Praca na rastrze - problem.

Pytania dotyczące obsługi programu C-Geo V8 i kolejnych edycji
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Praca na rastrze - problem.

Post autor: herrtur »

Mam najnowszą wersję cgeo i zdarza się,że program nie ,trzyma' zmian wykonanych na rastrze (tzn.wymazywanych gumką linii).
Zazwyczaj ma to miejsce przy zmianach tabel podczas pracy,a także przy wczytywaniu tych samych rastrów do kolejno otwieranych tabel.
Bywa też tak,że program nie trzyma zmian ciągle w tym samym miejscu konkretnego rastra.
Awatar użytkownika
FaFaL
Team
Team
Posty: 3117
Rejestracja: 11 lip 2005, 14:09
Lokalizacja: Opole..Kraków
Kontakt:

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: FaFaL »

Pewnie to zupełnie bez związku, ale może spróbuje Pan skonfigurować BDE tak jak na moim zrzucie ekranowym: http://www.softline.xgeo.pl/forum/viewt ... BDE#p26307
Pozdrawiam Rafał Kocierz
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Problem o ktorym Pan napisal, wystepuje juz od dawna. Zglaszalem kilkukrotnie ten problem w serwisie, polaczono mnie z Panem ktory jest odpowoedzialny za caly modul rastrowy jesli chodzi o gumowanie, czyszczenie itp. Mowiono ze sie tym zajma i prosil o testowanie. Jak widac, chyba nie jest to az taka prosta sprawa. Ja mam napewno wszystko dobrze poustawiane jesli chodzi o uprawnienia i dzialanie na koncie administratora. Musze jeszcze sprobowac z BDE moze to rozwiaze problem. Ba ta chwile popecam panu, po zakonczeniu obrobki rastra, weksportowac raster wraz ze zmianami. Niestety, dla bezpieczenstwa trzeba to robic przed kazda checia zmiany tabeli, projektu itp.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

A testował Pan to co dostał do testowania od naszego programisty?
Pozdrawiam Jurek B.
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: herrtur »

To może zamiast dawać coś do przetestowania pojedynczym użytkownikom lepiej poprawić program ?
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Testuje się tam gdzie nie działa, u nas na kilku różnych komputerach działa, więc jeżeli zgłosił Pan problem, proponujemy przetestowanie u Pana - to chyba najlepszy sposób na wykrycie przyczyny błędu.
Poza tym pisałem o testowaniu w odpowiedzi na post, który napisał MarekOtt - on kontaktował się z naszym programistą i dostał, jak pisał, program do testowania.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

I ja dorzucę swoje uwagi
1. Zdarza się, że nie działa czyszczenie obszarem
2. Miałem też sytuację, gdzie nie działał eksport rastra (Projekt był pobrany z repozytorium)

janek
dragko19
___
___
Posty: 52
Rejestracja: 13 sty 2012, 22:10

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: dragko19 »

Również potwierdzam ze eksport rastrowej nie działa
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Dorzucę jeszcze jedną "niespodziankę". Zdarzyło mi się kilka razy, że rastry z danego projektu nie pojawiły się na mapie po powtórnym otwarciu projektu. Trzeba je było dodać z poziomu legendy.
Janek B.
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: herrtur »

Jeśli już o rastrach mowa,to przydałaby się możliwość wyboru obszaru eksportu do pliku rastrowego obszarem zamkniętym (tak jak przy wydruku).
Mogę wprawdzie wydrukować taki nieregularny obszar do wirtualnej drukarki,ale wtedy nie uzyskam georeferencji.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:A testował Pan to co dostał do testowania od naszego programisty?
Z tego co sobie przypominam, programista nie przesyłał mi żadnego pliku do testowania. Powiedział tylko że postara się tym zając i mam być na bierząco z aktualizacjami (wersjami testowymi). Ogólnie jednak nie prowadziłem z nim jakieś konkretniejszej korespondencji, rozmawialiśmy parę razy telefonicznie.

Co do samego problemu, bardzo Ciężko jest go powtórzyć, zwyczajnie nie jest regułą jego występowanie, pewnie też dlatego Panom ciężko jest go wywołać, by znaleźć przyczynę. JA przypuszczam że coś musi blokować plik maski, podczas jego nadpisywania. Czasami jest wszystko OK, człowiek zapomina o tym problemie, a tu za jakiś czas wyczyszczę raster, przeskakuję między tabelami i baaammm raster wyświetla się w pierwotnej wersji (bez maski).
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Mam najnowszą wersję cgeo i zdarza się,że program nie ,trzyma' zmian wykonanych na rastrze (tzn.wymazywanych gumką linii).
Zazwyczaj ma to miejsce przy zmianach tabel podczas pracy,a także przy wczytywaniu tych samych rastrów do kolejno otwieranych tabel.
Bywa też tak, że program nie trzyma zmian ciągle w tym samym miejscu konkretnego rastra.
Cały problem może wynikać z tego, że podłącza Pan raster do kilku map w jednym projekcie - takiego przypadku nie obsługuje funkcja edycji rastra. Programista spróbuje to odpowiednio oprogramować i umożliwić taką funkcjonalność.
W aktualnej wersji testowej kilka dni temu wprowadziliśmy zapis zmian edytowanego rastra przy zmianie projektu.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
MarekOtt
VIP
VIP
Posty: 1483
Rejestracja: 30 gru 2005, 13:20
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: MarekOtt »

Jurek B. pisze:
Mam najnowszą wersję cgeo i zdarza się,że program nie ,trzyma' zmian wykonanych na rastrze (tzn.wymazywanych gumką linii).
Zazwyczaj ma to miejsce przy zmianach tabel podczas pracy,a także przy wczytywaniu tych samych rastrów do kolejno otwieranych tabel.
Bywa też tak, że program nie trzyma zmian ciągle w tym samym miejscu konkretnego rastra.
Cały problem może wynikać z tego, że podłącza Pan raster do kilku map w jednym projekcie - takiego przypadku nie obsługuje funkcja edycji rastra. Programista spróbuje to odpowiednio oprogramować i umożliwić taką funkcjonalność.
W aktualnej wersji testowej kilka dni temu wprowadziliśmy zapis zmian edytowanego rastra przy zmianie projektu.
No niby tak, ale pliki konfiguracyjne rastra (czyli plik TFU i RC2) znajdują się zawsze w katalogu obok pliku TIF. Jeśli więc dana tabela czyta raster to czyta go razem z plikami maski z katalogu w którym jest tif, jesli inna mapa tez wykorzystuje ten raster to także korzysta z tego samego źródła, więc dlaczego miało by to wpływ na problemy. Nadmienię tylko że wpasowania dokonuje "super wtyczką" FaFala.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Jeszcze jedna uwaga. Po wpasowaniu kilku całych arkuszy i wykonaniu na ich podkładzie jakichś prac tam prac (czyszczenie rastra, wektoryzacja...) często obcinam rastry do niezbędnego minimum. Po tej czynności i kliknięciu "całość" na ekranie jest obszar sprzed obcięcia. Czy tak musi być?
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Jeszcze jedna uwaga. Po wpasowaniu kilku całych arkuszy i wykonaniu na ich podkładzie jakichś prac tam prac (czyszczenie rastra, wektoryzacja...) często obcinam rastry do niezbędnego minimum. Po tej czynności i kliknięciu "całość" na ekranie jest obszar sprzed obcięcia. Czy tak musi być?
Janek B.
A jak Pan obcina te rastry?
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Może źle się wyraziłem, czyszczę obszarem. Myślałem, że to narzędzie powoduje zmianę wielkości rastra jeśli obszary skrajne poddam czyszczeniu.
Zauważyłem, że po wpasowania rastra w C-raster nie można zmienić koloru rastra. Po wpasowaniu w C-geo wszystko jest O.K.
Janek B.
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

janek pisze:Może źle się wyraziłem, czyszczę obszarem. Myślałem, że to narzędzie powoduje zmianę wielkości rastra jeśli obszary skrajne poddam czyszczeniu.
Zauważyłem, że po wpasowania rastra w C-raster nie można zmienić koloru rastra. Po wpasowaniu w C-geo wszystko jest O.K.
Janek B.
Czyszczenie nie zmienia rozmiaru rastra.
Zapewne w C-Rastrze zapisał Pan raster jako kolorowy, przed zapisem trzeba sprawdzić w Plik-Atrybuty rysunku.
Pozdrawiam Jurek B.
janek
______
______
Posty: 610
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:37

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: janek »

Czy da się to zmienić na cz-b czy trzeba na nowo wpasowywać?
Janek B.
Awatar użytkownika
Wojtek P.
Team
Team
Posty: 971
Rejestracja: 08 lut 2005, 08:35

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Wojtek P. »

Wystarczy w C-Rastrze zmienić "atrybuty rysunku" i zapisać ponownie (nie wiem tylko czy raster będzie czytelny po takiej zmianie)
-To serve and protect-
herrtur
____
____
Posty: 163
Rejestracja: 06 sty 2012, 18:36

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: herrtur »

No i proszę !!!! Otwieram przed chwilą projekt (pierwsze dziś odpalenie cgeo) i nie ma zmian na rastrze,które robiłem wczoraj jako ostatnie.
Co ja mam o tym wszystkim sądzić ??!!!! Dobrze,że nie ma tego dużo :x .
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

herrtur pisze:No i proszę !!!! Otwieram przed chwilą projekt (pierwsze dziś odpalenie cgeo) i nie ma zmian na rastrze,które robiłem wczoraj jako ostatnie.
Co ja mam o tym wszystkim sądzić ??!!!! Dobrze,że nie ma tego dużo :x .
A miał Pan ten raster podpięty do więcej niż jednej mapy?
Pozdrawiam Jurek B.
Daro
____
____
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2010, 08:47

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Daro »

również potwierdzam problem z rastrem. nie ukrywam, że jest to bardzo duży problem w cgeo, który występuje również u wielu znajomych geodetów.
Moim zdaniem naprawdę należy się tym tematem porządnie zająć.

w moim przypadku często mam projektu z kilkoma/kilkunastoma rastrami i przez te ciągłe znikanie wykonanych zmian i robienie w kółko tego samego, musiałem kupić inny program :(
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

Daro pisze:również potwierdzam problem z rastrem. nie ukrywam, że jest to bardzo duży problem w cgeo, który występuje również u wielu znajomych geodetów.
Moim zdaniem naprawdę należy się tym tematem porządnie zająć.

w moim przypadku często mam projektu z kilkoma/kilkunastoma rastrami i przez te ciągłe znikanie wykonanych zmian i robienie w kółko tego samego, musiałem kupić inny program :(
Szkoda, że nie zgłosił Pan żadnych problemów wcześniej, jak widać po tym wątku dopiero 22 maja ktoś zgłosił problemy z edycją rastrów w C-GEO.
Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, że mają Państwo jakieś problemy z edytowaniem rastrów, moglibyśmy wcześniej na nie zareagować.
Pozdrawiam Jurek B.
Awatar użytkownika
tuvalu
____
____
Posty: 216
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:26

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: tuvalu »

To ja będę wyjątkiem bo mi obecna forma pracy z rastrem pasuje :wink:
Pasuje mi że mimo zmian w danej tabeli mam zachowany pierwotny plik w stanie nienaruszonym. Zmieniając kolory warstw mam np automatycznie naniesione wyniki wywiadu. Jeśli potrzebuję rastra ze zmianami w innym projekcie to kopiuję folder rastra ze wszystkimi plikami. Jeśli potrzebuję rastra w większej ilości projektów to przenoszę go do głównego katalogu C-geo.
Gdyby mapa w tle tak działała... :lol:
Awatar użytkownika
Jurek B.
Team
Team
Posty: 8171
Rejestracja: 16 lut 2005, 20:25

Re: Praca na rastrze - problem.

Post autor: Jurek B. »

W wersji testowej jest już wprowadzona poprawka do edycji rastrów gdy są podłączone do wielu map, a także usunięta inna przyczyna problemów z zapisem rastra po edycji.
Pozdrawiam Jurek B.
ODPOWIEDZ