Przy okazji.. wprowadzał Pan zmiany w BDE zgodnie z tym wątkiem: http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 308#p26307 ?
Jurka B. link nie działa, ale Tu go wsadziłem pod nazwą Link1: http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 308#p26183
Z wypowiedzi użytkowników wynika, że poprawa prędkości działania C-GEO jest zależna od antywirusa - dobrze ustawić katalog C-GEO (a może nawet katalog projektów jeśli jest gdzie indziej niż katalog programu) jako wyjątek.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Tworzenie GML

Post autor: Wojtek P. »

Informacja dla klientów którzy mają podobną sytuację: Jeżeli mamy już obiekty na innej mapie, możemy je skopiować poprzez "eksport do innej mapy". Warstwa z tymi obiektami zostanie dodana do listy jak na rysunku. Aby skopiować je na właściwe warstwy najlepiej zrobić to poprzez "kopiuj warstwę". Potem można uzupełniać parametry bazowe tych obiektów. I tu mała uwaga która może usprawnić pracę. Aby hurtowo wypełniać pola bazodanowe (dla wielu obiektów). wystarczy kliknąć na pole bazy i pod prawy klawiszem myszy wybrać "wypełnij pole" (rysunek). Proszę pamiętać że obiekty muszą być zgodne z rozporządzeniem, czyli np budynki muszą być obiektami zamkniętymi, sieć elektroenergetyczna - obiekty otwarte (a nie symbole jak to miało miejsce w starej instrukcji)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (111.92 KiB) Przejrzano 6984 razy
-To serve and protect-
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

FaFaL pisze:Przy okazji.. wprowadzał Pan zmiany w BDE zgodnie z tym wątkiem: http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 308#p26307 ?
Jurka B. link nie działa, ale Tu go wsadziłem pod nazwą Link1: http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 308#p26183
Z wypowiedzi użytkowników wynika, że poprawa prędkości działania C-GEO jest zależna od antywirusa - dobrze ustawić katalog C-GEO (a może nawet katalog projektów jeśli jest gdzie indziej niż katalog programu) jako wyjątek.
Dzięki za czujność - już poprawiłem link u siebie.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

FaFaL pisze:Przy okazji.. wprowadzał Pan zmiany w BDE zgodnie z tym wątkiem: viewtopic.php?f=507&t=10249&p=26308#p26307 ?
Jurka B. link nie działa, ale Tu go wsadziłem pod nazwą Link1: viewtopic.php?f=507&t=10249&p=26308#p26183
Z wypowiedzi użytkowników wynika, że poprawa prędkości działania C-GEO jest zależna od antywirusa - dobrze ustawić katalog C-GEO (a może nawet katalog projektów jeśli jest gdzie indziej niż katalog programu) jako wyjątek.
Niestety wprowadzając zmiany w BDE i je zatwierdzając program zaczyna mielić i zmiany nie dochodzą do skutku. Po rozmowie w wątku do którego podał Pan link próbowałem jeszcze coś zrobić wg innego schematu, który Pan tam podał ale też utknąłem w którymś momencie, teraz nie pamiętam.
spider pisze:Informacja dla klientów którzy mają podobną sytuację: Jeżeli mamy już obiekty na innej mapie, możemy je skopiować poprzez "eksport do innej mapy". Warstwa z tymi obiektami zostanie dodana do listy jak na rysunku. Aby skopiować je na właściwe warstwy najlepiej zrobić to poprzez "kopiuj warstwę". Potem można uzupełniać parametry bazowe tych obiektów. I tu mała uwaga która może usprawnić pracę. Aby hurtowo wypełniać pola bazodanowe (dla wielu obiektów). wystarczy kliknąć na pole bazy i pod prawy klawiszem myszy wybrać "wypełnij pole" (rysunek). Proszę pamiętać że obiekty muszą być zgodne z rozporządzeniem, czyli np budynki muszą być obiektami zamkniętymi, sieć elektroenergetyczna - obiekty otwarte (a nie symbole jak to miało miejsce w starej instrukcji)
Mniej więcej tak to zrobiłem, tyle że przenosiłem obiekty zaznaczając je a nast. pkm i "Przenieś na warstwę". Do tego hurtowego wypełniania też doszedłem, szkoda że w tym okienku "Wypełnij" po naciśnięciu jej np. w kolumnie "typ sieci" nie można wybrać z rozwijalnego menu sanitarna, deszczowa itd. tylko trzeba ręcznie wpisywać. Nie jest to problem jeśli jest to krótka nazwa, ale przy dłuższych można się łatwo pomylić.

Zatrzymałem się na przeniesieniu punktów do odpowiedniej bazy. Mój tok postępowania był następujący:

Przeniosłem część punktów na warstwę "GES_punkt o określonej wysokości" i otwierając zbiór danych, wybieram tą warstwę. Otwiera mi się okno Baza danych, w kolumnie OZN mam zaznaczonych tyle punktów ile jest na tej warstwie, ale nie widać numerów ani żadnych innych danych. Mogę wypełnić pole KOD, i wstawia się faktycznie taki jak ma być, ale już przy H wyskakuje błąd. Pozostałe pola już wiem jak wypełnić, problem jest tylko z numerami - nie mam pojęcia co zrobić, że były widoczne w Bazie danych. Projekt wysłałem na Państwa skrzynkę mailową w sprawie tych błędów, może Pan do niej zajrzeć i sprawdzić co robię źle.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Tworzenie GML

Post autor: FaFaL »

esgeo pisze:Niestety wprowadzając zmiany w BDE i je zatwierdzając program zaczyna mielić i zmiany nie dochodzą do skutku. Po rozmowie w wątku do którego podał Pan link próbowałem jeszcze coś zrobić wg innego schematu, który Pan tam podał ale też utknąłem w którymś momencie, teraz nie pamiętam.
Proszę spróbować tak odpalić konfigurację BDE i wykonać omówione zmiany (wszystkie):
Trzeba odnaleźć ścieżke C>Program Files(86)>Borland>Common Files>BDE. Kliknąć prawym klawiszem na BDEADMIN.EXE i wybrać Uruchom jako administrator.
Proszę pamiętać o tych prawach dostępu.
Pozdrawiam Rafał Kocierz
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Teraz udało się wprowadzić zmiany wg wskazówek w C-GEO WIKI z wyjątkiem punktu 3:

uruchamiamy edytor rejestru - start > uruchom > regedit
- Przechodzimy do HKEY_LOCAL_MACHINE a następnie do SOFTWARE. Klikamy prawym przyciskiem na polu Borland. Z menu wybieramy Uprawnienia (Permissions) > Użytkownicy (Users), w oknie poniżej zaznaczamy Zezwalaj (Allow) w wierszu Pełna kontrola (Full Control). Potwierdzamy Zastosuj (Apply) > OK. Zamykamy edytor rejestru.
Ostatecznie w BDE Administratorze w zakładce Configuration > Native > Paradox wpisujemy jako wartość NET DIR ścieżkę do folderu, który utworzyliśmy przedtem (C:/BDE).


Wchodząc w SOFTWARE nie mam folderu Borland...
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Tworzenie GML

Post autor: FaFaL »

Dzięki sposobowi jaki podałem punkt 3 nie jest potrzebny. Ale proszę wprowadzić to:
Ostatecznie w BDE Administratorze w zakładce Configuration > Native > Paradox wpisujemy jako wartość NET DIR ścieżkę do folderu, który utworzyliśmy przedtem (C:/BDE).
Proszę oprócz zmian w WIKI wprowadzić zmiany które opisałem w wątku, a najlepiej wszystko ustawić tak jak na zrzucie ekranowym z wątku. http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... 308#p26307

Proszę pamiętać o wprowadzeniu wyjątku w antywirusie oraz zmianie uprawnień zgodnie z linkiem który podał Jurek
Pozdrawiam Rafał Kocierz
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Uprawnienia już od dłuższego czasu mam zmienione, mam Windows 8 z antywirusem Windows Defender, nie widzę nigdzie, żeby C-GEO było dodane do jakichś podejrzanych plików, ani też funkcji którą mógłbym wyłączyć C-GEO z kontroli antywirusa. Reszta zmieniona wg zaleceń. Czekam jeszcze na poradę jak prawidłowo przenieść te punkty do bazy i je opisać. Gdybym wiedział, że ODGiK bardzo chętnie przyjmie GMLa to bym go od razu zrobił, a nie teraz na ostatnią chwilę... Po ilości wpisów w tym temacie widać, że raczej niewielu użytkowników C-GEO ma jeszcze styczność z tymi plikami.

Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc. Zobaczę jak teraz będzie wszystko działać.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Co do punktów - to trzeba postępować zgodnie z tym co napisałem wcześniej:
Co do punktów i włazów to osobnymi obiektami są punkty o określonej wysokości danej sieci, a osobnymi obiektami włazy itp.
Punkty wysokościowe powinny być umieszczone na warstwie PunktOOkreslonejWysokosci
Ewentualnie, można do nas zadzwonić i wtedy uzyskać konkretną poradę.

Co do uprawnień to chodziło głównie o te:
Załączniki
Przechwytywanie.GIF
Przechwytywanie.GIF (297.79 KiB) Przejrzano 6932 razy
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Tworzenie GML

Post autor: Wojtek P. »

szkoda że w tym okienku "Wypełnij" po naciśnięciu jej np. w kolumnie "typ sieci" nie można wybrać z rozwijalnego menu sanitarna, deszczowa itd. tylko trzeba ręcznie wpisywać.
. Słowniki są dostępne tylko w pojedynczym rekordzie, ale wystarczy mieć jeden obiekt cały wypełniony - ikonka "baza danych - tryb przeglądania pojedynczego obiektu". Wtedy łatwo się kopiuje wartości pól do innych w bazie i nie będzie pomyłki
-To serve and protect-
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Tak jak pisałem wyżej, mam to już od dłuższego czasu ustawione jak Pan zaznaczył na załączniku. W takim razie zadzwonię bo czas nagli.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Pozostałe pola już wiem jak wypełnić, problem jest tylko z numerami - nie mam pojęcia co zrobić, że były widoczne w Bazie danych.
Numery są nieistotne - nie są i tak wysyłane do GML, więc nimi nie trzeba się przejmować.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Problem rozwiązany z Panem Jurkiem telefonicznie, napiszę bo może się komuś przyda. Ikonką XYH w bazie danych wstawiamy do niej dodatkowe kolumny: h poprzez funkcję "wstaw H" oraz, w moim przypadku h_dol_studni, czyli kolumnę z tabeli gdzie mam zapisane rzędne dna studni. Następnie trzeba przekopiować wstawione wysokości z kolumny "h" do kolumny "rzędna góry". Tak samo postępujemy z rzędną dna. Na koniec usuwamy dwie dodatkowe kolumny "h" i "h_dol_studni". Wypełniamy resztę pól i teoretycznie gotowe (jeszcze nie sprawdzałem).

Z rozmowy z Panami z Softline wynika, że będą jeszcze usprawniać pracę na bazie danych, w związku z czym mam kilka propozycji:

1) Szerokość kolumn w oknie bazy danych - większość jest niepotrzebnie ustawiona na bardzo dużą szerokość co utrudnia poruszanie się i wypełnianie danych.
2) Podczas wypełniania hurtem całej kolumny, w okienku wypełnij byłoby fajnie móc wybrać sobie z rozwijanej listy co wstawić, tak jak to jest w okienku po narysowaniu pojedynczego obiektu.

No i problem nierozwiązany. Rzędne przekopiowane jak w opisie powyżej, czas usunąć dwie zbędne kolumny "h" i "h dol studni" i ERROR :twisted:

EurekaLog 6.1.04

Application:
-------------------------------------------------------
1.1 Start Date : Wed, 18 Feb 2015 23:33:18 +0100
1.2 Name/Description: cgeo8.exe - (C-GEO dla Windows)
1.3 Version Number : 8.8.1.3
1.4 Parameters :
1.5 Compilation Date: Sat, 3 Jan 2015 13:35:32 +0100
1.6 Up Time : 5 minutes, 23 seconds

Exception:
----------------------------------------------------------------------
2.1 Date : Wed, 18 Feb 2015 23:38:41 +0100
2.2 Address : 00581F74
2.3 Module Name : cgeo8.exe - (C-GEO dla Windows)
2.4 Module Version: 8.8.1.3
2.5 Type : EDBEngineError
2.6 Message : Number is out of range.
Table:_C:\C-GEO\projekty\SG_Bojkow_GML\2.MAP\55.
2.7 ID : C456
2.8 Count : 1
2.9 Status : New
2.10 Note :

User:
-------------------------------------------------------
3.1 ID : ESGEO
3.2 Name : Windows User
3.3 Email :
3.4 Company :
3.5 Privileges: SeIncreaseQuotaPrivilege - OFF
SeSecurityPrivilege - OFF
SeTakeOwnershipPrivilege - OFF
SeLoadDriverPrivilege - OFF
SeSystemProfilePrivilege - OFF
SeSystemtimePrivilege - OFF
SeProfileSingleProcessPrivilege - OFF
SeIncreaseBasePriorityPrivilege - OFF
SeCreatePagefilePrivilege - OFF
SeBackupPrivilege - OFF
SeRestorePrivilege - OFF
SeShutdownPrivilege - OFF
SeDebugPrivilege - OFF
SeSystemEnvironmentPrivilege - OFF
SeChangeNotifyPrivilege - ON
SeRemoteShutdownPrivilege - OFF
SeUndockPrivilege - OFF
SeManageVolumePrivilege - OFF
SeImpersonatePrivilege - ON
SeCreateGlobalPrivilege - ON
SeIncreaseWorkingSetPrivilege - OFF
SeTimeZonePrivilege - OFF
SeCreateSymbolicLinkPrivilege - OFF

Active Controls:
------------------------------
4.1 Form Class : Tfrmstzb
4.2 Form Text : Tabela: 2
4.3 Control Class: TBitBtn
4.4 Control Text : OK

Computer:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5.1 Name : ESGEO
5.2 Total Memory : 15835 Mb
5.3 Free Memory : 13608 Mb
5.4 Total Disk : 453,35 Gb
5.5 Free Disk : 336,91 Gb
5.6 System Up Time: 1 day, 2 hours, 57 minutes, 36 seconds
5.7 Processor : AMD A10-4600M APU with Radeon(tm) HD Graphics
5.8 Display Mode : 1366 x 768, 32 bit
5.9 Display DPI : 96
5.10 Video Card : AMD Radeon HD 7660G N HD 7660G + HD 7670M Dual Graphics (driver 13.152.1.2000 - RAM 512 MB)
5.11 Printer : Brother MFC-6490CW Printer (driver 5.21)

Operating System:
----------------------------------------------
6.1 Type : Microsoft Windows 6.2 (64 bit)
6.2 Build # : 9200
6.3 Update :
6.4 Language: Polish
6.5 Charset : 238

Network:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.1 IP Address: 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 192.168.000.005
7.2 Submask : 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 255.255.255.000
7.3 Gateway : 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 192.168.000.001
7.4 DNS 1 : 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 192.168.000.001
7.5 DNS 2 : 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000 - 000.000.000.000
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Dodatkowych kolumn nie trzeba usuwać - nie idą do GML - tam są eksportowane tylko dane wymagane w schematach.
Poprawka usuwania kolumn w bazie danych powinny być dzisiaj w wersji testowej.
Jeszcze co do tych propozycji:
Szerokość kolumn w oknie bazy danych
Też mnie to męczy, ale na razie programista nie ma sposobu na jakieś mądrzejsze wyliczanie ich szerokości.
Wybór z listy w oknie bazy danych
W obecnej wersji tego okna nie ma szans niestety.
Pozdrawiam Jurek B.
marcinn
VIP
VIP
Posty: 1123
Rejestracja: 07 mar 2013, 11:52
Lokalizacja: oświęcim

Re: Tworzenie GML

Post autor: marcinn »

Szerokość kolumn w oknie bazy danych
Też mnie to męczy, ale na razie programista nie ma sposobu na jakieś mądrzejsze wyliczanie ich szerokości.
A nie dałoby się zrobić na zasadzie- dopasuj automatycznie szerokość do zawartości?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Można tak zrobić - podwójne kliknięcie na krawędzi pola - ale to musi zrobić sam użytkownik programu, dla każdego pola, każdej bazy i na każdej mapie odrębnie.
Nie ma takiego automatu programowego, który by sam ustalał szerokość pola.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Wersja testowa już umożliwia bezproblemowe usuwanie pól z bazy.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Sprawdzę ten plik za dwie godziny, myślałem że muszą być usunięte zbędne kolumny - przy eksporcie wyrzucił mi błąd właśnie związany z tymi kolumnami.

Teraz jest ok, kolumny usuwają się bez problemu.

Jeśli na razie nie ma szans na ustawienie mniejszej szerokości kolumn w Bazie Danych, to może dałoby się chociaż ustawić zapamiętywanie, które kolumny są włączone, które nie. Wyświetlanie połowy można spokojnie wyłączyć, ale po wykonaniu operacji np. usunięcia własnej kolumny i powrocie do głównego okna Bazy Danych ponownie wszystkie kolumny są widoczne.

Niestety nadal mam problem ze stworzeniem prawidłowego GMLa. Plik poszedł na maila serwisowego. Zauważyłem, ze uzupełniając dane w Bazie danych na początku można się po niej bardzo sprawnie poruszać, po około 5 min pracy program spowalnia, po czym pojawia się error, którego można wyłączyć, za chwilę drugi, trzeciego już nie ma - program sam się wyłącza.

Udało mi się wyeksportować jakiegoś GMLa i zaimportować go do innego projektu - niestety nie ma ani jednego puntktu, etykiet też nie widać, część danych jest gubiona (albo się nie wyeksportowała), np. średnice rur.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Witam ponownie

Walczę nadal z GMLem i mam następujący problem:

Po eksporcie do GML Rozporządzenie wyświetla się okienko z napisem OK, trzymam przez chwilę ENTER żeby to zamknąć i pojawia się lista błędów w utworzonym GMLu. Wyświetla się okno gdzie można odczytać numer ID wiersza w którym jest błąd, ale nie da się przejść do mapy żeby odszukać wskazany element. Po zamknięciu okna z błędami pojawia się mniejsze już w oknie mapy, i tutaj można kliknąć PKM pokaż element, tyle że mi nie każdy się pokazuje. Doszedłem do tego, że mam w bazie GES_Przewód kanalizacyjny rekordy, które są uzupełnione jak wszystkie, ale nie mają dołączonego obiektu na mapie. Nie wiem czy coś takiego może być, ale tylko tak umiem sobie wytłumaczyć zaistniałą sytuację. Podświetlam taki obiekt w bazie danych i klikam w ikonkę "Pokaż obiekt", i nic nie pokazuje. Potwierdzeniem mich przypuszczeń jest fakt, że na warstwie GES-Przew. kanalizacyjny mam 726 obiektów, a w bazie danych 772. O około 50 za dużo :roll: Czy da się jakoś odszukać i usunąć takie obiekty?

Druga sprawa, czy dałoby się zrobić tak w bazie danych, żeby kolumna ID_o była zawsze widoczna, albo można ją było na stałe ustawić jako widoczną? Z racji tego, ze w bazie nie ma ani jednego numeru punktu, to ID_o jest takim "numerem" dzięki któremu np. widać że się przewija listę rekordów (w przypadku gdy wszystkie są takie same).

Poniżej dwa przykładowe błędy które wyrzuca program:

;GES_PrzewodKanaliza.-565;32044
Element '' narusza ograniczenie enumeration elementu 'istniejacy projektowany'.
Analiza składni elementu '{urn:gugik:specyfikacje:gmlas:geodezyjnaEwidencjaSieciUzbrojeniaTerenu:1.0}istnienie' o wartości '' nie powiodła się.
;GES_PrzewodKanaliza.-602;32064
Element '' narusza ograniczenie enumeration elementu 'przesylowy rozdzielczy przylacze inny'.
Analiza składni elementu '{urn:gugik:specyfikacje:gmlas:geodezyjnaEwidencjaSieciUzbrojeniaTerenu:1.0}funkcja' o wartości '' nie powiodła się.
;GES_PrzewodKanaliza.-602;32078
Element '' narusza ograniczenie enumeration elementu 'nadziemny naziemny podziemny'.
Analiza składni elementu '{urn:gugik:specyfikacje:gmlas:geodezyjnaEwidencjaSieciUzbrojeniaTerenu:1.0}przebieg' o wartości '' nie powiodła się.
;GES_PrzewodKanaliza.-602;32079
Element '' narusza ograniczenie enumeration elementu 'rurowy kabel swiatlowod inny'.
Analiza składni elementu '{urn:gugik:specyfikacje:gmlas:geodezyjnaEwidencjaSieciUzbrojeniaTerenu:1.0}rodzajPrzewodu' o wartości '' nie powiodła się.
;GES_PrzewodKanaliza.-602;32080
Błąd podczas analizowania składni '' jako typu danych integer.
Analiza składni elementu '{urn:gugik:specyfikacje:gmlas:geodezyjnaEwidencjaSieciUzbrojeniaTerenu:1.0}srednica' o wartości '' nie powiodła się.
;GES_PrzewodKanaliza.-602;32086
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Witam, a proszę wyeksportować tą mapę do nowej mapy i wtedy sprawdzić czy zgadzać się będzie liczba obiektów z ich listą w bazie.
Co do tego ID, to nadany on zostaje dopiero w czasie eksportu, zapytam się programisty czy może wtedy być zapisywany do bazy.
Przydałby się Pana projekt do analizy.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

Poszło na maila serwisowego. Z nową mapa spróbuję wieczorem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Tworzenie GML

Post autor: Jurek B. »

Koniecznie proszę zrobić eksport do innej mapy - pomaga - tam ma Pan kilkadziesiąt obiektów kanaliz. bez powiązania z bazą danych - po eksporcie będzie lepiej.
Programista sprawdzi dlaczego są te śmieci i może jakoś zabezpieczymy przed nimi.
Pozdrawiam Jurek B.
esgeo
___
___
Posty: 77
Rejestracja: 15 mar 2011, 22:24

Re: Tworzenie GML

Post autor: esgeo »

W weekend przekopiuję do nowego projektu dane i zobaczę co z tego wyjdzie. Mam jednak uwagi z ODGiK odnośnie GMLa, którego stworzyłem na podstawie projektu, który wysłałem do Softline:

1) Brak etykiet (ja je mam i widzę w C-GEO - może trzeba je wstawić na mapę jakąś specjalną funkcją?)
2) Liczba miejsc po przecinku w rzędnych góry i dna - w zależności ile zer jest po przecinku, liczba jest zaokrąglana do 1, 2 lub 3 miejsc po przecinku - da się to jakoś ustawić?
3) Brak punktów z kodami - importują się tylko linie, po włazach i trójnikach nie ma śladu - to chyba problem, o którym Pan pisał, że punkty nie są połączone z liniami. Jeśli dobrze zrozumiałem eksport do innej mapy powinien pomóc?

GML był importowany do Turbo Ewida jakiego mają w UM Gliwice. GML wyeksportowany to GML Mapa zas.
ODPOWIEDZ